Nr 40/2021 (6.12.2021)
DVB publikuje specyfikację 8K UHD.
Organizacja DVB zatwierdziła specyfikację, która po raz pierwszy wprowadza wideo 8K UHD. Nowe wymagania techniczne, rozszerzające istniejące wsparcie dla kodeka HEVC, są pierwszym krokiem w serii kluczowych dodatków planowanych dla specyfikacji kodowania wideo DVB. Takie rozwiązanie umożliwi standardowi DVB dostarczenie najbardziej wszechstronnego i elastycznego zestawu narzędzi do świadczenia usług telewizyjnych nowej generacji za pośrednictwem transmisji i łączy szerokopasmowych.Kodek HEVC (ang. High Efficiency Video Coding), znany również jako H.265, to standard oferujący od 25% do 50% lepszą kompresję danych przy tym samym poziomie jakości wideo w porównaniu do swojego poprzednika MPEG-4/AVC. Jest już używany w kilkunastu krajach na całym świecie. Do tej pory specyfikacja techniczna DVB obejmowała zgodność kodowania HEVC tylko dla rozdzielczości do 4K.
W dłuższej perspektywie rozdzielczość wideo 8K dla użytkowników końcowych będzie wykorzystywać jeszcze bardziej wydajny kodek wideo. Jest to główny cel obecnych prac DVB nad kodowaniem wideo nowej generacji, które mają doprowadzić do dalszych uzupełnień w specyfikacji DVB w 2022 roku. Obecna dostępność kodeka HEVC obsługującego wideo 8K umożliwi elastyczność we wdrożeniach i zmaksymalizuje interoperacyjność usług w ekosystemach urządzeń.
Zalety okablowania światłowodowego w zbiorczych instalacjach RTV/SAT.
Instalacje RTV/SAT mające swój początek na dachach budynków są szczególnie narażone na przepięcia powstałe z wyładowań atmosferycznych. Pomimo prawidłowego uziemienia wszystkich elementów instalacji cześć urządzeń ulega nieodwracalnym uszkodzeniom. Co warte podkreślenia, na przepięcia narażone są nie tylko urządzenia wchodzące w skład samej instalacji, ale również, w skrajnych przypadkach, urządzenia konsumenckie, tj. odbiorniki satelitarne lub telewizory. Kabel światłowodowy stanowi doskonałą izolację od przepięć. Oznacza to, że wszelkie ładunki wyindukowane w okolicy anten zatrzymają się na zainstalowanym zaraz za nimi nadajniku optycznym - pozostałe elementy instalacji są w 100% chronione.Skutki przepięć w instalacjach RTV/SAT mogą być bardzo kosztowne.
Zastosowanie światłowodów eliminuje ten problem.
Światłowody bez obaw układać możemy razem z okablowaniem miedzianym przeznaczonym do transmisji innych sygnałów, czy zasilania (100% odporność na zakłócenia elektromagnetyczne). Na poniższym schemacie zaprezentowano przykład instalacji optyczno-miedzianej umożliwiającej transmisje sygnałów TV/SAT.
Projekt zakłada realizację instalacji multiswitchowej z magistralą światłowodową w budynku wielorodzinnym składającym się z 3 klatek. 2 piony liczą po 13 kondygnacji, pion ostatni liczy 4 kondygnacje. Na każdym z pięter znajdują się 4 mieszkania, do których doprowadzić należy po jednym kablu sygnałowym RTV/SAT.
Niezależne wyjścia wideo w rejestratorach IP Hikvision.
Rejestratory IP Hikvision, w zależności od modelu, posiadają wyjścia HDMI i VGA na których obraz może być wyświetlany w sposób niezależny lub równoległy (ten sam obraz na obu wyjściach). W przypadku wyjść niezależnych dla każdego z nich można ustawiać inny widok i do poszczególnych okien w danym widoku przypisać dowolne kamery podłączone do rejestratora. Aktualnie wszystkie modele rejestratorów IP dostępne w ofercie firmy DIPOL posiadają co najmniej dwa niezależne wyjścia, oprócz rejestratorów z serii DS-7600NI-K1, np. K22044 DS-7604NI-K1(B) oraz K22045 DS-7604NI-K1/4P(B). Niektóre rejestratory posiadają dodatkowe wyjście BNC w standardzie CVBS, np. K22097 DS-7608NXI-I2/S, na którym obraz też może być ustawiony w sposób niezależny, jednak maksymalna rozdzielczość na tym wyjściu jest ograniczona do 704 x 576 px.Schemat systemu monitoringu z wykorzystaniem dwóch monitorów
podłączonych do niezależnych wyjść wideo
podłączonych do niezależnych wyjść wideo
Budujesz dom? Pomyśl o światłowodzie.
Przy projektowaniu lub budowie domu wiele mówi się o właściwym zaplanowaniu okablowania dla instalacji niskoprądowych. Często jednak zapomina się o tym, aby na odpowiednio wczesnym etapie ułożyć właściwe kable również na zewnątrz. Z reguły będą to oprócz kabli elektrycznych skrętki komputerowe (np. do wideo domofonu, kamer monitoringu, elementów systemu inteligentnego domu itp.).Na etapie prac budowlanych warto również pomyśleć o zakopaniu w ziemi światłowodu, który w przyszłości będzie mógł być wykorzystany przez dostawcę Internetu. Z roku na rok infrastruktura światłowodowa na obszarach mniej zurbanizowanych systematycznie się powiększa. Budowane są setki kilometrów sieci napowietrznych stanowiących własność zarówno gmin, jak i większych i mniejszych operatorów. Jest wielce prawdopodobne, że jeśli nie od razu, to w niedalekiej przyszłości w okolicy budowanego domu powstanie infrastruktura światłowodowa.
