Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2007 (15.10.2007)
Szybsze transmisje bezprzewodowe - w stronę 4G. W systemach łączności bezprzewodowej zdefiniowano pojęcie Sieci Czwartej Generacji - 4G. Sieć 4G powinna zapewniać transmisje mobilne o przepływności 100 Mb/s i stacjonarne 1 Gb/s.Rozwój mobilnych technologii w kierunku 4G biegnie trzema drogami: WiMAX, UMB i LTE.
 • WiMAX jest technologią najbardziej zaawansowaną, jeśli chodzi o wdrożenia. Koncepcja zbudowania ogólnoamerykańskiej sieci 4G w oparciu o WiMAX forsowana jest w USA przez firmę Sprint. Do niedawna dużym problemem był brak urządzeń mobilnych. We wrześniu Motrola zademonstrowała w Chicago działający mobilny terminal w strukturze miejskiej. Wydaje się, że budowa ogólnoamerykańskiej sieci WiMAX nabierze po tym wydarzeniu większej dynamiki.
 • UMB (Ultra Mobile Broadband) to technologia będąca rozszerzeniem standardu telefonii komórkowej CDMA2000. Przewagą UMB nad WiMAX ma być większa przepustowość sieci (275 Mbit/s).
 • LTE (Long Term Evolution) - to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS o zapowiadanej przepływności 100 Mb/s. Obecnie rozbudowywany jest system UMTS do technologii HSDPA, określanej jako GSM 3,5 G. Standard HSDPA oferuje przepływność teoretyczną 14,4 Mb/s, a praktyczną około 7 Mb/s.
Wszystkie wymienione technologie wykorzystują technikę wielodostępu OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) umożliwiającą uzyskanie wysokich szybkości transmisji poprzez zastosowanie wielu podnośnych oraz technikę MIMO - wieloantenowej transmisji.
Technika MIMO znajdzie zastosowanie w sieciach 4G
Konwerter Quad plus TV naziemna. Konwerter Quad A98262 posiada zintegrowane cztery sumatory satelitarne. Takie rozwiązanie pozwala na podanie sygnału z anten naziemnych na wejście konwertera. Na czterech wyjściach mamy wtedy kompletne sygnały RTV-SAT, które należy doprowadzić do gniazdka satelitarnego, gdzie nastąpi ich separacja. Takie rozwiązanie pozwala na zredukowanie kabli prowadzonych z anten do domu. Uwaga! Zsumowany sygnał nie można podawać na przełączniki DiSEqC, więc nie można instalować konwerterów tego typu w układzie "zeza". Konwerter umożliwia odbiór z jednego satelity.
Do odbioru z dwóch pozycji należy użyć dwa konwertery Quad Monoblock A98261 wraz z sumatorem R85248. Sumator nie posiada przejścia stałoprądowego dla przedwzmacniaczy telewizji naziemnej i radia.

