Nr 26/2017 (26.06.2017)
Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.
Następny numer ukaże się 4 września 2017 r.
Wszystkim czytelnikom i klientom życzymy wspaniałych wakacji.
Projekt Wings - zarządzanie flotą dronów różnych producentów.
Google X - część firmy Google odpowiedzialna za prace nad najbardziej niesamowitymi projektami, uruchomiła program badawczo-rozwojowy, skupiający się na transporcie przesyłek z wykorzystaniem dronów. W przeciwieństwie do już realizowanych projektów (np. Amazon), Google postanowiło podejść do tego zagadnienia w znacznie szerszym zakresie.Oprócz stworzenia bezzałogowego systemu doręczania przesyłek z wykorzystaniem dronów oraz platformy do automatycznego zarządzania ich trasami, celem Projektu Wings jest integracja systemów sterowania bezzałogowych statków w przestrzeni powietrznej. W badaniach nad możliwościami zarządzania dużą flotą dronów różnych producentów udział bierze NASA oraz FAA (Federalna Administracja Lotnictwa). Odbyły się już pierwsze oficjalne testy oprogramowania.
W testach wykorzystano trzy drony Wing, a także maszyny Intel Aero Ready to Fly i DJI Inspire. Testy wykazały, że platforma zarządzania ruchem UTM (ang. UAS Air Traffic Management) może sterować ścieżkami lotu wielu jednostek jednocześnie. Oprogramowanie wykorzystuje usługi Google Maps, Earth czy Street View. Jest to ważny krok, który otwiera drogę do przyszłości, w której wielu operatorów systemów UAS (ang. Unmanned Aircraft Systems) będzie realizować swoje usługi szybko i przede wszystkim bezpiecznie.
Już kilkadziesiąt prac spłynęło w ramach Wakacyjnego Konkursu Fotograficznego DIPOLa "Ciekawie o antenach".
1-go czerwca ruszyła XVI edycja konkursu. Zgłoszono już zostało kilkadziesiąt prac, których bohaterkami są anteny wszelkich kształtów, rodzajów i rozmiarów. Konkurs trwa do 24-go września. Zapraszamy do przesyłania swoich prac! Więcej informacji na stronie konkursu i regulaminu.Przykładowe prace przesłane na tegoroczną edycję konkursu
W konkursie można wygrać aparat cyfrowy Polaroid SNAP (1 miejsce),
kamerę sportową HTC RE (2 i 3 miejsce) oraz kubek z kolekcji DIPOLa (wyróżnienia)
kamerę sportową HTC RE (2 i 3 miejsce) oraz kubek z kolekcji DIPOLa (wyróżnienia)
Sieć bezprzewodowa w biurach i hotelach.
Punkty dostępowe TP-Link Auranet EAP to bezprzewodowe rozwiązania klasy biznesowej, które charakteryzuje elastyczność, bezpieczeństwo, łatwość instalacji i zarządzania. Bezpłatne oprogramowanie EAP Controller pozwala użytkownikom zarządzać wieloma urządzeniami EAP, znajdującymi się w różnych lokalizacjach, za pomocą jednego urządzenia. Możliwość sterowania, dostosowywania i wizualizacji całej sieci na dowolnym komputerze połączonym z siecią sprawia, że centralne zarządzanie siecią nigdy dotychczas nie było tak wydajne. Urządzenia EAP Auranet korzystają z uwierzytelniania za pomocą strony powitalnej oraz zaawansowanych funkcji zarządzania RF, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, o dużym natężeniu ruchu, takich jak kampusy, hotele, sklepy, czy biura.Najważniejsze zalety:
- niezawodne działanie zapewniają chipsety klasy biznesowej, standard 802.11ac, technologia MIMO oraz TurboQAM,
- rozwiązanie Auranet pozwala na stworzenie centralnego systemu zarządzania siecią - poprzez wielofunkcyjne oprogramowanie Auranet Controller oraz łatwy w użyciu tryb klastra,
- ze względu na możliwość jednoczesnego zarządzania setkami urządzeń EAP Auranet, wystarczy dodać kolejne urządzenie EAP, aby szybko zwiększyć zasięg sieci,
- oprogramowanie EAP Controller jest bezpłatne, stąd kupowanie drogich oprogramowań zarządzających jest zbędne,
- za pomocą strony uwierzytelniającej administratorzy mogą kontrolować dostęp gości do sieci i stworzyć system ograniczający czas korzystania z sieci dla każdego z klientów,
- techniki, takie jak Airtime Fairness, Beamforming oraz sterowanie pasmem zapewniają optymalne działanie sieci.
