Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 36/2020 (9.11.2020)

Drukowane czujniki biomedyczne.

Międzynarodowa grupa naukowców z USA oraz Chin opracowała nowy, prosty sposób umieszczania obwodów elektronicznych bezpośrednio na skórze i wykorzystania ich do konstrukcji precyzyjnych czujników pomiarowych o zastosowaniu medycznym. Elektronika nanoszona jest (naukowcy mówią o drukowaniu) w sposób całkowicie bezpieczny dla skóry i pozwala monitorować wskaźniki zdrowotne, takie jak: temperatura, poziomu tlenu we krwi, tętno czy ciśnienie krwi. Co więcej, badacze pokazali, że bioczujniki da się bezprzewodowo połączyć do urządzenia monitorującego (może to być smartfon z odpowiednim programem lub nawet bezpośrednie połączenie do Internetu) i na bieżąco sprawdzać wyniki.
Układy elektronicznie drukowane na skórze umożliwiają bezpieczne podłączenie bioczujników
Dotychczas nie było dobrej metody nanoszenia warstw elektronicznych na skórę. Problemem była niska wytrzymałość i brak elastyczności takich powłok lub nanoszenie ich w wysokiej temperaturze. Naukowcom udało się wyprodukować specjalną powłokę, która z jednej strony odpowiednio przylega do skóry, a z drugiej umożliwia podłączenie (zwane spiekaniem) obwodów elektronicznych w temperaturze pokojowej. Co zaskakujące, powłoka została zrobiona z materiałów, które są łatwo dostępne i często wykorzystywane w życiu codziennym. Składa się z pasty z polialkoholu winylowego, głównego składnika maseczek na twarz do peelingu oraz węglanu wapnia,  który jest głównym budulcem skorupek jaj. Czujniki bez problemu utrzymują się na skórze przez kilka dni, a ich usunięcie jest proste i wymaga podgrzania obwodów np. suszarką lub w gorącej kąpieli, co umożliwia ich oderwanie.
Czujniki biomedyczne mają szansę stać się przyszłością diagnostyki. Zjawiska biologicznie występujące w organizmie naturalnie lub będące objawami chorób da się zinterpretować jako zjawisko fizyczne lub chemiczne, które można sparametryzować. Organizm generuje wiele sygnałów, jak np. impulsy elektryczne, zmiana kształtu lub koloru, które mogą być rejestrowane przez czujniki. Badanie przeprowadza się bezinwazyjnie, najczęściej przez ciągły pomiar w domu pacjenta. Aktualnie trwają prace nad zestawem czujników mogących monitorować symptomy związane z występowaniem koronowirusa Covid-19.

Sygnał satelitarny DVB-S/S2 w instalacji hotelowej.

Stacje czołowe dystrybuujące programy satelitarne po konwersji na postać cyfrową DVB-T COFDM to nadal najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Jednym z najbardziej cenionych modeli transmodulatorów firmy TERRA jest model TDX-480 R81621. Urządzenie umożliwia dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-480 R81621 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych. Jeden panel TDX-480 odbiera cały pakiet sygnałów z ośmiu transponderów satelitarnych oraz tworzy dwie niezależne grupy 4 sąsiednich multipleksów DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej, zgodnie ze standardem, 31,66 Mbit/s. W przypadku kanałów kodowanych można wykorzystać model TDX-420C R81619. Urządzenia wspierają system SCR/Unicable, zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607. Oznacza to, że sygnał satelitarny można podać bezpośrednio z multiswitcha SRM-521 R80521 w celu odbioru programów satelitarnych z całego pasma Ku (zakres częstotliwości od 11,70 do 12,75 GHz).
W ofercie firmy DIPOL dostępne są następujące transmodulatory sygnału DVB-S/S2 (8PSK, QPSK):
  TDX-440  TDX-420   TDX-420C TDQ-420C   TDX-480
   R81614  R81618 R81619  R81638  R81639 
Kod   R81614  R81618 R81619   R81639 R81621
Standard wej. DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
Ilość transponderów 8 2 2 2 8
Standard wyj.   DVB-T
COFDM
DVB-T
COFDM
DVB-T
COFDM 
 DVB-C
QAM
DVB-T
COFDM  
Ilość MUX-ów 4 2 2 2 8
Wsparcie dla dSCR EN50494 i/lub EN50607
Max. bitrate [Mb/s]  4x31,66 2x31,66 2x31,66 2x53 8x31,66
Gniazdo CI brak brak 2x 2x brak
Szeroka oferta transmodulatorów TERRA jest szczególnie atrakcyjna dla hoteli, pensjonatów, apartamentów i szpitali - brak konieczności stosowania dodatkowych odbiorników (np. satelitarnych) przy telewizorach.

Podstawy adresacji IP - cz. 7: Usługa DynDNS.

