Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2020 (14.09.2020)

Bill Gates inwestuje w anteny satelitarne.

Współzałożyciel Microsoftu po raz kolejny wspiera finansowo firmę Kymeta. To amerykańskie przedsiębiorstwo zajmuje się tworzeniem rozwiązań umożliwiających ciągły i niezawodny dostęp do Internetu, niezależnie od lokalizacji czy faktu przemieszczania się. Jeden z najbogatszych przedsiębiorców tym razem przeznaczył prawie 80 mln USD na dalszy rozwój kluczowego produktu firmy, czyli anten satelitarnych Kymeta u8. Zapewniają one dostęp do Internetu przez połączenie hybrydowe: satelitarne oraz przez sieć komórkową LTE. Co istotne - same anteny nie zawierają ruchomych części i automatycznie przestrajają się na odbiór sygnału z różnych satelitów.
Antena może korzystać zarówno z satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej jak i na niskiej orbicie okołoziemskiej, co sprawia że odbiór możliwy jest praktycznie w każdym miejscu, niezależnie od szerokości geograficznej, czy bliskości drzew. Anteny poprzedniej generacji korzystały tylko z satelitów na orbicie geostacjonarnej, co było uciążliwe przy przebywaniu na niskich szerokościach geograficznych, gdzie połączenie satelitarne może być zakłócane przez ustawienie pod ostrym kątem w stosunku do satelity.
Antena Kymeta u7 jest wielkości znaku drogowego.
Kolejna, 8 generacja, ma być znacznie mniejsza.
Anteny mają formę panelową, generacja u7 jest wielkości znaku drogowego, u8 ma być znacznie mniejsza. Zastosowano w nich tranzystory cienkowarstwowe TFT, wykorzystywane do budowy monitorów ciekłokrystalicznych. Charakterystyka kierunkowa anteny jest kształtowana elektrycznie przez powierzchniowe struktury półprzewodnikowe oraz inne układy elektroniczne. Oznacza, to że sama antena nie musi być kierowana na konkretne punkty, ale sama dostosowuje się do odbioru i transmisji sygnału.
Widok anteny u7 na dachu pojazdu.
Antena to najważniejszy element systemu, ale firma dostarcza też kompletny system zapewniający łączność hybrydową (satelitarną i komórkową) o nazwie Kymeta Connect. Sprzęt, wsparcie techniczne i pakiety danych to koszt wynoszący od 995 USD miesięcznie. Samo połączenie realizowane jest w architekturze SD-WAN, co zapewnia inteligentny wybór medium transmisyjnego, oraz szybkie i bezpieczne trasowanie połączeń. Oferta przeznaczona jest głównie dla instytucji rządowych: wojskowych, medycznych czy policji oraz innych pojazdów poruszających się w miejscach, gdzie zasięg sieci komórkowych jest słaby, np. statki wodne, jachty, busy czy kampery. Producent duże nadzieje pokłada w samochodach autonomicznych, które wymagają stałego i pewnego dostępu do sieci.

Złącza w urządzeniach do pomiaru tłumienia torów światłowodowych.

Niewielu instalatorów zdaje sobie sprawę z faktu, że rodzaj szlifu ferruli podawany w kartach katalogowych mierników światłowodowych jest pewną nadgorliwością ze strony sprzedających. Wynika ona po części z niewiedzy, a po części z chęci uniknięcia niepotrzebnych pytań typu: "Jakie dokładnie jest to złącze?" ze strony kupujących.
Tymczasem rodzaj szlifu ferruli - tzn. czy jest ona ścięta pod kątem (typ złącza APC), czy prosta (typ złącza PC) ma znaczenie wyłącznie przy źródłach światła, ponieważ to one rzeczywiście taką ferrulę posiadają. Wpinane do nich złącze musi posiadać więc odpowiedni dla zastosowanego w mierniku typ szlifowania (zwykle jest to szlif prosty PC). Mierniki pomiarowe wyposażone są w fotodetektor oświetlany światłem (sygnałem) padającym bezpośrednio z wpinanego do urządzenia złącza. Brak ferruli w konstrukcji złącza powoduje, że nie ma znaczenia, czy do miernika wpinane jest złącze typu APC, czy PC.
Podłączenie prawidłowe
Błędne podłączenie
Pomiar tłumienia patchcordu światłowodowego długości 30 m zakończonego wtykami SC/PC oraz SC/APC
za pomocą źródła światła TM102N-SM L5819 oraz miernika mocy optycznej TM503N L5816.
Powyższy przykład pokazuje pomiar tłumienia patchcordu światłowodowego długości 30 m zakończonego wtykami SC/PC oraz SC/APC za pomocą źródła światła TM102N-SM L5819 oraz miernika mocy optycznej TM503N L5816. W zależności od tego, do którego urządzenia podłączony zostanie dany rodzaj złącza, otrzymywane są skrajnie różne wyniki pomiaru. Dla podłączenia prawidłowego (źródło światła - wymagane złącze typu PC niebieskie, miernik - typ złącza dowolny - tutaj APC), otrzymujemy wynik pomiaru -5,89 dBm, co przy uwzględnieniu mocy źródła -5 dBm daje tłumienie patchcordu wynoszące 0,89 dB. Zamiana złącz stronami oznacza błędne podłączenie wtyku APC zielonego do źródła światła. Wpływa to w zasadniczy sposób na wynik pomiaru, który w tym przypadku wynosi -9,40 dBm (tłumienie patchordu 4,40 dB).
Podstawowa wiedza na temat budowy urządzeń pomiarowych może pomóc instalatorom w interpretacji wyników otrzymywanych podczas realizacji instalacji, jak również zaoszczędzić czasu i wydatki - na przykład przy kupnie zbędnego patchcordu SC/APC - SC/PC, który umożliwić ma podłączenie miernika z deklarowanym złączem typu SP/PC do toru optycznego zakończonego złączem typu SC/APC.

