Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2019 (25.02.2019)

Rozszerzona rzeczywistość w Mapach Google.

Na ostatniej konferencji I/O duże poruszenie wzbudziła nawigacja z danymi rozszerzonej rzeczywistości. Google nie zawodzi oczekiwań - Mapy Google wzbogacono o nową funkcjonalność korzystającą z technik rozszerzonej rzeczywistości. Do widoku mapy dodawany jest obraz na żywo z aparatu, na który nakładane są dane nawigacyjne. Nawigacja jest dokładniejsza niż zwykła, bo rozpoznaje budynki w oparciu o dane pozycyjne GPS oraz porównanie makiet Street View z widokiem z aparatu. Rzeczywisty obraz uzupełniony jest o nazwy ulic, numery domów i strzałki obrazujące, gdzie należy skręcić. Ułatwia to nawigowanie np. na skomplikowanych skrzyżowaniach, czy miejscach gęsto zabudowanych. Na obraz mogą być również naniesione punkty usługowe: restauracje, kawiarnie, czy sklepy wraz z ich oceną dokonaną przez użytkowników. Pozwoli to osobom nieznającym okolicy na szybki wybór miejsca mogącego sprostać ich oczekiwaniom.
Połączenie rzeczywistości z wirtualnymi obiektami nazywa się rozszerzoną rzeczywistością (AR - ang. Augmented Reality). Najczęściej jest realizowana przy użyciu specjalnych okularów. Patrząc przez nie widzimy wirtualne obiekty nałożone na świat rzeczywisty. Potentaci rynkowi inwestują w rozwój AR, bo ta technologia może kształtować przyszłą ścieżkę rozwoju systemów komunikacji. Za przykład może służyć Microsoft i jego Hololenses, które wykorzystując gesty rozpoznawane przez wbudowane w okulary sensory można dokonywać wcześniej zaprogramowanych manipulacji wirtualnymi przedmiotami. Firma inwestuje również w system komunikacji nazwany holoportacją, pozwalający na dwustronną komunikację z partnerem, w której obraz jest transmitowany jako trójwymiarowy hologram.

Multiswitche serii MRP marki Signal - tor TV naziemnej.

Seria multiswitchy Signal MRP została wyposażona w bierny tor telewizji naziemnej, dlatego w przypadku instalacji w miejscu o słabym sygnale zalecane jest zastosowanie przedwzmacniacza antenowego lub wzmacniacza, który skompensuje tłumienie multiswitcha (12 dB) i elementów biernych w instalacji (przewodu, gniazd, złączy) w torze telewizji naziemnej. W doborze wzmacniacza należy też uwzględnić poziom sygnału z nadajnika (moc i wysokość zawieszenia nadajnika, odległość do punktu odbioru, zysk anteny, ukształtowanie terenu między nadajnikiem a odbiornikiem).
Każdy multiswitch z serii MRP wyposażony jest we włącznik napięcia 12 V w torze antenowym. W celu zasilenia wzmacniacza należy go ustawić w pozycji "On". Jeżeli zostanie zastosowany wzmacniacz z własnym zasilaniem, np. AWS 1/1 F B1216 (z regulacją wzmocnienia), należy pozostawić przełącznik w pozycji "Off".
Włączanie napięcia w torze anteny naziemnej odbywa się poprzez przesunięcie przełącznika do góry
Multiswitch i zasilacz wyposażone są w kontrolki LED stanu zasilania. Przy poprawnej pracy obydwie powinny świecić. Jeżeli po podłączeniu anteny naziemnej i włączeniu zasilania diody na zasilaczu i multiswitchu mrugają, świadczy to o zwarciu w torze anteny naziemnej. Może to być spowodowane włączeniem zasilania w torze naziemnym przy antenie bez wzmacniacza lub złym zarobieniem złączy (zwarciem pomiędzy przewodem centralnym a oplotem ekranu kabla). Należy natychmiast wyłączyć napięcie i usunąć przyczynę.
Miganie diody zasilania jest spowodowane włączeniem zasilania w torze naziemnym przy antenie bez wzmacniacza lub złym zarobieniem złączy (zwarciem pomiędzy przewodem centralnym a oplotem ekranu kabla). Należy natychmiast wyłączyć napięcie i usunąć przyczynę.