W poprzednim Informatorze przedstawione zostały szczegółowe informacje na temat serwera DNS. W tej części zostanie przedstawione zastosowanie usługi DynDNS. Jeżeli chcemy uruchomić serwer, np. ze stroną www lub podglądem kamer monitoringu, dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go (publiczny adres) dynamicznie z serwera DHCP, musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System), czyli usługi dynamicznego serwera nazw.
Klienci przyłączeni do sieci Internet często nie posiadają stałego publicznego adresu IP lecz zmienia się on co pewien czas. W takim przypadku użytkownik nie jest w stanie bezpośrednio zdalnie połączyć się z taką lokalizacją. Z pomocą idzie usługa DDNS, która tak jak DNS posiada bazę danych z wpisami zależności adresu domenowego z numerycznym, ale może być aktualizowana w dowolnej chwili przez posiadacza domeny (dedykowana usługa/aplikacja zainstalowana na sprzęcie klienta informuje o zmianie adresu serwer DDNS). Dzięki temu serwer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada. Z tego powodu z serwerem można komunikować się tylko za pomocą adresu domenowego przetłumaczonego przez serwer DDNS (chyba, że znamy aktualny adres numeryczny serwera, ale nigdy nie wiemy jak długo będzie on obowiązywał).
Poglądowy schemat komunikacji jednego cyklu pomiędzy klientem a serwerem bez stałego adresu IP
za pośrednictwem DDNS. Przy kolejnej zmianie adresu zostaje on powtórzony.
1. Twój adres IP to 83.17.30.134
2. Zmieniłem IP: dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
3. Jaki jest aktualny adres IP dla dipol.no-ip.org?
4. dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
5. Witaj, 83.17.30.134 wyślij mi swoją stronę www
6. Proszę, oto moja strona www
Należy pamiętać, że od zmiany adresu IP przez serwer DHCP do wykrycia tego faktu przez program lub ruter może minąć pewien krótki czas, a następnie, gdy zostanie wysłana informacja aktualizacyjna do serwera DDNS, nim serwer przepisze te dane do serwera DNS, mija około minuty. Trzeba uwzględnić taką ewentualność, że w chwilach zmiany adresu IP serwer może być niedostępny przez kilka minut.

Jaka jest różnica pomiędzy akumulatorami AGM i żelowymi?

W instalacjach niskoprądowych zalecane jest stosowanie akumulatorów bezobsługowych. Dzięki specjalnej konstrukcji są one całkowicie szczelne i nie niosą niebezpieczeństwa wycieku niebezpiecznych substancji, co pozwala na ustawienia ich w dowolnej pozycji. Akumulatory mogą być wykonane w technice AGM (Absorbe Glass Mat) lub żelowej.
Akumulator firmy Emu wykonany w technice AGM.
Ciemne elementy to płyty ołowiane, jasne włókno szklane nasączone elektrolitem.
W akumulatorach wykonanych w technice AGM (Absorbed Glass Mat) cały elektrolit jest uwięziony (wchłonięty) w separatorach z włókna szklanego o wielkiej porowatości, znajdujących się między ołowianymi płytami. Cechuje je niska rezystancja wewnętrzna, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach i dłuższy czas pracy, szczególnie przy rozładowaniu dużym prądem. Sprawia to, że najlepiej nadają się do pracy buforowej - są wykorzystywane w zasilaczach UPS.
Z kolei akumulatory żelowe posiadają elektrolit w postaci żelu. Są odporne na głębokie rozładowanie i znajdują zastosowanie jako źródło zasilania urządzeń mobilnych, takich jak wózki widłowe lub inwalidzkie oraz w bateriach solarnych.

Aktywacja drugiego przekaźnika w module głównym wideodomofonu IP Hikvision 2. generacji.

Moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652 wyposażony jest w dwa przekaźniki, z których jeden może zostać wykorzystany do sterowania elektrozaczepem furtki, drugi do sterowania bramą wjazdową lub szlabanem na osiedlu. Domyślnie drugi przekaźnik jest wyłączony i nie jest widoczny w monitorach wewnętrznych czy aplikacjach klienckich Hik-Connect oraz iVMS-4200. Aby go aktywować, należy za pomocą iVMS-4200 (v.3) wejść w Ustawienia zdalne -> Domofon -> Wejście/Wyjście modułu We/Wy i dla wyjścia "DOOR2" wybrać opcję "Blokada elektryczna". Po wykonaniu tej czynności wyjście drugie zostanie aktywowane i będzie widoczne w oknie podglądu na żywo podłączonych monitorów i aplikacjach klienckich.
ES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraOKU-031 Płaskownik krótki do serii EL1, ES1, ELP BiraDS-KD-ACF1 Obudowa podtynkowa 1-modułowa HikvisionDS-KD8003-IME1 Moduł główny wideodomofonu IP HikvisionRouter Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sSwitch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto CheckZasilacz impulsowy 12V/5A/5.5 DC (+) do kamerDS-KH6320-WTE1 Monitor 7 G73652 G74210 G74282 N3255 N299781 G74001 M1825 G74340
Przykład sterowania furtką i bramą wjazdową
z wykorzystaniem systemu wideodomofonowego IP Hikvision 2. generacji
Na powyższym schemacie monitor DS-KH6320-WTE1/EU G74001 oraz moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652 podłączone są do switcha PoE ULTIPOWER N299781 umożliwiającego zasilenie i komunikację pomiędzy urządzeniami. Zastosowanie routera N3255 pozwala na dostęp z sieci zewnętrznej oraz połączenie bezprzewodowe w sieci lokalnej. Elektrozaczep G74210 wyzwalany jest z wykorzystaniem zasilacza DC 12V M1825 poprzez pierwszy przekaźnik wbudowany w moduł stacji bramowej. Drugi przekaźniki steruje bramą wjazdową.

Narzędzia nie zawsze konieczne.

Pewna firma postawiła nowy budynek. Część personelu miała zostać do niego przeniesiona, ale niestety na etapie budowy kanalizacji teletechnicznych nie poprowadzono światłowodu. Projektant przewidział jedynie połączenia miedziane. Do wykonania tego zlecenia nie chciano zatrudniać zewnętrznej firmy (zagrożenie epidemiczne). Potrzebny był jedynie odpowiedni światłowód, zakończony dedykowanymi do posiadanych urządzeń złączami.
Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)
Patchcord światłowodowy na zamówienie L7370.
Możliwe jest zabezpieczenie końcówek specjalną osłoną na czas transportu i montażu.
Rozwiązaniem okazało się zamówienie w firmie DIPOL patchcordu światłowodowego**. Własna ekipa techniczna inwestora, znając obiekty i przebieg trasy, dokonała niezbędnych pomiarów długości potrzebnego przewodu, odsłoniła wejścia do budynków oraz wejścia do kanalizacji teletechnicznej. Po ocenieniu potrzeb w obiekcie, wybrano kabel uniwersalny jednomodowy zakończony dwoma złączami LC z obu stron. Ponadto kabel został fabryczne umieszczony w peszlu ochronnym. Złącza zostały zabezpieczone przed zabrudzeniem specjalną osłoną.
Zakończenia włókien zostały zarobione fabrycznie z wykorzystaniem najnowszych, precyzyjnych urządzeń. Gotowy patchcord został dostarczony wraz z certyfikatem pomiaru tłumienia. Zamówienie kabla pozwoliło zminimalizować koszty oraz czas wykonania instalacji. Gotowy patchcord został wprowadzony w istniejący ciąg telekomunikacyjny.
** Korzystając z kalkulatora patchcordów światłowodowych na stronie firmy DIPOL, po wpisaniu niezbędnych danych od razu podawany jest jego koszt i termin wykonania.

Nowości produktowe:

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2386G2-IU (8 MPix, 2.8 mm, 0,003 lx, IR do 30m, WDR, H.265,Audio, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2386G2-IU K00337 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/1,8" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T46G2-2I (4 MPix, 2.8 mm, 0,003 lx, IR do 60m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T46G2-2I K04525 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 60 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia.
Kamera IP cube Hikvision DS-2CD2443G0-IW (4 MPix, 2.8 mm, 0.018 lx, IR do 10m, Wi-Fi, PIR, PoE, RTMP, AAC, Audio)
Kamera IP cube Hikvision DS-2CD2443G0-IW K17181 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu IP. Ten model został oparty o przetwornik 4 MPix i wynikowym obrazie bardzo dobrej jakości - z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia. Kamera po wgraniu specjalnego firmware (dostępnego w plikach do pobrania) zyskuje obsługę protokołu RTMP (Real-time Streaming Protocol) oraz kompresji dźwięku AAC (Advanced Audio Coding). Dzięki temu, strumień danych może być przesyłany bezpośrednio z kamery do serwisu YouTube, na którym nadawca ma założone i aktywowane konto do transmisji na żywo.

Warto przeczytać:

Mapy cieplne w sklepach. Mapy cieplne (ang. heat maps) to wizualizacja analizy obrazu z kamery, ilustrująca przemieszczanie klientów. Pokazują one kluczowe z punktu widzenia sprzedawcy parametry, tj. którędy poruszają się klienci oraz ile czasu spędzają przy określonych regałach. Informacje te można wykorzystać do lepszej organizacji przestrzeni sklepowej i rozmieszczenia towarów na półkach...>>>więcej
Wizualizacja przepływu klientów w sklepie
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy
Przewody TRISET - dopasowane do wymagań