Redundantne zasilanie urządzeń TERRA.

W wybranych aplikacjach, dla zapewnienia niezawodności stosuje się redundantne systemy zasilania. Polegają one na zapewnieniu drugiego, niezależnego źródła zasilania, które aktywuje się w momencie zaniku źródła podstawowego.
Awaria systemu odbioru telewizji, choć nie należy on do tych najważniejszych z punktu widzenia życia lub zdrowia ludzkiego, wiązać się może z dużymi niedogodnościami. Awarie zasilaczy mogą zwiększyć znacząco koszty konserwacji instalacji, a zaniki sygnału wywoływać niezadowolenie użytkowników. Dla zapewnienia najwyższych standardów sieci telewizyjnych, firma DIPOL wprowadziła na rynek wysokiej jakości zasilacz UP413 12V/4.5A R82533 dedykowany do zasilania urządzeń modułowych marki TERRA.
Zasilacz UP413 R82533 generuje napięcie DC 12 V i przeznaczony jest do zasilania urządzeń dedykowanych do odbioru i obróbki sygnałów telewizyjnych: wzmacniaczy kanałowych i szerokopasmowych, transmodulatorów, nadajników optycznych oraz systemu telewizji IPTV TERRA. W sytuacji, gdy wykorzystane są dwa takie zasilacze, awaria jednego z nich nie wpływa w żaden sposób na pracę układu - następuje automatyczne i natychmiastowe przełączenie źródła zasilania na drugi zasilacz.

Przedłużenie sygnału HDMI.

Konwerter HDMI H3601 marki Signal umożliwia przesłanie sygnału HDMI na duże odległości przy wykorzystaniu skrętki komputerowej kategorii 5 lub wyższej. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w przedłużacz pilota IR. W zestawie znajduję się nadajnik oraz odbiornik.
Stosowanie konwertera H3601 polecane jest w następujących przypadkach:
  • położona już jest skrętka komputerowa,
  • ze względów ekonomicznych (skrętka jest dużo tańsza od przewodu HDMI,
  • względy montażowe wymuszają zastosowanie skrętki (przewód HDMI jest grubszy i sztywniejszy od skrętki),
  • instalacja jest jednorazowa i odzyskanie położonego przewodu jest niemożliwe.
Cechy wyróżniające:
  • Transmisja przy pomocy jednego przewodu kat. 5/5e/6,
  • Transmisja danych z prędkością do 10,2Gb/s,
  • Tryb obrazu 1080p,
  • Zasięg na skrętce kat.5 do 80 m
  • Zasięg na skrętce kat.5e do 100 m
  • Zasięg na skrętce kat.6 do 120 m
  • Przedłużacz pilota IR
Konwerter HDMI na jedną skrętkę kat. 5/5e/6 (80/100/120 m) z IR SignalKonwerter HDMI na jedną skrętkę kat. 5/5e/6 (80/100/120 m) z IR Signal
Schemat zastosowania Extendera HDMI

Jak jasność obiektywu wpływa na obraz z kamery?

