Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2012 (12.03.2012)

Kto poszybuje w "chmury"? - boom na "cloud" serwery.

Zgodnie z ostatnim raportem IHS iSuppli, w ciągu najbliższych trzech lat, produkcja oraz wdrażanie „cloud" serwerów ma szanse stać się najszybciej rozwijającym się i najbardziej dochodowym sektorem rynku teleinformatycznego.

W 2011 wyprodukowano 647 000 jednostek, specjaliści szacują, że w 2015 roku, zostanie dostarczone na światowy rynek około 1,8 mln. serwerów do cloud computingu, przez ten okres powinno utrzymać się średnioroczne tempo wzrostu na poziomie ponad 30% - pięciokrotnie przewyższające tempo wzrostu na rynku zwykłych serwerów.

Czyje zyski poszybują w chmury dzięki temu boomowi?
Pierwszym, oczywistym kandydatem jest Intel. Obecnie, ponad 95% procesorów serwerowych produkowane jest przez giganta z Doliny Krzemowej. Ponieważ firma inwestuje 15% swoich obrotów (około 8 $ mld. rocznie) w R&D, najprawdopodobniej w najbliższych latach nadal pozostanie liderem rynku. Dodajmy do tego bardzo wysoką marżę – 25% i wiemy już w czyje akcje inwestować w najbliższym czasie.

Szanse na duże zyski w najbliższych latach mają również producenci pamięci sprzętowej. Dwaj najwięksi producenci tradycyjnych twardych dysków: Western Digital i Segate, kontrolują łącznie 63,5% rynku. W ubiegłym roku firmy sprzedały łącznie ponad 400 milionów dysków. To prawdopodobnie im przypadnie w udziale spora cześć Cloud computing'owego tortu. Jednak producenci HDD cały czas czują na plecach oddech innych graczy chcących zarobić na podzespołach do serwerów – Samsunga i Microna. Produkowane przez te firmy dyski SSD są szybsze od tradycyjnych, co jest niezmiernie istotne przy transmisji dużej ilości danych.

Trzecia grupa firm, która może skorzystać na serwerowym boomie to firmy sprzedające gotowe serwery. Tu szczególnie wyróżniają się dwaj gracze: IBM i Hewlett-Packard. W tej chwili każda z tych firm ma około 30% udziałów w rynku serwerów. Obie firmy aktywnie angażują się w rozwój Cloud computing'u.
Problemem HP może okazać się zbyt silna pozycja na rynku laptopów – akcjonariusze nie chcą zgodzić się na porzucenie tej działki i skoncentrowanie się na znacznie bardziej perspektywicznym Cloud computing'u i usługach związanych z pracą w chmurze.
Czy serwerowy boom spowoduje zamieszanie na rynkach podzespołów serwerowych? Prawdopodobnie nie. Skuszeni dużymi zyskami do gry mogą wejść inni gracze (np. producenci procesorów ARM, pamięci flash), jednakże to opisane wyżej firmy mają w tej chwili lwią cześć rynku. Co więcej, wydają się być świadome perspektyw Cloud computingu i prawdopodobnie zrobią wszystko, aby na fali tego trendu poszybować w "chmury".
Data Center firmy Facebook Oregon- Prineville
Serwer jest podstawową jednostką, zdolną do samodzielnej pracy w data center. Data center to obiekty wyposażone w systemy komputerowe do przetwarzania i gromadzenia informacji, połączone wysokiej jakości łączami telekomunikacyjnymi z klientami.
Obiekty te są znakomicie chronione, wyposażone w pewne systemy zasilania, wspomagane zasilaniem awaryjnym, zabezpieczone przed pożarem i kataklizmami takimi jak trzęsienia ziemi i powodzie. Klasę obiektu ze względu na zabezpieczenia określa się za pomocą 4-stopniowej skali Tier Level; przykładowo w najwyższej klasie pewność zasilania powinna być na poziomie 99.995%.

W obecnie budowanych obiektach, np. Amazona, stosowane są moduły kontenerowe zawierające np. 1000 serwerów. W razie konieczności wymiany, czy naprawy wystarczy wyjąć kontener i zastąpić go nowym. Koszt budowy współczesnego nowoczesnego „data center” to około 500 - 1000 milionów dolarów . Największe obecnie data center budowane jest w Chinach w Langfang ma powierzchnię 600 000 m2 czyli 80 boisk do piłki nożnej.


autor: Michał Karaś - student III roku Telekomunikacji AGH - artykuł jest elementem praktyki studenckiej

Jaki monitor wybrać w monitoringu analogowym?