Jak podłączyć mikrofon do urządzeń monitoringu?

W CCTV możliwe jest nagrywanie obrazu wraz z dźwiękiem. W systemach HD-TVI moduł fonii podłączany jest do wejścia "audio in" w rejestratorze, natomiast w systemach IP podłączany jest do kamery i stamtąd dźwięk jest przesyłany do rejestratora. Poniżej przedstawiony jest schemat połączenia kamery IP Hikvision z modułem fonii DS-2FP2020 M1918.
Mikrofon pojemnościowy Hikvision DS-2FP2020
Schemat połączenia mikrofonu M1918 i kamery IP
Mikrofon posiada 3 złącza: dwa do podania napięcia zasilającego DC 12 V i jedno sygnałowe. Biały przewód należy podłączyć do wejścia "audio in" kamery, czarny do masy zasilania i do złącza "GND" kamery, natomiast czerwony, to biegun dodatni zasilania. W konfiguracji kamery należy ustawić wejście wideo jako "LineIn". Jeżeli kamera zasilana jest DC 12 V, to można skorzystać z tego samego źródła zasilania. W przypadku kamery IP zasilanej z PoE do mikrofonu należy doprowadzić dodatkowe zasilanie DC 12 V.

Hikvision Disk Calculator - obliczanie czasu przechowywania nagrań na dysku twardym rejestratora.

Za pomocą programu Disk Calculator v4.0.0.3 firmy Hikvision można określić jak długo przechowywane będą nagrania z kamer na dysku twardym rejestratora w zależności od dobranej pojemności. Można również określić pojemność dysku twardego w zależności od wymaganego czasu przechowywania nagrań.
Obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna. W polu "Channel Number" należy wpisać liczbę kamer podłączanych do rejestratora. Jako typ urządzenia (Device Type) należy wybrać kamerę (IPC). W polu "Resolution" należy wybrać rozdzielczość kamer. Do wyboru mamy rozdzielczości od QCIF (176 x 144) do 12 MPix (4000 x 3000). W polu "Frame Rate" należy określić ilość klatek na sekundę (1/16 - 50). W polu "Encoding" należy wybrać wykorzystywaną metodę kompresji (rejestrator i kamera muszą wspierać wybraną metodę). Kalkulator umożliwia przeliczenie pojemności dyskowej z wykorzystaniem trzech metod kompresji: H.264, H.264+ oraz H.265.
Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24
i kompresji H.264
Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24
i kompresji H.265
H.265 umożliwia znacznie większe skompresowanie obrazu niż H.264 przy zachowaniu takiej samej jakości. Ze względu na lepszą metodę kompresji rekomendowany bitrate będzie znacznie mniejszy i nagrania na rejestratorze przy tej samej pojemności dyskowej będą przechowywane dwa razy dłużej. Dla 8 kamer o rozdzielczości 2 Mpix, przy nagrywaniu 24/24, dla kompresji H.264 dysk 4 TB wystarcza na 11 dni, przy kompresji H.265 na 22 dni.

Czy warto inwestować w nóż do cięcia włókien światłowodowych?

