Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2021 (22.02.2021)

Przełom w dziedzinie transmisji optycznych?

Koreański Instytut Nauki i Technologii ogłosił, że zespół badawczy kierowany przez dr Yong Wona Songa z Centrum Materiałów i Urządzeń Optoelektronicznych zrobił milowy krok w dziedzinie zwiększania prędkości transmisji z wykorzystaniem światłowodu.
Typowa transmisja sygnału cyfrowego w światłowodzie bazuje na modulacji amplitudy sygnału laserowego. W uproszczeniu przyjąć można, że laser wyłączony to binarne zero, laser włączony to binarne 1. Im większe możliwości lasera przechodzenia z jednego stanu w drugi, tym większe prędkości transmisji. Koreańscy naukowcy zwiększyli częstotliwość ponad 10 000 razy, co wydaje się nie krokiem, a wręcz skokiem w świat ultra szybkich transmisji.
Wstawienie dodatkowego rezonatora (urządzenia, które generuje fale lub wibracje o określonej częstotliwości, wykorzystując zjawisko rezonansu) zawierającego grafen do światłowodowego lasera impulsowego umożliwia generowanie impulsów laserowych z częstotliwością co najmniej 10 000 razy wyższą niż obecna. Osiągnięto częstotliwość na poziomie 57,8 GHz. Do tej pory częstotliwości przełączania najszybszych laserów to poziom kilkudziesięciu MHz.
Naukowcy zauważyli, że charakterystyki długości fali i intensywności promieniowania laserowego, które zmieniają się w czasie, są ze sobą skorelowane. Jeżeli generator laserowy zostanie uzupełniony o rezonator, długość fali lasera impulsowego jest okresowo filtrowana, zmieniając w ten sposób wzór zmiany intensywności lasera. Grafen ma właściwości pochłaniania i eliminowania słabego światła oraz wzmacniania jego intensywności poprzez przepuszczanie tylko silnego światła do rezonatora. Pozwala to na dokładne kontrolowanie zmiany intensywności lasera z dużą szybkością, a tym samym można zwiększyć częstotliwość powtarzania impulsów do wyższego poziomu. W rezultacie udało się uzyskać częstotliwość powtarzania na poziomie 57,8 GHz. Oczekuje się, że prędkość transmisji i przetwarzania danych znacznie wzrośnie dzięki zastosowaniu tej metody przetwarzania światła laserowego.

Pomiar sygnału DVB-S/S2 - instalacja multiswitchowa w technologii Wide Band.

Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band A98222 zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H / polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz.
Z konwerterem Wideband współpracuje multiswitch dSCR SRM-522 (290...2340 MHz) TERRA R80522, który posiada 5 wejść: dwie pary wejść SAT IF (290...2340 MHz; V1, H1, V2, H2) umożliwiających doprowadzenie sygnału satelitarnego z dwóch konwerterów typu Wide Band A98222 oraz tor Terr. TV (sygnał DVB-T/Radio). Każde z 2 wyjść może pracować jako wyjście typu dSCR Out (umożliwiające dostarczenie sygnału Unicable nawet do 16 odbiorników po zastosowaniu rozgałęźników sygnału) lub Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego).
Na powyższym zdjęciu pokazano pomiar sygnału satelitarnego z wyjścia dSCR1 multiswitcha SRM-522 R80522. Do multiswitcha SRM-522 R80522 doprowadzono sygnał z anteny satelitarnej ustawionej na satelitę HOTBIRD 13E wraz z zamontowanym konwerterem szerokopasmowym typu Wide Band A98222. Każde z 2 wyjść multiswitcha może pracować jako wyjście typu dSCR Out/Unicable lub Legacy. Pomiar dokonano w technologii dSCR/Unicable miernikiem WS-6980 R10837 marki Signal dla transpondera 11508 V (HOTBIRD 13E, DVB-S2, 8PSK, SR 27500, FEC 3/4). W tym celu w ustawieniach miernika zmieniamy Typ LNB z Universal (pomiar sygnału typu Legacy, wyjście pełnopasmowe fullband) na SCR oraz wybieramy jedną z 4 dostępnych częstotliwości (pasmo użytkownika): 1210 MHz, 1420 MHz, 1680 MHz, 2040 MHz. Dla SCR:UB1=1210 uzyskano sygnał na poziomie PWR = 84 dBµV i współczynnik MER = 13,6 dB. Takie wartości umożliwiają bezproblemowy odbiór sygnału satelitarnego na klasycznym odbiorniku typu Legacy lub odbiorniku wspierającym technologię dSCR/Unicable. Dodatkowo do wyjścia dSCR2 multiswitcha został podpięty programator PC102W R80561 przeznaczony do konfiguracji i zarządzania multiswitchami zbudowanym w oparciu o system dSCR/Unicable.

