Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 04/2012 (23.01.2012)

Czy poszli drogą Google'a?

Na targach CES 2012 w Las Vegas (10-13.01.2012) po raz pierwszy zaprezentowano nową generację telewizorów wyposażonych w systemy operacyjne – jest to kolejny krok przybliżający telewizję interaktywną (iTV) i upodabniający telewizory do komputerów. Zaczyna się sprawdzać wizja Steve'a Jobs'a, że telewizory przyszłości będą funkcjonalnością zbliżone do iPad'ów, a zasadniczo będą się różniły jedynie przekątną ekranu.

Telewizory wyposażone we własne systemy operacyjne - to sprzęt do telewizji interaktywnej, którą w Internecie zamierza uruchomić Google i Apple.

Firma Lenowo, znany producent sprzętu komputerowego, zaprezentowała telewizor K91 wyposażony w system operacyjny Android 4.0 Ice Cream Sandwich.
Koncepcję telewizji interaktywnej opartej na systemie operacyjnym Linux w wersji Ubuntu zaprezentowała firma Canonical.
Ponieważ Apple było nieobecne na targach, nie przedstawiono telewizora z systemem iOS, ale demonstracja takiego urządzenia to kwestia niedługiego czasu.

System firmy Canonical oznacza, że do współzawodnictwa pomiędzy Google i Apple, w zakresie budowy światowej telewizji interaktywnej, dołącza trzeci gracz w postaci niezależnych producentów wykorzystujących system Linux.

Dla wielu obserwatorów Targi były sprawdzianem, czy producenci wesprą nowym sprzętem koncepcję Google TV.
W efekcie można powiedzieć o połowicznym sukcesie Google'a, ponieważ czołowi producenci liczą jeszcze na zwrot z inwestycji w tzw „Smart TV” - telewizji, którą można lokować pomiędzy telewizją tradycyjną i interaktywną.
Pokazano wiele ciekawych producenckich rozwiązań telewizorów „Smart TV” współpracujących z Internetem, a Samsung, Panasonic czy Lenowo budują sklepy pozwalające na zakup specjalnych gier i innych aplikacji na te telewizory.

Jednak, aby nie przespać potencjału tkwiącego w nowej technologii wszyscy przygotowali set-top box'y pozwalające na oglądanie Google TV na zwykłych odbiornikach. W razie sukcesu Google TV ewentualna implementacja urządzenia do telewizora jest stosunkowo prosta.


Adapter firmy Always Innovating
pozwalający na przystosowanie zwykłych telewizorów do telewizji interaktywnej
Firma Always Innovating zaprezentowała adapter podłączany za pomocą HDMI, który pozwala na korzystanie z Google TV na zwykłych telewizorach. Urządzenie wyposażone w system Android 4.0 Ice Cream Sandwich posiadające możliwość komunikacji WiFi i Bluetooth pozwala na połączenie z Internetem i dowolnym domowym urządzeniem.
Wyposażone jest również w interfejs NFC, co pozwala na dokonywanie płatności za zakupy dokonane za pomocą telewizora. Wszystko to w cenie poniżej 100 USD.

Koncepcja adapterów do telewizji interaktywnej ma swoje uzasadnienie. Z jednej strony umożliwia wykorzystanie starych telewizorów, co przez niższe koszty pozwoli na szybszą akceptacje przez konsumentów, z drugiej strony współczesne telewizory stają się tak „cienkie”, że coraz popularniejsza jest ich budowa w postaci wyświetlacza i osobnego tunera.

Firma Marvell zaprezentowała chipset ARMADA 1500 stanowiący podstawę do produkcji set – top box'ów Google TV.

Podsumowując: pomysłem na nową telewizję, Google nie „rozbił banku” w Las Vegas, ale "goły" też nie wyjechał – pojawiło się sporo rozwiązań do interaktywnej telewizji zbieżnych z koncepcją giganta.
Na Targach przyznawana jest prestiżowa nagroda dla najlepszego produktu w zakresie elektroniki użytkowej – „Best of Show”.
W tym roku zwyciężył 55 calowy telewizor LG 55EM9600 z wyświetlaczem wykonanym w technologii OLED (Organic Light-Emitting Diode). Doskonałe kolory i kontrast, niskie zużycie energii i grubość telewizora 4mm! - to atuty telewizora przyszłości.

