Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 03/2012 (16.01.2012)

Ostra jazda - 186 Gb/s na komercyjnej sieci.

W listopadzie 2011 roku podczas konferencji Supercomputing 2011 w Seattle został zademonstrowany najszybszy na świecie transfer danych poprzez sieci komercyjne. Rekordowe połączenie zostało nawiązane na odległość 212 km, pomiędzy centrum komputerowym Uniwersytetu Victoria w Kanadzie i Convention Centre w Seattle. Uzyskana szybkość transferu 186 Gb/s pozwoliłaby na przesłanie 2 000 000 Gigabajtów dziennie, czyli przykładowo danych zawartych na 100 000 dysków Blu-ray!
O wartości praktycznej projektu świadczy uzyskanie zbliżonych transferów pomiędzy Kanadą i innymi lokalizacjami w USA, Brazylii i Korei Południowej oraz fakt użycia standardowych łączy światłowodowych, umożliwiających dotychczas maksymalne teoretycznie przesyły o prędkości ok. 100 Gb/s.
Sprzęt optyczny i specjalne wysokoprzepustowe serwery dostarczyła CANARIE (Canada’s Advanced Research and Innovation Network). W projekt zaangażowane były: California Institute of Technology (Caltech), University of Victoria, University of Michigan, European Center for Nuclear Research (CERN), Florida International University.

Prace nad przyśpieszeniem transmisji prowadzone są intensywnie na całym świecie. Rekord szybkości transferu w warunkach laboratoryjnych wynosi 109 Tb/s, osiągnięto go w National Institute of Information and Communications Technology, używając siedmiordzeniowego włókna. Natomiast rekord transferu przy użyciu pojedynczego lasera w zwykłym światłowodzie wynosi 26 Tb/s na dystansie 50 km, uzyskano go na Karlsruhe Institute of Technology (KIT) w maju 2011 roku. Dzięki takiemu łączu można przekazać, w ciągu sekundy, ilość danych odpowiadającą średnio około 400 milionów połączeń telefonicznych.

Bardzo zaawansowane prace prowadzone są w Chinach. W ramach projektu o nazwie "973" planowane jest osiągniecie komercyjnych transmisji, w pierwszym etapie 400 Gb/s, a następnie 1Tb/s.
źródło: www.caltech.edu
Zapotrzebowanie na szybki transfer rośnie proporcjonalnie do ilości gromadzonych danych. Motorem napędowym jest technika cloud computing i konieczność wymiany danych pomiędzy data center należącymi do takich firm jak: Google, Amazon, czy Facebook. Szybkość transmisji jest również istotnym elementem prac prowadzonych w dużych ośrodkach uniwersyteckich i CERN, stąd ich zaangażowanie w projekt.

Skrętka czy przewód koncentryczny?

Transmisja wideo po skrętce to metoda przesyłu danych wizyjnych przewyższająca popularnością stosowanie tradycyjnego kabla koncentrycznego. Wielu instalatorów wybiera ją z kilku względów. Pierwszym z nich jest cena instalacji. Choć cena 1 m skrętki kat. 5e i przewodu koncentrycznego są do siebie zbliżone, przewodem koncentrycznym przesłać można tylko jeden sygnał wideo.
Skrętka komputerowa jest generalnie bardziej odporna na zakłócenia elektromagnetyczne. Stosując transformatory aktywne można przesłać sygnał na odległość do 2400 m, gdy dla dobrej jakości przewodu koncentrycznego maksymalny zasięg to 600 m.
Transformator video Etrix 1VP-B z wtykiem BNC, kątowy (2 szt.)Transformator video Etrix 1VP-B z wtykiem BNC, kątowy (2 szt.)
Transformator wideo Etrix 4VP (4 kanały, pasywny) Transformator video Etrix 1VP-A z wtykiem BNC (2szt.)
Transformator wideo Etrix 1VADA-T aktywny nadajnik (wideo, audio, dane)Transformator wideo Etrix 4VA-R aktywny odbiornik
Przykładowe możliwości zestawiania produktów Etrix.
Zielona strzałka pokazuje możliwy kierunek przesyłu obrazu (nadajnik→odbiornik).
Oferta transformatorów Etrix pozwala na stworzenie zróżnicowanych połączeń. Pamiętać warto, że transformatory pasywne mogą być łączone ze sobą niezależnie od ilości kanałów. To samo dotyczy transformatorów aktywnych, choć w ich przypadku rozróżniamy nadajnik oraz odbiornik i istotne jest odpowiednie dobranie wzmocnienia sygnału.
Dobrym rozwiązaniem jest łączenie obu sposobów okablowania. Transmisja od kamer może odbywać się przy pomocy przewodu koncentrycznego, a następnie zbiorczo przesyłana skrętką. Transformatory aktywne dedykowane są do odległości od 400 do 2400 m. Stosowanie ich na krótszych odcinkach może spowodować powstanie zakłóceń w torze sygnałowym i w konsekwencji zniekształcenie obrazu. (MC)

