Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 07/2012 (13.02.2012)

Światłowody motorem.

Na początku stycznia Broadband Forum podało wyniki III kwartału 2011 w zakresie ekspansji szerokopasmowego internetu na świecie. W tym okresie nastąpił największy kwartalny przyrost od 2009. Spośród wszystkich technik szerokopasmowego dostępu do internetu nadal dominuje DSL, ale najszybciej rozwijają się techniki światłowodowe FTTx.

W III kwartale 2011 roku powstało na świecie 19 milionów linii FTTx - to ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2010 roku. Jak podkreśla raport tempo budowy linii światłowodowych utrzyma się też najprawdopodobniej w IV kwartale 2011. Udział w rynku dla technologii światłowodowych dochodzi już do 16% i szybko dogania techniki kablowe - 19,5% (pozostały udział w rynku to DSL).
Platforma MXK Zhone - rozwiązanie wybrane przez 150 operatorów w 40 krajach.
źródło: zhone.com
Światowym liderem w zakresie rozwiązań FTTX jest firma Zhone Technologies, która ogłosiła, pod koniec stycznia, rozmieszczenie na całym świecie ponad 3000 platform MXK. Liczba ta robi wrażanie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że przy maksymalnym wykorzystaniu tych platform, usługi doprowadzone być mogą do blisko 30 milionów użytkowników. Pojedyncze urządzenia centralowe, w zależności od potrzeb operatora, obsłużyć mogą zwykle od 64 do 9216 użytkowników. Nie bez znaczenia jest również możliwość przesłania sygnału na odległość nawet 60 km. Na przestrzeni 3 lat, liczba użytkowników końcowych uzyskujących dostęp do usług dzięki platformie MXK wzrosła o 450%.

W XX wieku budowa dróg była metodą stosowaną na "rozkręcenie" gospodarki w czasie kryzysu, obecnie coraz powszechniej za podobne panaceum uważa się budowę nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. W zakresie technologii przewodowych sieci światłowodowe mogą być najważniejszym motorem napędzającym nowoczesną gospodarkę.
Ideowy schemat sieci typu xPON. [telnet-ri.es]
Rozwiązania wykorzystywane w platformach MXK oparte są na technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network).
GPON jest techniką wykorzystującą wyłącznie pasywną infrastrukturę (okablowanie światłowodowe, splittery optyczne) na odcinku centrala – klient, włączając w to tzw. „ostatnią milę”. Elementy aktywne ulokowane są wyłącznie w centrali operatora OLT (Optical Line Termination) oraz w domu abonenta ONT (Optical Network Termination). To główna przewaga technik PON na stosowanym dotychczas rozwiązaniami Ethernet opartymi na aktywnym przełącznikach.

W zależności od potrzeb inwestora GPON wpasowany zostać może w jedną z kilku architektur sieciowych: FTTC (Fiber To The Curb), FTTB (Building), FTTF (Floor) najdroższy, ale i najbardziej przyszłościowy pod względem zapewniania nieograniczonej przepustowości do abonenta – FTTH (Fiber To The Home).

Diabeł tkwi w szczegółach.

Transformator CCTV ma za zadanie dostosować impedancję kabla koncentrycznego 75 Ω do impedancji 100 Ω skrętki UTP. Urządzenia o niskiej cenie, z zewnątrz niczym nie różniące się od najdroższych, są zwykle wykonane w sposób najprostszy, przez co praca może być niestabilna (pasy na obrazie, szum, bieganie linii, skośny obraz).

Pasywne transformatory wideo Etrix zaprojektowane zostały tak, aby jak najlepiej dopasować oba rodzaje przewodów - nie wprowadzają zakłóceń i są odporne na warunki środowiskowe.
Wyglądające identycznie z zewnątrz urządzenia, wewnątrz diametralnie różnią się konstrukcją.
Na rysunku przedstawiono porównanie transformatorów niższej klasy wykonania (rys. A i B) oraz transformator Etrix (rys. C). W odróżnieniu od poprzedników, transformator Etrix posiada uzwojenia zamocowane na płytce PCB. Płytka zamontowana jest na stałe do gniazda BNC a całość osłonięta jest przed uszkodzeniami mechanicznymi trwałą, polimerową obudową. Na złączu po stronie UTP (+/-) dodatkowo zamontowane jest zabezpieczenie przeciw skokom napięcia.
Etrix 1VP-B
M16654
Etrix 1VP-A
M16655
Etrix 1VP-C
M16658
Etrix 1VAP
M16659

Sygnał telewizyjny z jednej stacji w dwóch budynkach hotelowych.

