Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2025 (14.04.2025)

Skręcone pręty metamateriałowe jako magazyny energii.

Międzynarodowy zespół badawczy z najstarszej niemieckiej uczelni technicznej Karlsruhe Institute of Technology (KIT) opracował mechaniczne metamateriały o wyjątkowych właściwościach. Dzięki zastosowaniu silnie skręconych prętów, które odkształcają się w sposób śrubowy, materiały te zyskały wysoką sztywność oraz zdolność magazynowania i uwalniania dużych ilości energii sprężystej. Wyniki tych badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature. Mechaniczne magazynowanie energii odgrywa kluczową rolę w technologii, znajdując zastosowanie w takich obszarach jak sprężyny tłumiące energię, elastyczne elementy robotyki, czy maszyny energooszczędne. Energia kinetyczna (energia ruchu) jest przekształcana w energię sprężystą, którą można ponownie w pełni odzyskać w razie potrzeby. Kluczowym wyzwaniem w tym procesie jest osiągnięcie maksymalnej entalpii, czyli zdolności materiału do magazynowania i odzyskiwania energii.
Profesor Peter Gumbsch z KIT wyjaśnia, że największą trudnością było połączenie sprzecznych właściwości, takich jak wysoka sztywność, wytrzymałość i elastyczność. Rozwiązaniem okazało się precyzyjne rozmieszczenie prętów skręconych śrubowo w strukturze metamateriałów. Taka konstrukcja sprawia, że naprężenia są równomiernie rozłożone, co zwiększa wytrzymałość materiału. Metamateriały to sztucznie zaprojektowane struktury, które posiadają cechy niemożliwe do osiągnięcia w naturze. Są one tworzone z indywidualnie zaprojektowanych jednostek, co pozwala na optymalizację ich właściwości. W opisywanych badaniach, zespół naukowców z Chin, USA i Niemiec w pełni wykorzystał potencjał takich struktur, tworząc materiały o entalpii od 2 do 160 razy wyższej niż w dotychczas znanych rozwiązaniach. Przykładem jest klasyczna sprężyna zginana, w której naprężenia rozciągające i ściskające na powierzchni ograniczają jej maksymalne odkształcenie. W prętach skręconych śrubowo znaczna część naprężeń wewnętrznych zostaje ograniczona, co pozwala na większe i bardziej złożone odkształcenia.
Nowo opracowane metamateriały mają ogromny potencjał zastosowania. Mogą być wykorzystywane w technologiach tłumienia wstrząsów, elastycznych połączeniach stosowanych w robotyce czy konstrukcjach maszyn energooszczędnych. Co więcej, ich zdolności magazynowania energii sprężystej otwierają nowe możliwości w dziedzinie projektowania lekkich, wydajnych i niezawodnych elementów mechanicznych.

Zła wysokość noża przyczyną nieprawidłowego cięcia włókna światłowodowego.

Odpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych to podstawa udanego spawania włókien. Nawet najlepsza i najdroższa spawarka nie będzie w stanie poprawnie połączyć brudnych lub źle dociętych włókien. Z tego względu dbanie o czystość narzędzi światłowodowych jest niezwykle istotne. Dobry, czysty i dobrze wyregulowany nóż światłowodowy gwarantuje poprawne (równe) docięcie włókien.
Przed przystąpieniem do regulacji wysokości noża warto wstępnie zorientować się, czy ostrze w narzędziu ustawione jest zbyt wysoko, czy też zbyt nisko. Oczywiście zdarzyć się może, że przy wstępnej ocenie instalator nie będzie w stanie tego określić. Dobrą praktyką jest wówczas celowe, skrajne obniżenie lub podwyższenie ostrza. Po osiągnięciu którejś ze skrajnych pozycji należy stopniowo obniżać/podwyższać ostrze, sukcesywnie zbliżając się do położenia optymalnego. Efekt każdorazowej zmiany wysokości należy zweryfikować na ekranie spawarki. Ważne, aby robić to dla dwóch włókien. Możliwa jest sytuacja, w której włókno z jednej strony wygląda prawidłowo, natomiast drugie - nie. Ważne jest również, aby po zmianie wysokości dokręcać wszystkie śruby stabilizujące - mają one również, nieznaczny, ale jednak, pewien wpływ na położenie ostrza.
Więcej porad jak prawidłowo ustawić nóż można znaleźć w artykule Cięcie włókien światłowodowych bez tajemnic - regulacja noża.
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt wysokiej pozycji ostrza - ostrze dużo za wysoko.
Czoło włókna poszarpane. Cechą charakterystyczną włókien docinanych zbyt wysoko ustawionym ostrzem jest wyraźne uszkodzenie środka włókna widoczne w jego jasnym obszarze.
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt niskiej pozycji ostrza - ostrze minimalnie za nisko.
Włókno posiada z jednej strony odstający "ząbek”, będący konsekwencją niedocięcia. Kształt i rozmiar „ząbka” może się oczywiście zmieniać.

