Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2019 (11.11.2019)

Elon Musk wysłał galaktycznego tweeta za pomocą satelity Starlink.

Elon Musk, właściciel Tesli i SpaceX, 21 października 2019 r. wysłał pierwszego tweeta wykorzystując połączenie internetowe zapewnione przez konstelację satelitów szerokopasmowych Starlink, umieszczonych na orbicie okołoziemskiej.
Konstelacja satelitów sieci Starlink na orbicie okołoziemskiej
23 maja 2019 r. rakieta wielokrotnego użytku Falcon 9 wystartowała z bazy sił powietrznych na przylądku Canaveral na Florydzie wynosząc 60 satelitów sieci Starlink na orbitę okołoziemską. Pierwotnie zakładano umieszczenie na orbicie ponad 12 tys. satelitów, które miały stworzyć dwie sztuczne konstelacje. Niedawno SpaceX zasygnalizował zamiar umieszczenia na orbicie okołoziemskiej dodatkowych 30 tys. satelitów. Pojedynczy satelita Starlink posiada kilka szerokopasmowych anten i panel słoneczny umożliwiający zasilenie aparatury, a także system służący do nawigacji w przestrzeni kosmicznej. Do wykonywania manewrów orbitalnych wykorzystuje silnik Halla napędzany kryptonem. Satelity zostały tak zaprojektowane, aby po pięciu latach, czyli ich szacunkowym okresie pracy i wymiany na nowe, mogły samodzielnie wejść w atmosferę i spalić się nie powodując zagrożenia na Ziemi. Głównym celem projektu Starlink jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu na całym świecie, nawet tam, gdzie obecnie jest to niemożliwe.

Nowa seria multiswitchy dSCR/Unicable.

W ofercie firmy DIPOL pojawiły się cztery nowe multiswitche serii SRM: SRM-524 R80524, SRM-544 R80544, SRM-564 R80564 oraz SRM-584 R80584. Multiswitche programowalne dSCR/Unicable zostały wyposażone w 1, 2, 3 lub 4 pary wyjść dSCR/Legacy + Terr. TV Out (w zaleźności od modelu). Jednokablowy tryb dSCR/Unicable umożliwia niezależny podział sygnału RTV/SAT przy pomocy zwykłych rozgałęźników satelitarnych, pracujących w paśmie 5-2400 MHz, zgodnie ze standardem Unicable II do maksymalnie 32 odbiorników satelitarnych dla każdej pary. Domyślnie każde wyjście multiswitcha z danej pary zostało zaprogramowane w konfiguracji umożliwiającej podział sygnału RTV/SAT na 16 odbiorników. Każde z wyjść multiswitcha można przeprogramować przy pomocy programatora PC102W R80561. Wyjście w trybie Legacy (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach) umożliwia podłączenie klasycznego tunera satelitarnego.
Multiswitch przelotowy SRM-580 Terra klasa A z AGC - aktywny tor TV Digital SCR/Unicable
Jednokablowy tryb dSCR/Unicable umożliwia niezależny podział sygnału RTV/SAT przy pomocy
zwykłych rozgałęźników satelitarnych do maksymalnie 32 odbiorników satelitarnych dla każdej pary.
Do multiswitcha SRM-584 R80584 można podłączyć maksymalnie 128 odbiorników satelitarnych.
Cechy wyróżniające multiswitchy dSCR/Unicable Terra:
 • wbudowany przełącznik LNB umożliwiający zmianę konwertera wideband/quatro,
 • złącze DISEqC control umożliwiające podpięcie programatora PC102W R80561 oraz jednoczesną konfigurację wszystkich wyjść multiswitcha,
 • wbudowany układ AGC - odpowiednio koryguje wzmocnienie sygnału, tak aby na wyjściach multiswitcha zapewnić stały, zadany poziom, automatyczne wyrównanie poziomu sygnału do 84 dBμV w torze SAT oraz 82 dBμV w torze RTV,
 • diagnostyka zasilania realizowana przy pomocy diod zlokalizowanych na obudowie urządzenia,
 • w pełni zgodny z normą EN50494 - Unicable I, 8 User Bands (8 kanałów dla każdej pary),
 • w pełni zgodny z normą EN50607 - Unicable II, 32 User Bands (32 kanały dla każdej pary),
 • możliwe jest mieszanie odbiorników wspierających normę EN50607 i EN50494, w tej samej sieci, na każdym wyjściu (8 x EN50494 + 24 x EN50607),
Antena satelitarna 120 TT Standard TELMOR [grafit]Konwerter Wide Band H/V GT-WB1 GT-SATAntena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T DABAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BZwrotnica antenowa DC015L VHFI/II+FM-VHFIII-UHF TerraRozgałęźnik satelitarny 1>4F SignalMultiswitch przelotowy SRM-584 Terra z aktywnym torem FM/DAB/DVB-T i wbudowanym AGC - klasa A system Digital SCR/UnicableWzmacniacz szerokopasmowy SA004 TERRA do instalacji WidebandZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCRZasilacz impulsowy PS202F 20V 2A system Digital SCR
Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów w technologii dSCR/Unicable z aktywnym torem DVB-T/Radio oraz wbudowanym układem AGC. Teoretycznie instalacja umożliwia dystrybucję sygnału do 512 odbiorników satelitarnych typu Unicable II. W praktyce każde z 32 wyjść dSCR multiswitcha przypisane jest do jednego mieszkania wewnątrz którego nastąpić może podział na 16 gniazd.

