Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2020 (23.11.2020)

Światłowody pod wysokim ciśnieniem.

Naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii, wykorzystując symulacje komputerowe udowodnili, że transmisję danych w światłowodzie można znacznie poprawić stosując włókna ze szkła krzemionkowego wytwarzane pod wysokim ciśnieniem. Z przeprowadzonych symulacji wynika, że włókna wykonane tą metodą mają tłumienie niższe nawet o 50 procent, co znacznie zwiększa dystans, na który można przesyłać dane bez potrzeby regeneracji sygnału.
Udoskonalenia w szkle krzemionkowym, najważniejszym materiale w komunikacji optycznej, utknęły w martwym punkcie w ostatnich latach z powodu rozbieżnych modeli obliczeniowych na poziomie atomu. Badacze wykorzystali wiele metod obliczeniowych, aby przewidzieć, co stanie się ze strukturą atomową szkła krzemionkowego pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Odkryli duże, puste przestrzenie między atomami krzemionki, które powstają, gdy szkło jest podgrzewane, a następnie schładzane (tzw. hartowanie pod niskim ciśnieniem). Gdy proces ten zachodzi pod ciśnieniem 4 gigapaskali (GPa), większość dużych przestrzeni znika, a szkło nabiera znacznie bardziej jednolitej struktury.
Puste miejsca w strukturze szkła krzemionkowego (żółte), które są odpowiedzialne za rozpraszanie światła i degradację sygnałów, stają się znacznie mniejsze, gdy szkło jest hartowane przy wyższym ciśnieniu. Szkło przechodzi fizyczną przemianę, a mniejsze pierścienie atomów są eliminowane lub „przycinane”, co pozwala na ściślejsze połączenie większych pierścieni. Pomaga to zmniejszyć średni rozmiar pustek, które powodują rozpraszanie światła i zmniejszają utratę sygnału o ponad 50 procent.
Włókna światłowodowe wykonane ze szkła krzemionkowego zrewolucjonizowały szerokopasmową komunikację na duże odległości na całym świecie. Materiał jest mocny, elastyczny i bardzo dobrze przenosi informacje w postaci światła przy niewielkich kosztach. Jednak zjawisko rozpraszania światła, które zachodzi w światłowodzie zmniejsza długość toru transmisyjnego. Dzięki zastosowaniu nowej technologii naukowcy starają się zmniejszyć rozpraszanie światła (zjawisko rozpraszania Rayleigha), a tym samym przyspieszyć transmisję danych i zbliżyć się do komunikacji kwantowej. Naukowcy podejrzewają, że jeszcze większą poprawę można osiągnąć, wydłużając czas chłodzenia przy wyższym ciśnieniu. Proces można również zbadać dla innych rodzajów szkła nieorganicznego o podobnych strukturach. Naukowcy przyznali jednak. że wytwarzanie włókien szklanych pod tak wysokim ciśnieniem na skalę przemysłową jest bardzo trudne.

Usługa Hik-Connect w 1-abonentowych stacjach bramowych IP Villa 2. generacji.

Po aktualizacji firmware do wersji 2.1.5 Build 200904 w 1-abonentowych stacjach bramowych IP Villa 2. generacji (DS-KV6113-PE1, DS-KV6113-PE1, DS-KV8113-WME1 G73632) dodana została usługa Hik-Connect, pozwalająca na obsługę urządzenia przez chmurę bez konieczności instalowania monitora wewnętrznego, tak jak odbywało się to dotychczas. Firmware kompatybilny jest również ze stacjami bramowymi 2- i 4-przyciskowymi, jednak w ich przypadku usługa nie jest dostępna. Aplikacja pozwala między innymi na odebranie rozmowy, nawiązanie komunikacji audio-wideo oraz otwieranie furtki lub bramy wjazdowej za pomocą wbudowanych przekaźników. Po aktualizacji urządzeń do opisywanej wersji firmware udostępnianie ich pomiędzy różnymi kontami nie będzie możliwe.
Widok okna włączenia usługi Hik-Connect w stacji bramowej DS-KV8113-WME1

Signal Fire - spawanie dla każdego.