Stosowanie profesjonalnych monitorów analogowych, dedykowanych do CCTV, pozwala na uzyskanie maksymalnej możliwej szczegółowości obrazu z kamery analogowej, bez efektu rozmycia pikseli. Do prezentacji obrazu z kamer analogowych najlepsze efekty daje stosowanie monitorów mogących wyświetlać obraz o ilości linii większej niż 540 TVL.
Jeśli wymagany jest podgląd na żywo i konieczność rozpoznawania twarzy, tablic rejestracyjnych, inwestycja w monitor dedykowany do telewizji przemysłowej jest wysoce wskazana. Dziewiętnastocalowy monitor CCTV SAMSUNG SMT-1923 M3019 - to najwyższa półka wśród monitorów tego typu. Zaprojektowany został specjalnie z myślą o wysoce odpowiedzialnych analogowych systemach telewizji przemysłowej. Rozdzielczość 1280x1024 i 620 TVL pozwala na wyświetlenie obrazu o maksymalnej możliwej jakości. Wykorzystując wejście BNC wyświetlony może być obraz o szczegółowości do 620 TVL, podczas, gdy standardowe monitory analogowe osiągają jedynie 540 TVL. Zabezpieczenie matrycy hartowanym szkłem, oraz liczba dodatkowych wejść wideo czynią z niego niezwykle wszechstronne urządzenie. Technologia DNIeTM zapewnia poprawę jakości obrazu niezależnie od poziomu sygnału.
Dla instalacji gdzie monitoring przeznaczony jest dla poglądowej obserwacji, doraźnego nadzoru polegającego na kontroli i detekcji obecności osób w polu widzenia kamer, doskonale sprawdza się monitor LCD 19'' Iiyama M3018 ProLite PLE1906S-B1, posiadający tylko wejście VGA, matrycę o formacie 4:3, której fizyczna rozdzielczość to 1280x1024. Monitor obsługuje tryby wyświetlania popularnych rejestratorów, między innymi takich jak: Atu, Trend 250, Hikvision, Signal. Dodatkowe parametry takie jak kontrast dynamiczny 20000:1 oraz czas reakcji 2 ms sprawiają, że podgląd jest wyraźny i klarowny.
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLE1906S-B1 + głośniki
Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1923 19'
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLE1906S-B1 + głośniki
M3018
Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1923 19'
M3019
W instalacjach CCTV możliwe jest użycie jedynie monitorów komputerowych posiadających wejście VGA, ale konieczne jest dopasowanie trybu wyświetlania rejestratora do natywnej rozdzielczości matrycy. Należy pamiętać, że jeśli monitor nie obsługuje rozdzielczości w jakiej wyświetla rejestrator, to przykładowo jeden piksel będzie wyświetlany przez 1,5 plamki na matrycy - mamy wówczas efekt rozmycia, albo monitor w ogóle nie wyświetli obrazu pokazując komunikat OSD.

W wielu wypadkach korzystne jest wyświetlanie obrazu z kamer na dużych telewizorach, używa się wtedy wyjścia HDMI, w które wyposażone są nowoczesne rejestratory np Signal. Użytkownik powinien mieć na uwadze, że obraz z kamer analogowych, wyświetlany na dużych monitorach, może odbiegać jakością od przyzwyczajeń użytkowników telewizji HD.
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLE1906S-B1 + głośnikiTransformator VGA TRVGA300 na skrętkę UTPCyfrowy rejestrator 8-kanałowy SIGNAL DL-8308 H.264 HDMI 25kl./sCyfrowy rejestrator 16-kanałowy SIGNAL DL-8316 H.264 HDMI 25kl./sPrzedłużacz USB po skrętce komputerowejMonitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1923 19'Pulpit sterowniczy K01 do rejestratorów SIGNAL
Rejestrator Signal DL-83xx pozwala na podłączenie 3 monitorów - BNC, VGA oraz HDMI.

Światłowodowa instalacja telewizyjna w dużym kompleksie hotelowym. Wybór nadajnika optycznego.

