Nr 41/2024 (9.12.2024)
Lepsze baterie litowo-jonowe dzięki wykorzystaniu grafenu.
Australijska firma Graphene Manufacturing Group (GMG) zaprezentowała przełomową mieszankę płynnego grafenu ("Super G"), która ma na celu zwiększenie wydajności standardowych baterii litowo-jonowych. Grafen pochodzi z opracowanego przez GMG systemu produkcji. W zlokalizowanym tam zakładzie pilotażowym przechodzi on przez szereg etapów tak, aby ostatecznie przekształcić się w płynny grafen, który będzie mógł być dodawany do katody lub anody akumulatora litowo-jonowego klienta. GMG opracowało zawiesinę na przestrzeni ostatnich 3 lat na potrzeby własnego akumulatora grafenowo-aluminiowo-jonowego, który w porównaniu z innymi dodatkami węglowymi i materiałami stosowanymi w akumulatorach litowo-jonowych charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami, takimi jak wysoka przewodność elektryczna, niska rezystancja przenoszenia ładunku i duża gęstość. Według doniesień GMG prowadzi rozmowy z wieloma producentami akumulatorów i przedstawicielami branży w celu zbadania możliwość testowania i dostarczania technologii Super G. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki, Super G wykazuje 2,5 razy niższą średnią rezystywność jonową w porównaniu ze standardowym grafitem. Niższa rezystywność jonowa porów poprawi wydajność baterii, szybkość ładowania i rozładowywania. Technologia Super G charakteryzuje się również multimodalnym rozkładem cząstek, który zwiększa gęstość energii, co przekłada się na większą moc i dłuższą żywotność baterii. Co więcej, w przeciwieństwie do materiałów konwencjonalnych, Super G zachowuje swoją integralność podczas kalandrowania (ściskania folii akumulatora), co gwarantuje, że warstwa wiążąca nie ulegnie znaczącemu uszkodzeniu.Podobne badania prowadzą naukowcy z California Institute of Technology, którzy opracowali metodę powlekania katod akumulatorów litowo-jonowych grafenem, co wydłuża żywotność i wydajność tych powszechnie stosowanych akumulatorów. Co więcej, uniezależni ich produkcję od kobaltu, którego pozyskiwanie w sposób obojętny dla środowiska jest niemożliwe. Suche pokrycie katody kompozytem grafenowym okazało się skuteczne w laboratorium. Powłoka grafenowa podwoiła cykl życia baterii i pozwoliła bateriom działać w nieco szerszym zakresie temperatur niż było to możliwe wcześniej. Ponieważ grafen jest formą węgla, jest szeroko dostępny i przyjazny dla środowiska. Ta metoda ma dodatkowe korzyści dla przemysłu akumulatorowego. Ze względu na to, że fabryki akumulatorów są bardzo drogie, ważne jest, aby ulepszone technologie akumulatorów były skalowalne i pasowały do procesów produkcyjnych istniejących akumulatorów.
Anteny do naziemnej telewizji DVB-T2.
SMART HORIZON COMBO A2270 i SMART CITY COMBO A2050 to zaawansowane anteny stworzone z myślą o odbiorze cyfrowej telewizji naziemnej, które spełniają wymagania współczesnych systemów telewizyjnych, w tym standardu DVB-T2. Anteny te są polecane zarówno do instalacji indywidualnych, jak i w budynkach wielorodzinnych. Dzięki ich możliwości pracy w pasmach UHF i VHF są kompatybilne z sygnałami cyfrowymi dostępnymi na rynku europejskim. Obie anteny wyróżniają się estetycznym wyglądem i możliwością montażu w przestrzeniach miejskich i podmiejskich. Oferują użytkownikom stabilny sygnał oraz łatwość w konfiguracji. Dzięki konstrukcji z aluminium i wysokiej jakości tworzyw sztucznych, antena jest lekka, wytrzymała i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Wbudowany filtr LTE 700 eliminuje zakłócenia związane z transmisją telefonii komórkowej w paśmie powyżej 700 MHz.Antena z polaryzacją H/V DVB-T2 DIPOL SMART HORIZON COMBO (28 elementów), z wbudowanym wzmacniaczem antenowym z bajpasem,
jest przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w paśmie VHF oraz UHF
jest przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w paśmie VHF oraz UHF
Antena z polaryzacją H/V DVB-T2 DIPOL SMART CITY COMBO (13 elementów), z wbudowanym wzmacniaczem antenowym z bajpasem,
jest przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w paśmie VHF oraz UHF
jest przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 w paśmie VHF oraz UHF
Mimo niewielkich rozmiarów, anteny SMART oferują wysoką jakość odbioru dzięki przemyślanej konstrukcji. Wykonanie z aluminium oraz ocynkowanych elementów stalowych zapewnia trwałość. Anteny mają możliwość pracy w polaryzacji pionowej i poziomej. Lekka konstrukcja ułatwia instalację nawet na masztach do 60 mm średnicy.