Właściciel jednego z podwarszawskich hoteli, w którym zainstalowana została stacja MMH-3000 Terra stanął przed problemem przesłania sygnału ze stacji do drugiego budynku hotelowego. Ponieważ już na etapie budowy budynki połączone zostały wielowłóknowym kablem światłowodowym, większość instalacji niskoprądowych (telewizja, internet, monitoring) objęła swym zasięgiem jednocześnie oba obiekty.
Jednostka centralna UC-380 do stacji czołowej MMH-3000Odbiornik RDC-313 QPSK/PAL do stacji czołowej MMH-3000Dekompresor DM-313 strumienia MPEG-2 dla stacji czołowej MMH-3000 TerraRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalTransmiter optyczny MOS-211A TERRAWzmacniacz budynkowy HA-126 TerraWęzeł optyczny OD-120 TERRA
Sygnał TV satelitarnej został doprowadzony do drugiego budynku hotelowego światłowodem
Sygnał ze stacji czołowej, przy pomocy pasywnego rozgałęźnika R60102 podzielony został na dwa tory: sygnał dla budynku, w którym zlokalizowana jest stacja (42 pokoje, w sumie 46 gniazd końcowych RTV) oraz sygnał doprowadzony do drugiego obiektu (w sumie 28 odbiorników). W budynku pierwszym zastosowano dodatkowo szerokopasmowy wzmacniacz budynkowy HA-126 Terra R82303, który pozwolił na podniesienie poziomu sygnału ze stacji i skompensowanie długi odcinków kablowych występujących w tym obiekcie.
Nadajnik optyczny MOS-211A R81720 zlokalizowany w serwerowni pierwszego budynku hotelowego.
Na zdjęciu widoczny również kontroler zdalnego zarządzania stacją czołową PCS-200 R81716.
Do przesłania sygnału ze stacji do drugiego obiektu posłużył nadajnik optyczny MOS-211A Terra R81720. W tym przypadku odległość od nadajnika do odbiornika optycznego OD-120 R81724 wynosząca około 280 m nie stanowiła najmniejszego problemu. Poziom sygnału na wyjściu odbiornika OD-120 wynoszący 113 dBμV pozwolił na dostarczenie sygnału do wszystkich gniazd, bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy. (ŁB)

Wideo konwertery najlepszym rozwiązaniem w monitoringu latarni morskiej.

W nadmorskiej miejscowości inwestor zdecydował się na udostępnienie latarni morskiej dla turystów. Aby zabezpieczyć obiekt przed dewastacją, dozorować ruch zwiedzających i co najważniejsze: doglądać pracę kluczowych urządzeń latarni, postanowił zamontować monitoring. Na etapie projektowania instalacji pojawił się problem z wyborem odpowiedniego toru transmisyjnego, który musiał być poprowadzony równolegle z kablami energetycznymi zasilającymi latarnię. Jedynym medium spełniającym takie założenie okazał się być światłowód.
Wideo konwerter ULTIMODE V-028D wielomodowy - WDM, 8xwideo, 1xdaneKamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm) Kamera kompaktowa n-cam 710 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 30m, OSD)Wideo konwerter ULTIMODE V-028D wielomodowy - WDM, 8xwideo, 1xdaneCyfrowy rejestrator 8-kanałowy SIGNAL DL-8308 H.264 HDMI 25kl./sMonitor profesjonalny CCTV SAMSUNG SMT-1923 19'
Schemat instalacji monitoringu latarni morskiej.
Monitoring latarni został wyposażony wstępnie w 3 kamery analogowe, docelowo ma ich być 8. Na obiekcie zostały zainstalowane wideo konwertery serii ULTIMODE L2802, pozwalające na przesłanie w jednym włóknie światłowodowym sygnału z 8 kamer analogowych oraz danych telemetrycznych do sterowania kamerą obrotową. Nagrania wideo archiwizowane są na ośmiokanałowym rejestratorze marki Signal M78308 (z profesjonalnym monitorem SAMSUNG SMT-1923 19" M3019).