Lista najlepszych produktów w poszczególnych dziedzinach - Best of CES 2012 Awards
Najlepszy produkt targów CES - 55 calowy telewizor LG 55EM9600 z ekranem OLED
Targi CES (Consumer Electronic Show) odbyły się w dniach 10-13 stycznia w Las Vegas. Uczestniczyło w nich około 3100 wystawców (wzrost o 15%), stoiska obejrzało 153 000 zwiedzających (wzrost o 10%). Pokazano ponad 20 000 nowych produktów.
CES są prestiżowym miejscem na debiuty nowych technologii i urządzeń, tu po raz pierwszy pokazano: magnetowid, kamkoder, odtwarzacz CD telewizję HDTV.
W tym roku największą ciekawość budziła skala akceptacji i zaangażowania czołowych producentów telewizorów w pomysł Google TV, ponieważ jest to jeden z ważniejszych elementów w koncepcji uruchomienia światowej telewizji interaktywnej.

Sterowanie oddalonym rejestratorem.

Standard USB przewiduje możliwość transmisji na odległość maksymalnie 5 m po standardowej magistrali. W przypadku rejestratorów zabudowanych w specjalnych pomieszczeniach lub szafach typu Rack odległość pomiędzy urządzeniem i operatorem jest większa i powstaje problem sterowania rejestratorem za pomocą "myszy"
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLE1906S-B1 + głośnikiTransformator VGA TRVGA300 na skrętkę UTPTransformator VGA TRVGA300 na skrętkę UTPCyfrowy rejestrator 8-kanałowy SIGNAL DL-8308 H.264 HDMI 25kl./sPrzedłużacz USB po skrętce komputerowejPrzedłużacz USB po skrętce komputerowejSzafa RACK 19' 6U 450 mm wisząca
Schemat stanowiska sterowania rejestratorem znajdującym się w odległości 50 m od operatora.
Idealnym rozwiązaniem są przedłużacze VGA TRVGA300 M1679 oraz USB M1680 po skrętce UTP.
Zestaw M1680 zawiera nadajnik i odbiornik, umożliwia dwukierunkową transmisję danych na odległość do 50 m. Przedłużacz może być wykorzystywany jako przedłużacz myszy komputerowej lub innych urządzeń peryferyjnych, ale także służyć do połączenia rejestratora z pendrivem w celu archiwizowania zapisanych danych.

Modernizacja instalacji SAT do wymogów odbiorników PVR.

Tym, którzy chcą oglądać i nagrywać dowolne programy z dwóch pozycji satelitarnych polecamy rozwiązanie poniżej.

Wykorzystano w nim konwerter satelitarny TWIN MONOBLOCK A98254 i gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + PVR R694140.
Należy pamiętać że konwertery typu Monoblock, Twin Monoblock, Quad Monoblock są dedykowane do czasz o określonej wielkości.


Antena satelitarna stalowa 80cm CORAB ASC-800MKonwerter satelitarny TWIN MONOBLOCK INVERTO BLACK PRO 0,2dBPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + PVR
Instalacja do oglądania i nagrywania dowolnych programów z dwóch satelitów
Dla tych, którzy modernizują instalację polecamy ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające odbiór sygnału z dwóch pozycji satelitarnych oraz nagrywanie oglądanego programu lub innego, ale tylko z satelity podłączonego bezpośrednio do drugiej głowicy odbiornika PVR.
W przypadku satelitów podłączanych (przez przełącznik DiSEqC) do głowicy głównej odbiornika możliwe jest wyłącznie nagrywanie oglądanego kanału.
Wykorzystano w nim konwertery: single A9825 oraz twin A98256, przełącznik DiSEqC Signal R852510 oraz podwójne gniazdo PVR Signal R694140, dedykowane do instalacji PVR.


Antena satelitarna aluminiowa 90cm CORAB COR-900ALMocowanie drugiego konwertera Konwerter satelitarny TWIN Inverto Red Extended 0,3dBKonwerter satelitarny Single Inverto BLACK Premium 0,2dBPrzełącznik DiSEqC 2.0 2X1 DS-7021 SignalPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + PVR
Rozwiązanie umożliwiające odbiór sygnału z dwóch pozycji satelitarnych oraz nagrywanie oglądanego programu lub innego, ale tylko z satelity podłączonego bezpośrednio do drugiej głowicy odbiornika PVR

Jak wykonać monitoring parkingu pracowniczego - instalacja POF.