DVB-T i telewizja analogowa w nowoczesnej zbiorczej instalacji antenowej.

Projektantowi postawiono trzy główne wymogi: instalacja ma obejmować zasięgiem 5 bloków, ma być w niej dystrybuowany sygnał DVB-T z lokalnego nadajnika, abonenci posiadający stare telewizory bez tunera MPEG-4 (telewizory kineskopowe, płaskie ale tylko z MPEG-2) mają odbierać analogowo programy nadawane w DVB-T.

Sygnał z anteny UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit A2670 został podzielony na dwa tory obróbki: cyfrowy i analogowy. W torze cyfrowym znajduje się podwójny wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 Terra R82510 i wzmacniacz wielowejściowy ma400 Terra R82520. Na tor analogowy składa się stacja MMH-3000 Terra z transmodulatorami OFDM-PAL DSB RT-316 R81707 i dekompresorami MPEG/PAL DSB DM-316 R817121. Sygnał analogowy i cyfrowy jest sumowany na rozgałęźniku R-2 Signal R60102.
Aby zapewnić najwyższą jakość sygnału (w DVB-T można nadawać kanały HD) zdecydowano się na połączenie budynków światłowodami. Zaproponowano profesjonalne i jednocześnie tanie rozwiązanie oparte na sprzęcie marki TERRA.

Całą instalację podzielono na trzy części:
  • moduł obróbki sygnału opisany powyżej,
  • infrastrukturę światłowodową,
  • infrastrukturę miedzianą w każdym z budynków.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitJednostka centralna UC-380 do stacji czołowej MMH-3000Transmodulator OFDM-PAL DSB RT-316 do stacji czołowej MMH-3000 TERRARozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalWzmacniacz budynkowy HA-126 TerraWęzeł optyczny OD-120 TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRADekompresor MPEG/PAL DSB DM-316 do stacji czołowej MMH-3000 Terra  Transmiter optyczny MOS-211B TERRAZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraPodwójny, cyfrowy wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 Terra Wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 Terra
Schemat instalacji światłowodowej dla 5 bloków
z dystrybucją sygnału DVB-T i transmodulowanego z niego sygnału analogowego.
Przygotowany do dystrybucji sygnał transmitowany jest do kolejnych budynków światłowodem. Do tego celu użyto nadajnika optycznego MOS-211B R81720B o mocy lasera 8dBm, splittera natomiast w każdym z oddalonych budynków wykorzystano węzeł optyczny OD-120 R81724 o maksymalnym poziomie wyjściowym 113dBμV pozwalającym na dystrybucję sygnału telewizyjnego do kilkudziesięciu gniazd bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy.
Część sygnału ze stacji wydzielono na podsieć lokalną (budynek, w którym znajduje się stacja czołowa). Dystrybucję do około 40 gniazd zapewnia wzmacniacz HA-126 R82303. (ŁB)

Jak rozprowadzić kabel światłowodowy w budynku?