Okablowanie należy wykonywać kablem dobrej jakości, który zagwarantuje stabilność parametrów przez wiele lat eksploatacji, np. TRISET-113 E1015_100.
Uchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 30cmKonwerter satelitarny QUAD z sumatorem sygnału TV INVERTO 0,2dBGniazdo końcowe Signal RTV-SATAntena satelitarna stalowa 90 cm offset ocynkowana malowana A-E
Sygnał satelitarny w czterech gniazdach bez użycia multiswitcha - konwerter A98262
Telewizja kablowa na kilku odbiornikach. Warto zwrócić uwagę, że większość wzmacniaczy antenowych nie nadaje się do wzmacniania sygnałów telewizji kablowej ze względu na brak pasma kanałów specjalnych. Tej wady nie ma wzmacniacz AI-223 R90452, który może być stosowany w celu rozprowadzenia sygnału z telewizji kablowej lub instalacji zbiorczej do kilku odbiorników. Podstawową cechą wzmacniacza jest praca w zakresie 86 - 862 MHz (brak luk w paśmie pracy). Regulacja wzmocnienia połączona jest z korekcją charakterystyki tłumienia kabla. Wzmacniacz posiada pasywny kanał zwrotny KZ 0 - 65 MHz, co pozwala na podłączenie do niego modemu kablowego. Możliwe jest użycie go w instalacjach wykorzystujących przewodowe przedłużacze pilota, np. Signal-Link R93109.
AI-223 R90452 może być stosowany w celu rozprowadzenia sygnału z telewizji kablowej jako wzmacniacz abonencki
Dlaczego należy stosować odgałęźniki? Niedoświadczeni instalatorzy uważają, że w instalacji do przyłączenia gniazd należy stosować rozgałęźniki dlatego, że mają mniejsze tłumienie.
Rozgałęźniki, jak wskazuje nazwa, służą do podziału sygnału na gałęzie (podsieci). Jeżeli instalacja liczy kilka gniazd, nie powinno być problemu z przyłączeniem gniazd bezpośrednio do wyjścia rozgałęźnika. Natomiast jeżeli jest to instalacja na więcej niż 20 gniazd, to na ekranach telewizorów pojawiają się zakłócenia związane z odbiciem sygnału.
Głowica TV nie posiada na wszystkich kanałach dopasowania 75 Om, a jedynie na tym, który jest aktualnie oglądany. Efektem takiej sytuacji jest odbijanie się sygnału na głowicy i jego powrót do sieci.
Zjawiska odbicia nie da się wyeliminować, ale można znacznie obniżyć jego wartość. Jeżeli zamiast rozgałęźników do przyłączania gniazd użyjemy odgałęźników (tłumienie przyłączenia 12 dB do 20 dB), to sygnał odbity będzie wracał do sieci o 24 do 40 dB mniejszy od sygnału użytecznego. Tak więc będzie on mało znaczący w porównaniu do sygnału użytecznego. Aby w rozbudowanej sieci można było zamontować odgałęźniki, trzeba dysponować sygnałem o dużym poziomie. Idealny jest tutaj zestaw ZG-401/601. (MO)

Elementy bierne do budowy instalacji antenowej marki Signal
Odgalęźnik marki Signal
Monitoring CCTV w kościołach. Podstawą skuteczności CCTV jest zainstalowanie kamer w widocznych miejscach i dodatkowe informowanie za pomocą tablic lub naklejek, że obiekt jest monitorowany. W ten sposób realizowana jest funkcja odstraszająca. W przypadku świątyń instalowanie kamer w sposób widoczny jest zalecane w obiektach zabytkowych wyłącznie na zewnątrz kościoła.
W obiektach sakralnych kamery powinny być jednak niewidoczne. Mogą być umieszczone np. wysoko nad ołtarzem. Absolutnie niedopuszczalne jest instalowanie kamer, zwłaszcza obrotowych, w przestrzeni przeznaczonej dla wiernych.
Kamery mogą pozostawać widoczne tylko i wyłącznie wtedy, gdy służą do bezpośredniego monitoringu cennego obiektu, np. obrazu, wtedy jednak powinny być w sposób widoczny skierowane na strefę bezpośredniej ochrony – nie w stronę wiernych.
Analizując celowość instalacji kamer, warto pamiętać, że współczesne systemy telewizji dozorowej mogą zastąpić instalację alarmową, rozszerzając jej funkcję. Czujki instalacji alarmowej mogą wywołać alarm, nie zdołają jednak nagrać obrazu sprawcy dewastacji. Instalacja CCTV wyposażona w detekcję ruchu lub wspomagana czujkami pozwala na taką funkcjonalność.
W obiektach, w których przebywa wiele osób, dla ich rozróżnienia stosowane są kamery kolorowe. Jednak ich funkcje ochronne powinny być skutecznie realizowane również przy słabym oświetleniu i w nocy. W takich zastosowaniach sprawdzają się kamery Dzień/Noc.
Kamera SN-468C Dzień/Noc M11202 należy do grupy kamer o wysokiej rozdzielczości (480 TVL). Kamera posiada funkcję NightVision – nocne widzenie.
Kamery powinny być niewidoczne, mogą być umieszczone np. wysoko nad ołtarzem
Absolutnie niedopuszczalne jest instalowanie kamer, zwłaszcza obrotowych, w przestrzeni przeznaczonej dla wiernych
Jak dobrać rozmiary dysku do systemu CCTV IP? Projekt instalacji podaje narzucony przez inwestora czas rejestracji. Aby pojemność dysków w rejestratorach spełniały wymogi projektu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: jakość obrazu, liczba kamer oraz długość zakładanego czasu archiwizacji. Poniżej przedstawiono pojemności zajmowane przez materiały zarejestrowane na urządzeniach ACTi z kompresją MPEG-4 ASP.
Przykład: 8 kamer, D1, 8 kl./s, 7 dni – potrzebny jest dysk o pojemności co najmniej 302,4 GB.
Różni producenci stosują różne rodzaje kompresji (co także bezpośrednio przekłada się na zajmowane pasmo transmisyjne), dlatego zajmowane pojemności przy zastosowaniu innych urządzeń mogą się różnić od podanych. (MW)

