Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 34/2009 (19.10.2009)
SAT Krak 2009 - czy jest możliwy boom w kryzysie? W dniach 15-17 października odbyła się w Krakowie wystawa SAT Krak 2009. W dobie kryzysu firmy zwykle zmniejszają różnorodność oferty, opóźniają kosztowne wdrożenia nowych produktów. Czy taka sytuacja występuje na rynku przekazów telewizyjnych? Odpowiedź musi być przecząca, ponieważ ogólne osłabienie koniunktury równoważy z nawiązką wymiana technologii - dotyczy ona zarówno metod przekazu (digitalizacja), jaki i urządzeń odbiorczych (telewizory HD TV).
W dobie technologicznej wymiany okazało się, że warto uczestniczyć w imprezach targowych będących przeglądem oferty rynkowej. Możliwość zapoznania się z ofertą dystrybutorów, przed rozpoczynającym się sezonem, jest ważna dla profesjonalistów i konsumentów.
Spis wystawców odzwierciedla zmiany na polskim rynku TV Sat. Część firm, która odczuła osłabienie koniunktury zrezygnowała z udziału w wystawie, pojawiły się nowe, na czele z firmami ADB i Humax - liderami rynku zaawansowanych tunerów satelitarnych.

Firma DIPOL pokazała na wystawie produkty dla rynku konsumpcyjnego i profesjonalnego. Zainteresowanie profesjonalistów wzbudziła rozbudowana linia multiswichy radialnych firmy TERRA o ogromnej elastyczności pozwalającej na budowę instalacji do 1000 gniazd, a także urządzenia do przesyłu światłowodami sygnałów SMATV/CATV, wideo z kamer przemysłowych i sygnału ethernetowego oraz wzmacniacze GSM, UMTS, 3G. Wszystkie te produkty są nowościami roku 2009. Liczni odwiedzający stoisko zwracali uwagę na szeroką ofertą uchwytów do telewizorów i monitorów LCD.
Przedstawiciel firmy DIPOL odbiera nagrodę "Produkt Roku" przyznaną na Targach SATKrak
dla serii multiswitchy MSR firmy TERRA
Wieża w mieście smogu. Widoczna na zdjęciu wieża telewizyjna jest pod względem wysokości siódmą na świecie. Central Television Tower ma 405 m wysokości, została zbudowana w 1992 roku.
Miasto, w którym się znajduje należy do najszybciej rozwijających się na świecie. Szybkiemu rozwojowi towarzyszy wzrost emisji dymów i spalin samochodowych, które powodują powstawanie uciążliwego smogu. Sytuację dodatkowo pogorszyło wycięcie ochronnego pasa lasów, co spowodowało, że burze piaskowe docierają do miasta.
Właścicielem wieży jest firma CCTV, która kończy budowę swojej nowej siedziby widocznej na drugim zdjęciu.
Gdzie znajduje się wieża? - odpowiedź na końcu Informatora.
Wieża w mieście smogu i główna siedziba jej właściciela.
Gdzie to jest? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Warstwa MAC - O WiFi słów kilka - cz. 8. Protokół MAC 802.11 wspiera dwa tryby pracy: rozproszony DCF (Distributed Coordination Function) oraz scentralizowany PCF (Point Coordination Function).
DCF dostarcza usługi w oparciu o model best-effort, natomiast PCF został zaprojektowany, aby dostarczyć wsparcia dla ruchu w czasie rzeczywistym w bezprzewodowych sieciach opartych o stałą infrastrukturę.
W standardzie 802.11 dostępne są cztery priorytety dostępu do medium transmisyjnego. Priorytety są realizowane poprzez użycie różnych odcinków czasów IFS (Inter-Frame Space) pomiędzy transmitowanymi ramkami. Są to (w kolejności od najkrótszego do najdłuższego):
  • SIFS (Short IFS);
  • PIFS (PCF IFS);
  • DIFS (DCF IFS);
  • EIFS (Extender IFS).
Zarówno PCF, jak i DCF mogą funkcjonować wewnątrz jednego BSS (Base Service Set) dzięki wydzieleniu okresu bezkolizyjnego dostępu do medium CFP (Contention Free Period) oraz okresu rywalizacji CP (Contention Period). Metoda dostępu PCF ma większy priorytet niż DCF, ponieważ może transmitować ramkę po czasie PIFS, który jest krótszy od czasu DIFS.
