Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2025 (27.01.2025)

HDMI 2.2 na CES 2025.

Podczas targów CES 2025 w Las Vegas HDMI Forum ogłosiło wprowadzenie nowego standardu HDMI 2.2. Technologia ta zapewnia imponującą przepustowość na poziomie 96 Gb/s i obsługę rozdzielczości do 16K. Nowa specyfikacja w wybranych aspektach podwaja możliwości HDMI 2.1. Wraz z nowym standardem powstaną kable "Ultra96", zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu pełni potencjału tej innowacyjnej technologii.
Ostatnia znacząca zmiana w standardzie HDMI miała miejsce w 2017 roku, kiedy wprowadzono HDMI 2.1. Standard ten umożliwia przesył danych z prędkością do 48 Gb/s i obsługuje rozdzielczość do 10K. Dodatkowo standard ten wprowadzał wsparcie dla 8K HDR, Dynamic HDR oraz oferował możliwość wyświetlania obrazu w 8K przy 60 Hz i 4K przy 120 Hz. HDMI Forum wyjaśniło, jak nowy standard HDMI 2.2 wpłynie na rozwój technologii VR (wirtualnej rzeczywistości), AR (rozszerzonej rzeczywistości) i MR (rzeczywistości mieszanej, zwanej również „komputerami przestrzennymi” w terminologii Apple). Dzięki HDMI 2.2 tworzenie i przesyłanie tego rodzaju treści stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Nowa technologia przyniesie również korzyści firmom z branży gier, które będą mogły wykorzystać jej potencjał do poprawy wrażeń użytkowników.
Wraz z ogłoszeniem HDMI 2.2 przez HDMI Forum, przepustowość transmisji danych została zwiększona z 48 Gb/s do imponujących 96 Gb/s. Standard ten wspiera rozdzielczości do 16K, a także 12K przy 120 Hz i 4K przy 480 Hz. Za nowymi możliwościami wideo i audio stoi technologia HDMI Fixed Rate Link (FRL). Aby w pełni wykorzystać potencjał HDMI 2.2, opracowywane są nowe kable Ultra96, a Samsung już zaprezentował prototyp swojego kabla HDMI 2.2. Dodatkowo HDMI 2.2 wprowadza ulepszony protokół synchronizacji ruchu warg, znany jako Latency Indication Protocol (LIP). Funkcja ta okaże się szczególnie przydatna w systemach kina domowego, współpracujących z soundbarami, odbiornikami oraz innymi urządzeniami, eliminując potencjalne problemy z synchronizacją dźwięku.
Nowe monitory i telewizory stopniowo dostosowują się do wyższych rozdzielczości. Modele 4K stały się standardem, a modele 8K coraz częściej spotkać można na sklepowych półkach w cenach akceptowalnych dla konsumentów. Czy nowy standard szybko pojawi się w sklepach? Przypomnijmy, że pierwsze telewizory obsługujące HDMI 2.1 pojawiły się dopiero w 2019 roku, dwa lata po jego premierze. Możliwe więc, że na szeroką adaptację HDMI 2.2 będziemy musieli poczekać. Mimo to rozwój technologii audiowizualnych postępuje dynamicznie, a zapowiadane wcześniej kable Ultra96 mogą pojawić się na rynku szybciej, niż się spodziewamy.

Zbiorcza instalacja RTV/SAT w domu jednorodzinnym.