Firma DIPOL już od 3 lat sprzedaje z powodzeniem spawarki światłowodowe marki Signal Fire. O jakości i możliwościach produktu świadczy fakt, że nie tylko pojawiają się nowi klienci, ale także firmy instalatorskie, które w związku z dużym popytem na sieci światłowodowe dokupują kolejne egzemplarze tej marki. Znikoma awaryjność i dobre parametry transmisyjne dla realizowanych połączeń czyni obecnie dostępne modele AI-8C L5870 oraz AI-9 L5875 znakomitym wyborem dla firm działających w obszarze instalacji deweloperskich, CCTV, LAN lub FTTH.
Instalacje deweloperskie to jeden z popularniejszych obszarów zastosowania spawarek Signal Fire. Instalacje te uwzględniają najczęściej wykonanie 4 spawów przypadających na 1 mieszkanie (2 spawy w teletechnicznej skrzynce mieszkaniowej, 2 spawy w pomieszczeniu teletechnicznym). W przypadku średniej wielkości budynku liczącego 50 mieszkań, sumaryczna liczba spawów wynieść może więc ponad 200.
Niektóre, znane pracownikom firmy DIPOL egzemplarze spawarek Signal Fire osiągnęły przebieg kilkunastu tysięcy spawów. Na spawarki Signal Fire pochodzące z oficjalnej dystrybucji, firma DIPOL udziela 4-letniej gwarancji. Znajdujący się w Krakowie autoryzowany serwis dysponuje wykwalifikowanym personelem oraz magazynem części zamiennych dla wszystkich modeli.

Złącza F MASTER w instalacjach RTV/SAT.

Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Występują w wersji prostej oraz kątowej. Znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Najwyższej klasy złącza kompresyjne marki MASTER gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania sprawia, że instalatorzy stosujący ww. złącza nie mają kłopotów z montażem. Złącza posiadają bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z nakręcaniem złącza na gniazdo. Sposób zaciśnięcia złączy kompresyjnych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, szczelność i stabilność w czasie. Do zaciskania złączy prostych na kablu należy używać uniwersalnego zaciskacza E80075, natomiast do złączy kątowych E80078.
Złącze F Kod Narzędzie Kod kabla Nazwa kabla
E80322 E80322

E80075

M5995 CAMSET/YAR
E80345 E80345 E1220 RG-6 Tri-Shield
E80332 E80332

E1230
E1231

RG-6
E80342 E80342 

E1015
E1017
E1019

TRISET-113
E80348 E80348

E80078

E80078

E1015
E1017
E1019
TRISET-113
E80350 E80350 E1015
E1017
E1019
TRISET-113
Złącza typu F marki MASTER
Zaciskacz uniwersalny MASTER E80075 jest szczególnie zalecany do szybkiego i precyzyjnego zaciskania dużej ilości złączy kompresyjnych typu F, IEC czy BNC.

Szyfrowany dostęp do urządzeń Hikvision.

Podczas łączenia się z urządzeniem CCTV poprzez przeglądarkę internetową istnieje możliwość podsłuchania przesyłanych danych (np. login, hasło) przez urządzenie znajdujące się w sieci lokalnej. Jest to tzw. atak typu "man-in-the-middle". Przed atakiem można się chronić przez zabezpieczenie komunikacji przez protokół HTTPS. Jest on uzupełnieniem standardowego HTTP w funkcje zwiększające bezpieczeństwo dzięki protokołowi SSL/TLS.
HTTPS można uruchomić wchodząc w zaawansowane ustawienia sieciowe. Można stworzyć certyfikat podpisany ręcznie lub przez akredytowany urząd certyfikacyjny.
Połączenia HTTPS należy uaktywnić w ustawieniach sieciowych. Domyślnym portem komunikacyjnym jest port 443. Certyfikat z własnym podpisem może zostać wygenerowany w urządzeniu, można też zainstalować certyfikat podpisany przez organizacje certyfikacyjne (CA - urząd certyfikacji). Jeśli korzystamy z darmowego podpisu własnego, to przeglądarka będzie komunikować połączenie przez niezaufaną stronę. Z kolei certyfikat podpisany przez organizacje certyfikacyjne jest płatny.