W biurowcu, ze względu na pojawiające się akty wandalizmu oraz notoryczne zajmowanie miejsc postojowych przez niepowołane do tego osoby, postanowiono zainstalować monitoring.
Monitorowanym obiektem miał być parking dla pracowników znajdujący się przed biurowcem. Głównym założeniem systemu monitoringu była wysoka jakość obrazu, pozwalająca na rozpoznawanie twarzy oraz rejestracji samochodowych.
W systemie zostały wykorzystane profesjonalne kamery 2.0 megapikselowe IP firmy Pixord K1533. Sygnał z 12 kamer został przesłany do pośredniego punktu konwertującego sygnały z kamer IP na sygnał optyczny sieci POF. W tym celu kamery megapikselowe zostały podpięte do przełącznika marki TP-Link N29958 ze slotem SFP, w którym został zainstalowany moduł SFP ULTIMODE POF-100SFP L6261. Takie rozwiązanie pozwoliło na zbudowanie optycznego szkieletu systemu CCTV, co znacznie uprościło instalację w pionowym szachcie kablowym. Kabel polimerowy ULTIMODE L6521_1 cechuje niewielka średnica, mały kąt gięcia oraz elastyczność, Światłowody POF są odporne na zakłócenia i przepięcia, daje to możliwość układania obok kabli zasilających i transmisyjnych bez obawy o przebicia i przesłuchy.
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4160S (16 kanałowy 120kl./s 1.3MPx)Media konwerter ULTIMODE POF-100MCSwitch TP-LINK TL-SG3216 JetStream 16x10/100/1000 Mb/s 2xSFP 100/1000 Mb/sModuł SFP ULTIMODE POF-100SFPKamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621EKamera zewnętrzna IP 2.0 Mpix H.264 PoE Pixord PL-621E
Schemat biurowca z monitoringiem pracowniczego parkingu.
1 - Centrum zarządzające,
2 - Punkt pośredni - konwersja sygnału na sygnał optyczny POF.

Jak wykorzystać możliwość zrobienia zbliżenia w kamerze z obiektywem motor-zoom?

Kamera Sunell SN-ZMC6100DN/Z22 M1152 to kamera wyposażona w obiektyw z 22x zbliżeniem optycznym. Regulacja ogniskowej i ostrości tego obiektywu odbywa się za pomocą interfejsu RS-485, napięciowo - poprzez złącza na kamerze lub przy użyciu przycisków menu OSD na kamerze.
Kamera MOTOR-ZOOM Sunell SN-ZMC6100DN/Z22 (dzień/noc, 540 TVL, Sony Super Had II, ICR, 0.05 lx, 4-88mm, OSD)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy SIGNAL DL-8308 H.264 HDMI 25kl./s
Przykład instalacji pozwalającej na wykorzystanie kamery z obiektywem motor-zoom.
W instalacji zaprezentowanej powyżej o wykonaniu zbliżenia decyduje czujka ruchu. Przekazuje ona sygnał o wykryciu ruchu na wejście alarmowe rejestratora SIGNAL DL-8308 M78308, co powoduje uaktywnienie określonego presetu. W presecie określono jak duże zbliżenie optyczne ma zostać wykonane (zbliżenie 17x). Po dezaktywacji sygnału z czujki rejestrator wykonuje kolejny preset, dzięki czemu może powrócić do pierwotnie ustawionego zbliżenia (zbliżenie 5x). Ostrość ustawiana jest automatycznie. (KN)
Film przedstawiający obraz z kamery w instalacji, gdzie zbliżenie wykonywane jest po wykryciu ruchu w wejściu przez czujnik PIR. Po ustaniu ruchu następuje powrót do początkowego stanu.

Monitoring hybrydowy stacji paliw.

Inwestor ze względu na zdarzające się na terenie stacji kradzieże paliwa oraz artykułów spożywczych i samochodowych, zdecydował się na monitoring hybrydowy oparty o urządzenia firmy Pixord.
Dozorem został objęty cały teren stacji. Użyto kamer PL-621E K1533 monitorujących wjazd/wyjazd i dystrybutory z paliwem. Dzięki oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu 15 m oraz mechanicznemu filtrowi podczerwieni zapewniają one doskonałą widoczność zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.
Rozdzielczość 2MPix znakomicie ułatwia dostrzeżenie cech charakterystycznych osób i pojazdów.
Wewnątrz sklepu zamontowano serwery wideo PV6901 K2160 oraz kamery analogowe do monitoringu kas.
Umieszczona na środku kamera typu „Rybie Oko” PD636E K1560 obejmuje swoim zasięgiem cały obszar sklepu, nie pozostawiając tzw. martwych pól.
Monitoring stacji paliw z wykorzystaniem kamer Pixord i oprogramowania NVR NUUO K3116.
Materiał z kamer archiwizowany jest na serwerze z oprogramowaniem NUUO K3116, które umożliwia zapis ciągły oraz z detekcji ruchu, a ponadto wykrywanie zaginionych i pozostawionych obiektów.