Zbiorcza instalacja RTV/SAT to system umożliwiający odbiór sygnału telewizyjnego (w tym sygnału satelitarnego, naziemnego, kablowego itp.) w całym domu przy użyciu jednego zestawu anten i urządzeń. Dzięki takiej instalacji można rozdzielić sygnał do kilku odbiorników, co jest wygodne, oszczędne i praktyczne. W przypadku domów jednorodzinnych, gdzie często mamy więcej niż jeden telewizor, takie rozwiązanie jest szczególnie popularne. Zbiorcza instalacja RTV/SAT w domu jednorodzinnym to rozwiązanie, które pozwala na efektywny odbiór sygnałów telewizyjnych, zmniejsza liczbę urządzeń i kabli w budynku oraz zapewnia wysoką jakość obrazu i dźwięku. Warto zaplanować ją odpowiednio na etapie budowy domu, aby zminimalizować ewentualne problemy związane z okablowaniem i dostępem do sygnału. Na poniższym rysunku zaprezentowano instalację RTV/SAT z wykorzystaniem multiswitcha MRP-508 R68508.
Elementy systemu do uwzględnienia podczas projektowania i montażu:
  • Antena satelitarna TRX-EL 100 FAMAVAL A9667 oraz konwerter typu Quattro A98257, który dostarcza do multiswitcha 4 sygnały różnych konfiguracji pasmo-polaryzacja (pasmo niskie i wysokie oraz polaryzacja pozioma i pionowa).
  • Antena naziemna DVB-T2 DIPOL SMART HORIZON COMBO A2270 z polaryzacją H/V, przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w paśmie VHF oraz UHF. Bajpas umożliwia pracę anteny w dwóch trybach - pasywnym i aktywnym.
  • Multiswitch Signal 5/8 R68508 do zarządzania i dystrybucji sygnałów RTV/SAT. Liczba wyjść zależy od liczby gniazd końcowych. Wybór multiswitcha powinien uwzględniać liczbę użytkowników oraz rodzaj instalacji.
  • Kable i gniazda: wysokiej jakości kable koncentryczne o niskim tłumieniu (np. seria TRISET 302). TRISET 302 Eca E1005_250 typu Tri-shield wykonany w płaszczu PVC do zastosowań wewnętrznych oraz TRISET 302 Fca E1008_250 typu Tri-shield wykonany w płaszczu PE do zastosowań zewnętrznych. Gniazda końcowe RTV/SAT R694100 do podłączenia odbiorników.

Nowy model reflektometru Ultimode: OR-30.

Oferta firmy DIPOL urządzeń przeznaczonych do pomiarów instalacji światłowodowych poszerzona została o reflektometr Ultimode OR-30 L5835. Najważniejszą cechą urządzenia jest możliwość realizacji pomiarów na 3 długościach fali - 1310 nm, 1550 nm oraz 1625 nm. Pozwala to na pełną diagnostykę toru optycznego pod kątem tłumienia światłowodu, spawów, złączy, jak również zdarzeń typu zgięcie włókna oraz zgięcie lub przerwanie kabla. Długość fali 1625 nm dostępna jest na drugim złączu OTDR wyposażonym w filtry dla niższych długości fali, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie pomiaru na aktywnej linii w sieciach GPON i nie tylko. Dynamika na poziomie 32/30 dB pozwala na sprawdzenie połączeń na kablach o długości nawet kilkudziesięciu kilometrów z uwzględnieniem splitterów.
Reflektometr/tester sieci światłowodowych i miedzianych ULTIMODE OR-30-S3S5S62B-iSMV
Reflektometr Ultimode OR-30 L5835 oraz sonda do identyfikacji kabli miedzianych
Do cech szczególnych ULTIMODE OR-30 zaliczyć można kompaktowy rozmiar oraz wygodę użytkowania. Urządzenie wyposażono w 5-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 800x400 px oraz gumowe przyciski funkcyjne, dzięki czemu obsługa reflektometru i korzystanie z podstawowych funkcji jest szybkie i intuicyjne. Nieskomplikowany interfejs pozwala na łatwą nawigację oraz szybkie wykonywanie pomiarów. Z tego względu urządzenie świetnie nadaje się dla instalatorów, którzy nie mają doświadczenia z tego typu sprzętem.
Wyniki wykonywanych pomiarów mogą być automatycznie zapisywane w pamięci urządzenia (dostępne około 30 MB wbudowanej pamięci pozwalające na zapis 300-500 pomiarów) lub na karcie mikroSD (brak w zestawie). Wyniki łatwo i szybko zgrać można na komputer PC za pomocą kabla USB-C (urządzenie widoczne jako pamięć przenośna), a następnie wykorzystać je do wygenerowania prostych lub zaawansowanych raportów pomiarów w formacie pdf/xls przy użyciu oprogramowania OTDR Assistant.
Oprócz pomiaru reflektometrycznego urządzenie oferuje możliwość wykonywania pomiarów metodą transmisyjną (źródło światła, miernik mocy optycznej), diagnostykę za pomocą wizualnego lokalizatora uszkodzeń (VFL) oraz szereg funkcji związanych z analizą i testowaniem okablowania miedzianego.
Cechy wyróżniające Ultimode OR-30 L5835:
  • OTDR+OPM+OLS+VFL+LED
  • reflektometr i tester połączeń światłowodowych
  • 5-calowy ekran z funkcją multi-touch (ekran dotykowy)
  • przyjazny użytkownikowi interfejs zbliżony do interfejsu smartfona
  • pomiar na długościach fali 1310 nm, 1550 nm, 1625 nm
  • dynamika 32/30 dB
  • funkcja źródła światła oraz miernika mocy do wykonywania pomiarów metodą transmisyjną
  • wizualny lokalizator uszkodzeń VFL do podstawowej diagnostyki linii optycznej
  • szczegółowa analiza całego toru optycznego o długości nawet 80 km
  • pomoc w weryfikacji zdarzeń i awarii: przerwane lub zgięte włókno, brudne złącza, złe spawy itd.
  • możliwość weryfikacji "Pass/Fail"
  • możliwość tworzenie raportów pomiarowych pdf/xls
  • funkcja testera skrętek komputerowych oraz identyfikacji kabli miedzianych