Wykonawca niskoprądowych instalacji w jednym z hoteli w województwie zachodniopomorskim poproszony został o wykonanie modernizacji instalacji telewizyjnej. Życzeniem inwestora było umożliwienie odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T na wszystkich odbiornikach analogowych. Jako, że na cały kompleks hotelowy składa się 5 rozległych budynków, w instalacji postanowiono wykorzystać ułożone na etapie budowy okablowanie światłowodowe.
Schemat kompleksu hotelowego wraz z okablowaniem światłowodowym.
Zamianę sygnału DVB-T na PAL zrealizowano na stacji czołowej MMH-3000 wyposażonej w odbiorniki RT-316 R81707 oraz dekompresory DM-316 R817121. Jeden odbiornik oraz 7 dekompresorów pozwoliło wprowadzić do sieci jeden pełny multipleks DVB-T.
Problemem, przed jakim stanął wykonawca był dobór nadajnika optycznego o odpowiedniej mocy wyjściowej. Nadajnik ten miał zostać umieszczony w serwerowni budynku A3, tej samej, w której ulokowano stację czołową MMH-3000. Stwierdzono, iż zastosowanie dwóch symetrycznych sprzęgaczy optycznych 1/4 w kaskadzie zaowocuje zbyt dużym tłumieniem oraz uniemożliwi dobranie odpowiedniego nadajnika.
Zdecydowano się na następujący dobór elementów pasywnych:
  • sprzęgacz optyczny 1/2 z niesymetrycznym podziałem mocy w stosunku 60:40 umieszczony w budynku A3 - tłumienie 2,9/4,9dB,
  • 2 sprzęgacze optyczne z symetrycznym podziałem mocy 1/4 umieszczone w budynkach A3 oraz C - tłumienie 7,1dB.
Transmiter optyczny MOS-211A TERRA
Węzeł optyczny OD-002 TERRA
Nadajnik MOS-211 R81720 oraz węzeł optyczny OD-002 R81724 wykorzystane w instalacji.
Wyliczono, że sumaryczne tłumienie w torze światłowodowym w obrębie budynku A wyniesie maksymalnie 15,8 dB (uwzględniając tłumienie okablowania 0,4 dB/km oraz 3 dB zapas mocy), natomiast w drugim torze maksymalnie 14 dB dzięki zastosowaniu sprzęgacza z niesymetrycznym podziałem mocy. Zaplanowano, że w każdym z budynków umieszczony zostanie odbiornik optyczny OD-002 R81726 Terra o czułości -7...2 dBm. Dysponując minimalną czułością odbiornika oraz tłumieniem toru światłowodowego, wyliczono, że minimalna moc nadajnika ulokowanego za stacją czołową wynosić powinna 8,8 dBm. Wykonawca zdecydował się na zastosowanie nadajnika optycznego MOS-211 R81720 Terra z laserem DSB o mocy 10 dBm. Pozwoli na bezproblemowy dosył sygnału w obrębie całego kompleksu oraz ewentualną rozbudowę systemu w przyszłości. (ŁB)

Internet i monitoring w jednym włóknie światłowodowym.

W fabryce został zainstalowany monitoring składający się z 8 kamer analogowych M11270. Podgląd na żywo odbywa się w centrum zarządzającym ulokowanym w biurach firmy oddalonych o 500 metrów od fabryki.
Sygnał jest transmitowany we włóknie światłowodowym, wykorzystywanym również dla dostępu do Internetu. Rejestrator Trend M72508 oraz stacje PC pracowników w fabryce zostały połączone ze switchem inteligentnym TP-LINK N29959 z zainstalowanym modułem światłowodowym ULTIMODE L1416 (Tx/Rx: 1310/1550 nm), dzięki czemu sygnał wizyjny z monitoringu analogowego może być przesyłany w jednym włóknie światłowodowym z Internetem. W centrum zarządzającym rozdzielenie sygnału zostało wykonane w analogiczny sposób z wykorzystaniem switch'a inteligentnego TP-LINK N29951 z modułem SFP L1417 (Tx/Rx: 1550/1310 nm). (MZ)
Kamera kompaktowa n-cam 610 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 40m, OSD)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264Switch TP-LINK TL-SG3210 JetStream 8x10/100/1000 2xSFPModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-203/5G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2428WEB 24+4G 2xSFP RACKModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-205/3G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Monitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1923 19'
Wykorzystanie jednego włókna światłowodowego do monitoringu analogowego i Internetu

Ekonomiczny monitoring IP małego obiektu.