Wydajne połączenie WLAN.

Celem przedstawionej poniżej instalacji jest zapewnienie stabilnego oraz wydajnego połączenia (40 Mb/s) pomiędzy centralną bazą danych a punktem, gdzie schodzą się radiolinie klienckie.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KNBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KN
Zarys struktury sieci zbudowanej na urządzeniach ULTIAIR.
W powyższym przykładzie do połączenia szkieletowego użyto urządzeń ULTIAIR 423KN N2320 - transfer na połączeniu wyniósł 40 Mb/s. Łącza klienckie (odległości między klientami a punktem zbiorczym wynosiły od 300 m do 2 km) zrealizowano na urządzeniach ULTIAIR 423KC N2301. Bezwzględnym wymogiem aby sieć taka funkcjonowała jest bezpośrednia widoczność między urządzeniami.
Nowości w firmie DIPOL
Trans modulator COFDM-COFDM (DVB-T) ttx311 TERRA
Profesjonalny miernik combo DVB-T/DVB-S/DVB-C Rover Master STC
Kamera MOTOR-ZOOM Sunell SN-ZMC6100DN/Z22 (dzień/noc, 540 TVL, Sony Super Had II, ICR, 0.05 lx, 4-88mm, OSD)
Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS/WLAN DZ6
Trans modulator
DVB-T ttx311
TERRA R81714
Profesjonalny miernik
DVB-T/DVB-S/DVB-C
Rover R10832
Kamera MOTOR-ZOOM
SN-ZMC6100DN/Z22
Sunell M1152
Antena DZ6
GSM/DCS/UMTS/WLAN
TRANS-DATA A741006
Warto przeczytać:
Instalacja uniwersalna dla obszarów oddalonych od nadajnika o około 20-40 km - podział na 4 odbiorniki. Instalacja zakłada wykorzystanie kierunkowej anteny Yagi A1911 oraz wzmacniacza HA-024 TERRA R82292 kompensującego straty powstałe przy podziale sygnału na większą liczbę odbiorników. W przypadku nadajników słabszej mocy i/lub bardziej oddalonych od miejsca odbioru konieczne może okazać się zastosowanie przedwzmacniacza antenowego w miejsce symetryzatora w puszce antenowej. Zalecamy wówczas wzmacniacz HS-013 TERRA R82010 pozwalający na zasilanie ww. przedwzmacniacza. Należy pamiętać o tym, iż przedwzmacniacz...
Instalacja uniwersalna dla obszarów oddalonych od nadajnika o około 20-40km - podział na 4 odbiorniki
Zabezpieczanie urządzeń CCTV. Skutecznym zabezpieczeniem urządzeń CCTV przed wyładowaniem atmosferycznym jest zastosowanie ogranicznika przepięć. OPV-1 M1701 zabezpiecza jedną, natomiast OPV-4 M17014 aż cztery linie przesyłowe sygnału wideo.

Zabezpieczenie składa się z trzech bloków:
  • odgromnik gazowy (iskiernik) - odprowadza dużą część ładunku do ziemi i powoduje ograniczenie przepięcia do kilkudziesięciu woltów,
  • układ opóźniający (linia długa) - pozwala wydłużyć czas działania odgromnika gazowego,
  • diody zabezpieczające - wyrównują napięcie pomiędzy poszczególnymi żyłami do 2,4 V i odprowadzają ładunki o większym potencjale do ziemi...
Ogranicznik przepięć M17014 - budowa
Domowa sieć Wi-Fi w standardzie n. Domowa sieć komputerowa to nie tylko możliwość łączenia PC do Internetu, ale także transmisja multimediów (muzyka, filmy, zdjęcia) między komputerami oraz do telewizorów wyposażonych w DLNA (The Digital Living Network Alliance). DLNA jest standardem komunikacji, wykorzystywanym przez producentów elektroniki użytkowej dla współdzielenia zasobów multimedialnych w ramach sieci domowej. Starsze standardy bezprzewodowe (802.11g) nie zapewniały odpowiedniej przepustowości...
Domowa sieć multimedialna w oparciu o router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8816 N2906