Integracja systemu kontroli dostępu z wideodomofonem IP Hikvision.

Na poniższym schemacie przedstawiono jednoabonentowy system wideodomofonu IP Hikvision, w którym jako stację zewnętrzną zastosowano wideoterminal kontroli dostępu DS-K1T341AM-S G76158, a jako stację wewnętrzną monitor DS-KH8350-WTE1 G74003. Zarówno stacja zewnętrzna, jak i wewnętrzna zostały podłączone do switcha PoE, jednak ze względu na to, że wideoterminal nie obsługuje standardu PoE, został on zasilony napięciem 12 V/DC z zasilacza buforowego ZBF-12 V/4 A-17 Ah M1862. Sterowanie elektrozaczepem realizowane jest przez wbudowany przekaźnik w wideoterminalu z wykorzystaniem napięcia 12 V/DC. Zastosowanie elektrozaczepu Bira XS00U-C G74242, który przy zasilaniu napięciem 12 V/DC może pracować w sposób ciągły, pozwala na pozostawienie otwartych drzwi przez dłuższy czas w razie konieczności. Dzięki zastosowaniu wideo terminala kontroli dostępu, tego typu rozwiązanie może zostać wykorzystane np. firmie, gdzie w godzinach pracy pracownicy autoryzują się za pomocą nadanych im uprawnień, natomiast osoby przychodzące z zewnątrz mogą zadzwonić na monitor wideodomofonowy. Wideoterminal posiada możliwość autoryzacji za pomocą kilku trybów - rozpoznawanie twarzy, karta Mifare oraz hasło. Po podłączeniu wideoterminala do sieci internetowej, możliwe jest zdalne otwieranie z wykorzystaniem aplikacji Hik-Connect.

Protokół CGI dla kamer IP i rejestratorów.

CGI jest protokołem, poprzez który kamera IP może komunikować się z przeglądarką lub aplikacją działającą na innym serwerze. Każde polecenie CGI jest przesyłane w formie zapytania HTTP, które może być wykonywane przez kamerę. Dzięki temu można wykonywać różnorodne operacje związane z konfiguracją, monitorowaniem oraz sterowaniem funkcjami kamer, bez konieczności korzystania z aplikacji klienckich czy interfejsu przeglądowego. Kamery IP mogą być nie tylko łatwo zarządzane, ale także integrowane z innymi systemami, np. automatyki budynkowej. Dla urządzeń Sunell dostępny jest dokument objaśniający jak działają poszczególne komendy.
Kamera Sunell SN-IPR8140HDBN-Z K1643 obsługuje komunikację CGI
Przykładowo poniższa komenda aktywuje detekcję ruchu z czułością 3 w kamerze IP o adresie 192.168.3.15.
https://192.168.3.15/cgi-bin/param.cgi?action=set&type=motionAlarm&cameraID=1&motionDetectionEnableFlag=1&sensitivity=3

Szafy RACK w telekomunikacji.

