Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2021 (29.03.2021)

Ponowny lot człowieka na Księżyc coraz bliżej.

18 marca 2021 r. w Centrum Kosmicznym NASA Stennis przeprowadzono ważny test silników RS-25 będących składową rakiety SLS. Test polegał na uruchomieniu wszystkich silników na ponad 8 minut (dokładnie 8 min 19 sekund). Zakończony sukcesem sprawdzian był krokiem milowym dla misji Artemis I, która wyśle bezzałogowy statek kosmiczny Orion na próbny lot wokół Księżyca, torując tym samym drogę dla przyszłych misji Artemidy z astronautami. NASA planuje przetransportować Space Launch System do Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.
Test silników rakiety SLS
Co ciekawe Space Launch System (SLS) to rakieta, nad którą NASA pracuje z Boeingiem już od lat. Z początkiem roku przeprowadzono pierwszy test wszystkich silników RS-25, który to jednak się nie powiódł.
SLS to najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowała NASA - podczas testów silnik wygenerował ponad 1,6 miliona funtów ciągu w ciągu siedmiu sekund. Jest to jedyna rakieta, która może wysłać Oriona, astronautów i zaopatrzenie na Księżyc podczas jednej misji. Eksploracja Księżyca w ramach programu NASA Artemis obejmuje przygotowania do wysłania astronautów na Marsa.
Główną ideą programu Artemis jest ponowna obecność ludzi i założenie bazy na Księżycu. Będą w niej sprawdzane technologie użyte w późniejszej misji na Marsa. Będzie to pierwsze lądowanie ludzi na Księżycu od ponad 50 lat, czyli od misji Apollo 17 z grudnia 1972 r.

TRISET PLUS - kabel bezhalogenowy.

Od 1 lipca 2017 r. na terenie UE wszystkie przewody instalacyjne w budynkach traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Dyrektywa CPR nakłada na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące: właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami dotyczącymi korzystania z odpowiedniego typu kabli. W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego producenci kabli zalecają zastosowanie kabli klasy Dca w budynkach wielorodzinnych. Sposoby badania kabli i przewodów oraz ich reakcji na ogień opisuje norma EN 50399:2011+A1:2016 (właściwości w warunkach działania ognia, metody badań). Klasa pożarowa kabla ma być oznaczana zgodnie z wytycznymi normy EN50575.
W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy rodzaj przewodu koncentrycznego TRISET PLUS E1016_500 rekomendowany do instalacji RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych. Kabel posiada płaszcz LSOH (izolacja bezhalogenowa) w klasie Dca-s2, d1, a1, który skategoryzowany jest jako trudnozapalny.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET PLUS Dca LSZH<br />klasa A+ 1,13/4,8/6,8 110 dB [500m]
TRISET PLUS E1016_500 - klasa reakcji na ogień zgodna z CPR - Dca-s2,d1,a1
Zalecany dobór klasy palności kabla
w zależności od klasy pożarowej budynku:
Rodzaj budynku Budynki jednorodzinne
do 3 kondygnacji
Budynki
mieszkalne
lub strefy pożarowe
drogi ewakuacyjne
klasa palności
kabla

podstawowa

Eca

E1015 TRISET

trudnozapalny

Dca-s2, d1, a1

E1016 TRISET PLUS

niezapalny

B2ca-s1a, d1, a1

E1020 TRISET B2CA

Wymagania co do zastosowania kabli o określonej klasie reakcji na ogień w określonym rodzaju budynku powinny wynikać z analizy ryzyka dokonanej przez projektanta instalacji teletechnicznej lub z innych krajowych dokumentów formalno-prawnych. Każdy kraj członkowski wprowadza odpowiednie wymagania dla budynków we własnym zakresie.
W Polsce rekomendacje przedstawiło Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Więcej na ten temat.

Zalecany sposób pomiaru sygnału w optycznych instalacjach RTV/SAT.