Ustawienia wideo

Niezbędna pojemność dysku dla 1 kamery

Rozdzielczość

Liczba klatek

PAL

Szybkość bitowa

[Kbps]

1 s

1 dzień

14 dni

30 dni

D1

25

1500

187 KB

16 GB

227 GB

486 GB

12

750

93 KB

8 GB

113 GB

243 GB

8

500

62 KB

5,4 GB

76 GB

162 GB

5

256

32 KB

2,8 GB

39 GB

83 GB

1

56

7 KB

0,6 GB

8,5 GB

18 GB

CIF

25

750

94 KB

8 GB

113 GB

243 GB

12

384

48 KB

4 GB

58 GB

124 GB

8

256

32 KB

2 GB

39 GB

83 GB

5

128

16 KB

1 GB

19 GB

41 GB

1

28

3 KB

0,3 GB

4 GB

9 GB

Kompresja MPEG - część 2. MPEG-4, oprócz algorytmów znanych z MPEG-2, wykorzystuje bardzo efektywne algorytmy kompresji falkowej. Lepsza jakość przesyłanego obrazu MPEG-4 przy jednoczesnych mniejszych wielkościach strumienia danych wynika z zastosowania techniki kodowania całych ruchomych kształtów (Shape Encoding). Kompresja MPEG-4, prócz analizy niezależnych bloków obrazu wideo, dodatkowo rozpoznaje obiekty występujące w kolejnych ramkach. Obiekty te są wyodrębniane i kodowane niezależnie od tła. Wykorzystanie tej metody pozwala, przy użyciu niewielkiej ilości danych, na opisanie przesunięcia skomplikowanych obiektów złożonych z wielu makrobloków (Video Object Planes) na niezmieniającym się tle. Przykładem może być ruchoma twarz kasjerki na stacji paliw na nieruchomym tle (półki sklepowe). Standard MPEG-4 wprowadza elementy VOP (Video Object Planes) typu I, P i B, analogicznie do modelu GOP (Group of Pictures), znane już z MPEG-2. Dzięki zastosowaniu VOP możliwe jest zapisywanie zmian położenia, kształtu i tekstury elementów obrazu w równie oszczędny sposób, jak w przypadku GOP.
W MPEG-4 wykorzystywana jest również technika globalnej kompensacji ruchu (GMC). Dzięki GMC takie efekty jak zoom albo obrót kamery szybkoobrotowej da się opisać przy użyciu niewielu parametrów i z wykorzystaniem wcześniej zebranych informacji o obrazie. (TJ)