Szafy RACK są niezbędnym elementem infrastruktury telekomunikacyjnej, stanowiącym podstawę organizacji i montażu urządzeń sieciowych. W telekomunikacji, gdzie niezawodność i efektywność są kluczowe, szafy rackowe pozwalają na bezpieczne przechowywanie serwerów, switchy, routerów, urządzeń do monitoringu oraz innych komponentów sieciowych, w sposób uporządkowany i zminimalizowany w przestrzeni. Dzięki standardowym wymiarom (zwykle 19 cali), umożliwiają łatwą integrację różnorodnych urządzeń, a także zapewniają odpowiednią wentylację, co jest istotne dla utrzymania właściwej temperatury sprzętu.
Szafy RACK w telekomunikacji pełnią także funkcję ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, kurzem oraz zagrożeniami związanymi z dostępem nieautoryzowanych osób. Dodatkowo umożliwiają łatwą organizację okablowania, co sprzyja nie tylko estetyce, ale również ułatwia konserwację i diagnostykę. W zależności od potrzeb, szafy mogą być wyposażone w różnorodne akcesoria, takie jak półki, listwy zasilające, systemy zarządzania kablami czy systemy chłodzenia. Dzięki takim rozwiązaniom, szafy rackowe stanowią fundament stabilności oraz wydajności nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych.
Wszystkie szafy RACK będące w ofercie firmy DIPOL można znaleźć tutaj.
Jedna z najpopularniejszych szaf RACK w ofercie - szafa 42U 600x800 mm stojąca SIGNAL R912014

Nowości produktowe:

Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2083G2-LI2U (8 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 40 m, Audio, AcuSense)
Kamera IP tubowa Hikvision DS-2CD2083G2-LI2U (8 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 40 m, Audio, AcuSense) K03410 to kamera IP tubowa marki Hikvision wyposażona w oświetlacz hybrydowy i technologię AcuSense. Technologia AcuSense pozwala zwiększyć skuteczność działania systemu monitoringu poprzez eliminację fałszywych i uciążliwych alarmów dzięki filtrowaniu obiektów typu człowiek / pojazd. Zastosowanie oświetlacza IR oraz LED w jednej kamerze, pozwala jej pracować w kilku trybach - klasycznej podczerwieni, białym świetle LED oraz trybie inteligentnym, w którym po wykryciu obiektu typu człowiek lub pojazd włącza się doświetlenie LED umożliwiające obserwację w trybie kolorowym.
Szafa zewnętrzna 19
Szafa zewnętrzna 19" 18U 600x600 mm IP54 R90642 pozwala na bezpieczną instalację urządzeń na zewnętrz budynków. Szafa wykonana z aluminium, korpus szafy w całości spawany laserowo. Drzwi szafy osadzone na stalowych zawiasach wewnętrznych, zamykane czteropunktowym systemem zasuwowym, realizowanym poza komorą szafy (autorski system ryglowania zgłoszony do patentu). Do wprowadzenia okablowania do szafy zastosowano przepust kablowy o klasie szczelności IP66. Wprowadzenie okablowania do wewnątrz ułatwia odkręcana płyta podłogowa. W celu zachowania szczelności na styku płyty i podłogi wylana jest uszczelka.
Kamera HD-TVI tubowa Hikvision DS-2CE12KF3T-LE (5 Mpix, 2,8 mm, 0,0005 lx, ColorVu, PoC, IR do 40 m, św. białe 40 m)
Kamera HD-TVI tubowa Hikvision DS-2CE12KF3T-LE (5 Mpix, 2,8 mm, 0,0005 lx, ColorVu, PoC, IR do 40 m, św. białe 40 m) M74359 generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Cechą wyróżniającą jest hybrydowy oświetlacz z inteligentnym przełączaniem, który składa się z oświetlacza IR oraz światła białego. Możliwy jest wybór jednego z trzech trybów pracy przy słabym oświetleniu - IR, światła białego lub trybu inteligentnego.

Warto przeczytać:

Pełny dostęp do rejestratora Sunell poprzez Internet bez przekierowania portów. Chmura P2P zazwyczaj umożliwia częściowy dostęp do urządzeń z sieci. Przy użyciu aplikacji na telefon lub komputer możliwe jest uzyskanie szyfrowanego podglądu na żywo, odtwarzanie nagrań z archiwum, obsługa powiadomień alarmowych oraz podstawowa konfiguracja urządzenia.
W przypadku rejestratorów NVR Sunell, oprócz standardowego dostępu P2P, można aktywować funkcję Web NAT, która umożliwia pełny dostęp do urządzenia za pomocą przeglądarki internetowej. Dzięki tej funkcji możliwe jest skonfigurowanie wszystkich parametrów rejestratora z odległej lokalizacji...>>>więcej
Sieć 5G - jak dobrać antenę?
Anteny 5G Trans-Data - zasięg do 10 km