Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 06/2012 (06.02.2012)

Nowy, wspaniały świat.

Już w kilkunastu amerykańskich miastach, telewizja kablowa Comcast dostarcza, pod nazwą Xfinity Home Security, usługi związane z zabezpieczaniem i sterowaniem "inteligentnym domem".
Sygnały z domowych czujników (ruchu, podczerwieni, dymu, stłuczeniowych, kontaktronów, itp) oraz obrazy z kamer monitoringu docierają, dzięki transmisji bezprzewodowej, do domowej centralki i następnie są przesyłane do data center w Kolorado.
Domowa transmisja między czujnikami a centralą oparta jest na protokole ZigBee - zaprojektowanym do wykorzystania w sieciach sensorowych, nie powoduje wzajemnych zakłóceń z urządzeniami WiFi.

W zależności od ustawienia systemu, część danych jest zapisywana na serwerach data center, część analizowana przez specjalne oprogramowanie a wybrane informacje lub obrazy mogą być również przesyłane na smartfon właściciela. Nagrania z kamer są przechowywane na serwerze przez 30 dni.

System może być wykorzystywany do zdalnego sterowania domem: włączania urządzeń i świateł, ustawiania temperatury. Można go zaprogramować również w sposób bardziej inteligentny, na przykład jeśli wracające ze szkoły dziecko nie włoży klucza do zamka do ustalonej godziny, rodzic otrzyma komunikat na swój telefon.
Oprogramowanie pozwala również na pisanie własnych aplikacji.
Na koszt utrzymania takiego systemu składają się następujące elementy:
  • opłata instalacyjna $ 199,
  • zakup czujników - $ 70 za sztukę,
  • zakup kamer - $150 za sztukę,
  • miesięczna opłata za monitoring i zapis obrazu z dowolnej ilości domowych kamer - $ 5,
  • miesięczny abonament za używanie systemu (w zależności od ilości urządzeń) - od$ 29,95 do $ 39,95,
Podobny serwis uruchomił Verizon Wireless i Time Warner. W tym roku z własnym projektem powinna wystartować firma Google, która już uruchomiła program „Android@Home”, polegający na udostępnieniu aplikacji open source do sterowania urządzeniami elektrycznymi z poziomu telefonów komórkowych.
Przykładem takiej aplikacji jest program Homebuddy, który komunikuje się z kontrolerem np. Vera Z-Wave za pomocą sieci Internet lub Ethernet i umożliwia włącznie bądź wyłączanie prądu, regulację temperatury, sterowanie urządzeniami.
Prezentacja działania programu "Homebuddy"
W tym roku Google chce pójść o krok dalej i stworzyć system Smart Home oparty, podobnie jak system Comcast, o technologię cloud computing. Urządzenia, takie jak kontroler Vera Z-Wave, miałyby wysyłać informacje do centralnego serwera, gdzie byłyby przetwarzane w celu optymalizacji działania budynków. System miałby tą zaletę, że nie wymagałby żadnych aktualizacji ze strony użytkownika, a konfiguracja odbywałaby się za pomocą przeglądarki internetowej lub telefonu komórkowego z systemem Android.
Projekt Googla nie ograniczałby się do zwykłego włączenia/wyłączania prądu, docelowo mógłby na przykład wspomagać domowe zakupy przesyłając na smartfona listę produktów koniecznych do uzupełnienia w lodówce, czy informować o kończącej się przydatności do spożycia.

Mitch Bowling - odpowiedzialny w firmie Comcast za wdrożenie Xfinity Home Security uważa, że system jest bezpieczny ze względu na szyfrowanie danych i niemożliwe jest by haker mógł przeglądać kanały wideo lub wyłączyć zamki.
Jednak wszystkie dane gromadzone na serwerze są dostępne dla odpowiednich władz, po uzyskaniu zgody sądu.
Idea inteligentnych domów jest znana już od lat 70 ubiegłego wieku i wywodzi się z automatyzacji produkcji przemysłowej, niektóre jej aspekty próbowano przenieść do życia codziennego, czyniąc je łatwiejszym i bardziej ekonomicznym.
Do tej pory brak standardów urządzeń, trudności w sterowaniu zewnętrznym - wynikające z problemów transmisyjnych i wysoki koszt systemów przetwarzających dane powodowały, że koszt instalacji był wysoki a korzyści niewielkie.
Technologia cloud computing może zmienić ten stan i przyśpieszyć rozwój inteligentnych domów

Jaki dysk wybrać?