Distributed Coordination Function
DCF jest podstawowym trybem pracy sieci w standardzie 802.11, który nie używa żadnego scentralizowanego mechanizmu kontrolującego dostęp do medium - wszystkie stacje mogą jednocześnie o niego rywalizować. Mechanizm DCF jako metodę dostępu do medium wykorzystuje protokół CSMA/CA (Carrier Sense Multiple Access with Collision Avoidance).
Mechanizm, według którego odbywa się dostęp do medium, został przedstawiony na poniższym rysunku. Szczegółowy opis w następnym numerze Informatora.
Przykładowa wymiana ramek w czasie CP pomiędzy pięcioma stacjami
Złącza kompresyjne do RG-6. Ofertę złączy firmy PCT poszerzyła nowa pozycja - złącze kompresyjne typu F E80330 do popularnego przewodu RG-6 E1230_100.
Wtyk F o sprawdzonej konstrukcji i bardzo dobrych parametrach, takich jak tłumienie odbić w paśmie 3 GHz wynoszące -28 dB, tłumienie wtrąceniowe wynoszące -0,2 dB oraz ekranowanie rzędu -80 dB również w szerokim paśmie pracy.
Rodzina złączy typu F marki PCT
Złącze F TRS-6-NT PCT kompresyjne do kabli RG-6
Złącze F TRS-9 NT PCT kompresyjne do kabli TRISET-113
Złącze F DRS-11QP PCT kompresyjne do kabla TRISET-11
Złącze E80330 na przewód
E1230_100
(RG-6)
Złącze E80340 na przewód
E1015_100, E1017_100, E1019_100
(TRISET-113)
Złącze E80360 na przewód
E1025_100
(TRISET-11)
Przekrój złącza niezaciśniętego oraz zaciśniętego na przewodzie RG-6
Na powyższym rysunku pokazano złącze E80330 przed i po zaciśnięciu. Dwa pierścienie kompresyjne zapewniają doskonałe trzymanie na kablu oraz uszczelnienie. Swobodnie obracająca się nakrętka oraz precyzyjny gwint eliminują znane przez instalatorów problemy z zakręcaniem złącza na gniazdo.
Profesjonalne złącze kompresyjne TRS-6 NT E80330 przeznaczone jest na kable:
Pigitaile i patchcordy ULTIMODE. W ofercie firmy DIPOL dostępne są nowe produkty światłowodowe:
  • patchcordy - kable światłowodowe zakończone z obydwu stron złączem optycznym;
  • pigtaile - kable światłowodowe zakończone z jednej strony złączem optycznym.
W ofercie dostępne są pigtaile i patchcordy zarówno jednomodowe (L3211, L3213, L3551), jak i wielomodowe (L3011, L3013), zakończone najpopularniejszymi złączami na rynku (SC, SC/APC, FC).
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-513S (1x SC - 1x FC, 9/125)
Pigtail wielomodowy ULTIMODE PG-01S (1x SC, 62.5/125)
Patchcord ULTIMODE PC-513S
L3213
Pigtail ULTIMODE PG-01S
L3501
Włókno światłowodowe użyte w pachtcordach i pigtailach serii ULTIMODE jest zgodne z zaleceniem ITU-T G.652.D (o obniżonym piku wodnym). Włókna światłowodowe z obniżonym pikiem wodnym są obecnie jednymi z najlepszych standardowych włókien na rynku. Przed wprowadzeniem zalecenia G.652.D systemy optyczne, ze względu na wysokie tłumienie, mogły pracować w trzech oknach transmisyjnych (I okno: 850 nm, II okno: 1310 nm, III okno: 1550 nm).
Systemy optyczne oparte na włóknach z obniżonym pikiem wodnym mogą pracować w całym paśmie od 1280 nm do 1650 nm. Zgodność włókien z zaleceniami ITU-T zapewnia pełną kompatybilność i możliwość wykonywania w pełni poprawnych spawów światłowodowych z istniejącą siecią światłowodową. Kable zastosowane w serii ULTIMODE są wzmocnione włóknami aramidowymi (Kevlar) oraz posiadają osłonę wykonaną z PVC.
(MZ)
Kamery analogowe w sieciach IP. Stosowanie kamer analogowych współpracujących z serwerami wideo jest w wielu przypadkach rozwiązaniem ekonomicznym.