Grupowa aktualizacja oprogramowania w urządzeniach Hikvision.

Przed instalacją nowo zakupionego systemu monitoringu zalecana jest aktualizacja urządzeń do najnowszych wersji firmware. Urządzenia można zaktualizować pojedynczo, jednak zajmuje to sporo czasu, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z większym systemem, w skład którego wchodzą np. 32 kamery. W celu szybkiej grupowej aktualizacji takich samych lub należących do takiej samej platformy sprzętowej kamer, rejestratorów itp., można skorzystać z oprogramowania Batch Configuration. W tym celu po uruchomieniu oprogramowania z uprawnieniami administratora i dodaniu do niego wszystkich urządzeń należy:
  • zaznaczyć urządzenia, które mają być zaktualizowane,
  • nacisnąć przycisk "Upgrade",
  • wskazać ścieżkę dostępu do pliku firmware zapisanego na dysku twardym komputera,
  • zatwierdzić przyciskiem "OK" w celu rozpoczęcia procesu aktualizacji.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Proces grupowej aktualizacji 2 kamer należących do tej samej platformy sprzętowej

Jaki jest maksymalny zasięg transmisji PoC?

PoC, czyli Power over Coaxial, to system przesyłu pozwalający na transfer sygnału wideo HD-TVI i zasilania przez wspólny przewód. Do transmisji mogą zostać wykorzystane kable koncentryczne lub skrętka (z odpowiednim transformatorem) kategorii minimum 5e. Aby uzyskać odpowiedni zasięg transmisji, wymagane są przewody wysokiej jakości, jak Tristet czy Netset. Wykres poniżej przedstawia maksymalny dystans transmisji:
Maksymalny zasięg transmisji w systemie PoC
  wewnętrzny zewnętrzny PoC.af PoC.at
RG-6 E1015 E1017
200 m 100 m
RG-59 E1041
  200 m 100 m
UTP kat. 5e E1408 E1410 100 m 50 m

Przelotowe złącza RJ-45.

W ofercie dostępne są złącza przelotowe EZ RJ-45 kategorii 5e J2012_100 oraz kategorii 6 J2013_100. Ich cechą wyróżniającą jest przelot na poszczególnych żyłach zapewniający szybsze i sprawniejsze zarobienie złącza. Zaciśnięcie złącza i obcięcie nadmiaru żył skrętki należy wykonać dedykowaną zaciskarką E7911.
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 5e drut, typ EZ (100 szt.)
Złącze przygotowane do zaciśnięcia
Złącze wyposażone jest w sprężystą zapadkę zapobiegającą samoczynnemu wysuwaniu się z gniazda. Poszczególne kontakty posiadają ostre, lekko rozstawione zęby, przebijające izolację poszczególnych żył, zapewniające pewne i trwałe połączenie.
Instalator ma gwarancję, iż żyły skrętki doprowadzone są do czoła złącza, przez co kontakt odpowiednich pinów jest jak najlepszy.

Transmisja DVB-T światłowodem.