Czyszczenie złączy światłowodowych.

Zjawisko tłumienia sygnału jest podstawowym problemem przesyłu informacji na duże odległości. W przypadku światłowodów na tłumienie wpływać mogą różne czynniki, takie jak precyzja wykonania spawu czy przekroczenie minimalnego promienia gięcia włókna. Często zdarza się jednak, że pomimo poprawnego wykonania połączeń oraz prowadzenia okablowania, tłumienie toru optycznego jest wciąż zbyt wysokie.
Często zapomnianym i zaniedbanym czynnikiem tłumiącym jest zabrudzenie czoła ferruli złącza światłowodu. Zdarza się, że jest to główny i jedyny powód kłopotu z przesyłem sygnału. Problem stanowić mogą również zabrudzone adaptery.
Firma DIPOL wprowadziła do oferty dwa modele uniwersalnych automatów do czyszczenia renomowanej japońskiej marki NTT. Narzędzia NANOCLEAN L59161 oraz L59162 umożliwiają czyszczenie ww. elementów. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość czyszczenia złączy pigtaili wpiętych w panel czołowy przełącznicy bez konieczności ich wyjmowania z adaptera - złącze wpięte jest od wewnątrz, automat wsuwamy od strony zewnętrznej czyszcząc jednocześnie czoło ferruli pigtaila oraz tuleję adaptera. Po nałożeniu odpowiedniej końcówki, NANOCLEAN posłużyć mogą do czyszczenia ferruli w złączach nie umieszczonych w adapterach.
Automat do czyszczenia ferrul Neoclean-E3 (SC, FC, ST, E2000)
Automat NANOCLEAN-E3 L59161 pozwala na czyszczenie złączy z ferrulą 2,5 mm.
Dla złączy z ferrulą 1,25 mm dedykowany jest model E1 pod kodem L59162.
Automaty NTT oferują wysoką jakość oraz wydajność. Po około 750 cyklach czyszczenia wymienić należy wkład automatu. Narzędzia te powinny być przedmiotem zainteresowania większości instalatorów sieci światłowodowych - w szczególności tych, którzy zobligowani są do dostarczania raportów pomiarowych z wykonanych przez siebie instalacji.

Funkcja "Powered Device" w switchu PoE.

Switch PoE ULTIPOWER 352SFP N299707 posiada funkcję PD (ang. Powered Device), która umożliwia jego zasilanie poprzez podłączenie do innego switcha PoE. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, gdy do miejsca instalacji switcha (oraz kamer, jeśli kamery montowane są w tym samum miejscu, np. na słupie) doprowadzona jest tylko skrętka komputerowa.
Switch PoE ULTIPOWER 352SFP 802.3af/at 4xPoE GE, 1xGE (PD), 2xSFP 1000M, Extend,VLAN, PoE Auto-Check, Funkcja PD
Przykładowa instalacja switcha PoE z funkcją PD
Dodatkowo switch jest wyposażony w takie funkcje jak:
 • funkcja Extend umożliwiająca zasilanie urządzeń podłączonych skrętką o długości do 250 m,
 • funkcja PoE Auto Check automatycznie wykonuje restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia. (UWAGA! Podczas wykonywania aktualizacji oprogramowania podłączonych urządzeń należy tę funkcję wyłączyć).
Switch PoE ULTIPOWER 352SFP 802.3af/at 4xPoE GE, 1xGE (PD), 2xSFP 1000M, Extend,VLAN, PoE Auto-Check, Funkcja PD
Switch PoE ULTIPOWER 352SFP 802.3af/at 4xPoE GE, 1xGE (PD), 2xSFP 1000M,
Extend, VLAN, PoE Auto-Check, Funkcja PD N299707

Jak ograniczyć okres zapisu w systemach monitoringu Hikvision?