Przełącznica służy do łączenia i przełączania torów światłowodowych. Umożliwia dołączanie urządzeń oraz wykonywanie pomiarów eksploatacyjnych i kontrolnych.
Przełącznica światłowodowa powinna zapewniać właściwe zabezpieczenie spawów optycznych i pasywnych rozdzielaczy sygnału oraz właściwy promień gięcia dla prowadzonych światłowodów, co zabezpieczy włókna przed mikropęknięciami. Dodatkowo powinna pozwalać na łatwy i szybki dostęp, konserwację i rekonfigurację.
W przełącznicy naściennej ULTIMODE TB-08B L5408 znajduje się jedna kaseta spawów z uchwytami na 12 spawów światłowodowych oraz miejsce na splitter optyczny typu MICRO. Dodatkowo wyposażona jest w 3 przepusty kablowe PG (średnica kabla powinna wynosić od 7 - 12 mm).
Widok wypełnionej przełącznicy ULTIMODE TB-08B L5408.
Elementy przełącznicy ULTIMODE TB-08B L5408:

1 - miejsce przeznaczone na spliter typu MICRO (L3604, L3608). Pozwala na zabezpieczenie i unieruchomienie splittera wewnątrz przełącznicy.
2 - kaseta na spawy termiczne. Kaseta zapewnia ochronę spawów światłowodowych i prawidłowe ułożenie włókien (odpowiednia konstrukcja zapewnia właściwy promień gięcia dla światłowodów).
3 - miejsce na zapas włókien światłowodowych.
4 - miejsce przeznaczone na adaptery światłowodowe. Łatwy montaż i wygodna rekonfiguracja.
5 - blokada wprowadzonego kabla. Zapewnienie stabilnego osadzenia kabla w przełącznicy. (M.Z.)

Zdalny dostęp do nagrań z rejestratora.

Inwestor postanowił założyć instalację CCTV w odległych budynkach gospodarstwa wiejskiego. Podstawowym wymogiem był dostęp do nagrań z domu, który znajduje się w odległości 800 m od miejsca instalacji.
Ze względu na odległość zdecydowano się na punkt dostępowy TL-WA5210G N2350.
Do punktu dostępowego podłączono rejestrator Trend 250X16 M72516. Drugi punkt dostępowy zainstalowano w domu tworząc połączenie rejestratora z domowym komputerem. Na komputerze zostało zainstalowane darmowe oprogramowanie CMS, które pozwala na podgląd obrazu ze wszystkich kamer, przeglądanie archiwalnych nagrań oraz modyfikacja ustawień rejestratora. W określonych miejscach (takich jak przejścia) ustawiono strefy detekcji ruchu, które są aktywne w określonych godzinach - po wykryciu ruchu pojawia się informacja o tym zdarzeniu na komputerze.
Do monitoringu wykorzystano kamery n-cam 710 M11276, które są kamerami wysokiej rozdzielczości (600TVL) oraz czułości (0,01 lux). Oprócz tego, że zapewniają one wysoką jakość obrazu, posiadają wbudowany oświetlacz podczerwieni i są umieszczone w bardzo szczelnej obudowie.
Kamera kompaktowa n-cam 710 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 4-9mm, IR do 30m, OSD)Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy TREND 250X16 H.264Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA5210GPunkt dostępowy TP-LINK TL-WA5210G
Schemat instalacji zapewniającej bezprzewodowy dostęp do rejestratora

Jak zasilić kamerę, która nie posiada PoE przez PoE?

Zgodnie z nomenklaturą, kamera aby wspierała zasilanie PoE musi być zgodna ze standardem 802.3af, można wtedy przesłać zarówno dane jak i napięcie zasilające urządzenie za pomocą skrętki komputerowej. Do tego celu służą zasilacze z zabezpieczeniami przeciwzwarciowymi i przeciw przeciążeniowymi jak np. M1890.
Switch TP-Link TL-SF1008D 8 portówAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiKamera IP obrotowa bezprzewodowa TP-Link TL-SC4171G (0.5lx, VGA, IR, 30kl./s, MPEG-4, 4.3 mm)
Powyższy schemat przedstawia rozwiązanie zdalnego zasilania, za pomocą skrętki, kamery bez funkcji PoE. Oryginalny zasilacz urządzenia można podpiąć do źródła zasilania AC 230V w innej lokalizacji wykorzystując adapter Power over Ethernet (PoE) N9205, który umożliwia zasilenie urządzeń pracujących w sieciach LAN za pomocą skrętki 4-parowej (np. UTP) napięciem do 12 V DC. Należy pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem odległości między zasilaczem a kamerą spada przesyłane napięcie (około 0,1 do 0,2 V na każdy metr skrętki).
Więcej o zasilaniu kamer w instalacjach CCTV można przeczytać tutaj. (WT)

Podział łącza ADSL za pomocą urządzeń TP-LINK.