Przykładowym zestawem jest kamera szybkoobrotowa PTZ "PUMA" C4399/FCB-EX1010P M12291 z 36-krotnym zoomem optycznym wraz z serwerem wideo ULTINET-701 K2140. Serwer wideo zamienia analogowy obraz na pakiety IP skompresowane w H.264 i przesyła go wraz z sygnałem audio do centrum monitorowania, umożliwia również przesyłanie sygnału sterującego do kamery PTZ.
Przesyłanie sygnału może się odbywać poprzez skrętkę, światłowód (stosując media konwertery L10021, L11041, L11521, L11525, L11541) lub sieci bezprzewodowe (szczególnie polecane urządzenia ULTIAIR N2300, N2301, N2310, N2311, N2312, N2313, N2320, N2330).

System ten można rozszerzyć dodatkowo o kamery IP ULTICAM, kamery megapikselowe ULTICAM.
Urządzenia mogą być obsługiwane za pomocą darmowego oprogramowania klienckiego. Można również zastosować bardziej zaawansowane oprogramowanie ULTISYSTEM pozwalające na obsługę urządzeń innych firm (np. ACTi, IQinVision).
(TJ)
Kamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010PKamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieniSerwer wideo 4 kanałowy ULTINET-504 H.264Media konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 kmBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBObiektyw 3,5-8 mm DC RV03508D/S F 1,4 Ricom
Przykładowy schemat monitoringu parkingów
12 pytań do planującego wykonanie instalacji telewizji dozorowej cz. 1. O sukcesie inwestycji CCTV świadczy jej dokładne zaplanowanie, wykonanie zgodne z planem oraz poprawne użytkowanie. Jednak najwięcej problemów może wyniknąć już na pierwszym etapie, co spowodować może problemy w pozostałych dwóch. Na podstawie normy EN 50132-7 przygotowano zbiór 12 pytań, odpowiedź na które gwarantować może poprawność inwestycji.
  • Jakiego rodzaju zagrożenia mają być monitorowane?
  • Jaki obszar ma być monitorowany?
  • Jaki jest cel monitorowania poszczególnych stref?
  • Jaki ma być stopień automatyzacji?
  • Jaka powinna być reakcja systemu na naruszenia poszczególnych stref?
  • Jaki powinien być czas rejestracji obrazów?
  • W jakich warunkach środowiska mają funkcjonować urządzenia?
  • Jaki ma być sposób sterowania systemem?
  • Jaka powinna być szczegółowość oraz płynność obrazów?
  • Jaki ma być zasięg i bezpieczeństwo transmisji sygnału?
  • Jaka powinna być forma przeszkolenia pracowników obsługujących?
  • W jakiej formie i przez kogo ma być prowadzona konserwacja systemu?
1. Jakiego rodzaju zagrożenia mają być monitorowane?
Na to pytanie należy odpowiedzieć, aby zdefiniować ogólny rodzaj planowanego systemu. Czy celem jest ochrona życia, czy innych cennych wartości, czy może ma to być system półprofesjonalny albo nawet podstawowy. Odpowiedź na pytanie umożliwia wstępnie oszacować rodzaj urządzeń mających pracować w systemie. Pozwoli to uchronić system przed niepoprawnym doborem rodzaju sprzętu pod względem zarówno jakościowym, jak i ekonomicznym.
(MW)
Kamera IP VGA ACTi ACM-4001
Kamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-E
Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4
Kamera wewnętrzna
VGA do ogólnego
podglądu
K1503
Kamera ULTICAM 2,0 Mpix
dzień/noc
do rejestracji szczegółów
K1441
Kamera szybkoobrotowa
do monitoringu
dużych obszarów
K1215
Na jaką maksymalną odległość można transmitować używając urządzeń pracujących w standardzie 802.11? Maksymalna odległość uzależniona jest od kilku czynników, takich jak:
  • Widoczność między dwoma punktami - jest to najistotniejszy parametr decydujący o dalekiej i wydajnej transmisji danych. Jakakolwiek przeszkoda taka jak drzewa, budynki itp. negatywnie wpływa na możliwości transmisyjne.;
  • Wybrana częstotliwość.;
  • Stosowane urządzenia - do długich połączeń nie należy stosować urządzeń typu SOHO lecz profesjonalne, działające w standardzie 802.11a. Przykładem mogą być urządzenia z zainstalowanym systemem operacyjnym Mikrotik - ULTIAIR.;
  • Maksymalna moc wypromieniowania EIRP - należy pamiętać, że w każdym kraju istnieją normy regulujące maksymalną moc wypromieniowaną, której nie należy przekraczać. Warto pamiętać, iż lepiej zastosować antenę o większym zysku niż mocniejszy moduł radiowy.