Postępując zgodnie z wytycznymi do ochrony danych osobowych, należy ograniczać ilość zarchiwizowanych danych osobowych. W systemach monitoringu wizyjnego nie ma łatwego sposobu oszacowania zapotrzebowania na przestrzeń dyskową, bo ilość generowanych danych zależy od wielu czynników niezależnych od urządzenia rejestrującego, np. ilość ruchu w rejestrowanym kadrze, czy praca przy słabym oświetlaniu.
Okno konfiguracyjne czasu przechowywania w urządzeniach Hikvision
Najlepszym sposobem jest ograniczenie programowe. Wszystkie rejestratory firmy Hikvision posiadają możliwość określenia czasu przechowywania plików w dniach. Takie ustawienie dostępne jest w parametrach nagrywania i pozwala zdefiniować po ilu dniach nagrania będą usuwane. Domyślnie ustawiona jest wartość 0, co oznacza, że pliki nie będą usuwane. Odpowiednią wartość oznaczającą ilość dni (0-750) trzeba ustawić dla każdego kanału. Ustawiając czas przechowywania należy wziąć pod uwagę maksymalną pojemność dysków HDD - jeśli skończy się dostępne miejsce to opisywana funkcja nie zabezpiecza nagrań przed nadpisaniem.

Dodawanie tagów do stacji bramowej IP Villa.

Stacje bramowe IP Villa posiadają wbudowany czytnik obsługujący tagi w standardzie MIFARE (13,56 MHz). Wczytywanie tagów do stacji bramowej możliwe jest na trzy sposoby:
 • za pomocą karty master dołączonej do stacji bramowej,
 • za pomocą aplikacji iVMS-4200 poprzez wpisanie numeru karty,
 • za pomocą aplikacji iVMS-4200 poprzez inicjalizację odczytu ze stacji bramowej.
Widok okna programu iVMS-4200 - dodawanie kart/tagów
Aby dodać tagi za pomocą karty master, po jej przyłożeniu do czytnika stacji bramowej rozpocznie się proces wczytywania tagów. Następnie należy przykładać po kolei nowe karty lub breloki. Na końcu należy ponownie przyłożyć kartę master, aby zakończyć proces wczytywania.
Aby dodać tagi za pomocą aplikacji iVMS-4200, po dodaniu urządzeń do aplikacji należy wejść do zakładki Zarządzanie osobami, stworzyć organizację i dodać użytkownika. Po wejściu w opcję edycji nowego użytkownika należy kliknąć na dodawanie kart i wpisać numer taga lub wejść w zakładkę Stacja rejestracji -> Karta inteligentna i wybrać stację bramową, z której będzie wykonywany odczyt. Po zapisie ustawień i powrocie do poprzedniego okna należy nacisnąć przycisk Odczyt i przyłożyć tag do czytnika. Karta zostanie wczytana do aplikacji iVMS-4200. Następnie należy powrócić do okna głównego programu i przejść do zakładki Kontrola dostępu -> Uprawnienia, nadać uprawnienia użytkownikowi i zapisać wszystkie zmiany.

Nowości produktowe:

Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 8TB SATA III 6Gb/s 256MB WD82PURZ
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 8TB SATA III 6Gb/s 256MB WD82PURZ M89325 został zaprojektowany do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24x7. Oferuje dostosowaną wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd jest przystosowany do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej opartych na platformie PC.
Zaciskarka złączy modularnych 8p8c (RJ-45), 6p6c (RJ-12), 6p4c (RJ-11) typu EZ
Zaciskarka złączy modularnych 8p8c (RJ-45), 6p6c (RJ-12), 6p4c (RJ-11) E7911 dedykowana do złączy typu EZ (z przelotem na poszczególne żyły skrętki), np. J2012_100, J2013_100. Druty przewodu po włożeniu do wtyku wystają i są odcinane w momencie zaciskania. Taki sposób montażu jest znacznie krótszy i pewniejszy.
Punkt dostępowy TP-LINK CPE605 5 GHz 802.11a/n 150 Mb/s
Punkt dostępowy TP-LINK CPE605 N2351 przeznaczony jest dla "WISP-ów" (ang. Wireless Internet Service Provider). Umożliwia dostarczenie usług bezprzewodowej transmisji danych. Urządzenie pracować może w trybach "Access Point", "WISP", "AP Router","Client", "Bridge".Warto przeczytać:

Funkcja Virtual Host w rejestratorach Hikvision. Najbardziej wygodnym sposobem podłączenia kamer IP w systemie monitoringu jest wykorzystanie standardu PoE. Upraszcza on proces wykonania instalacji (jeden przewód do przesyłu zasilania i danych). Zasilanie kamery dostarczane jest ze switcha PoE, który może być niezależny lub wbudowany w rejestrator. Switch PoE lub rejestrator PoE najbardziej sprawdza się w przypadku systemów o prostej architekturze. Kamery podłącza się na zasadzie Plug and Play (rejestrator sam aktywuje kamery), a większość parametrów ustawia się poprzez rejestrator. Kamery znajdują się w wewnętrznej, odizolowanej sieci i nie ma do nich bezpośredniego dostępu...>>>więcej
Schemat monitoringu z wykorzystaniem funkcji PoE rejestratora

Spawarki światłowodów Signal Fire AI-9 / AI-8C