W sytuacji, gdy punkt kamerowy obejmuje 1 kamerę, jego realizacja uwzględnia najczęściej wykorzystanie hermetycznej skrzynki, w której umieszcza się media konwerter wraz z zasilaczem, zasilacz PoE oraz puszkę / kasetę zabezpieczającą miejsce spawania wprowadzanego do skrzynki światłowodu.
W ofercie firmy DIPOL dostępny jest media konwerter ULTIMODE L1302 wyposażony w funkcję zasilania PoE podłączonego od strony interfejsu RJ45 urządzenia. Pozwala to na oszczędność miejsca w skrzynce hermetycznej oraz uproszczenie okablowania. Media konwerter kompatybilny jest ze standardami 802.3af oraz 802.3at. Z powodzeniem zasili każdą dostępną na rynku kamerę monitoringu IP.
Do skrzynki nasłupowej doprowadzony jest światłowód uniwersalny L76004 zakończony pigtailami L34372 wpiętymi na adapter L42233. Zapas włókien oraz spaw zabezpieczone są w puszce abonenckiej L5302 zalecanej do tego typu instalacji z uwagi na swoje niewielkie wymiary. Podłączenie zainstalowanej w media konwerterze L1302 wkładki SFP 1415 do światłowodu, wykonano za pomocą 0,5 metrowego patchcordu LC duplex L3223372_05. Krótki patchcord pozwala na oszczędność miejsca i uniknięcie kłopotliwego nadmiaru okablowania wewnątrz skrzynki.
Moduł wyświetlacza DS-KD-TDM dla wideodomofonu IP Hikvision.
DS-KD-TDM G73671 jest 4" modułem wyświetlacza, przeznaczonym do pracy z modułami głównymi stacji bramowych IP Hikvision DS-KD8003-IME1(B) G73652, 2-Wire DS-KD8003Y-IME2 G73646 oraz 2-Wire HD DS-KD7003EY-IME2/A G73647. Wyposażony jest w dotykowy ekran typu IPS o rozdzielczości 480 x 480 px. Posiada wbudowany czytnik tagów w standardzie Mifare (13,56 MHz), klawiaturę dotykową, za pomocą której można dzwonić do lokatorów oraz otwierać elektrozaczep z wykorzystaniem kodu, listę lokatorów oraz możliwość wyświetlania grafiki reklamowej. Jego duża funkcjonalność pozwala na integrację i zastąpienie kilku modułów jednym urządzeniem.Za pomocą aplikacji iVMS-4200 możliwe jest ustawienie tego, co będzie wyświetlane na ekranie po jego wybudzeniu. Do wyboru są cztery opcje:
- okno połączenia telefonicznego (możliwość dzwonienia i otwierania za pomocą kodu)
- okno kontaktów
- naciśnij przycisk, aby wyświetlić okno połączenia (lista kontaktów)
- okno odczytu karty
Widok okna konfiguracji modułu DS-KD-TDM G73671 w programie iVMS-4200
Jak sprawdzić, na których żyłach jest przesyłane zasilanie do kamer IP?
W sieciach Ethernet 10/100 BASE-T ustandaryzowane zasilanie kamer zwykle realizowane jest zgodnie ze standardem 802.3af lub 802.3at. Sposób, w jaki będzie wysyłane zasilanie, określa switch PoE. Może on przesyłać zasilanie na dwa sposoby:- opcja A - zasilanie przesłane łącznie z danymi na parach 1/2 (+) oraz 3/6 (-)
- opcja B - zasilanie przesłane jest przez wolne pary 4/5 (+) oraz 7/8 (-)
Urządzenie zasilające może zapewniać oba lub tylko jeden ze sposobów zasilania, pozostając przy tym zgodnym ze standardem. Urządzenie zasilane musi zatem obsługiwać oba tryby, jednak, jak okazuje się w praktyce, nie wszystkie urządzenia końcowe są w pełni zgodne ze standardem. Może to być powodem braku kompatybilności z częścią urządzeń zasilających.