Na zewnątrz zastosowano kamerę Sunell SN-IPC54/50DN
K1620 zbudowaną w oparciu o przetwornik CCD firmy Sony - jest ona bardziej czuła od kamer wyposażonych w przetworniki CMOS. Posiada również wysoką rozdzielczość - 1.3 MPix. Zdecydowano się na użycie oświetlacza podczerwieni Redbeam IRN40 M1649. Generuje on wiązkę światła o długości fali 940 nm, co eliminuje efekt czerwonej poświaty, która jest widoczna w oświetlaczach podczerwieni o mniejszej długości fali. Redbeam IRN40 pozwala na oświetlenie obiektów znajdujących się w odległości do 40 m i ma kąt emisji światła wynoszący 45o.
Do monitoringu pomieszczeń wykorzystano kamerę Sunell SN-IPD54/12VDR K1695 - 2 MPix, która posiada zintegrowany oświetlacz podczerwieni. Umożliwia to szczegółowy monitoring wnętrza zarówno w dzień jak i w nocy.
Rejestracja obrazu odbywa się na komputerze poprzez bezpłatne oprogramowanie NVMS dołączane do kamer Sunell, które pozwala na podstawową konfigurację kamer i ustawienia nagrywania obrazu (z detekcji, wg harmonogramu, czy też w związku z uruchomieniem wejść alarmowych).(KN)

Kamera IP kopułowa wewnętrzna Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPD54/12VDR ONVIFKamera IP box HD Ready (1.3MPix) CCD Sunell SN-IPC54/50DN ONVIFZewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Reflektor IR Redbeam IRN40 940 nm
Magapikselowy monitoring obiektu z wykorzystaniem niewidzialnego podświetlania w podczerwieni za pomocą reflektora Redbeam IRN40 M1649
Test

Jaką wybrać macierz dyskową do rejestratora?

Rejestratory NVR NUUO K4108, K4316, K4204 posiadają obsługę macierzy RAID 0,1,5,10. W zależności od przeznaczenia monitoringu można wybrać wariant bezpiecznego przechowywania danych, wydajnościowego wykorzystania przestrzeni dyskowej lub optymalny wariant zapisu i archiwizacji danych:
Zalety  Wady
RAID 0 – połączenie ze sobą dwóch lub więcej dysków twardych tak aby były widziane jako jedno urządzenie, dane są przeplatane między dyskami
  • Zwiększenie transferu danych
  • Niewielkie zwiększenie obciążenia procesora
  • Możliwość utracenia wszystkich danych na obydwu dyskach skonfigurowanych jako RAID0 w przypadku awarii jednego z nich
RAID 1  – jednoczesny zapis tych samych danych na dwóch oddzielnych dyskach twardych
  • Zabezpieczenie przed utratą danych – każdy plik z dysku A posiada swój "mirror" na dysku B
  • Utrata połowy przestrzeni dyskowej (np. dwa dyski 3TB widziane są przez system jako jeden 3TB)
  • Niewielki spadek transferu spowodowany koniecznością zapisu plików na dwóch dyskach jednocześnie
RAID 5 - umożliwia odzyskanie danych w razie awarii jednego z dysków przy wykorzystaniu danych i kodów korekcyjnych zapisanych na pozostałych dyskach
  • Odporność na awarię dysku
  • Zwiększona szybkość odczytu – porównywalna do macierzy RAID 0
  • Zmniejszona szybkość zapisu z powodu konieczności kalkulowania sum kontrolnych
  • W przypadku awarii dysku, dostęp do danych jest spowolniony z powodu obliczeń sum kontrolnych
RAID 10 - Macierz realizowana jako RAID 0, którego elementami są macierze RAID 1.
  • Szybkość macierzy RAID 0
  • Bezpieczeństwo macierzy RAID 1
  • Utrata połowy przestrzeni dyskowej
  • Zwiększenie obciążenia procesora
Test
Test
Test
NUUO NV-4080S
K4108
NUUO NE-4160
K4316
NUUO NT-4040(R)
K4204
Jeżeli priorytetem w instalacji CCTV jest maksymalnie długi czas nagrywania obrazu z kamer, należy wybrać RAID 0 lub RAID 5. W wypadku konieczności zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przechowywanych materiałów wideo najlepszym wyborem jest RAID 1 lub RAID 10. (WT)

Co zrobić gdy zwykły AP nie wystarcza?