Kto potrzebuje kamery z zasilaniem AC 24 V?

Zaletą zasilania kamer napięciem 24 V AC jest możliwość stosowania kabli zasilających o mniejszym przekroju poprzecznym z uwagi na znacznie mniejsze straty mocy (mniejszy prąd). Odległość na jaką można przesłać zasilanie przy napięciu AC 24V jest dwukrotnie większa niż dla napięcia DC 12V.
Istotną zaletą jest również większa tolerancja na chwilowe wahania napięcia – kamera pracuje stabilnie już od AC 15 V.
Kamera BOX Sunell SN-BXC0583C (dzień/noc, 540 TVL, Sony Super Had II, 0.08 lx)
Kamera Sunell SN-BXC0583C M11195 posiada przetwornicę napięcia DC 12V lub AC 24V.
Zapewnia ona separację masy zasilania i wyjścia sygnałowego.
Dodatkowo w kamerach firmy Sunell z zasilaczem 12V DC/ 24V AC obwody zasilające i wizyjne są odseparowane galwanicznie. Pozwala to na eliminację zakłóceń generowanych przez sieć zasilającą na jakość rejestrowanego obrazu. W tanich kamerach masa zasilania i masa wyjścia sygnałowego są ze sobą bezpośrednio połączone. Często jest to przyczyną słabej jakości rejestrowanego obrazu. W tym przypadku stosowanie zewnętrznych separatorów nie rozwiązuje problemu.

Jak prawidłowo podłączyć rejestrator NT-4040(R) do sieci LAN?

Rejestrator NUUO Titan NVR K4204 wykorzystuje silnik nagrywania "File Ring", który został zaprojektowany od podstaw do obsługi nagrań, w wysokiej, megapikselowej rozdzielczości. Umożliwia on pobieranie i archiwizację strumienia danych o szerokości pasma do 250 Mb/s. Takie rozwiązanie zapewnia przetwarzanie obrazu pochodzącego z 64 kamer 5 megapikselowych w kompresji H.264.
Rejestrator musi także jednocześnie zapewnić dostarczenie obrazu, zarówno z kamer online jak i archiwalnych nagrań, do stacji klienckich. Zastosowanie jednego portu Gigabit Ethernet mogłoby okazać się niewystarczające.
Aby rozdzielić strumień danych „z kamer” od strumienia danych pobieranych przez stacje robocze rejestrator wyposażono w 2 porty Gigabitowe. Takie rozwiązanie zapobiega przeciążeniu sieci, oraz jest zabezpieczeniem na wypadek uszkodzenia jednej z kart sieciowych.
Switch Gigabit TP-Link TL-SG1016D 16 portów Rejestrator sieciowy NUUO NVR Titan NT-4040(R)Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2452WEB 48+4G 2xSFP RACKSwitch inteligentny TP-LINK TL-SL2218WEB 16+2G 1xSFP RACKKamera IP 2.0 Mpix DS-2CD853F-E HIKVISIONKamera IP zewnętrzna Sunell 720p SN-IPR54/50DN CCD
Podział sieci LAN na dwóch portach gigabitowych rejestratora NUUO Titan NT-4040(R) K4204
Na schemacie przedstawiono połączenie, w którym strumień danych z kamer jest rozdzielony od strumienia danych pobieranych przez stacje klienckie. Rejestrator K4204, switche N29940, N29952, N29950 i stacje klienckie połączone są łączem 1000 Mb/s, natomiast poszczególne kamery używają portów 100 Mb/s.
Podłączony w ten sposób serwer umożliwia utworzenie 128 połączeń do kamer (np. każdy z 4 klientów ogląda jednocześnie obraz online z 32 niezależnych od siebie kamer) oraz odtwarza archiwum z 64 kanałów (każdy z 8 klientów ogląda jednocześnie obraz z 8 nagrań). (WT)

Pierwszy mobilny Router 3G firmy TP-LINK.