Budżetowy switch PoE firmy TP-Link.

Switch PoE TL-SF1006P N29929 to urządzenie dedykowane do domowego monitoringu IP - obsługuje funkcję Power over Ethernet (PoE+ 802.3af/at). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af/at i zaopatruje je w zasilanie. Posiada również funkcję priorytetowania, dzięki której zabezpiecza system w momentach przeciążenia. Pobór mocy urządzeń zasilanych przez PoE wynosi do 67 W. Urządzenia podłączone do portów o wyższym priorytecie zasilane są w pierwszej kolejności.
Cechy wyróżniające:
  • 4 porty PoE, transfer danych i zasilanie urządzenia przy wykorzystaniu jednego kabla,
  • Nie jest wymagany montaż ani konfiguracja urządzenia,
  • Zasilanie PoE do 30 W dla każdego portu PoE
  • Zasilanie PoE do 67 W dla wszystkich portów PoE
  • Obsługa urządzeń zasilanych (PD) PoE, działających zgodnie ze standardem IEEE802.3af/at
  • Diody LED informujące o stanie i prędkości połączenia, jego aktywności oraz o zasilaniu.
Switch PoE TP-Link TL-SF1006P 6xFE(4xPoE) 802.3af/at 67W
Switch PoE TP-Link TL-SF1006P 6xFE(4xPoE) 802.3af/at 67W N29929

Nowości produktowe:

Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-DM18 czarna do kamer kopułowych Hikvision
Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-DM18 M5717B przeznaczona jest do kamer HIKVISION serii DS-2CD21xx. Duża ilość miejsca wewnątrz, pozwala na swobodne ukrycie połączeń kablowych.

Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 czarny do kamer Hikvision
Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 M5135B przeznaczony jest do kamer HIKVISION. Wykonany ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery kopułowej na ścianie i ukrycie połączeń kablowych. Pasuje do kamer IP z serii DS-2CD21xx.

Mufa światłowodowa okrągła GPJ09-9401 36 spawów 2 wej. 2 wyj.
Mufa światłowodowa okrągła GPJ09-9401 36 spawów 2 wej. 2 wyj. L56036 może obsłużyć 12, 24 lub 36 spawów optycznych. Znajdzie zastosowanie w różnych scenariuszach instalacyjnych. Jej zaletą są niewielkie wymiary przy dużej pojemności spawów. Wyposażona jest w 2 porty wejściowe oraz 2 porty wyjściowe uszczelnione gumą samowulkanizującą. Klasa szczelności IP68. Możliwość montażu naściennego.

Warto przeczytać:

Integracja rejestratorów Hikvision z dyskami twardymi Skyhawk. SkyHawk Health Management (SHM) to oprogramowanie wbudowane w dysk twardy i obsługiwane z poziomu menu lokalnego rejestratora. Monitoruje ono parametry oraz warunki w jakich pracuje dysk (temperatura, wilgotność, drgania). Na ich podstawie może zalecić podjęcie określonych czynności (np. zmniejszenie temperatury, czy ilości aktywnych talerzy), gdy istnieje prawdopodobieństwo, że stan dysku ulegnie pogorszeniu. Jeśli zostanie ustalone, że stan dysku jest zły, system automatycznie zaleci utworzenie kopii zapasowej, aby zapewnić ciągłość dostępu do danych... >>>więcej
Widok okna programu SkyHawk Health Management dostępnego z menu rejestratora
Podział systemów wideodomofonowych Hikvision
Podział systemów wideodomofonowych Hikvision