Dostawcy usług stający przed problemem transmisji sygnału DVB-T światłowodem korzystają najczęściej z tradycyjnych nadajników oraz węzłów optycznych, np. urządzeń firmy TERRA: nadajnika mo418 R82522 oraz odbiornika OD-005P R81760. Połączenia takie wykorzystują wyłącznie kable z włóknami jednomodowymi, a podział sygnału celem dostarczenia go w różne lokalizacje odbywa się z wykorzystaniem pasywnych splitterów optycznych.
Alternatywne rozwiązanie stanowi zamiana sygnału DVB-T (pochodzącego np. ze stacji czołowej) na strumień IP, przesłanie go za pomocą tradycyjnej sieci światłowodowej (tzw. aktywny ethernet), a następnie ponowna zamiana na postać DVB-T. Do konwersji sygnałowej zastosować wówczas należy:
  • streamer IPTV DVB-T/T2/C-IP sti440 TERRA R81606, który dokonuje konwersji 4 multipleksów cyfrowych do strumienia IP,
  • transmodulator IP mix-440 TERRA R81611, który konwertuje strumień IP do standardu DVB-T COFDM.
Sam strumień IP przesłany może być światłowodem łączącym dowolne urządzenia Ethernet - media konwertery, switche z modułami SFP itp. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość transmisji zarówno w sieciach jednomodowych, jak i wielomodowych. Podział sygnału odbywa się na tradycyjnych switchach, wobec czego w większości przypadków nie jest konieczna modyfikacja sieci.

Nowości produktowe:

Wzmacniacz masztowy MA081T FM/VHF-UHF-UHF TERRA
Wzmacniacz masztowy MA081T FM/VHFIII-UHF-UHF TERRA R81081 to urządzenie dedykowane do instalacji indywidualnych lub niewielkich instalacji zbiorczych na kilkadziesiąt gniazd. Podstawowym jego zadaniem jest podniesienie sygnału do takiego poziomu, aby był możliwy odbiór na kilku lub kilkunastu odbiornikach. Wzmacniacz posiada wejścia: sygnału pasma FM + VHFIII (88-108 MHz + 174-230 MHz) oraz pasma 2 x UHF (470-694 MHz). Wzmocnienie w pasmach FM + VHFIII wynosi 20 dB, natomiast w paśmie UHF wynosi 30 dB.
Filtr LTE 700 TF005 wewnętrzny Terra
Filtr LTE 700 TF005 wewnętrzny TERRA R81007 służy do filtrowania niepożądanych sygnałów w paśmie 700 MHz (częstotliwości 694 - 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE). Jest szczególnie zalecany dla instalacji wykorzystujących szerokopasmowe wzmacniacze obejmujące pełne pasmo UHF (do częstotliwości 862 MHz). W tego typu instalacjach zakłócenia będące wynikiem odbioru niepożądanych sygnałów mogą skutecznie uniemożliwić odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2.
Switch TP-Link TL-SG105-M2 5x2,5G
Switch TP-Link TL-SG105-M2 5x2,5G N30211 wyposażony jest w 5 portów 2,5-gigabitowych, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał sieci o wielogigabitowej przepustowości. Urządzenie zapewnia przepustowości przełączania z prędkością 25 Gb/s . Produkt stworzony do budowy sieci w domu oraz biurze w celu zapewnienia wysokich transferów poprzez sieć LAN.

Warto przeczytać:

Pomiary reflektometryczne: wątpliwości instalatorów przy pomiarze długości toru optycznego. Jedną z ciekawszych zalet reflektometru jest możliwość wyznaczania długości toru optycznego lub odległości od osoby mierzącej wybranych zdarzeń (np. przerwanie kabla). Zdarza się, że instalatorzy mają jednak wątpliwości z interpretacją wskazań reflektometru, sugerując nawet jego awarię. Im dłuższe światłowody poddawane są pomiarowi, tym większe mogą być rozbieżności wyników pomiarów odległości w stosunku do oczekiwań...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
A - odległość między budynkami
B - długość kabla
C - długość optyczna mierzona przez reflektometr
(długość włókna z uwzględnieniem wszystkich elementów w torze)

FAQ - wzmacniacze GSM, DCS, 3G, LTE
Wzmocnij sygnał 4G w swoim domu