Schemat ilustrujący przykładowe rozmieszczenie urządzeń EAP firmy TP-Link
Lista urządzeń TP-Link serii EAP
TP-LINK EAP110, standard N 300Mb/s, pasywne PoE N2562 | TP-LINK EAP120, standard N 300Mb/s, PoE 802.3.af N2564 | EAP225, 802.11ac 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af N2567 |
Instalacja multiswitchowa w Krakowie na 100 gniazd abonenckich.
Na jednym z krakowskich osiedli firma Dipvision wykonała instalację multiswitchową dla 40 abonentów (w sumie około 100 gniazd). Zgodnie z projektem dystrybuowane są w niej sygnały: satelitarny z dwóch pozycji satelitarnych (Hotbird 13.0E i Astra 19.2E), naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (sygnały z pasma VHF oraz UHF) oraz radiowy FM. W skład zestawu antenowego weszły: antena satelitarna o średnicy 100 cm TRIAX 100 TD A9644 z układem dwóch konwerterów typu quatro A98257, antena telewizyjna DIPOL 19/21-60 DVB-T UHF A1911, antena telewizyjna DIPOL 4/5-12 A0140 oraz antena radiowa A0221. Cały system do dystrybucji sygnałów oparto na multiswitchach serii MV-9xxL marki TERRA.Do wyodbrębnienia sygnału z 9-kablowej magistrali na poszczególne kondygnacje posłużyły odgałęźniki serii SD-9xx, za którymi zamontowane zostały multiswitche serii MV-924L R70874 oraz MV-932L R70882. Sygnały telewizji naziemnej DVB-T UHF I DVB-T VHF oraz radiowe FM są wzmacniane, a ich poziomy wyrównywane przy pomocy wzmacniacza WWK-951 R89861 Telmor, po czym są wprowadzane do magistrali multiswitchowej. Zasilanie multiswitchy zrealizowane zostało z podłączonego lokalnie zasilacza PS182F 18V 2A R71465.
W całej instalacji wykorzystano przewody z rodziny Triset-113. Do zastosowań zewnętrznych wybrano przewód E1017 w czarnym płaszczu polietylenowym, odpornym na promieniowanie UV. Wewnątrz budynku zastosowano przewód biały E1015 w płaszczu PVC. Przy połączeniach wykorzystano złącza kompresyjne marki MASTER E80342.
Światłowody może spawać dziś każdy!
Metoda łączenia światłowodów przy pomocy łuku elektrycznego, nazywana często "zgrzewaniem" lub "spawaniem termicznym", jest najszybszą i najlepszą z punktu widzenia parametrów połączenia. Do niedawna spawarki światłowodów były zbyt drogie dla osób, które instalacje światłowodowe wykonują sporadycznie. Tacy instalatorzy bazowali dotychczas na spawach mechanicznych lub korzystali z usług firm zewnętrznych. Sytuację zmieniło pojawienie się tanich spawarek klasy EasySplicer. Polecane są one również jako pomoc dydaktyczna dla szkół technicznych, są znakomitą pomocą w procesie nauczania praktycznego techniki światłowodowej.EasySplicer L5810 wykorzystuje sprawdzoną metodę układania włókien w tzw. V-rowkach (ang. V-groove). Precyzyjne uchwyty, w których umieszczane są przygotowane wcześniej włókna, zaprojektowane zostały w taki sposób, aby nie było konieczne dodatkowe pozycjonowanie włókien. Automatycznie wykonywane jest jedynie pozycjonowanie włókien w osi X (dystans dzielący włókna względem siebie) przed procesem spawania. W ten sposób uzyskano urządzenie łączące prostą, ale sprawdzoną technikę pozycjonowania z bardzo atrakcyjną, jak na tę klasę urządzeń ceną.
EasySplicer L5810 podczas pracy - zbliżenie na włókna w komorze spawania
Orientacyjnie przyjąć można, że koszt zakupu spawarki EasySplicer zwróci się po około 100-150 spawach w przypadku, gdy miałaby je wykonać firma zewnętrzna lub po około 500 spawach mechanicznych. W drugim przypadku należy jednak wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak czas pracy - wykonanie serii spawów przy pomocy spawarki jest znacznie szybsze. Zachowując nakazany w procesie spawania reżim czystości i staranności, można osiągnąć wysoką powtarzalność parametrów połączeń. Po wykonanym spawaniu na wyświetlaczu urządzenia pojawia się informacja o tłumieniu połączenia (zwykle około 0,01 dB dla włókien wielomodowych oraz około 0,03 dB dla włókien jednomodowych).
Sprzedawana obecnie przez DIPOL spawarka posiada najmocniejszą, oferowaną przez producenta baterię o pojemności 3400 mAh, pozwalającą na wykonanie około 60 spawów. W komplecie znajdują się elektrody, których żywotność określana jest na 5000 spawów. Dołączone do zestawu uchwyty włókien wykonane są w najnowszej wersji: odlewu z tworzywa sztucznego zapewniającego zwiększoną powtarzalność i precyzję spawania. Znajdujący się w zestawie stripper jest narzędziem uniwersalnym, przeznaczonym do włókien 900 i 250 μm.
Hybrydowy system monitoringu (analog + IP).
Systemy hybrydowe są stosowane w dwóch przypadkach: wtedy, kiedy istniejący monitoring analogowy (okablowanie koncentryczne 75 Ω) chcemy rozbudować o kamery IP lub wtedy kiedy projektowany nowy monitoring ma wykorzystywać kamery analogowe i IP. Rodzaj kamer należy dobrać w oparciu o wymagane własności kamer i instalacji kablowej. Często zdarza się, że konieczność bezprzewodowego przesłania sygnału lub przesłania światłowodem wymusza instalację IP (takie urządzenia są znacznie tańsze). Za instalacją analogową przemawia prostota okablowania - każda kamera łączona jest osobnym kablem do rejestratora. W przypadku większych instalacji ta zaleta staje się wadą. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw to projektant powinien zdecydować, który system dla konkretnych wymagań jest lepszy. Stosując rejestrator hybrydowy można kamery obu systemów połączyć w jednej instalacji.W pełni hybrydowy system monitoringu może zostać utworzony przy wykorzystaniu rejestratora DS-7616HUHI-F2/N M75916. Pozwala on podłączyć 16 kamer analogowych (w systemie HD-TVI, AHD, HD-CVI lub CVBS) oraz 16 kamer IP. Dodatkowo, każdy kanał analogowy może zostać niezależnie wyłączony, a w zamian włączany jest kanał IP. Maksymalnie można więc uzyskać 32 kanały IP z obsługą kamer o rozdzielczości do 8 Mpix. Kanały analogowe obsługują kamery z maksymalną rozdzielczością 3 Mpix przy 15 kl./s. Dla niższych rozdzielczości możliwe jest ustawienie 25 kl./s dla każdego kanału.
Schemat monitoringu hybrydowego, opartego o rejestrator DS-7616HUHI-F2/N M75916
Jeśli system monitoringu hybrydowego wymaga małej ilości kamer IP, to można wykorzystać rejestratory HD-TVI 3.0. Obsługują one kamery pracujące w systemach HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS oraz w zależności od modelu - również IP. Kanały IP są kanałami dodatkowymi - poniżej zestawienie najważniejszych parametrów tych rejestratorów.
Kod | Nazwa | Ilość kanałów | Maksymalna rozdzielczość | Ilość kl./s dla maksymalnej rozdzielczości | Ilość kanałów IP |
M75205 | DS-7204HQHI-F1/N/A | 4 | 2 Mpix | 25 | 1 |
M75209 | DS-7208HQHI-F2/N/A | 8 | 2 Mpix | 25 | 2 |
M75217 | DS-7216HQHI-F2/N/A | 16 | 2 Mpix | 25 | 2 |
M75305 | DS-7204HUHI-F1/N | 4 | 3 Mpix | 12 | 2 |
M75309 | DS-7208HUHI-F2/N | 8 | 3 Mpix | 12 | 2 |
M75317 | DS-7216HUHI-F2/N | 16 | 3 Mpix | 12 | 2 |
Wykorzystanie analityki obrazu w monitoringu IP.
Systemy monitoringu wideo rozwijają się bardzo dynamicznie. Kilka lat temu podstawowym zdarzeniem alarmowym dostępnym i wykorzystywanym w monitoringu wideo była detekcja ruchu. Dziś kamery dysponują zaawansowaną analityką obrazu ułatwiającą rejestrację, selekcję i wyszukiwanie interesujących zdarzeń. Przykładem może być wykrywanie tablic rejestracyjnych, detekcja twarzy, przekroczenie linii wirtualnej, obszaru wtargnięcia, czy wykrywanie pojawiających się i znikających przedmiotów w zadanej strefie. Zastosowanie tego typu rozwiązań sprawia, że nie trzeba poświęcać wielu godzin na przeszukiwanie nagrań. Wystarczy skorzystać z funkcji, jakie oferują nowoczesne systemy, aby cały proces przebiegał szybko i sprawnie.Poniżej przedstawiony został schemat monitoringu w oparciu o kamery IP Hikvision z serii Easy IP 3.0 oraz rejestrator DS-7608NI-K2 K22074 z kompresją H.265. Szereg inteligentnych funkcji dostępnych w kamerach i obsługiwanych przez rejestrator pozwala stworzyć system, w którym wyszukiwanie nagrań stanie się bardzo szybkie.
Schemat monitoringu IP Hikvision z wykorzystaniem inteligentnej analizy
Kamery rozmieszczone wokół budynku zapewniają pokrycie całego terenu. W systemie zostało ustawione nagrywanie zdarzeniowe w postaci detekcji ruchu, obszaru wtargnięcia i przekroczenia linii wirtualnej. Z poziomu kamer skierowanych w stronę bramy wjazdowej i furtki wydzielono przed nimi strefy obszaru wtargnięcia. Dodatkowo, cały teren wokół domu został pokryty liniami wirtualnymi. Kierunek przekroczenia linii został określony od ogrodzenia w stronę domu.
Wyszukiwanie nagrań może odbywać się z określeniem interesującego nas zdarzenia. Jeśli istnieje podejrzenie, że osoba wchodziła przez furtkę lub bramę wjazdową, można przeszukać nagrania z wykorzystaniem obszaru wtargnięcia. Jeżeli ktoś przeskoczył przez ogrodzenie i przekroczył linię wirtualną, można w szybki sposób wykryć to, przeszukując nagrania z wykorzystaniem tego zdarzenia. Ostatnią metodą jest przeszukanie nagrań z wykorzystaniem wykrywania zdarzeń z detekcji ruchu. Tego rodzaju selekcja pozwoli szybko przeszukać zdarzenia alarmowe z minimalizacją fałszywych alarmów. Dodatkowo, kamery i rejestrator wspierają funkcję ANR, umożliwiającą zapisywanie nagrań na karcie pamięci i synchronizację ich z rejestratorem w przypadku problemów z siecią. Kamery i rejestrator wspierają kompresję H.265, dzięki czemu nagrania mogą być przechowywane 2 razy dłużej, w porównaniu z H.264, przy takiej samej pojemności dyskowej.
Kamera HD-TVI obrotowa PTZ N-CAM 870 M7486 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI i generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 80 m, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu. Moduł kamery został uzupełniony obiektywem typu motozoom z automatycznym ustawianiem ostrości, o ogniskowej 5-50 mm, umieszczonym na głowicy obrotowej. | ||
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1621FWD-I K17682 została wyposażona w przetwornik 1/2.8" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm umożliwiający zmianę kąta widzenia w zakresie 100...35°. Zastosowanie sprzętowego WDR (120 dB) gwarantuje bardzo dobrą widoczność szczegółów w obserwowanych ciemnych i jasnych obszarach. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP67 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). | ||
Nowości biblioteki:
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy. Dyrektywa CPR (ang. Construction Products Regulation) jest rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku, odnoszącym się do wyrobów budowlanych (zastąpiło dyrektywę 89/106 EEC). Rozporządzenie to klasyfikuje wyroby budowlane, a także precyzuje przepisy dotyczące metod ich testowania. Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2013 roku.
Dla przewodów i kabli stosowanych jako wyroby budowlane dyrektywa CPR opiera się na zharmonizowanej normie europejskiej EN 50575:2014, której data wdrożenia została ustalona na 1.07.2016. Od tej daty producenci/importerzy mieli 12 miesięcy, aby zapewnić pełną zgodność z nowymi przepisami oraz w tym czasie dostosować się do nowych wymagań. Oznacza to, że od 1 lipca 2017 r. wszystkie przewody instalacyjne traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Nowe przepisy nakładają na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Kable i przewody objęte niniejszą normą są przeznaczone do zasilania energią elektryczną oraz zastosowań telekomunikacyjnych w budynkach oraz innych obiektach budowlanych w celu ograniczenia powstawania oraz rozprzestrzeniania się ognia i dymu... >>> więcej
Nowości wideo:
Światłowodowe połączenia ethernetowe. Tutorial dotyczący budowania światłowodowych połączeń ethernetowych. Z filmu można się dowiedzieć jak wykonać zakończenie toru światłowodowego w puszce abonenckiej i przygotować połączenie:
* mediakonwerter - mediakonwerter
* mediakonwerter - switch
* switch - switch.
* mediakonwerter - mediakonwerter
* mediakonwerter - switch
* switch - switch.
Warto przeczytać:
Optyczno-miedziana instalacja RTV/SAT. Jedną z głównych zalet okablowania światłowodowego w instalacjach telewizyjnych jest stuprocentowa odporność na przepięcia. Fakt ten, często pomijany w wielu prezentacjach, może okazać się najważniejszym kryterium wyboru. Instalacje RTV/SAT mające swój początek na dachach budynków są szczególnie narażone na przepięcia powstałe z wyładowań atmosferycznych. Pomimo prawidłowego uziemienia wszystkich elementów instalacji, część urządzeń ulega nieodwracalnym uszkodzeniom. Co warte podkreślenia, na przepięcia narażone są nie tylko urządzenia wchodzące w skład samej instalacji, ale również w skrajnych przypadkach urządzenia konsumenckie, tj. odbiorniki satelitarne, czy telewizory. Kabel światłowodowy stanowi doskonałą izolację od przepięć. Oznacza to, że wszelkie wyindukowane w okolicy anten przepięcia zatrzymają się na zainstalowanym zaraz za nimi nadajniku optycznym - wszystkie pozostałe elementy instalacji są w 100% chronione...>>>więcej
Powyższe zdjęcia przedstawiają fragment instalacji światłowodowej RTV/SAT
wykonanej w podkrakowskim hotelu Hilton Balice.
wykonanej w podkrakowskim hotelu Hilton Balice.