Weryfikacja poziomu sygnału optycznego w różnych punktach instalacji telewizyjnej bazującej na światłowodach jest istotnym aspektem niwelującym wiele potencjalnych problemów przy uruchamianiu instalacji. Cechą specyficzną systemów, w których wykorzystywane są nadajniki optyczne z wejściem DVB-S/S2 oraz DVB-T jest występowanie w łączu światłowodowym dwóch długości fali: 1310 nm oraz 1550 nm. Rzutuje to wprost na sposób przeprowadzania i interpretacji pomiarów wykonywanych za pomocą typowych mierników poziomu sygnału, takich jak GRANDWAY FHP2B04 L5822.
Nadajnik optyczny OT501W 1x6 dBm SAT/DVB-T TERRA
Nadajnik optyczny OT501W TERRA A9872 emituje sygnał o mocy 6 dBm na długości fali 1310 nm oraz 1550 nm
Podłączając miernik bezpośrednio (np. za pomocą krótkiego patchcordu) do pokazanego na powyższym zdjęciu nadajnika, na ekranie w miejscu oczekiwanych 6 dBm uzyskamy wskazanie zbliżone do 9 dBm - niezależnie od tego, czy pomiar ustawimy na 1310 nm czy 1550 nm. Wynika to z faktu, iż typowe mierniki poziomu sygnału bazują na szerokopasmowych detektorach i nie są wyposażone w dodatkowe filtry. Są przy tym oczywiście kalibrowane tak, aby przy wyborze danej długości fali w opcjach dokonywać właściwego wskazania, o ile właśnie światło o fali tej długości dociera do detektora. Taka konstrukcja tych urządzeń ma swoje konsekwencje:
  • w instalacjach, w których sygnał generowany jest na jednej długości fali (np. 1310 nm), ustawiając miernik na pomiar innego okna transmisyjnego, np. 1550 nm, instalator zaobserwuje na ekranie wynik pomiaru. Nie będzie on jednak właściwy. Właściwy uzyska się wyłącznie w momencie ustawienia miernika na pomiar 1310 nm;
  • w instalacjach, w których wykorzystywane są dwie długości fali, ustawiając miernik na pomiar jednej z nich w rzeczywistości mierzymy obie, a wynik jest sumą obu pomiarów - prawidłowego oraz nieprawidłowego. Stąd też w przedstawionym powyżej przykładzie instalacji z nadajnikiem 6 dBm na ekranie niezależnie od wybranej długości fali zaobserwujemy 9 dBm - sygnał 2x mocniejszy (lub inaczej o 3 dB mocniejszy) od oczekiwanego.
Telewizyjne systemy optyczne TERRA posiadają pewną unikatową cechę. Wykorzystywane w nich odbiorniki posiadają diplexery WDM, których złącza wyprowadzone są poza obudowę odbiornika. Dzięki temu instalator ma możliwość dokonania właściwego pomiaru poziomu sygnału optycznego na wejściu odbiornika (należy uwzględnić jedynie ok. 0,5 dB tłumienia samego diplexera) dla każdej z dwóch długości fal: 1310 nm oraz 1550 nm.
Odbiornik optyczny OR501W QUATRO z DVB-T TERRA
Odbiornik optyczny OR501W TERRA A9877. Na zewnątrz obudowy widoczne 2 złącza diplexera umożliwiające pomiar sygnału 1310 nm oraz 1550 nm za pomocą miernika szerokopasmowego.

Jak zintegrować system monitoringu z danymi transakcyjnymi?

Instalując system CCTV w obiektach wyposażonych w kasy, drukarki fiskalne, skanery kodów kreskowych oraz inne urządzenia (np. wagi) mamy możliwość połączenia obu systemów, co umożliwia prowadzenie dodatkowego monitoringu i archiwizacji danych. Urządzenie podłącza się do rejestratora (musi on mieć funkcję POS) przez port RS-232 lub IP. Na obrazie z kamery z aktywną funkcją POS w formie tekstowej wyświetlają się dane, umożliwiając wizualną kontrolę np. sprzedawanego towaru czy prawidłowego najazdu na wagę.
Integracja systemu monitoringu z kasami fiskalnymi przez RS-232
Integracja systemu monitoringu z drukarkami fiskalnymi przez sieć IP
Funkcję POS obsługują m.in. rejestratory Hikvision TurboHD wyposażone w złacze RS-232 oraz NVR serii I. Obsługiwane są protokoły: Uniwersalny, EPSON oraz AVE (podłączane urządzenia muszą je obsługiwać). Dane integrowane są z nagraniami, istnieje więc możliwość przeszukiwania nagrań wg słów kluczowych (np. nazwy towaru czy numeru kodu kreskowego).

Tanie połącznie punkt-punkt.

Typowe połączenie punkt-punkt można zrealizować za pomocą podłączenia urządzenia pracującego w trybie Access Pointa do urządzenia pracującego w trybie Klienta, bądź połączenie urządzeń pracujących w trybie Bridge. Połączenie takie umożliwia transmisję danych w dwóch kierunkach między dwoma lokalizacjami. Wykorzystanie trybu Access Pointa, Klienta lub Bridge tworzy "przezroczyste połączenie".
Połączenie Punkt-Punkt

Przykładowym urządzaniem do budowy takiego połączenia jest zewnętrzny punkt dostępowy TP-Link CPE605 N2351. Dzięki wysokiemu zyskowi anteny wynoszącemu 23 dBi, dużej mocy wyjściowej 23 dBm oraz wysokiej czułości modułu radiowego, urządzenie umożliwia tworzenie długich, wydajnych oraz stabilnych połączeń bezprzewodowych. Posiada on obudowę odporną na warunki atmosferyczne.
Punkt dostępowy TP-LINK CPE605 5 GHz 802.11a/n 150 Mb/s
Punkt dostępowy TP-LINK CPE605 5 GHz 802.11a/n 150 Mb/s N2351

Montaż kamery przeznaczonej do identyfikacji tablic rejestracyjnych.

