Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2008 (5.05.2008)
Megapikselowy przewrót - IFSEC 2008. W dniach 12 - 15 maja 2008 roku odbędą się w Birmingham najważniejsze w dziedzinie zabezpieczeń, światowe targi IFSEC.
Targi mają bardzo wysoką renomę wśród wystawców i zwiedzających, dlatego nie dotyka ich kryzys światowego wystawiennictwa. Cała powierzchnia jest zarezerwowana na długo przed rozpoczęciem targów. W tegorocznej edycji wezmą udział wszystkie firmy liczące sie w branży Security.
Znakomite położenie (w kompleksie znajduje się lotnisko Birmingham i stacja kolejowa) sprawia, że targi są bardzo licznie odwiedzane - w tym roku zapowiada sie, że liczba zwiedzających znacznie przekroczy 30 000.Na renomę targów zapracowali solidnie ich organizatorzy, targi są uznawane za jedne z najlepiej przygotowanych na świecie.Działająca przez cały rok i często odświeżana strona internetowa reklamuje wystawców przez cały rok. Odpowiednio wcześniej zapowiedziane konferencje i wykłady przyciągają słuchaczy. Czytelny podział terenów wystawowych na zakresy tematyczne ułatwia zwiedzanie.
W tym roku główne tematy targów to: RFID &Smartcards, Counter Terror, Access Control and Security Solutions, CCTV Village, IP &Networks, Security Guarding &Support Services, Intruder Alarms &Physical Security, Fire Solutions.Poprzez udział wszystkich renomowanych producentów targi stają się wyznacznikiem możliwości technologicznych i tendencji, jakie będą dominowały w bieżącym roku.

Przeglądając reklamy w czasopismach i zapowiedzi targowe, w zakresie CCTV zapowiada się:
  • znaczące zwiększenie udziału kamer megapikselowych w instalacjach. Warto przy tym zauważyć, że ich zastosowanie w monitoringu miejskim może spowodować zmniejszenie udziału kamer obrotowych typu speed dome.,
  • przejście na kompresję MPEG-4 z kodekiem H.264 we wszystkich urządzeniach CCTV IP, a także w rejestratorach cyfrowych,
  • coraz szersze wykorzystywanie w kamerach analogowych przetworników WDR,
  • integracja systemów CCTV z kontrolą dostępu.

Towary DIPOL-a na targach IFSEC w Birmingham.
Kamera SV101 IGUANA firmy SunVision Scientific Inc. z zamontowanym lustrem podążającym za nowo wykrytym, poruszającym się obiektem, prezentowana na targach IFSEC 2007
Odgałęźniki, rozgałeźniki i wzmacniacze TV/Sat firmy Terra. Firma Terra, specjalizując się w produktach multiswitchowych, posiada w swojej ofercie szereg przydatnych urządzeń, pozwalających na elastyczną budowę instalacji.

Wzmacniacze - są przeznaczone do wzmacniania sygnałów IF pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, w sieciach zbudowanych na multiswitchach 5 i 9-wejściowych.
Oferta wzmacniaczy do instalacji multiswitchowych.

Odgałęźniki i rozgalęźniki - są stosowane w instalacjach multiswitchowych do wydzielenia sygnału z magistrali multiswitchowej. Magistrala z sygnałem z jednego konwertera Quatro składa się z czterech przewodów. Dodatkowo odgałęźnik wydziela także sygnał TV naziemnej. Odgałęźnik posiada przełącznik przejścia stałoprądowego, który ustawiony w pozycję “ON” przepuszcza napięcie stałe przez tory “H” zarówno w odgałęzieniu, jak i w przelocie. Ustawiony w pozycje “OFF” przepuszcza napięcie stałe tylko do odgałęzienia.
Rozgałęźniki - pozwalają na podział instalacji na podsieci.
Oferta rozgałęźników i odgalęźników.

Poniżej przykłady budowy instalacji multiswitchowych w oparciu o wzmacniacze, odgalęźniki i rozgalęźniki Terry.

Multiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemnąOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 Terra
Zastosowanie odgalęźników do budowy instalacji magistralnej. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.

Uchwyt TV-Sat Amstrad duży UMA-50U50Antena satelitarna stalowa 110 cm  ocynkowana i malowana A-EKonwerter satelitarny QUATRO Inverto IDLP-40QTL 0,2 dB White TechOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraWzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowychAntenyZG-
Zastosowanie wzmacniaczy, odgałęźników i rozgałęźników. Sygnał, ze względu na wielkość obu "podsieci", jest wzmacniany we wzmacniaczach SA-901 R70901, znajdujących sie w obu gałeziach.
Rozgałęźniki SS-504 R70515 rozdzielają sygnał na dwie gałęzie.
Odgałęźniki SS-510 R70516 służą do wydzielenia sygnału z magistrali, tak aby można było przekazać go do obu "podsieci".
Szyfrowane połączenie z serwerem wideo PiXORD P4504. Podczas łączenia się z urządzeniem CCTV IP poprzez przeglądarkę internetową, istnieje możliwość przejęcia kontroli nad tym urządzeniem. Oczywiście jest mało prawdopodobne, żeby ktoś chciał się włamać do urządzenia CCTV. Jeśli jednak będzie ono działać np. w banku, i ma być udostępniony zdalny podgląd i sterowanie kamerami obrotowymi, należy zachować wyższy poziom zabezpieczenia. Włamanie sie do systemu może pozwolić na wyłączenie rejestracji lokalnej lub zmianę adresu IP, co uniemożliwi zdalną rejestrację na serwerze NVR.
Serwer wideo PiXORD P4504 K2132 umożliwia skonfigurowanie urządzenia w taki sposób, aby połączenie zdalne korzystało z technologi SSH. W takim przypadku łączymy się z urządzeniem poprzez port https (443), uniemożliwiając dokonanie włamania typu "Man in the midlle". Ten typ zabezpieczeń stosuje się w bankowości elektronicznej (e-bank). (TJ)
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy / serwer wideo PiXORD P4504 MPEG-4 ASP
Serwer wideo Pixord P4504
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - kopiowanie nagrań do celów procesowych. Możliwość wykonania kopii nagrań wideo na różne nośniki to główne wymaganie stawiane nowoczesnym rejestratorom CCTV. Rejestratory ULTIMAX posiadają wejście USB2.0, które służy do podłączenia urządzeń takich jak DVD-RW, HDD, pamięci typu Flash (pen-drive).
Jest również możliwość podłączenia nagrywarki DVD-RW (SATA).
Bardzo użyteczną funkcją jest, dostępna w ULTIMAX-ach, możliwość wykonywania kopii materiałów bezpośrednio z dysku na dysk backupowy. W tym celu jeden z dysków należy ustawić jako służący do robienia backupu. Materiały zgromadzone na nim mogą być przeglądane tylko i wyłącznie za pomocą specjalnego oprogramowania. Dysk jest też zabezpieczony przed przypadkowym sformatowaniem w rejestratorze.
Backup możemy wykonać wyszukując materiały według daty lub zdarzeń alarmowych, bezpośrednio odtwarzając i zaznaczając interesujące nas fragmenty, lub wykonując kopię dzienną. Można również ustawić zakres czasowy oraz wybrać numery kamer, z których rejestrator wykona automatycznie kopie po wyłączeniu i ponownym włączeniu systemu. (MD)
Kopia zapasowa - w rejestratorach ULTIMAX
Sieci CCTV IP - architektura serwer - klient. W sytuacji dużej ilości osób oglądających obraz oraz większej ilości kamer w instalacji, rozwiązaniem może być system oparty na architekturze serwer - klient.
Umożliwia ona budowę bardzo wydajnych instalacji, w których kamery, czy serwery wideo podłączane są do jednego lub kilku serwerów.
Serwery są odpowiedzialne za zarządzanie systemem. Natomiast klienci łączą się jedynie z zainstalowanymi wcześniej serwerami.
Podstawową zaletą takiego podejścia jest fakt, że zarówno kamery, jak i łącza z kamery do serwera nie przeciążają się wraz ze wzrostem liczby klientów. Dodatkowo, poważna rozbudowa systemu, związana z dodaniem kamer, jak i serwerów, nie ma wpływu na stacje klienckie, które jednocześnie mogą łączyć się nawet z kilkunastoma serwerami jednocześnie.
Jedynym problemem przedstawionej powyżej architektury jest fakt, że awaria serwera powoduje utratę łączności między klientami a kamerami. Ponieważ z założenia nie mogą być te dwa elementy bezpośrednio ze sobą połączone, dlatego najważniejszym wymogiem jest niezawodność serwerów dozoru.
Architektura sieci CCTV IP - klient - serwer
Nowa megapikselowa kamera ACTi. Nowy produkt jednego z czołowych producentów kamer IP, firmy ACTi, o nazwie ACM-4200 K1510 należy do rodziny kamer megapikselowych. Rozdzielczość tej kamery wynosi 1,3 Mpix (1280 x 1024), czyli ponad trzy razy więcej niż w przypadku kamery o standardowej rozdzielczości. Zastosowany przetwornik CMOS o czułości 0,5 lx (bez trybu dzień/noc), co pozwala temu urządzeniu pracować nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Poniżej przedstawiono tabelę porównującą kamerę K1510 z podobną kamerą, innego czołowego producenta. (MW)

 

ACTi ACM-4200 K1510

???

Obiektyw

C/CS

stały

Kompresja

MPEG-4 / MJPEG

MPEG-4 / MJPEG

Minimalne oświetlenie

0,5 lx

2 lx

Rozdzielczość

1280 x 1024

1280 x 1024

Niezbędne pasmo

3 Mbps

9 Mbps

Transmisja audio

2-kierunkowa

1-kierunkowa

Kamera ACTi ACM-4200 K1510
Nadchodzi nowe i szybsze - standard 802.11n. Standard 802.11n wykorzystuje technologię MIMO, która polega na wysyłaniu oraz odbieraniu sygnału przez kilka odbiorników. Urządzenia mogą do transmisji wykorzystywać kilka kanałów, co przekłada się na zwiększenie przepustowości. DIPOL poszerzył swoją dotychczasową ofertę na sprzęt TP-Link o nowe urządzenia draft 2.0, które pozwalają kupującemu mieć pewność, że obecne urządzenie będzie zgodne ze standardem docelowym. Są to karty: PCI TL-WN851N N3271, miniPCI TL-WN861N N3261 oraz USB TL-WN821N N3221. Pozwalają one na transfer do 300 Mbit/s wykorzystując technologię 802.11n, przy czym są zgodne wstecz ze standardami 802.11b oraz 802.11g. Nadają się znakomicie do pracy z Routerem TP-Link TL-WR841ND N3251, który również pracuje w standardzie 802.11n draft 2.0. (ŁS)
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/s
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300Mbit/s
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s
N3271
Karta PCI
TP-Link TL-WN851N
N3261
Karta miniPCI
TP-Link TL-WN861N
N3221
Karta USB
TP-Link TL-WN821N
Pisaliśmy w Informatorze:

Dlaczego RTOS (Real Time Operating System)? Rejestracja sygnału z zadanymi parametrami (rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, ilość kanałów) jest priorytetowa przed innymi zadaniami. Niewykonanie rejestracji równa się utracie części danych (np. kilkunastu klatek nagrania)...
- numer archiwalny z 10.03.2008

Jak dobrać uchwyt do telewizora LCD? Standard MIS (Mounting Interface Standard) lub FDMI (Flat Display Mounting Interface) mocowania płaskich telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy został opracowany przez zrzeszenie producentów VESA (Video Electronics Standards Association)...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Nowoczesna antenowa instalacja zbiorcza - wskazówki dla projektantów. Wymiana urządzeń w instalacjach wymaga podjęcia decyzji i zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych. Wymiana okablowania wymaga także czasu i cierpliwości lokatorów. Dlatego należy...
- numer archiwalny z 1.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach