Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2017 (18.09.2017)

Technologia EMIB od Intela - tworzenie procesorów z wykorzystaniem różnej litografii.

Obecnie w tradycyjnych procesorach wszystkie podzespoły wykonywane są przy użyciu tego samego procesu produkcyjnego, niezależnie od tego czy jest to litografia 32 nm, 22 nm, 14 nm, czy jeszcze inna. Układy scalone stają się coraz bardziej skomplikowane. Aby poprawić ich wydajność, niezbędna jest większa przestrzeń w celu umieszczenia większej liczby elementów składowych: rdzeni, kontrolerów we/wy czy procesorów graficznych GPU. Stworzenie procesora z wymienionymi dodatkami sprzętowymi, powoduje wzrost liczby tranzystorów, co przekłada się na tworzenie większych i bardziej złożonych jednostek. Jednak w przypadku tworzenia skomplikowanych układów, takich jak CPU czy GPU, pojawia się problem, że im są większe, tym trudniejszy jest proces ich projektowania i produkcji oraz większe prawdopodobieństwo błędów, a poziom uzysku z produkcji niższy. Na rynku elektronicznym amerykańska firma AMD (Advanced Micro Devices) zastosowała już częściowe rozwiązanie tego problemu. Jej nowe modele procesorów Threadripper i EPYC łączą odpowiednio dwa lub cztery rdzenie w jednostkach 16 lub 32 rdzeniowych utrzymując niskie koszty produkcji.
Wykonanie procesora z wykorzystaniem takiej samej i różnej litografii
Firma Intel chce wdrożyć w przyszłości efektywniejsze rozwiązanie. Na sympozjum Hot Chips 2017 firma zapowiedziała, że planuje produkować procesory, w których poszczególne elementy byłyby tworzone w różnej litografii. Dzięki temu sprawdzone rozwiązania produkcyjne, które w danym okresie nie skalują się jeszcze zbyt dobrze do innej litografii, mogą zostać wykorzystane do budowy nowych procesorów, natomiast reszta elementów procesora mogłaby być produkowana w najnowszej litografii, w pełni wykorzystując potencjał nowej technologii. W ten sposób proces wdrażania nowych technologii mógłby zostać znacznie bardziej przyśpieszony. Rozwiązanie to spotyka jednak na swojej drodze pewne utrudnienie. Aby niezależne elementy procesora mogły ze sobą współpracować, niezbędne jest stworzenie sprawnego, energooszczędnego i szybkiego interfejsu komunikacyjnego, z małymi opóźnieniami. Intel zaprezentował metodę łączenia krzemowych rdzeni w jednej obudowie o nazwie EMIB (Embedded Multi-die Interconnect Bridge) , polegającą na wbudowaniu małych mostków krzemowych w laminat obudowy, tworząc połączenia pomiędzy rdzeniami krzemowymi. Dzięki takiemu podejściu w przyszłości będzie możliwe łączenie ze sobą elementów procesorów projektowanych niezależnie, z wykorzystaniem różnych litografii. Na tego typu rozwiązanie w sprzedaży, przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Konkurs fotograficzny "Ciekawie o antenach" na finiszu.

W niedzielę, 24 września, mija ostateczny termin nadsyłania prac na coroczny konkurs fotograficzny DIPOLa. Już tylko 6 dni mają chętni na wysłanie zdjęć, których bohaterkami (pierwszego lub drugiego planu) są anteny, w każdej formie i w każdym kształcie. Nadesłane prace będą ocenione przez znanego krakowskiego fotografa, Pawła Zechentera, a swoje nagrody przyzna Dział Marketingu firmy DIPOL. Jak co roku, do wygrania są atrakcyjne nagrody, między innymi aparat Polaroid. Przed przesłaniem prac prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Anteny Indonezji
Małgorzata Borkowska
Odlot
Jakub Biewald
Zjawisko green flash
za nadajnikiem
Witold Ochał
Wybrane prace konkursowe

Który punkt dostępowy zainstalować w biurze?

Punkt dostępowy TP-Link EAP225 N2567 jest urządzeniem pracującym w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Znajduje zastosowanie w instalacjach, w których do sieci podłączona jest zwykle większa liczba hostów. Zaleca się, aby nie przekraczać 25 użytkowników do jednego urządzenia w jednym paśmie (jeśli urządzenie posiada 2,4 i 5 GHz można podpiąć nawet 50 urządzeń). W miejscach, w których istnieje konieczność obsługi większej liczby klientów sieci bezprzewodowej, konieczne jest zastosowanie większej liczby urządzeń.
Dzięki funkcji Load Balance urządzenie samoistnie po przekroczeniu maksymalnej ustawionej ilości klientów przełączy użytkownika do mniej obciążonego punktu dostępowego. Funkcja ta umożliwia też przełączenie hosta do urządzenia o silniejszym sygnale - np. podczas przemieszczania się po obiekcie. Kolejną ważną funkcją jest Band Steering, która umożliwia równomierne rozłożenie obciążenia generowanego przez
klientów na pasma 2,4 i 5 GHz.
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225, 802.11ac 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225 N2567, 802.11ac 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af
Przykładowe rozmieszczenie urządzeń TP-Link EAP EAP225 N2567

Adapter w sieciach FTTx.

Nieodzownym elementem każdej instalacji FTTH są adaptery pozwalające na łączenie ze sobą dwóch światłowodów zakończonych złączami. Adapter ma za zadanie odpowiednio pozycjonować czoła ferrul obu złączy oraz zapewniać bezpieczne, trwałe połączenie przy możliwie najmniejszej stracie sygnału.
Adapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplex
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S, SC-SC, simplex
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-522S, SC/APC-SC/APC, simplex
Adapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplex
L4011
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S, SC-SC, simplex
L4211
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-522S, SC/APC-SC/APC, simplex
L4222
Tak jak w przypadku złączy, również wśród adapterów występują różne rodzaje. Ich budowa jest jednak bardzo podobna. Na przykład: dla złączy SC/PC (MM), SC/UPC (SM) oraz SC/APC (SM) wymiary elementu są takie same. Najważniejszą częścią adapterów jest ceramiczna tuleja pozycjonująca, zawierająca w swoim składzie cyrkon. W odróżnieniu od tańszych, np. polimerowych, zapewniają możliwie najmniejszą odchyłkę od wymiaru nominalnego. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku łączenia kabli jednomodowych.
Ze względu na to, iż adaptery często zamocowane w przełącznicy nie pozwalają dojrzeć rodzaju wpiętego z drugiej strony złącza, pomocnym jest stosowanie odpowiednich kolorów. Kolor szary zarezerwowany jest dla włókien wielomodowych, niebieski odpowiada złączom PC/UPC, natomiast zielony złączom APC.

Sygnał satelitarny DVB-S/S2 w instalacji hotelowej.

Rodzina transmodulatorów firmy TERRA została poszerzona o nowy model TDX-480 R81621. Urządzenie umożliwia dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej we własnej instalacji telewizyjnej. Moduł TDX-480 R81621 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-T (COFDM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych. Jeden panel TDX-480 odbiera cały pakiet sygnałów z ośmiu transponderów satelitarnych oraz tworzy dwie niezależne grupy 4 sąsiednich multipleksów DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej, zgodnie ze standardem, 31,66 Mbit/s. W przypadku kanałów kodowanych można wykorzystać model TDX-420C R81619. Urządzenia wspierają system SCR/Unicable, zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607. Oznacza to, że sygnał satelitarny można podać bezpośrednio z multiswitcha SRM-521 R80521 w celu odbioru programów satelitarnych z całego pasma Ku (zakres częstotliwości od 11,7 do 12,75 GHz).
W ofercie firmy DIPOL dostępne są następujące transmodulatory sygnału DVB-S/S2 (8PSK, QPSK):
  TDX-410C  TDX-420   TDX-420C TDQ-420C   TDX-480
   R81617  R81618 R81619  R81638  R81639 
Kod  R81617  R81618 R81619   R81639 R81621
Standard wej. DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
Ilość transponderów 1 2 2 2 8
Standard wyj.   DVB-T
COFDM
DVB-T
COFDM
DVB-T
COFDM 
 DVB-C
QAM
DVB-T
COFDM  
Ilość MUX-ów 1 2 2 2 8
Wsparcie dla dSCR brak EN50607 EN50607 EN50607 EN50607
Max. bitrate [Mb/s]  31,66 2x31,66 2x31,66 2x53 8x31,66
Gniazdo CI 1x brak 2x 2x brak