Urządzenie TP-LINK TL-MR3020 N2959 to podróżny router 3G o niewielkich rozmiarach (74x67x22 mm), który zapewnia dostęp do sieci Internet urządzeniom Wi-Fi w lokalizacji gdzie jest sygnał sieci telefonii komórkowej 3G.

Urządzenie umożliwia pracę w następujących trybach:
  • 3G Router
  • AP
  • WISP
Router 3G TP-LINK TL-MR3020 802.11n 150Mb/s UMTS/HSPA
Przykład zastosowania urządzenia TP-LINK TL-MR3020 N2959:
cztery urządzenia można jednocześnie podłączyć do Internetu poprzez sieć 3G.
Dzięki wbudowanemu AP urządzenie umożliwia stworzenie lokalnej sieci bezprzewodowej. Dodanie nowego komputera odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku na obudowie (WPS). Dostęp do sieci 3G uzyskuje się po podłączeniu zewnętrznego modemu 3G.
Nowości w firmie DIPOL
Rejestrator sieciowy NUUO NVR Titan NT-4040(R)
Kamera BOX Sunell SN-BXC0583C (dzień/noc, 540 TVL, Sony Super Had II, 0.08 lx)
Obiektyw ClearHD 2,8-12 mm (DC, F1.4, 1,6 Mpix, z korekcją IR )
Uchwyt TV LCD/LED 32-60 cali ścienny, pochylny DP118B
Rejestrator NUUO NVR
Titan NT-4040(R)
K4204
Kamera Sunell
SN-BXC0583C
M11195
Obiektyw ClearHD 2,8-12
DC, F1.4, 1,6 Mpix, IR
M2270
Uchwyt TV LCD/LED
32-60 cali DP118B
E9612
Warto przeczytać:
Instalacje realizowane w miejscach z trudnymi warunkami odbioru sygnału DVB-T. Może zdarzyć się sytuacja, w której zbyt słaby poziom sygnału na wyjściu anteny uniemożliwia jego dystrybucję w instalacji zbiorczej. Trans modulator TTX-311 R81714 znajduje zastosowanie w sytuacji kiedy poziom błędów (wysoka bitowa stopa błędów BER oraz niski współczynnik błędu modulacji MER) w sygnale bezpośrednio za anteną jest wysoki i zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości okazuje się nieskuteczne i nie pozwala na dystrybucję sygnału w instalacji zbiorczej...
Test
Idea zastosowania trans modulatora TTX-311 R81714
Jak rozdzielić sygnał optyczny - FTTH. Sieć światłowodowa FTTH (ang. Fiber To The Home) bazuje na architekturze optycznej sieci pasywnej PON, co oznacza, że pomiędzy centralą a abonentem nie występują żadne urządzenia aktywne a sygnał dzielony jest pasywnie między użytkowników (w przypadku technologii GPON do 128 użytkowników) z wykorzystaniem splitterów optycznych...
Test
Schemat pasywnej sieci optycznej z wykorzystaniem splitterów ULTIMODE
Inteligentne oświetlacze podczerwieni w kamerach Sunell. W kamerach kompaktowych stosuje się oświetlacze IR o jak największych mocach, aby zmaksymalizować oświetlony obszar. Takie rozwiązanie ma jednak poważną wadę: jeżeli obserwowany obiekt zbliży się do kamery, to zostaje prześwietlony i staje się nierozpoznawalny.
Kamery Sunell SN-IRC4920AJ M11245 i SN-IRC5920AHLDN M11280 posiadają funkcję inteligentnego oświetlenia (Smart IR). Polega ona na tym, że procesor sygnałowy dokonuje ciągłej analizy obrazu i gdy wykryje, że obraz jest prześwietlony, zmniejsza moc oświetlacza podczerwieni. Dzięki temu unikamy np. prześwietlenia osób bądź pojazdów zbliżających się do kamery. Taka funkcjonalność jest szczególnie przydatna przy monitoringu wejść oraz wszelkich miejsc, gdzie obserwowany obiekt zbliża się do kamery.
Test
Test
Obraz ze zwykłej kamery z oświetlaczem IR zostaje prześwietlony dla obiektów znajdujących się blisko kamery.
Obraz z kamery M11245 Sunell SN-IRC4920AJ z inteligentnym oświetlaczem - dostosowanie mocy oświetlacza do odległości.
Test