Kamery wandaloodporne. Obudowa kamery wandaloodpornej wykonana jest z metalu, klosz z poliwęglanu. Poliwęglany są tworzywami sztucznymi o bardzo dobrych własnościach mechanicznych, szczególnie udarności i dużej przezroczystości. Twardość i odporność poliwęglanu na ściskanie jest zbliżona do aluminium. Szyby z poliwęglanu są stosowane w batyskafach, samolotach, hełmach szturmowych.Przykładem kamery wandaloodpornej jest VC-412DV2 M10744.Główne zalety kamery M10744 to:
 • Specjalna konstrukcja obudowy, a mianowicie:
  • przydymiony klosz z poliwęglanu - uniemożliwia szybkie ustalenie obszaru monitorowanego przez kamerę
  • kulista obudowa – taki kształt zwiększa odporność na uderzenia
  • specjalna konstrukcja umożliwia ukrycie przewodu bezpośrednio w suficie – dodatkowo chroni kamerę przed uszkodzeniem medium transmisyjnego.
  • możliwy montaż na ścianie – specjalny uchwyt w komplecie, również z funkcją ukrycia przewodu.
 • Możliwość wymiany obiektywu, a zatem zmiany kąta widzenia, daje to dużą uniwersalność zastosowania kamery – obserwacja zarówno holi, jak i wąskich korytarzy. (MD)
Kamera kolorowa wandaloodporna sufitowa C-3844-01A1 WYPRZEDAŻ
Kamera wandaloodporna M10735
Przepływność a zasięg. Czułość urządzeń WLAN nie jest stała i zależy od rodzaju zastosowanej modulacji i kodowania, a tym samym prędkości transmisji. W standardzie 802.1b oraz 802.11g stosowany jest mechanizm ARS (Adaptive Rate Selection), czyli ustawiana jest największa prędkość z jaką możliwa jest transmisja. Na przykładzie standardu 802.11b warto zastanowić się jaki to ma wpływ na zasięg. Np. karta PCI WLAN TP-Link TL-WN551G N2970 ma czułość -89 dBm przy 1 Mb/s i -85 dBm przy 11 Mb/s. Różnica w czułości wynosząca 4 dB przekłada się na prawie dwa razy większy zasięg przy mniejszej prędkości. Podobna sytuacja występuje przy pracy w standardzie "g", gdzie np. różnica między największą i najmniejszą prędkością wynosi aż 20 dB, co przekłada się na 10-krotną różnicę w zasięgu.

Prędkość

Czułość

802.11g

54 Mbps

-68 dBm

6 Mbps

-88 dBm

802.11b

11 Mbps

-85 dBm

1 Mbps

-89 dBm

Wydajna, dwuzakresowa karta mini PCI. Bezprzewodowa karta sieciowa mini PCI TP-Link TL-WN662AG N2966 jest urządzeniem radiowym pracującym w standardach IEEE802.11a/b/g. Dodatkowo w karcie zastosowano technologię Super G, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 108 Mbit/s.. Karta wykorzystuje bezprzewodową technologię RF (Radio Frequency) do wysyłania i odbioru danych.Karta mini PCI TL-WN662AG nadaje się znakomicie do zastosowań w przenośnych komputerach oraz płytach RouterBoard z systemem Mikrotik.Najważniejsze cechy:
 • standard IEEE 802.11a/b/g,
 • 2 złącza uF do podłączenia anteny zewnętrznej,
 • interfejs mini PCI,
 • technologia Super G, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 108 Mbit/s,
 • technologia eXtended Range, zwiększająca zasięg nawet do 9 razy w porównaniu do zwykłych urządzeń,
 • obsługa Seamless Roaming, pozwala to na płynne przełączanie się pomiędzy punktami dostępowymi. (ŁS)
Karta TP-Link mini PCI w technologii eXtended Range TL-WN662AG 2,4 i 5 GHz 108 Mb/s
Karta mini PCI TP-Link TL-WN662AG N2966 pracująca we wszystkich dostępnych standardach IEEE802.11a/b/g
SatKrak 18-20.10.2007 - targi zmieniają oblicze. Jeszcze kilka lat temu wyjazd na targi był najszybszą formą kontaktu z nowościami. Firmy na dużych imprezach targowych robiły promocje nowych produktów. Dzisiaj ta funkcja prawie zanika. Większego znaczenia nabiera możliwość personalnego kontaktu w jednym miejscu z czołowymi dostawcami i możliwość negocjacji handlowych. Coraz ważniejsza staje sie możliwość udziału w szkoleniach i konferencjach organizowanych w trakcie targów.

W czasie trwania targów będą obecni pracownicy Działu Marketingu firmy DIPOL, będzie można porozmawiać o współpracy, negocjować ceny, uczestniczyć w szkoleniach. Motywem przewodnim wystawy firmy Dipol, będzie "Multimedialny dom" - skupimy się na przedstawieniu elementów instalacji teletechnicznej i zasad jej wykonania, aby realne było skorzystanie ze wszystkich możliwości jakie niesie współczesna technika telewizyjna.

Na Targach przedstawimy również nową witrynę DIPOL-a. Po 11 latach prezentacji w tej samej szacie graficznej wykonaliśmy gruntowną zmianę wyglądu, a przede wszystkim funkcjonalności.
Szkolenia i konferencje na SatKraku