Kabel doziemny L79202 jest tanim, pewnym i prostym rozwiązaniem. Dwa włókna jednomodowe w standardzie G.657A1 pozwolą na dostarczenie Internetu i innych usług.
Dzięki ułożeniu kabla w ziemi i przy odrobinie dobrej woli dostawcy usługi uniknąć można prowadzenia kabla napowietrznego nad działką, który nie dość, że psuć będzie ogólną estetykę, to po stronie domu musi być z reguły sprowadzony na dół - po zewnętrznej elewacji lub już wewnątrz budynku. Zakopanie światłowodu w ziemi i doprowadzenie go do szafki multimedialnej, stanowiącej punkt zbiegu całego okablowania już na etapie budowy, zaprocentuje w przyszłości.
Kamery z aktywnym odstraszaniem.
Seria Dahua TiOC (Three in One Camera) łączy trzy funkcje nowoczesnego monitoringu: technikę Full-color, czyli rejestrację kolorowego obrazu w wysokiej rozdzielczości zarówno w dzień, jak i w nocy, algorytmy AI, czyli inteligentną detekcję ruchu SMD oraz ochronę obwodową z filtrowaniem zdarzeń pod kątem wykrycia człowieka bądź pojazdu, a także aktywne odstraszanie, czyli sygnalizację optyczno - akustyczną generowaną w momencie zdarzenia.Sygnalizacja optyczno - akustyczna ma za zadanie odstraszać intruza przed dalszym wejściem. Kamera posiada wbudowany głośnik o dużym natężeniu dźwięku oraz po jednej diodzie niebieskiej i czerwonej. Głośnik może odtwarzać dźwięk z listy zdefiniowanej przez producenta, ale można również wgrywać swoje pliki audio zapisane w formacie wav i mp3. Dobrym pomysłem jest użycie dźwięku szczekającego psa, którego włamywacz może się przestraszyć.
Funkcja aktywnego odstraszania wyzwalana jest automatycznie z detekcji ruchu lub z inteligentnych zdarzeń IVS. Jeśli istnieje taka potrzeba to również ręcznie (czyli z aplikacji klienckiej na PC czy smartfon oraz przeglądarki) można włączyć światła i sygnał dźwiękowy. W ten sam sposób można też korzystać z możliwości prowadzenia dwukierunkowej komunikacji, bo kamera ma wbudowany mikrofon oraz głośnik.
Extend mode w switchu.
Switch PoE ULTIPOWER 0064afat N29978 to urządzenie typu desktop zapewniające płynną transmisję sieciową. Posiada 6 portów RJ45 obsługujących automatyczną negocjację szybkości połączeń. Cztery z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać 65 W.Switch posiada funkcję Extend mode (aktywowaną za pomocą przełącznika na obudowie), która umożliwia zasilanie urządzeń PoE podłączonych maksymalnie 250-metrowym odcinkiem skrętki komputerowej. Po aktywacji tej funkcji switch na portach PoE wyłącza auto negocjacje prędkości połączenia i na sztywno ustawia 10 Mb/s (porty uplink dalej działają z prędkością 10/100 Mb/s).
Przykładowy schemat zastosowania Switcha PoE ULTIPOWER 0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W N29978
Kamera IP sufitowa TP-Link VIGI C400P-4 K1153 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartych o rejestrator IP K2508. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 3 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 4 mm i kącie widzenia 92°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2143G2-I K00909 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartych o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni wykonany w technice EXIR o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm i kącie widzenia 103°. Kamera należy do serii EasyIP 2.0 Plus z techniką AcuSense, działającą w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. | ||
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision iDS-7208HUHI-M2/A M75538 to nowoczesne urządzenie przeznaczone do zapisu obrazu z kamer wysokiej rozdzielczości (do 5 MPix). Posiada uniwersalne kanały pozwalające na zapis obrazu w systemie HD-TVI AHD, HD-CVI, CVBS oraz IP. Maksymalna rozdzielczość rejestracji to 8 Mpix przy prędkości 8 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości to: 5 Mpix przy 12 kl./s, 3 Mpix przy 18 kl./s oraz 1080p / 720p / VGA / WD1 / 4CIF / CIF nagrywane z prędkością 25 kl./s. | ||
Warto przeczytać:
Dlaczego warto stosować skrętkę zewnętrzną? Zewnętrzne kable teletechniczne posiadają najczęściej powłokę wykonaną z polietylenu (PE). Materiał ten jest twardszy i ma większą wytrzymałość mechaniczną w stosunku do polichlorku winylu (PVC) stosowanego przy produkcji kabli wewnętrznych. Jednak, co równie istotne, materiał ten jest znacznie bardziej odporny na działanie promieni UV, w związku z czym czas eksploatacji kabli zewnętrznych narażonych na działanie promieni słonecznych jest znacznie dłuższy w stosunku do pracującego w tych samych warunkach okablowania wewnętrznego...>>>więcej