Ilość potrzebnego miejsca Sh, w MB, dla jednej godziny nagrania ciągłego z jednego kanału o wartości bitrate'u B obliczyć można ze wzoru:
Aby odpowiednio dobrać pojemność dysku SHDD, należy otrzymaną wartość Sh pomnożyć przez 24, a także przez współczynnik α, odnoszący się do procentowego czasu nagrania dla danego kanału na dobę. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę oczekiwaną ilość dób nagrań D, dla każdego z kanałów k. Przeprowadzone obliczenia dla każdego kanału należy zsumować.
Procedurę obliczeń znacznie upraszcza korzystanie z kalkulatorów pojemności dysków. Programy te zwykle potrzebują wprowadzenia mniejszej ilości parametrów, automatycznie dobierając optymalne wartości np. bitratu związanego z rozdzielczością, rodzajem kompresji i ilością klatek. Ze względu na charakter kompresji H.264, opartej na algorytmach przetwarzania obrazu oraz zależnej od dynamiki zmian sceny obrazu, wszelkie obliczenia należy zawsze traktować orientacyjnie, zakładając tolerancję 10-20%.
Przykładowy kalkulator wielkości dysku można pobrać tutaj. Został opracowany dla rejestratorów firmy Hikvision, uwzględnia ich specyfikę.
W ofercie firmy DIPOL znaleźć można pełną gamę dysków twardych SATA, doskonale pracujących z oferowanymi rejestratorami cyfrowymi.
500GB
M89255
1TB
M89260
1TB
M89265
2TB
M89270
Dla systemów bardziej obciążonych pracujących w systemie 7/24 z większą ilością dysków zleca się stosowanie dysków dedykowanych do CCTV, M89265, M89270. Zapewniają one niezawodną pracę, większą odporność na drgania i podwyższoną temperaturę przy mniejszym zużyciu energii i niższej emisji hałasu. (MC)

Jak podzielić cyfrową kablówkę?

Abonenci kablowych telewizji cyfrowych stają często przed problemem doprowadzenia sygnału telewizji do drugiego gniazda/pomieszczenia. W najlepszym wypadku (gdy sygnał nie jest kodowany), aby oglądać telewizję na drugim odbiorniku TV, wystarczy zastosować dodatkowy dekoder DVB-C. W zdecydowanej większości przypadków samo kupno dekodera niewiele pomoże - konieczne będzie wykupienie dodatkowego abonamentu.
Poniżej zaprezentowano 3 sposoby przesłania sygnału z dekodera DVB-C do innych pomieszczeń. Koncepcja zakłada, iż na każdym z odbiorników dostępny jest ten sam sygnał (aktualnie wybrany na dekoderze).
Splitter Signal HDMI 1x4Modulator MT41 TERRA kanały 21-69Bezprzewodowy zestaw do transmisji AV+IR 5,8 GHz Signal TR-3000Bezprzewodowy zestaw do transmisji AV+IR 5,8 GHz Signal TR-3000
Trzy metody podziału cyfrowej kablówki DVB-C.
Na obu telewizorach widoczny jest kanał wybrany na STB.
  • metoda 1. - rozgałęźnik HDMI Signal H3214 - przy pomocy tego typu urządzenia sygnał z tunera doprowadzany jest do innych odbiorników TV przy wykorzystaniu przewodów HDMI. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość oglądania kanałów w jakości HD na każdym z odbiorników,
  • metoda 2. - modulator MT41 Terra R871741 - rozwiązanie najlepsze w sytuacji, gdy między gniazdami w obu pomieszczeniach poprowadzony został przewód koncentryczny. Ponieważ modulator wykorzystuje analogowe wyjścia A/V w tunerze, należy upewnić się, że odbiornik DVB-C może podawać sygnał A/V na wyjścia cyfrowe oraz analogowe w tym samym momencie,
  • metoda 3. - transmiter A/V Signal TR-3000 R94110 - rozwiązanie najlepsze w sytuacji, gdy ułożenie jakiekolwiek okablowania między odbiornikami jest trudne lub niemożliwe; dzięki wykorzystaniu częstotliwości 5.8 GHz transmitowany sygnał jest wolny od zakłóceń.
Przy wyborze metody 1. lub 2. należy uwzględnić konieczność zastosowania przedłużacza pilota (np. bezprzewodowy Signal DIR-300 R94120) w celu zapewniania sobie możliwości sterowania odbiornikiem DVB-C. Wykorzystany w 3. metodzie transmiter TR-3000 R94110 posiada wbudowany transmiter sygnałów IR. (ŁB)

Dlaczego warto robić światłowodowy szkielet sieci.