Przewody koncentryczne RG-6 75 Ohm typu Trishield.

Okablowanie koncentryczne RG-6 75 Ohm typu Trishield to wersja kabla koncentrycznego, charakteryzująca się potrójnym ekranowaniem. Dzięki tej konstrukcji przewody oferują szereg korzyści, które sprawiają, że są doskonałym wyborem do zastosowań w instalacjach multiswitchowych wymagających wysokiej jakości transmisji sygnału.
Najważniejsze zalety kabli antenowych RG-6 typu Trishield:
  • Lepsza ochrona przed zakłóceniami – potrójne ekranowanie skutecznie redukuje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) i interferencji radiowej (RFI), co zapewnia stabilny i czysty sygnał
  • Wyższa jakość sygnału – dzięki zmniejszonym stratom i lepszemu ekranowaniu sygnał pozostaje niezakłócony, co jest kluczowe w telewizji kablowej, systemach multiswitchowych czy innych instalacjach bazujących na kablach koncentrycznych
  • Lepsza wydajność na większe odległości - dzięki lepszej izolacji i redukcji strat sygnału kabel Trishield sprawdza się w instalacjach wymagających transmisji na większe dystanse
  • Zwiększone bezpieczeństwo – wysoka jakość wykonania i dodatkowa warstwa ekranowania minimalizują ryzyko przesłuchów i wycieków sygnału, co ma znaczenie w profesjonalnych systemach telekomunikacyjnych
Dzięki tym zaletom kable koncentryczne 75 Om RG-6 typu Trishield są idealnym rozwiązaniem do zastosowań wymagających niezawodności, wysokiej jakości transmisji oraz odporności na zakłócenia. Firma DIPOL posiada w swojej ofercie rodzinę przewodów 75 Om RG-6 typu Trishield marki TRISET 302
Nazwa TRISET 302 Eca TRISET 302 Dca TRISET 302 B2ca TRISET 302 Fca
Kod E1005 E1006 E1007 E1008
Zdjęcie Przewód koncentryczny 75 Om TRISET 302 Eca klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [250 m] Przewód koncentryczny 75 Om TRISET 302 Dca klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [500 m] Przewód koncentryczny 75 Om TRISET 302 B2ca klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [500 m] Przewód koncentryczny 75 Om TRISET 302 Fca PE zewnętrzny klasa A+ 1,02/4,8/7,0 110 dB [250 m]
Zastosowanie wewnętrzny zewnętrzny
Typ RG-6, Tri-Shield - potrójnie ekranowany
Klasa reakcji na ogień Eca Dca B2ca Fca
Dostępne długości 100 m, 250 m, 500 m 500 m 500 m 100 m, 250 m, 500 m
Pasujące złącze typu F Złącze kompresyjne F 302 Eca MASTER na przewód TRISET 302 Eca Złącze kompresyjne F 302 B2ca, Dca, Fca MASTER na przewód TRISET 302 B2ca, Dca, Fca
Kod E80310 E80312
Zaciskarka Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kompresyjnych BNC, F, IEC, RCA
Kod E80075

Realizacja rozpoznania twarzy przez rejestrator IP Dahua.