Aby sprawdzić, które pary przewodów są używane do przesyłania zasilania, można skorzystać z miernika Alpsat AS33-IPCX M3214, który posiada funkcję identyfikacji (poprzez pomiar napięcia) par przewodów wykorzystywanych w PoE (aplikacja PSE). Sprzęt należy podłączyć jak na schemacie poniżej:
Aby sprawdzić, które pary przewodów są używane do przesyłania zasilania, można skorzystać z miernika Alpsat AS33-IPCX M3214, który posiada funkcję identyfikacji (poprzez pomiar napięcia) par przewodów wykorzystywanych w PoE (aplikacja PSE). Sprzęt należy podłączyć jak na schemacie poniżej:
Przykładowe wyniki:
Zasilanie zgodne z opcją A - zasilanie przesłane
łącznie z danymi na parach 1/2 (+) oraz 3/6 (-) | Zasilanie zgodne z opcją B zasilanie przesłane
jest przez wolne pary 4/5 (+) oraz 7/8 (-) |
Przelotowe złącza RJ-45.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są złącza EZ RJ-45 kategorii 5e J2012_100 oraz kategorii 6 J2013_100. Ich cechą wyróżniającą jest przelot na poszczególnych żyłach zapewniający szybsze i sprawniejsze zarobienie złącza. Zaciśnięcie złącza i obcięcie nadmiaru żył skrętki należy wykonać zaciskarką E7912.Złącze przygotowane do zaciśnięcia
Zaciskarka złączy modularnych 8p8c (RJ-45) typu EZ E7912
Złącze wyposażone jest w sprężystą zapadkę zapobiegającą samoczynnemu wysuwaniu się z gniazda. Poszczególne kontakty posiadają ostre, lekko rozstawione zęby, przebijające izolację poszczególnych żył, zapewniające pewne i trwałe połączenie.
Patchcord wielomodowy PC-1104D-1 2xSC - 2xSC, duplex, OM4, 1 m L3321104_1 to odcinek wielomodowego kabla światłowodowego o długości 1 metra zakończony złączami SC. Patchcordy ULTIMODE wykonywane i testowane są zgodnie z wytycznymi norm Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC 613000-3-34 oraz IEC 61300-3-6. Do każdego pigtaila dołączona jest stosowna etykieta potwierdzająca zgodność parametrów (tłumienie wtrąceniowe oraz tłumienie odbić) z klasą definiowaną przez ww. normy. Standard włókna: OM4. | ||
Kamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2343G2-LI (4 Mpix, 2,8 mm, 0,005 lx, hybr. ośw. do 30 m, AcuSense) K01314 to kamera IP kopułowa marki Hikvision wyposażona w oświetlacz hybrydowy i technologię AcuSense. Technologia AcuSense pozwala zwiększyć skuteczność działania systemu monitoringu poprzez eliminację fałszywych i uciążliwych alarmów dzięki filtrowaniu obiektów typu człowiek / pojazd. Zastosowanie oświetlacza IR oraz LED w jednej kamerze, pozwala jej pracować w kilku trybach - klasycznej podczerwieni, białym świetle LED oraz trybie inteligentnym, w którym po wykryciu obiektu typu człowiek lub pojazd włącza się doświetlenie LED umożliwiające obserwację w trybie kolorowym. Po zniknięciu obiektu, kamera ponownie przełącza się w tryb IR. | ||
Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-023M 2xLC - dwa włókna wielomodowe do 2 km L1410 współpracuje ze światłowodem wielomodowym i transmituje dane z prędkością do 155 Mb/s na odległość do 2 km. Optyczne moduły serii ULTIMODE zgodne ze standardem SFP (ang. Small Form-factor Pluggable) to moduły konwertujące sygnał elektryczny na sygnał światłowodowy. Moduł ULTIMODE SFP-023M współpracuje z dwoma światłowodami wielomodowymi (transmisja typu "duplex") i przesyła sygnał z prędkością 155 Mb/s. | ||
Warto przeczytać:
Dodawanie głośnika IP do rejestratora IP Hikvision. Rejestratory IP Hikvision z serii NXI-K oraz NXI-I mają możliwość bezpośredniego dodania głośników IP Hikvision odpowiednio w liczbie 4 i 8. Istnieje możliwość powiązania jakiegoś zdarzenia alarmowego, np. linii wirtualnej czy obszaru wtargnięcia, z dowolnym komunikatem zaimplementowanym w głośniku lub wgranym poprzez użytkownika. Przykładem może być tutaj strefa, w której nie powinien pojawić się nikt w godzinach od 23:00 do 5:00 rano...>>>więcej