Szybkim i prostym sposobem podzielenia sygnału Internetowego dostarczanego linią telefoniczną (w Polsce: Neostrada, DialNET, NET24 itd.) jest zastosowanie routera TD-W8960N N2904. Urządzenie to posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+, Access Point w standardzie IEEE802.11b/g/n oraz switch 4-portowy. Port WAN jest w postaci złącza RJ11 do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej.
Router TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11n
Przykład zastosowania urządzenia TP-LINK TD-W8960N N2904 do podziału sygnału ADSL
na liniach analogowych w obrębie jednego gospodarstwa.
Nowości w firmie DIPOL
Modulator MT57 TERRA stereo A2
Trans modulator COFDM-COFDM (DVB-T) ttx311 TERRA
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLE1906S-B1 + głośniki
Adapter media konwerterów TP-LINK TL-MC1400 do szafy typu rack 19''
Modulator MT57
TERRA stereo A2
R871757
Trans modulator COFDM-COFDM
(DVB-T) ttx311 TERRA
R81714
Monitor LCD 19 Iiyama
ProLite PLE1906S-B1
M3018
Adapter media konwerterów
TP-LINK TL-MC1400
L5217
Warto przeczytać:
Diagram konstelacji jako miara jakości sygnału DVB-T. W telewizji analogowej głównym parametrem mierzonym, obok poziomu sygnału na wejściu instalacji i gniazdach końcowych, jest parametr C/N, czyli stosunek poziomu nośnej sygnału danego kanału do poziomu szumu. Parametr ten nie niesie jednak informacji o szumach fazowych, z którymi do czynienia mamy przy transmisji sygnałów cyfrowych. Profesjonalny instalator, który chce poznać i przeanalizować źródła zaszumienia sygnału w instalacji, wybierze do tego celu diagram konstelacji.
Test
Test
Podstawowa interpretacja diagramów konstelacji.
Rozmycie punktów konstelacji odzwierciedla się bezpośrednio w MER,
tak istotnym dla sygnałów cyfrowych.
Rejestratory mobilne PROTECT - prosto, tanio, skutecznie. Rejestratory mobilne PROTECT to urządzenia służące do zastosowań wewnętrznych, pozwalające na nagrywanie materiału z wbudowanej kamery, w tym audio oraz wideo w wysokiej jakości 720p, z wykorzystaniem kompresji MPEG-4, w przypadku M70501 lub H.264, w przypadku M70701. Nagranie o tak wysokich parametrach wideo pozwala na bezproblemowe rozpoznanie twarzy, nominałów banknotów, zdarzeń drogowych i innych istotnych sytuacji. Wbudowany obiektyw 120o zapewnia objęcie nadzorem bardzo szerokiego planu. Kamera wyposażona jest w uchwyt z przyssawką, umożliwiający jej montaż na płaskich powierzchniach, np. szybach, polerowanych lub emaliowanych metalach, przy kasach sklepowych czy w samochodzie.
Kamera z rejestratorem PROTECT 701 HD, H.264 ruchomy LCD, czytnik SDHC/MMC
PROTECT 701 M70701
Tryby pracy Access Pointa na przykładzie TP-LINK TL-WA500G N2941.

Standardowy Access Point obsługuje następujące tryby pracy:
  • Access Point (punkt dostępu) - do urządzenia pracującego w tym trybie mogą dołączać się bezprzewodowo komputery użytkowników za pomocą karty bezprzewodowej, np. N2920, N2921, N2922, N2924. Użytkownicy podłączeni jako klient mogą mieć dostęp do sieci lokalnej oraz Internetu poprzez połączenie bezprzewodowe.
  • Access Point Client - urządzenie pracujące w tym trybie ...
Test
Schemat przedstawiający pracę urządzenia w trybie Repeater
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527