Standardowy AP posiada moc wyjściową modułu radiowego wynoszącą około 19-20 dBm. Przybliżoną powierzchnię pokrycia takim urządzeniem można oszacować stosując zasadę trzech ścian, dwóch kondygnacji (oczywiście wszystko zależy od rodzaju ścian, propagacji fal, zakłóceń).

Słabe pokrycie pomieszczeń sygnałem WiFi
  Zielony - sygnał dobry
  Czerwony - sygnał niewystarczający

Aby poszerzyć zasięg należy zmienić AP na urządzenie o większej mocy np. TP-LINK TL-WA5110G N2945 (400 mW High Power) bądź zastosować antenę o większym zysku np. TP-LINK TL-ANT2408CL A72715 (8 dBi). (ŁK)

Wszystkie pomieszczenia posiadają sygnał na dobrym poziomie.
Osiągnięto to stosując AP o większej mocy N2945 lub antenę o większym zysku A72715.
Nowości w firmie DIPOL
Przemiennik częstotliwości CT-311 dla tv analogowej, DVB-T, DVB-C do stacji MMH-3000
Karta bezprzewodowa RT5370 802.11n 150 Mb/s
RouterBoard RB751G-2HnD z zasilaczem, 5 portowy gigabitowy switch, wifi 802.11n
Rejestrator sieciowy NUUO NE-4160 (16 kanałowy 240kl./s 1.3MPx)
Przemiennik CT-311
tv anal., DVB-T, DVB-C
R81715
Karta bezp. RT5370 802.11n
dla TV Wi-Fi Ready
N2928
RouterBoard
RB751G-2HnD
N24751
Rejestrator NUUO NE-4160
16 kan. 240kl./s 1.3MPx
K4316
Warto przeczytać:
Rusza Internet dla niewidomych. Wynalazkiem, który otworzy Internet dla niewidomych jest "feelscreen" - ekran, który pozwala odczuwać wszystkie wrażenia związane z dotykiem. Wypukłość, wklęsłość, szorstkość, śliskość - to cechy, które będzie można przekazywać poprzez Internet, a odbiorca wyposażony w specjalny ekran będzie je mógł odczuć poprzez dotyk.
Ekran, nad którym pracuje fińska firma Senseg został zaliczony do grona "The 50 Best Inventions of 2011" magazynu Time, a jego prototyp został zaprezentowany na targach CES 2012 w Las Vegas...
Test
Technologia opiera się na działaniu siły elektromagnetycznej pomiędzy skórą a "tikselem".
Jak montować anteny na maszcie? Wiele osób zainteresowanych odbiorem cyfrowej telewizji DVB-T rozbudowuje swoje zestawy antenowe. Niewiele z nich, w tym niestety również profesjonalnych instalatorów, zdaje sobie sprawę z tego, że większe zestawy winny być montowane na masztach w sposób odpowiedni i zgodny z obowiązującymi w Europie normami. Choć temat ten jest dość rozbudowany i w praktyce dotyczy raczej dużych instalacji, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas dokładania kolejnej anteny na swój maszt przymocowany do ściany czy komina...
Test
Przykładowa instalacja zestawu antenowego na maszcie. Warto nadmienić, iż zgodnie z normą
DIN EN 50083-1 odległość między punktami mocowania masztu musi wynosić co najmniej 1/6 jego długości
Jak wykonać monitoring parkingu pracowniczego - instalacja POF. W biurowcu, ze względu na pojawiające się akty wandalizmu oraz notoryczne zajmowanie miejsc postojowych przez niepowołane do tego osoby, postanowiono zainstalować monitoring.
Monitorowanym obiektem miał być parking dla pracowników znajdujący się przed biurowcem. Głównym założeniem systemu monitoringu była wysoka jakość obrazu, pozwalająca na rozpoznawanie twarzy oraz rejestracji samochodowych...
Test
Schemat biurowca z monitoringiem pracowniczego parkingu.
1 - Centrum zarządzające,
2 - Punkt pośredni - konwersja sygnału na sygnał optyczny POF.
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527