Rejestratory IP Dahua z serii EI oraz I2 posiadają funkcję przechwytywania i analizy twarzy na określonej liczbie kanałów. Możliwe jest stworzenie bibliotek z twarzami, które później zostaną wykorzystane do przeszukiwania nagrań. Można też określić akcje powiązane, jakie zostaną zrealizowane w przypadku prawidłowego bądź nieprawidłowego porównania wykrytej twarzy z twarzą, która znajduje się w bibliotece, np. uruchomienie sygnalizacji dźwiękowej w rejestratorze, alarm w centrum monitoringu, wysłanie e-maila, sterowanie wyjściem alarmowym itp. Do biblioteki można dodawać twarze, zarejestrowane już na rejestratorze lub z zewnętrznego źródła. Zapisane na rejestratorze nagrania, mogą w prosty i szybki sposób zostać przeszukane po wskazaniu określonej twarzy, na kanałach na których była aktywna funkcja rejestracji i porównania twarzy.
Na powyższym schemacie zaprezentowano system monitoringu oparty o rejestrator NVR4216-EI Q21406, który posiada możliwość samodzielnego rozpoznania twarzy na jednym kanale - w zasadzie każda kamera IP Dahua może być do niego podłączona. Na jednym kanale została podłączona kamera IPC-HDW3541T-ZS-27135-S2 Q113541D o rozdzielczości 5 Mpix z motozoomem 2,7 - 13,5 mm, która zapewnia większe zbliżenie na twarze wchodzących. Do rejestratora podłączono też 15 kamer IPC-HDW3541EM-S-0280B-S2 Q113541E. Zdalny dostęp do systemu z sieci zewnętrznej realizowany jest z wykorzystaniem routera Mercusys MW305R N2931.

Sterowanie drugim przekaźnikiem za pomocą hasła w modułowych stacjach bramowych wideodomofonu IP Hikvision.

Jeżeli do stacji bramowych modułowego systemu wideodomofonowego IP (DS-KD8003-IME1(B) G73652) lub 2-Wire (DS-KD8003Y-IME2 G73646) zostanie podłączona klawiatura, możliwe jest sterowanie pierwszym lub drugim przekaźnikiem wbudowanym w stację bramową za pomocą hasła. Aby sterowanie drugim przekaźnikiem było możliwe, należy zaktualizować stację bramową do wersji firmware 2.2.62 lub wyższej. Po wejściu w ustawienia stacji bramowej z aplikacji iVMS-4200 należy przejść do zakładki Domofon → Ustawienia i wybrać opcję dodawania hasła. Podczas procesu dodawania możliwe będzie nadanie hasła i wybranie przekaźnika, który będzie wyzwalany w momencie jego użycia. Bezpośrednio w stacji bramowej można dodać do 16 haseł publicznych.
Widok okna po dodaniu hasła publicznego i wskazaniu przekaźnika, który będzie wyzwalany w momencie jego wpisania.

Strefa Fresnela.

Zasięg sieci bezprzewodowej zależy od wielu czynników propagacyjnych, z których część można kontrolować (np. moc nadawcza, wysokość anten, przeszkody terenowe), a inne pozostają nieznane lub trudne do przewidzenia (np. warunki atmosferyczne, interferencje). Jednym z kluczowych zagadnień w planowaniu łączy radiowych jest strefa Fresnela (wym. „frenela”). Jest to obszar przestrzeni pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, w którym fale radiowe aktywnie uczestniczą w przenoszeniu energii sygnału. W przekroju wzdłużnym strefa Fresnela ma kształt elipsoidy obrotowej, natomiast w przekroju poprzecznym – koła, którego promień zmienia się wzdłuż osi propagacji sygnału. Promień pierwszej strefy Fresnela osiąga wartość maksymalną w połowie odległości między antenami. To właśnie pierwsza strefa ma największe znaczenie praktyczne, ponieważ odpowiada za przenoszenie większości energii sygnału. Jej częściowe zasłonięcie może prowadzić do znacznego osłabienia sygnału z powodu interferencji fal bezpośrednich i odbitych.
Obiekty (wzgórza, drzewa, budynki itp.) znajdujące się w strefach Fresnela mają duży wpływ na propagację fali (szczególnie, jeśli znajdują się w pierwsze strefie). Im jest ich więcej i im są większe, tym gorsze warunki dla transmisji sygnału. Dla łączy o podwyższonej niezawodności działania cały obszar pierwszej strefy Fresnela powinien być wolny od przeszkód. W praktyce zapewnienie czystości 60% I strefy Fresnela gwarantuje minimalne starty mocy.
Poprawnie zestawione łącze - widoczność anten i brak przeszkód w pierwszej strefie Fresnela.