Firma zapewniająca dostęp do usług Internetowych rozpoczęła instalację sieci teletechnicznej na nowo wybudowanym osiedlu składającym się z trzech bloków, każdy po 20 mieszkań. Założeniem inwestycji było doprowadzenie łącza optycznego do osiedla oraz połączenie bloków światłowodem w celu zapewnienia mieszkańcom w przyszłości usługi triple play (pakiet: Internet, telewizja i telefonia VOiP) z wykorzystaniem stacji GPON.
W pierwszym etapie inwestycji do jednego z bloków został doprowadzony jeden światłowód usługodawcy Internetu, który został podłączony do przełącznika zarządzalnego TP-LINK N29957 wyposażonego w slot SFP i moduł optyczny marki ULTIMODE L1416. Switch zarządzalny poprzez łącza optyczne został połączony ze switchami inteligentnymi TP-LINK N29951 z zamontowanymi modułami SFP ULTIMODE L1417 które znajdowały się w dwóch pozostałych blokach. Mieszkańcy poprzez infrastrukturę teletechniczną miedzianą, zapewnioną przez developera, zostali podpięci do switchy. Dodatkowo bloki zostały wyposażone w mikrokanalizację (mikrorurki zostały poprowadzone od punktu dystrybucyjnego w bloku do każdego mieszkania).
W drugim etapie inwestycji przełączniki TP-LINK zostaną wymienione na pasywne splittery a w rurki mikrokanalizacji zostaną wdmuchnięte włókna światłowodowe. Cała sieć będzie zasilana od jednego dostawcy nie tylko Internetem ale także sygnałem wielu kanałów telewizyjnych i telefonią VOiP.
Switch TP-LINK TL-SG3424 24xGE 4xSFPModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-203/5G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-205/3G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2428WEB 24+4G 2xSFP RACKModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-205/3G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2428WEB 24+4G 2xSFP RACK
Schemat sieci internetowej na osiedlu.

Monitoring domu jednorodzinnego.

Inwestor postanowił podnieść poziom zabezpieczenia domu poprzez instalację monitoringu CCTV. Wymagane było aby sprzęt był dobrej jakości ale również nie obciążył zbytnio domowego budżetu. Monitoring miał działać całodobowo i obejmować zarówno wnętrze domu jak i nieoświetlony teren dookoła.
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy TREND 250X08 H.264 Kamera wandaloodporna v-cam 450 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-10mm, OSD)Kamera sufitowa v-cam 430 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 3.6 mm, IR do 20m)Kamera kompaktowa n-cam 710 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 30m, OSD)
Wybrano kamery charakteryzujące się wysoką rozdzielczością 600 TVL oraz dobrą czułością (0,01 lux w trybie cz/b). Wewnątrz domu zainstalowano kamery sufitowe v-cam 430 M10754 i v-cam 450 M10749, wyposażone w oświetlacz podczerwieni, który umożliwia rejestrację obrazu przy braku oświetlenia. Kamery posiadają wiele przydatnych funkcji kontrolowanych poprzez menu OSD. Instalator uaktywnił funkcję BLC umożliwiającą zwiększenie szczegółowości obiektów oświetlonych od tyłu. Ma to na celu ułatwienie rozpoznania osób przy mocnym oświetleniu tła.
Na zewnątrz umieszczono kamery n-cam 710 M11276 wyposażone w oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m. Kamery mają włączoną funkcje HLC, użyteczną w przypadku mocnego oświetlenia światłem punktowym. Lepiej widoczne są elementy w pobliżu np. tablice rejestracyjne samochodu z włączonymi światłami.
Obraz z kamer jest archiwizowany jest na 8-kanałowym rejestratorze TREND 250X08 M72508 w rozdzielczości 4CIF z prędkością 25kl./s. Obraz z kamer wewnętrznych nagrywany jest z detekcji ruchu. Rejestrator posiada połączenie z internetem, co umożliwia zdalny podgląd zarówno obrazu "na żywo" jak i nagrań. (KN)

Jeden obraz z wielu kamer?

