Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2007 (12.11.2007)
Pożytki z Konferencji - wystawa Monitoringu Wizyjnego Alarm Kielce 2007. W dniach 7 - 8 listopada odbyła się w Kielcach kolejna edycja wystawy "Alarm". Impreza to forum dyskusji i wymiany doświadczeń związanych z monitoringiem wizyjnym. Organizatorzy, jak co roku, zadbali o dobór prelegentów, zaprosili również spore grono użytkowników i inwestorów. Pierwszy dzień wystawy poświęcony został "Bezpieczeństwu na stadionach". Najważniejsze przesłanie płynące z tego dnia to zgodna opinia MSWiA, PZPN, Ekstraklasy SA i Policji o konieczności zmiany ustawy o "Bezpieczeństwie imprez masowych". Uznano, że istnieje potrzeba uchwalenia specjalnego prawa związanego z organizacją imprez piłkarskich. Wymagania obecnej Ustawy są zbyt rygorystyczne w stosunku do wielu przedsięwziąć, jednak nie odpowiadają specyfice i zagrożeniom związanymi z organizacją imprez futbolowych, stąd postulat nowego aktu prawnego.
Co do Rozporządzenia MSWiA "W sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych", w części dotyczącej konieczności zapisu dźwięku, stwierdzono kompletną bezużyteczność materiałów rejestrowanych na stadionach i znaczne podwyższenie kosztów instalacji wynikające z konieczności stosowania tego wymogu.
Zwrócono uwagę na konieczność opracowania standardów dotyczących wyposażania obiektów sportowych w systemy monitoringu wizyjnego, za przykład podano rozwiązania stosowane w Wielkiej Brytanii.
Drugi dzień związany był z monitoringiem miejskim. Przedstawiono wnioski użytkowników związane z eksploatacją systemów. Szczególnie interesujące były wnioski płynące z eksploatacji monitoringu miejskiego w Warszawie. Operatorem systemu jest firma specjalnie powołana w tym celu, uznano to za lepsze rozwiązanie niż angażowanie do tego celu Policji lub Straży Miejskiej.
Przyznano Medale Targów Kielce:
  • za ARTR- system automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych dla SPRINT Sp. z o.o. z Gdańska
  • za rejestrator cyfrowy RH5000DVR dla GV POLSKA z Nadarzyna
  • za kamerę 5-megapikselową dla firmy DIPOL Szydłowski i Wspólnicy Sp. J. z Krakowa
Wykłady z zakresu projektowania nowoczesnych instalacji monitoringu miejskiego i szeroka oferta produktów CCTV IP znalazły uznanie organizatorów i zwiedzających, potwierdzone przyznaniem firmie DIPOL Medalu Targów dla 5-megapikselowej kamery IP
Przedłużacze pilotów - wady i zalety. Na rynku dostępne są dwa rodzaje przedłużaczy: bezprzewodowe R94116 oraz przewodowe - po kablu antenowym R93109. Do obydwu można dokupić dodatkowe odbiorniki podczerwieni R94117 oraz R93112, pozwalające sterować urządzeniem z dodatkowego miejsca.
Rozwiązanie przewodowe (zasięg 100 m) nie działa w przypadku, gdy sygnał przechodzi przez wzmacniacz TV naziemnej. Rozwiązanie bezprzewodowe pracuje do około 50 m. Z doświadczeń instalacyjnych wynika, że sygnał przechodzi przez jeden strop.
Antena satelitarna stalowa 90 cm offset ocynkowana malowana A-EKonwerter satelitarny 0,3 dB Single Golden InterstarUniwersalny uchwyt drugiego konwerteraPrzełącznik DiSEqC 2.0 2/1 P.162-IW EMP-CENTAURISumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraGniazdo końcowe Signal RTV-SATModulator telewizyjny Signal Digital Classic kanały 21-69 fonia 6,5 MHzBezprzewodowy przedłużacz pilota 2079T/RAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TZwrotnica MM-406 UHF-BIII-BI-FM na złączach F AlcadSumator telwizyjny ST 1-60E1015Wzmacniacz HS-013 (12V)Terra VHF/UHF 1we/2wyWzmacniacz HS-013A Terra VHF/UHF 1we/2wyRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalModulator telewizyjny Signal Digital Classic kanały 21-69 fonia 6,5 MHzKamera kolorowa zewnętrzna n-cam 115  z reflektorem podczerwieniGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   AlcadLico EM-200 do gniazd BM AlcadRamka natynkowa SB-003 do gniazd abonenckich Alcad
Schemat instalacji w domu jednorodzinnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz jednego programu satelitarnego we wszystkich gniazdkach. Program satelitarny można zmieniać z każdego miejsca w domu, gdzie zainstalowano przedłużacz pilotów. Instalacja umożliwia rozwój i podłączenie w przyszłości dodatkowych tunerów satelitarnych i monitoringu (element migający).
Budowanie dużych instalacji multiswitchowych - coraz łatwiejsze. Najbardziej elastyczne instalacje multiswitchowe, to takie które opierają się na magistrali dziewięcio-przewodowej (sygnały z dwóch konwerterów Quatro + sygnał TV naziemnej). Obecnie dostępne odgałęźniki SS-515 R70517 (nowość), SS-510 R70516 oraz rozgałęźnik SS-504 R70515 pozwalają na dowolne kształtowanie sieci. Takie rozwiązanie pozwala na montowanie praktycznie dowolnej ilości gniazd, ponieważ same multiswitche są montowane w danym apartamencie i możliwe jest dokładanie kolejnych multiswitchy przelotowych i ewentualnie wzmacniaczy.
Wzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowychOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Wzmacniacz SA-911 Terra do multiswitchy 9-wejściowychMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy
Przykład instalacji multiswitchowej z rozgałęzieniem toru głównego.
Linią pogrubioną zaznaczono linie zasilające.
Rozgałęźnik SS-504 R70515 posiada przełącznik przejścia stałoprądowego, który ustawiony w pozycję “ON” przepuszcza napięcie stałe przez tory “H” do obydwu gałęzi. Ustawiony w pozycje “OFF” przepuszcza napięcie tylko do jednej gałęzi.
Odgałęźnik SS-510 R70516 posiada przełącznik przejścia stałoprądowego, który ustawiony w pozycję “ON” przepuszcza napięcie stałe przez tory “H” zarówno w odgałęzieniu, jak i w przelocie. Ustawiony w pozycje “OFF” przepuszcza napięcie stałe tylko do odgałęzienia. Przełącznik we wzmacniaczach SA-9xx ustawiony na “ON” pozwala na połączenie stałoprądowe na liniach “H” z wejścia na wyjście.
Sygnał w całej instalacji jest wzmacniany we wzmacniaczu SA-901 R70901. Zakładając konieczność przesłania sygnału do dwóch odległych klatek zdecydowano się dodatkowo zainstalować w nich kaskadowo wzmacniacze SA-911 R70911. Jeden ze wzmacniaczy SA-911 jest zasilany ze wzmacniacza SA-901. Aby nie spowodować przeciążenia, do zasilania drugiego zastosowano zasilacz dodatkowy.
Najczęstsze błędy w monitoringu miejskim. Źle zaprojektowany system monitoringu miejskiego, nie tylko nie przynosi zakładanego wzrostu bezpieczeństwa, ale dodatkowo naraża na niepotrzebne koszty. Oto kilka często spotykanych błędów:

  • Złe rozmieszczenie kamer. Warto, przeprowadzić analizę miejsc zagrożeń – sporządzając odpowiednią mapę, stanowiącą podstawę do planu rozmieszczenia kamer.
  • Nieprzygotowane Centrum Monitoringu. Brak ustaleń co do współpracy Centrum z Policją i Strażą Miejską (kwestia podległości służbowej) oraz odpowiedniej obsady ludzkiej.
  • Ze względu zalecenia wynikające z limitowanego czasu ciągłej pracy przy monitorze obsadę Centrum powinny stanowić 2 osoby, co w połączeniu z koniecznością pracy ciągłej wymaga zatrudnienia co najmniej 6 osób do obsługi stanowiska. Sprawa ta jest często niezauważana i po uruchomieniu monitoringu wymaga interwencyjnego zatrudnienia lub oddelegowania operatorów, co stwarza poważne problemy organizacyjne. Jeśli nie ma środków na pracę Centrum w pełnej obsłudze należy zastanowić się nad zastępczymi działaniami organizacyjnymi.
  • Problemy z łącznością. Brak skoordynowanej łączności z wozami patrolowymi i z komisariatami znajdującymi się w pobliżu obszaru planowanego rozmieszczenia kamer.
  • Błędy w doborze sprzętu. Do najczęstszych błędów należą:
    • kamery o nieodpowiedniej czułości,
    • złe oświetlenie obserwowanego terenu,
    • obudowy kamer nieprzystosowane do warunków zewnętrznych,
    • system zapisu ze zbyt dużymi odstępami czasowymi pomiędzy rejestrowanymi klatkami.

W procesie projektowania należy doprecyzować, które z kamer powinny służyć do identyfikacji czy rozpoznawania osób, a które do stwierdzenia obecności. Warto wiedzieć, że na potrzeby identyfikacji osoby wymagane jest by zajmowała ona przynajmniej 120% (rozpoznania 50%) wysokości monitora.
Kamery przed budynkiem angielskiego parlamentu
Snapshot Utility - sposób na umieszczenie obrazu na stronie www. W celu dodania nowej funkcjonalności urządzeń ACTi, producent opublikował nową aplikację - Snapshot Utility. Umożliwia ona automatyczne pobieranie zdjęć z kamer i zapisywanie ich lokalnie na serwerze FTP lub przesyłanie e-mailem. Program pozwala na oddzielną konfigurację do 16 urządzeń. Dzięki możliwości nadpisywania plików, w łatwy sposób można dodać na stronie www link typu: "Aktualne zdjęcie", które będzie odświeżane z częstotliwością od kilku sekund do kilku dni. Program jest do pobrania tutaj. (MW)
Okno programu Snapshot Utility
Bezprzewodowe CCTV IP - kamery PiXORD. Kamery PiXORD P400W K1132 oraz P405W K1134 posiadają dwa interfejsy sieciowe LAN i WiFi, umożliwiające podłączenie do wybranej lokalnej sieci. Obie kamery pracują w standardzie IEEE 802.11b, kamera P405W także w IEEE 802.11g.
Urządzenia posiadają wyszukiwarkę sieci bezprzewodowych. Pracują w trybie infrastruktury, podłączone do punktu dostępowego lub w trybie Ad-Hoc (tylko P405W), podłączone bezpośrednio do komputera(ów).
Kamery te mają możliwość ustawienia szyfrowania. Przy włączonym szyfrowaniu używają kodowania WEP 64-bitowego lub 128-bitowego. Kamera P405W z racji, że posiada interfejs IEEE 802.11g, może być szyfrowana w kodowaniu WPA-PSK w trybie TKIP lub AES. Kamery są wyposażone w mikrofon i możliwość transmisji audio. (TJ)
Widok okna ustawień WiFi w kamerze P405W
Detekcja sprzętowa i detekcja z czujników ruchu. Praktycznie każdy obecnie produkowany rejestrator posiada wbudowaną funkcje detekcji ruchu. W przypadku detekcji „sprzętowej” każda zmiana obrazu traktowana jest jako alarm i obraz z kamery jest rejestrowany.
Pamiętać należy jednak, że alarm może wywołać nie tylko intruz wchodzący w obszar monitorowany, którego chcemy zarejestrować, ale również inne poruszające się obiekty, np. drzewa, małe zwierzęta. Oczywiście liczbę tych fałszywych alarmów da się zmniejszyć przez odpowiedni dobór czułości i stref detekcji.
Rejestratory CPD–560/501/503/505/507 posiadają rozbudowane algorytmy detekcji ruchu, które w zadanym obszarze analizują szybkość poruszającego się obiektu i wielkość obiektu.
Rejestratory CPD posiadają jeszcze jedną bardzo ważną funkcję, R.E.T.R., związaną z detekcją ruchu. Pozwala ona na wykonanie dodatkowej kopii nagrań na zewnętrznym komputerze podłączonym do sieci, w której pracuje rejestrator.
Są jednak sytuacje, w których nie ma możliwości takiego skonfigurowania obszaru, aby wyeliminować poruszające się tło, np. obserwacja bramy wjazdowej, gdy w tle mamy ruchliwą drogę lub nadzór terenu wokół domu, gdy wzdłuż ogrodzenia znajduje się chodnik.
W takich sytuacjach lepsze może być zastosowanie czujników alarmowych (PIR), które można podłączyć do wejść alarmowych. Czujnik wykrywa różnicę temperatury obiektu i otoczenia, nie jest zatem wrażliwy na poruszające się obiekty, takie jak drzewa. Odpada również duża liczba fałszywych alarmów związanych z pobudzeniem detekcji przez opady atmosferyczne i śnieżenia kamer kolorowych przy niskim poziomie oświetlenia.
Antena kierunkowa ATK-16/2GHz z gniazdem FME. Antena ATK-16/2GHz ze złączem FME A7036 przeznaczona jest do stosowania w systemach telefonii UMTS pracujących w paśmie 1,9 - 2,1 GHz. Znakomicie rozwiązuje problem słabego sygnału. Zysk anteny wynosi 11 dBi, polaryzacja H/V.
Antena UMTS ATK-16/2 GHz A7036 wyposażona jest w 10 metrowy przewód zakończony gniazdem FME. Widok gniazda dostępny jest w karcie katalogowej.
Produkt Roku. Prestiżową nagrodę - "Produkt Roku" przyznawaną na Targach SatKrak, które odbyły się w Krakowie w dniach 18 - 20 października 2007, otrzymała firma DIPOL w kategorii "Najlepsze Akcesoria", za rodzinę kabli TRISET.