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1663G2-LIZU/SL (6 Mpix, 2,8 -12 mm MZ, 0,005 lx, hybr. ośw. do 50 m, MD2.0, Alarm LED)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1663G2-LIZU/SL (6 Mpix, 2,8 -12 mm MZ, 0,005 lx, hybr. ośw. do 50 m, MD2.0, Alarm LED) K05056 to kamera kompaktowa IP marki Hikvision z oświetlaczem hybrydowym, należąca do serii EasyIP Lite. Kamery z tej serii posiadają podstawowe, najczęściej wykorzystywane funkcje, dlatego stanowią idealne rozwiązanie do większości instalacji, gdzie wymagana jest stabilna i bezawaryjna praca. Funkcja detekcji ruchu 2.0, eliminuje fałszywe alarmy poprzez filtrowanie obiektów typu człowiek / pojazd. Kamera posiada przetwornik 1/2,4" CMOS o rozdzielczości 6 Mpix oraz oświetlacz hybrydowy o zasięgu do 50 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Dzięki zastosowaniu oświetlacza IR oraz LED w jednej obudowie, możliwy jest wybór jednego z trzech trybów pracy przy słabym oświetleniu - IR, światła białego LED lub trybu inteligentnego. Obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwia zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 106 - 35,6°.
Monitor IP Dahua VTH5321GW-W (7
Monitor IP Dahua VTH5321GW-W (7", TFT, Wi-Fi, biały, Android) Q6561W to monitor dotykowy zaprojektowany do obsługi systemów wideodomofonowych IP. Urządzenie umożliwia bezpośrednie rozmowy audio/wideo z osobami przy stacji bramowej, komunikację interkomową z innymi monitorami w systemie, przekazywanie rozmów, zdalny podgląd obrazu z podłączonych kamer IP oraz realizację funkcji alarmowych. Sterowanie monitorem VTH odbywa się za pomocą systemu operacyjnego Android, dostępnego bezpośrednio z ekranu dotykowego. Wszystkie kluczowe funkcje są intuicyjnie rozmieszczone i wyraźnie prezentowane na ekranie o wysokiej rozdzielczości.
Nadajnik optyczny RTV/SAT OTM302T 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRA z wbudowanym przemiennikiem DTV
Nadajnik optyczny RTV/SAT OTM302T 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRA z wbudowanym przemiennikiem DTV A3030 jest wykorzystywany do tworzenia instalacji RTV/SAT przy zastosowaniu technologii światłowodowej i realizacji transmisji na długości fali 1310 nm (II okno transmisyjne). Transmiter optyczny OTM302T 6F31 E TERRA umożliwia transmisję sygnału satelitarnego SAT, naziemnego DVB-T2 oraz radiowego FM/DAB+. Tego typu technologia charakteryzuje się niskim tłumieniem, małymi zakłóceniami, a co najważniejsze, pozwala realizować transmisje sygnału na duże odległości. Nadajnik posiada wyjście optyczne (moc wyjściowa +6 dBm) zakończone złączem typu FC/UPC umożliwiające dystrybucję sygnału do 32 punktów odbiorczych rozłożonych w promieniu 10 km przy użyciu światłowodu jednomodowego.

Warto przeczytać:

Sygnał satelitarny w standardzie IP. IPTV to metoda dostarczania treści telewizyjnych, która zamiast tradycyjnych sposobów, bazujących na kablu koncentrycznym, wykorzystuje technologie stosowane w sieciach komputerowych. W ofercie firmy DIPOL pojawił się streamer IP, który umożliwia dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej DVB-S2X/S2/S poprzez sieć Ethernet (LAN), bazującą na skrętce komputerowej...>>>więcej
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-MINI DVB-T2 HEVC USB 5V
SIGNAL T2-MINI telewizja cyfrowa w zasięgu ręki