Coraz częściej spotkać się można z instalacjami światłowodowymi bazującymi na spawach mechanicznych, w których instalatorzy, chcąc oszczędzić na zakupie narzędzi, do cięcia włókien wykorzystują pospolite noże lub nożyczki. To nieprofesjonalne i karygodne podejście powodować może szereg problemów eksploatacyjnych w przyszłości. Nawet jeśli instalacja taka zadziała zaraz po jej wykonaniu, to po jakimś czasie okazać się może, że parametry spawu ulegną degradacji, sieć przestanie działać. Odpowiednie czyszczenie oraz cięcie włókien przed ich łączeniem jest niezwykle istotne zarówno przy realizacji połączeń mechanicznych, jak i spawanych termicznie. Poniższe dwa zdjęcia prezentują emisję światła widzialnego z włókna dociętego za pomocą końcówki strippera (po lewej) oraz dedykowanego noża do cięcia włókien F1-6000 L5801 (po prawej).
Emisja światła widzialnego z włókna dociętego za pomocą końcówki strippera (po lewej)
oraz dedykowanego noża do cięcia włókien F1-6000 L5801 (po prawej)
Odpowiednio docięty światłowód ogranicza wycieki światła w niepożądanych kierunkach - światło jest bardziej skupione. Połączenia wykonane na włóknach źle dociętych cechuje duże tłumienie, a przy skrajnym braku dbałości o odpowiednie cięcie mogą po prostu nie przepuszczać sygnału. Spawarki światłowodowe pozwalają niezwykle precyzyjnie (z dokładnością do 0,1 stopnia) określić kąt cięcia włókna - a konkretnie odchyłkę kąta cięcia od kąta prostego. Instalatorzy korzystający ze spawów mechanicznych posiłkować się mogą techniką zaprezentowaną powyżej, tj. wykorzystującą wizualny lokalizator uszkodzeń L5935, przy czym pozwoli to jedynie na bardzo ogólne sprawdzenie cięcia.

CE dla szaf RACK.

Szafy RACK wiszące poddano badaniom na potwierdzenie zgodności z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi w rozdziale II dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. (wdrożonej Ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów Dz.U. 2003 r. Nr 229, poz. 2275, zmienioną Ustawą z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów Dz.U. Nr 35, poz. 215), poprzez spełnienie odpowiednich wymagań normy PN-EN 60950-1:2007
Instytut Techniki Górniczej KOMAG jest jednostką badawczo-rozwojowa wskazaną przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego do wykonywania badań i wydawania opinii atestacyjnych dla maszyn i urządzeń górniczych. W 2015 roku Instytut Techniki Górniczej KOMAG obchodził 65. rocznicę powstania.
Dokument potwierdzający zgodność z ogólnymi wymogami bezpieczeństwa zawartymi
w Rozdziale II Dyrektywy Unii Europejskiej nr 2001/95/WE z dnia 3 grudnia 2001 r. poprzez spełnienie
wytycznych normy PN-EN 60950-1:2007, wystawiony przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG
Certyfikat jest ważny od 29 lutego 2016 r do 28 lutego 2021 i dotyczy modeli:
  • R912017 Szafa Rack 19' 6U 600 mm wisząca
  • R912018 Szafa RACK 19' 6U 450 mm wisząca
  • R912019 Szafa Rack 19' 9U 600 mm wisząca
  • R912020 Szafa RACK 19' 9U 450 mm wisząca
  • R912021 Szafa RACK 19' 12U 450 mm wisząca
  • R912022 Szafa RACK 19' 12U 600 mm wisząca
  • R9120222 Szafa RACK 19 15U 600 mm wisząca
  • R9120223 Szafa RACK 19' 18U 600 mm wisząca

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2025FWD-I CZARNA (2 MPix, 2.8 mm, 0,005 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2025FWD-I CZARNA K17592B dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2.8" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 108°. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
Adapter PoE 4 porty pasywny
Adapter PoE 4 porty pasywny N9209 umożliwia zasilenie 4 urządzeń sieci LAN poprzez przewód ethernetowy. Adapter doskonale nadaje się do współpracy z zasilaczami buforowymi (maksymalne napięcie DC 57 V). Urządzenie posiada gniazdo zasilania DC (2,1/5,5) oraz diodę LED sygnalizującą jego pracę.
Obejma dystansowa OZP-60
Obejma dystansowa OZP-60 E8692 służy do równoległego mocowania masztów.


Warto przeczytać:

Sygnał HD-TVI/AHD w światłowodzie. Nowoczesne analogowe standardy CCTV pozwalają na transmisję sygnału z kamer 1080p na dystansie nawet 300 m przy wykorzystaniu dobrej jakości kabla koncentrycznego. W przypadku większych odległości między kamerą a rejestratorem, np. przy realizacji monitoringu wielkopowierzchniowych hal, fabryk, biurowców itp., odległość ta może okazać się niewystarczająca...>>>więcej
Przykład zastosowania wideo konwertera L2030 z serii ULTIMODE

Multiswitche TERRA klasy A. 4 lata gwarancji.