Aby uzyskać maksymalną skuteczność rozpoznawania tablic rejestracyjnych kamera obsługująca tę funkcjonalność, np: DS-2CD4A26FWD-IZS/P (2,8 - 12 mm) K17893 lub DS-2CD4A26FWD-IZS/P (8 - 32 mm) K17894 powinna zostać zainstalowana w taki sposób, aby obraz tablicy rejestracyjnej jadącego samochodu został odpowiednio uchwycony. Przed wyborem miejsca montażu, należy wziąć pod uwagę wytyczne, jakie muszą być spełnione: odpowiedni kąt widzenia przodu pojazdu, ilość pikseli, jaka przypada na tablicę rejestracyjną w kadrze oraz odległość, w jakiej powinna być zamontowana kamera w stosunku do miejsca detekcji. Poniżej przedstawione zostały podstawowe wymagania instalacyjne, jakie należy spełnić podczas montażu kamery Hikvision, przeznaczonej do identyfikacji tablic:
  • szerokość tablicy rejestracyjnej powinna na obrazie zajmować 130...300 px (optymalnie 150...250 px),
  • pochylenie kamery w pionie nie powinno przekraczać 30°,
  • odchylenie poziome kamery od kierunku poruszania się pojazdu nie powinno przekraczać 30°.
  • pochylenie tablicy na obrazie nie powinno przekraczać +/- 5°,
Rysunek ilustrujący sposób montażu w płaszczyźnie pionowej, gdzie:
X - wysokość montażu kamery,
Y - odległość od miejsca montażu do miejsca detekcji licząc po ziemi,
Z - rzeczywista odległość pomiędzy kamerą i miejscem detekcji.

Nowości produktowe:

Zestaw pigtaili jednomodowych 4 szt. PG-51S1 SC/UPC G.657A1 1m aqua, czarny, pomarańczowy, różowy
Zestaw pigtaili jednomodowych 4 szt. PG-51S1 SC/UPC G.657A1 1m aqua, czarny, pomarańczowy, różowy L35511C umożliwia estetyczne zakończenie traktów światłowodowych. Kolory wykorzystać można do szybkiej identyfikacji poszczególnych połączeń w dużych przełącznicach (brak konieczności stosowania wizualnego lokalizatora uszkodzeń w celu identyfikacji włókna wymagającego ponownego spawania) lub do identyfikacji sygnałów oraz usług w danym włóknie (np. kamera nr 1, kamera nr 2 itp.).
Patchcord jednomodowy PC-515S1 SC-LC, simplex, G.657A1 2mm 1m czerwony
Patchcord jednomodowy PC-515S1 SC-LC simplex G.657A1 2 mm 1 m czerwony L32151R to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 1 metra i średnicy 2 mm. Kabel zakończony jest złączem LC/PC oraz SC/PC. Pozwala na podłączenie do przełącznicy z adapterami SC urządzeń ze złączami LC.


Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7616NXI-I2/S (16 kanałów, 160 Mb/s, 2xSATA, 4xAcuSense, VGA, HDMI, BNC, H.265)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7616NXI-I2/S K22156 jest nowoczesnym 16-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 MPix. Niezależne wyjścia HDMI (rozdzielczość do 4K) i VGA (rozdzielczość do 1080p) umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 2 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 8 TB każdy.

Warto przeczytać:

Jak temperatura wpływa na pracę akumulatorów? Znamionowa temperatura pracy akumulatorów bezobsługowych waha się i zależnie od modelu wynosi najczęściej między 20 a 25°C. Praca w innych temperaturach wpływa na zmianę charakterystyki ich pracy.
Wraz z obniżeniem temperatury maleje pojemność ogniw, dlatego w zimie zdarzają się na przykład problemy z uruchomieniem samochodu. Jednak jeśli akumulator nie będzie głęboko rozładowany, to niska, a nawet ujemna temperatura nie powinna go uszkodzić...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Akumulator firmy Emu wykonany w technice AGM (Absorbent Glass Mat).
Ciemne elementy to płyty ołowiane, jasne - włókno szklane nasączone elektrolitem.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET B2CA LSZH klasa A++ 1,05/4,6/6,9 120 dB [500m]
Kabel koncentryczny do wyjść ewakuacyjnych