Przy sprzyjających warunkach (brak zaszumienia, widoczność itd.) odległość możne wynosić ponad 15 km.
Więcej na temat projektowania sieci WLAN można przeczytać tutaj.
Przykład:
Transmisja przy użyciu urządzeń marki ULTIAIR:
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC
Wydajna transmisja przy użyciu urządzeń marki ULTIAIR
W powyższym schemacie zastosowano urządzenia ULTIAIR N2310 oraz N2300. Oba urządzenia wyposażone są w antenę o zysku 23 dBi oraz o bardzo wąskim kącie promieniowania. Płyta główna marki RouterBoard z zainstalowanym systemem Mikrotik idealnie nadaje się do budowy wydajnych i dalekich połączeń.
(ŁK)
Najwyższej jakości skrętka do profesjonalnych zastosowań - NETSET BOX. Skrętka NETSET BOX kategorii 5e jest najwyższej jakości produktem, przeznaczonym do wykonywania profesjonalnych instalacji wewnątrz, bądź na zewnątrz budynków w zależności od użytego rodzaju kabla. Najnowszej generacji skrętka występuje w następujących rodzajach:
  • E1408_305 Przewód NETSET BOX UTP 5e - skrętka wewnętrzna [305m];
  • E1410_305 Przewód NETSET BOX UTP 5e żelowany, czarny - skrętka zewnętrzna [305m];
  • E1515_305 Przewód NETSET BOX FTP 5e - skrętka ekranowana, wewnętrzna [305m].
Przewód NETSET BOX UTP 5e
- skrętka wewnętrzna
[305m] E1408_305
Przewód NETSET BOX UTP 5e
żelowany, czarny
- skrętka zewnętrzna
[305m] E1410_305
Przewód NETSET BOX FTP 5e
- skrętka ekranowana,
wewnętrzna
[305m] E1515_305
Wspólne cechy wyróżniające skrętki NETSET BOX kategorii 5e:
  • najwyższej jakości materiały, perfekcyjny sposób wykonania potwierdzony 6-letnią gwarancją,
  • parametry znacznie przewyższające wymagania kategorii 5+ potwierdzone badaniami w Centralnym Laboratorium Badawczym Instytutu Łączności w Warszawie,
  • przedprodukcyjna kontrola jakości surowców oraz poprodukcyjna kontrola jakości gotowego wyrobu,
  • znacznik metrowy,
  • karton 305 m samorozwijalny,
  • żyły jednodrutowe miedziane o średnicy Ø 0,50 mm (24 wg AWG),
  • izolacja żył wykonana z polietylenu PE jednolitego, izolacyjnego, barwionego w masie,
  • kolory izolacji żył: biało-zielony/zielony, biało-pomarańczowy/pomarańczowy, biało-brązowy/brązowy, biało-niebieski/niebieski,
(ŁS)
Pekin. Pekin jest drugim, po Szanghaju, miastem ChRL pod względem liczby ludności, w 2007 roku zamieszkiwało w nim ponad 17 milionów ludzi.
Obiekt widoczny poniżej to siedziba China Central TeleVision (CCTV), czyli chińskiej telewizji państwowej. Budynek liczy 237 m wysokości. Na pierwszym planie widoczny jest hotel planowany do obsługi kompleksu, na początku 2009 roku wybuchł w nim pożar, który zahamował oddanie kompleksu do użytku.
Pisaliśmy w Informatorze:

Monitoring Szczercowa - ujęto sprawców rabunku i zabójstwa. W Szczercowie, w województwie łódzkim, kilka miesięcy temu uruchomiono system monitoringu miejskiego. Słuszność decyzji o zainstalowaniu monitoringu wizyjnego potwierdziło tragiczne zdarzenie, które miało miejsce 30 kwietnia 2009 r. Na teren prywatnej posesji jednej z mieszkanek Szczercowa wtargnęło czterech napastników.
- numer archiwalny z 31.08.2009

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Prezentujemy rozwiązania w oparciu o sprzęt TP-LINK
- numer archiwalny z 8.09.2008

Rozmiar obiektu na ekranie monitora. Według normy EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności...
- numer archiwalny z 26.11.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach