Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2007 (5.11.2007)
Co z polskim DVB-T? W Polsce planowane jest uruchomienie DVB-T w systemie MPEG-4. W przyjętym we wrześniu "Planie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T" przyjęto wyłącznie standard dotyczący transmisji wizji. Nie ma jeszcze podjętych decyzji, jaki kodek dźwięku będzie używany; czy będzie to ACC, czy Dolby Digital +.
Wobec takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania: każda z działających stacji telewizyjnych stworzy swój niezależny multiplex lub powstanie jeden multiplex zawierający wszystkie obecnie działające kanały telewizyjne. Pierwsze rozwiązanie może sprawić, że będziemy musieli wyposażyć się w tuner zawierający obydwa kodeki. W drugim przypadku, działanie wielu nadawców w jednym multiplexie wymusi przyjęcie jednego standardu kodeka. W obu przypadkach producenci sprzętu muszą mieć czas około 6 miesięcy na przygotowanie odpowiednich tunerów.
Biorąc pod uwagę szybkość podejmowania decyzji, możemy niemal ze 100% pewnością stwierdzić, że nie zobaczymy olimpiady w Pekinie w systemie DVB-T. Temat ten był dyskutowany podczas targów SatKrak 2007. (MO)
Jaką instalację wybrać; z konwerterem QUAD, czy z QUATRO i multiswitchem? Aby podjąć taką decyzję musimy wiedzieć czego oczekujemy od instalacji. Jeżeli chcemy podłączyć jedynie cztery tunery z jedną głowicą lub dwa z dwiema głowicami (PVR), to możemy zainstalować konwerter QUAD. Jednak musimy pamiętać, że taki wybór blokuje nam możliwość rozwoju instalacji (dołożenia kolejnych gniazd). Dołożenie drugiego satelity wbrew pozorom też nie jest proste, ponieważ wymagana jest duża separacja pomiędzy wejściami przełącznika (minimum 25 dB), a także konwertery o bardzo małych przesłuchach. Przetestowany, działający zestaw to A9831 i R852506 (4 sztuki).
Z tych względów najlepiej zdecydować się na instalację multiswichową, np. w oparciu o multiswitche MS-952/951, które pozwalają na budowę instalacji od 4 do 200 gniazd z dosyłem sygnału z dwóch satelitów. (MO)
Wzmacniacze szerokopasmowe do anten z CE. Wielu producentów wycofało przed kilku laty z rynku anteny ze wzmacniaczem, ponieważ używane wzmacniacze płytkowe nie spełniały wymagań na znak CE. Obecnie za sprawą wzmacniaczy LNA-101 B4007 i LNA-169 B4008 wracają możliwości stosowania rozwiązań opartych na wzmacniaczach dopuszkowych. Przedwzmacniacze przeznaczone do montowania w puszkach antenowych są idealne w przypadku słabych sygnałów o małym odstępie sygnał – szum. Wzmacniacze pracują w pasmach: BIII, BIV, BV. Ekranowana obudowa eliminuje wrażliwość na zakłócenia. (TS)
Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-101 15dB ekranowany
Wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-169 24dB ekranowany
Wzmacniacz LNA-101 15 dB B4007
Wzmacniacz LNA-101 24dB B4008
Instalacja multiswitchowa w Warszawie. Firma Leg-Bud, budująca zamknięte osiedla apartamentowe na terenie Warszawy i okolic, postanowiła zapewnić mieszkańcom odbiór sygnału telewizyjnego poprzez zbudowanie instalacji multiswitchowej. Instalacja, wykonana przez firmę Lima, zapewniła odbiór sygnałów naziemnych i satelitarnych z jednego satelity (w tym dostępność wszystkich platform cyfrowych) w 3 budynkach w Legionowie, liczących każdy od 50 do 80 mieszkań. Zaprojektowano instalację w oparciu o multiswitche firmy Terra serii MSR oraz rozgałęźniki i odgałęźniki satelitarne serii SS. Do przygotowania sygnału telewizji naziemnej użyto wzmacniacza WWK-861 R89860.
Ze względu na rozległą sieć (długość pionów 100 m) wymagany był kabel wysokiej jakości - zastosowano TRISET-113 E1015_500.
Uzyskano bardzo dobre parametry instalacji - na słabych transponderach (10719 MHz) otrzymano parametr C/N wyższy niż 11 dB, co gwarantuje odbiór dobrej jakości na wszystkich gniazdach. (TS)
Skrzynka montażowa w jednym z budynków
Manewry wojskowe na ekranie komputera. Urządzenia służące do monitoringu znajdują coraz to nowe zastosowania. Na chińskim poligonie użyto techniki CCTV IP aby dowództwo mogło obserwować wyniki żołnierzy na poligonie. System zbudowano w oparciu o kamery analogowe i serwery wideo ACD-2100 K2113 firmy ACTi, z których strumień MPEG-4 transmitowany jest bezprzewodowo do serwera NVR K3032. Wykorzystanie transmisji bezprzewodowej umożliwiło szybką instalację w miejscu, w którym prowadzenie przewodów nie było możliwe. Ponadto, po skończonych manewrach urządzenia można przenieść do innej lokalizacji.
Zdjęcia z manewrów na poligonie w Chinach. Na dolnym prawym zdjęciu, kamery skierowane na tarcze strzelnicze.
Monitoring szkoły - podsłuch zabroniony. Gazeta Prawna opublikowała interpretację Rzecznika Praw Obywatelskich Jana Kochanowskiego zagadnienia rejestracji dźwięku w systemach monitoringu szkół.
"Instalowanie na terenie szkół mikrofonów umożliwiających rejestrację prywatnych rozmów uczniów i nauczycieli może naruszać konstytucyjne prawo do ochrony życia prywatnego.
...Ten wymóg znacznie podraża koszt instalacji. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem, dźwięk powinien być rejestrowany w paśmie do 6 kHz. Takie wymagania spełnia tylko 10 proc. urządzeń dostępnych na rynku, które stosuje się w monitoringu imprez masowych. Pozostały sprzęt, znacznie tańszy, rejestruje dźwięki o częstotliwości do 3,5 kHz.
Z naszych informacji wynika, że samorządy zamawiają tańsze rejestratory, bo mają nadzieję, że nikt nie sprawdzi parametrów tych urządzeń, z których szkoły i tak nie będą w pełni korzystać.
- Gdyby resort edukacji zrezygnował z wymogu instalacji urządzeń rejestrujących dźwięk o parametrach przewidzianych dla imprez masowych, systemy do monitoringu mogłyby być tańsze nawet o 20 proc. - podkreśla Tadeusz Szydłowski. Dzięki temu tylko w tym roku z pomocy mogłoby skorzystać dodatkowo 600 szkół lub placówki, które otrzymały dofinansowanie, mogłyby dostać o 1,6 tys. zł więcej. Wówczas samorządy mogłyby kupić więcej kamer. Obecne przepisy nie pozwalają im jednak oszczędnie wydawać publicznych pieniędzy." ... więcej »

W przypadku obiektów takich jak szkoły, DIPOL proponuje rejestrator 8-kanałowy M85075, 16 kanałowy CPD-507/787 M8534, lub dodatkowo z nagrywarką DVD CPD-507 M8537. Dział Techniczny firmy DIPOL poleca rejestrator 16-kanałowy, nawet jeżeli obecnie system wyposażamy w mniejszą ilość kamer.
Monitoring szkół - artykuł o specyfice szkolnych instalacji CCTV
Darmowe oprogramowanie P6032 do podglądu i rejestracji obrazu i dźwięku w urządzeniach PiXORD. Do każdego urządzenia CCTV IP firmy PiXORD dodawane jest profesjonalne, darmowe oprogramowanie P6032 do rejestracji i zarządzania obrazem i dźwiękiem.
Oprogramowanie umożliwia między innymi:
  • podgląd obrazu i rejestrację z 32 kamer, w nagrywaniu ciągłym lub po detekcji
  • sterowanie kamerami PTZ
  • zaawansowaną obsługę podglądu nagrań z kamer oraz eksport do dowolnego formatu pliku filmowego w systemie operacyjnym
  • eksport obrazów do dowolnego zewnętrznego centrum monitoringu przez podgląd zdalny
  • system wyposażony w HDD – 500 GB umożliwia zapis z rozdzielczością Full D1 przy 25 klatkach na sekundę (przy włączonej detekcji ruchu) na około tydzień (przy 16 kamerach).
Oprogramowanie współpracuje tylko z urządzeniami firmy PiXORD. (TJ)
Widok programu PiXORD P6032
Detekcja - oszczędność powierzchni dyskowej w rejestratorach cyfrowych. Zastosowanie detekcji ruchu w rejestratorach pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni dyskowej. Funkcja działa w ten sposób, że wymusza zapis obrazów z kamer tylko w chwili, gdy na obrazie występuje ruch. Jeżeli obraz jest statyczny i nic się nie dzieje, urządzenie nie rejestruje. Takie rozwiązanie sprawia, że na dysku gromadzone są tylko sytuacje alarmowe. Oczywiście tzw. fałszywe alarmy mogą się zdarzyć, jeżeli źle zdefiniujemy obszar lub czułość detekcji.
Ciekawostką w rejestratorach CPD jest możliwość zdefiniowania zakresów czasowych dla rejestracji wg harmonogramu i wg detekcji. Możemy zatem w godzinach pracy firmy (np. od 7:45 do 16:15) ustawić ciągłą rejestrację, natomiast w pozostałych godzinach (w których obiekt powinien być pusty) możemy ustawić rejestrację z detekcji ruchu.
Rejestratory CPD
Zwiększenie przepustowości łącza - agregacja pakietów w urządzeniach Raptor. Ponieważ standardowy protokół 802.11 nie jest w stanie zapewnić prawidłowej pracy przy dużej ilości pakietów, firma THEMAX opracowała własny standard transmisji TFPP (Themax Fast Pooling Protocol). Agregacja pakietów pozwala na zwiększenie przepustowości kanału radiowego nawet do 5 MB/s, a także przepustowości pakietowej do 30 tys. pakietów / s. W Raptorach zaimplementowano rozszerzone możliwości protokołu o zaawansowany pooling z priorytetyzacją stacji zgłaszających zapotrzebowanie na większe pasmo. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać możliwości nowego protokołu TFPP, należy posiadać najnowszą wersję firmware v2.0r10, a wyżej wymienione ustawienia muszą być włączone na każdym Access Poincie oraz Kliencie. (ŁS)

Punkt dostępowy / klient RPT-23XR RAPTOR 802.11a 5GHz  zewnętrznyPunkt dostępowy / klient RPT-23XR RAPTOR 802.11a 5GHz  zewnętrznyKamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4
Schemat przedstawiający zastosowanie urządzeń Raptor w monitoringu miejskim. Dzięki ustawieniom wymienionym w artykule, mamy możliwość płynnego przesyłania obrazu z kamer IP do odległego Centrum Monitoringu.