Prosty monitoring z wykorzystaniem kamery Wi-Fi.

W życiu codziennym często występuje sytuacja, w której chcemy skontrolować co dzieje się w mieszkaniu podczas naszej nieobecności lub obserwować dziecko przebywające w innym pomieszczeniu bądź np. w przydomowym ogrodzie. Budowa profesjonalnego systemu monitoringu w takim przypadku bywa kosztowna i nie jest konieczna. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie kamery marki Hikvision DS-2CD2420F-IW K1717. Kamera posiada wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki którym możliwa jest dwukierunkowa komunikacja z kamerą, czujkę ruchu oraz oświetlacz podczerwieni umożliwiający prawidłową obserwację w przypadku braku oświetlenia. Wbudowany slot na kartę pamięci pozwala umieścić w niej kartę mocroSD o pojemności do 128 GB w celu rejestracji obrazu. Funkcje alarmowe, takie jak detekcja ruchu, przekroczenie wirtualnej linii, czy obszaru wtargnięcia, podobnie jak w profesjonalnej kamerze pozwalają na wysyłanie powiadomień lub uruchomienie nagrywania w przypadku wystąpienia jakiegoś zdarzenia. Kamera może być zasilona za pomocą zasilacza 12 V DC lub PoE zgodnego ze standardem 802.3af.

Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2420F-IW (2 MPix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 10m, Wi-Fi, PoE, PIR, analityka)
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2420F-IW K1717
Z kamerą można się połączyć przewodowo lub bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi, z wykorzystaniem aplikacji na smartfona iVMS-4500, aplikacji na komputer iVMS-4200 lub przez przeglądarkę internetową. Komunikacja możliwa jest w sieci lokalnej, przez Internet po przekierowaniu portów lub za pomocą chmury Hik-Connect bez konieczności ich przekierowywania. Poniżej znajduje się przykład wykorzystania kamery do obserwacji dziecka przebywającego w innym pomieszczeniu. Osoba nadzorująca posiada zainstalowane na smartfonie oprogramowanie iVMS-4500. Komunikacja z kamerą odbywa się z w sieci lokalnej z wykorzystaniem routera TP-Link TL-WR1043ND N3253. Kamera zainstalowana w pokoju obserwuje śpiące dziecko. Jako akcja alarmowa skonfigurowana jest detekcja ruchu. W przypadku wybudzenia i poruszenia się dziecka informacja o detekcji ruchu pojawia się w telefonie. Osoba nadzorująca może podglądnąć obraz z kamery, podsłuchać co dzieje się w pomieszczeniu, a nawet przekazać komunikat głosowy.
Kamera IP typu cube Hikvision DS-2CD2420F-IW (2 MPix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 10m, Wi-Fi, PoE, PIR, analityka)Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USB
Przykładowy schemat wykorzystania kamery Hikvision typu Cube DS-2CD2420F-IW K1717 do monitorowania śpiącego dziecka. W przypadku wybudzenia, detekcja ruchu wyśle powiadomienie, będzie też słyszalny płacz, po uaktywnieniu audio w aplikacji. Rodzic może, wykorzystując audio dwukierunkowe, zdalnie uspokoić dziecko.

Obsługa chmury w aplikacji iVMS-4200.

Wygodna i uniwersalna obsługa urządzeń systemu monitoringu realizowana jest za pomocą aplikacji iVMS-4200. Aplikacja zapewnia dostęp do sterowania i zarządzania obrazem: rejestratorów cyfrowych (DVR), rejestratorów sieciowych (NVR), kamer sieciowych (IP-kamer), enkoderów, dekoderów, analizatorów VCA, hostów alarmowania i innych, którym to urządzeniom zapewnia szeroki zakres funkcji, w tym m.in.: podgląd bieżący i nagrywanie obrazu w czasie rzeczywistym, zdalne wyszukiwanie wśród dostępnych wideonagrań, odtwarzanie wideonagrań, tworzenie kopii rezerwowych plików wideo, odbieranie sygnałów alarmowych. W ten sposób oprogramowanie iVMS-4200 zaspokaja różne wymagania zadań monitoringowych.
Od wersji 2.6.1.6 obsługiwane jest dodawanie urządzeń pracujących w chmurze. Dzięki temu oprogramowanie integruje zarządzanie i podgląd urządzeń uzyskujących dostęp do sieci w różny sposób (przez zewnętrzny adres IP i chmurę Hik-connect).
Zrzut obrazu przedstawiający ekran dodawania urządzenia pracującego w chmurze do iVMS-4200.
Urządzenia można dodawać grupowo (po lewej) lub pojedynczo (po prawej).

Nowości produktowe:

Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-7 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-7 + skrzynka + zestaw narzędzi L5880 to nowość na rynku spawarek światłowodowych. Niska cena połączona jest tutaj z zaawansowaną techniką pozycjonowania i spawania włókien światłowodowych. Komfort pracy na tym urządzeniu docenią zarówno początkujący użytkownicy, jak również zaawansowani, doświadczeni instalatorzy. Jakość i niezawodność spawarki potwierdzona została w szeregu testów wykonywanych w różnych warunkach środowiskowych i na różnych typach włókien.
Akumulator Securbat CB 7-12 SB (12V, 7 Ah)
Akumulator Securbat CB 7-12 SB M1883 to bezobsługowy akumulator kwasowo-ołowiowy (VRLA). Jest to szczelny akumulator, w którym gazy wydzielane podczas ładowania ulegają procesowi rekombinacji tworząc wodę, co eliminuje konieczność jej uzupełniania. Został wykonany w technologii AGM (Absorbed Glass Mat), gdzie elektrolit jest umieszczony w separatorach z włókna szklanego. Brak płynnego elektrolitu pozwala umieścić akumulator niemal w każdej pozycji.
Multiswitch przelotowy SRM-580 Terra klasa A z aktywnym torem TV Digital SCR
Multiswitch przelotowy SRM-580 TERRA klasa A z aktywnym torem TV Digital SCR R80580 wyposażony został w 4 pary wyjść. Każde z wyjść pracować może jako wyjście typu dSCR Out (umożliwiające niezależny podział sygnału RTV/SAT przy pomocy jednego kabla koncentrycznego) lub Legacy Out (zwykłe wyjście, jak w konwerterze typu Universal lub w klasycznych multiswitchach służących do podłączenia klasycznego tunera satelitarnego).

Nowości wideo:

Spawarka światłowodów Signal Fire AI-7 L5880. Film przedstawiający nowość w dziale spawarek światłowodowych. Prezentowane urządzenie skupia w sobie prostotę obsługi i wysoką jakość otrzymywanych spawów.
Spawarka światłowodów Signal FIre

Warto przeczytać:

Instalacja DVB-S/S2 oraz DVB-T w hotelu. Stacje czołowe dystrybuujące programy satelitarne po konwersji na postać cyfrową DVB-T COFDM to popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji...>>>więcej
Schemat instalacji telewizji hotelowej
Ciekawie o antenach - XVI konkurs wakacyjny DIPOLa 2017
Ciekawie o antenach - XVI konkurs fotograficzny firmy DIPOL