Przysłona jest częścią obiektywu przez który światło wpada na przetwornik kamery. Im większy jest otwór przysłony, tym więcej światła dociera do elementów światłoczułych. Dzięki temu obraz może być tworzony przy „słabszym” oświetleniu. Wielkość otworu przysłony odzwierciedla liczba przysłony podawana w postaci f/x lub Fx (x to liczba przesłony).
W CCTV najczęściej mamy do czynienia z przysłonami F1.0, F1.4 i F2.0.
F1.0 ma największy otwór przysłony, F1.4 jest dwukrotnie mniejszy, natomiast F2.0 - czterokrotnie.
Dlaczego więc F1.0 nie jest stosowane wszędzie? Koszt produkcji obiektywu F1.0 jest wyższy niż najczęściej stosowanego F1.4. Ale to nie wszystko - ważnym parametrem kamer jest głębia ostrości, która określa zakres odległości w jakich obserwowane obiekty sprawiają wrażenie ostrych (mają wyraźne, nierozmazane kontury). Im wyższa jest wartość przysłony tym mniejszy otwór, przez który wpada światło i większa głębia ostrości. Stosując kamery ColorVu trzeba zwrócić na to, że przy pełnym otwarciu przysłony, głębia ostrości jest mniejsza niż w kamerach z obiektywem F1.4.
Obiektyw z F1.0 przepuszcza najwięcej światła i jest stosowany w produktach Hikvision z serii ColorVu będących częścią oferty TurboHD 5.0. Seria kamer ColorVu charakteryzuje bardzo wysoka czułość na poziomie 0,0005 lx. Tak wysoka czułość sprawia, że kamera do generowania użytecznego obrazu wymaga światła o małym natężeniu - wystarcza oświetlenie uliczne lub światło księżyca.

Instalacja wideodomofonowa IP Villa 2 gen. dla 4 domów.

Poniżej znajduje się schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision na osiedlu, w którym znajdują się 4 domy jednorodzinne ze wspólną bramką wejściową. Instalacja powstała w oparciu o 4-przyciskową stację bramową DS-KV8413-WME1 G73636 oraz cztery dotykowe monitory 7” DS-KH6320-WTE1/EU G74001. Do zasilenia monitorów i stacji bramowej został wykorzystany switch Ultipower 8 x PoE N29982. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link C6 N3255. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm. Jest on przystosowany do pracy przy napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V G74321. Sterowanie elektrozaczepem odbywa się poprzez przekaźnik umieszczony w stacji bramowej.
Po naciśnięciu przycisku zaczyna dzwonić odbiornik w wybranym lokalu. Po odebraniu rozmowy możliwa jest dwukierunkowa komunikacja audio/video oraz zwolnienie rygla. W przypadku nieobecności lokatora może nastąpić przekierowanie rozmowy na smartfon i zdalne otwarcie furtki. Wbudowana pamięć monitorów 128 MB umożliwia zapis zdjęć, wiadomości i pozostawienie komunikatu w przypadku nieobecności lokatora. System umożliwia komunikację interkomową, dzięki czemu właściciele domów mogą bezpłatnie komunikować się między sobą z wykorzystaniem wideodomofonu. Do obsługi za pomocą smartfona dedykowana jest aplikacja Hik-Connect. Konfiguracja i obsługa za pomocą komputera odbywa się z wykorzystaniem aplikacji klienckiej iVMS-4200 (v3).

Nowości produktowe:

Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 20m przew. wtyk SMA 800-3000MHz
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 20m przew. wtyk SMA 800-3000MHz+ A7054_20 przeznaczona jest to stosowania w systemach telefonii GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE pracujących w paśmie 800-3000 MHz. Znakomicie rozwiązuje często spotykany problem braku sygnału w miejscu instalacji modemu z kartą GSM/UMTS/LTE. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj dołączenie do modemu anteny pozwalającej na uzyskanie wystarczającego sygnału. Dodatkowo antena posiada zintegrowany przewód o długości 15 metrów, zakończony wtykiem SMA.

Aktywny światłowodowy kabel HDMI (AOC) 30 m
Aktywny światłowodowy kabel HDMI (AOC) 30 m H1305 służy do podłączania źródła sygnału HDMI do monitora/odbiornika TV oddalonego o maksymalnie 30 m. Przewód obsługuje standard HDMI 2.0 (przepustowość 18 Gb/s). Charakteryzuje się małą średnicą (4,5 mm) i nie wymaga zewnętrznego zasilacza (zasilany jest z portu HDMI).

Kamera 4 w 1 kopułowa Hikvision DS-2CE78H8T-IT3F (5 Mpix, 2.8mm, 0.003 lx, IR do 60 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera 4 w 1 kopułowa Hikvision DS-2CE78H8T-IT3F M75294 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 5 Mpix. Dzięki wysokiej czułości wynoszącej 0.003 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 60 m, wykonanemu w technice EXIR 2.0, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.

Warto przeczytać:

Jak połączyć dwa światłowody? - szybkozłącza. Nowoczesnym, niskokosztowym sposobem łączenia (zakańczania) włókien światłowodowych i kabli patchcordowych są szybkozłącza optyczne. Ich główną przewagą nad złączami optycznymi klejonymi bądź wygrzewanymi jest niższy koszt realizacji oraz brak konieczności zachowania sterylnych warunków montażu...>>>więcej
Przykład realizacji patchcordu światłowodowego o niestandardowej długościz wykorzystaniem kabla Optix L7402 oraz szybkozłączy UPC oraz APC Ultimode.
30 lat DIPOLa
Solidność i nowoczesność