Nowość na rynku CCTV, jaką jest rejestrator NUUO NT-4040(R) K4204 umożliwiający zapis obrazu nawet z 64 kamer 5 MPix w kompresji H.264, posiada funkcję łączenia obrazów w jedną całość.
Technologia NUUO Image Fusion pozwala na „sklejenie” obrazu z 10 kamer w jedną całość, eliminując w ten sposób zjawisko tzw. "martwych pól".
Test
Technologia Image Fusion - łączenie obrazów w jeden widok panoramiczny.
Obrazy z 6 kamer obserwujących boisko zostały połączone w jeden. Można go powiększać i przewijać.
Widok z każdej kamery można skalować do odpowiednich rozmiarów oraz obracać wokół osi XYZ, umożliwiając dostosowanie poszczególnych obrazów do własnych potrzeb.
Skonfigurowany w ten sposób podgląd panoramiczny widziany jest w systemie jako oddzielna kamera megapikselowa, z opcją cyfrowego PTZ z opcją zapisu na dysku twardym.
Dzięki tej funkcjonalności, możliwe jest utworzenie monitoringu stadionu, parkingu, ulicy, magazynu czy długiego korytarza bez konieczności przełączania się pomiędzy poszczególnymi kamerami w momencie śledzenia przemieszczającej się osoby. (WT)

Jak wzmocnić sygnał LTE?

W celu wzmocnienia sygnału od operatora komórkowego należy, do zakupionego modemu, podłączyć zewnętrzną antenę ukierunkowaną na stację bazową operatora.
Przykładowe anteny na pasmo LTE:
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10
Antena TRANS-DATA LTE KPV 7/10
Antena logarytmiczna
TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10
A741031
Antena panelowa
TRANS-DATA LTE KPV 7/10
A741021
Antenę należy podłączyć do modemu używając konektora antenowego dedykowanego do danego modelu. (ŁK)
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10 Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPA
Schemat podłączenia zewnętrznej anteny do modemu LTE
Nowości w firmie DIPOL
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO ze wzmacniaczem LNA-177
Podwójny, cyfrowy wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 Terra
Kamera BOX u-cam 600 (dzień/noc, 600TVL, Sony Super Had II, 0.01 Lux)
Switch TP-LINK TL-SG3210 JetStream 8x10/100/1000 2xSFP
Antena UHF
Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO
ze wzmacniaczem LNA-177
A2665
Podwójny, cyfrowy
wzmacniacz kanał. DVB-T
at420 Terra
R82510
Kamera BOX u-cam 600
dzień/noc, 600TVL,
Sony Super Had II
M11185
Switch TP-LINK
TL-SG3210 JetStream
8x10/100/1000 2xSFP
N29959
Warto przeczytać:
Stacje czołowe drugiej generacji - dobór kanałów w multipleksie. Po wyłączeniu analogowych nadajników naziemnych w sprzedaży pozostaną telewizory posiadające tylko głowicę cyfrową. Instalowana obecnie stacja czołowa musi mieć możliwość transmodulacji 8PSK/QPSK-COFDM. Ale to instalator decyduje które kanały znajdą się w jednym multipleksie.
Planując dobór programów w tworzonym multipleksie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę przepływność bitową kanałów, jakie dystrybuowane mają być w danej sieci. Wynika to głównie z ograniczonej pojemności multipleksów cyfrowych. Pojemność ta przy parametrach guard interval oraz FEC wynoszących odpowiednio: 1/32 oraz 7/8 wynosi 31,66 Mbit/s.
Test
Strona główna serwisu www.linowsat.de umożliwiającego podgląd
przepływności bitowych transponderów satelitarnych
Monitoring stoku narciarskiego. Inwestor, aby zapewnić należytą ochronę wyciągu oraz znajdujących się tam osób, zdecydował się na instalację systemu kamer.
Do obserwacji warunków śniegowych, jak również przebywających osób, zainstalowano kamery P600E K1532 z szerokokątnymi megapikselowymi obiektywami UltiEye M2263.
Ze względów ekonomicznych zrezygnowano z zapisu obrazu na urządzeniach stacjonarnych. Rejestracja obrazu wideo dla modelu K1532 odbywa na zainstalowanej w kamerze karcie SD o pojemności 32 GB, co wystarcza na 3 dniową, ciągłą rejestrację obrazu. Zapis prowadzony na kartach SD służy również...
Test
Dlaczego warto zaufać szybkozłączom ULTIMODE. Wielu instalatorów obawia się stosowania połączeń światłowodowych z uwagi ich zakańczanie - konieczność kupna spawarki lub wynajęcia firmy świadczącej takie usługi. Prostym, tanim i pewnym rozwiązaniem jakie proponuje firma DIPOL są szybkozłącza serii ULTIMODE, które zapewniają takie same parametry transmisyjne, jak złącza wykonywane w warunkach laboratoryjnych...
Test
Konstrukcja szybkozłączy ULTIMODE FAST
Test