Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2017 (27.03.2017)

Inteligenta kurtka od Google i Levi's.

Gigant sieciowy oraz producent odzieży postanowili zrealizować wspólne przedsięwzięcie z zakresu „elektroniki noszonej”, mające na celu produkcję ubrań oraz akcesoriów zawierających mikrokomputer oraz zaawansowane układy elektroniczne. Tak wykorzystana technika ma poprawić jakość naszego życia w subtelny i poręczny sposób, abyśmy nie byli zmuszani do wyciągania telefonów z kieszeni lub torebek. Tworzone w duchu tej idei produkty ciągle jednak nie przekonują szerokiego grona odbiorców, głównie ze względu na cenę, wygląd i ergonomię. Inteligentna kurtka powstała przy współpracy firm Google i Levi’s jest stylowa, a przy tym producenci utrzymują, iż jest praktyczna, wygodna oraz łatwa w czyszczeniu. Czy zatem znajdzie szerokie grono odbiorców?
Kurtka wykonana będzie w technologii Jacquard, polegającej na skręceniu specjalnych włókien z cienkich nici metali oraz materiałów, takich jak: bawełna, jedwab czy poliester, które będą tkane na maszynach przemysłowych. Przewodzące włókna wplecione zostaną w mankiet kurtki, co pozwoli zrobić z niego ekran dotykowy. Przesuwając palcem po mankiecie lub po prostu stukając w niego, będziemy mogli przekazywać wybrane informacje do smartfona. Będzie to możliwe dzięki przypince umieszczonej na mankiecie, która będzie komunikowała się bezprzewodowo ze smartfonem. Dzięki takiemu połączeniu za pomocą prostych gestów będzie możliwe np. nawigowanie, wyszukiwanie obiektów na trasie, regulacja głośności w odtwarzaczu muzyki, zmiana utworów, czy odbieranie telefonu. Kurtkę będzie można prać w sposób tradycyjny po wyjęciu bezprzewodowej przypinki.
Film promujący wspólny projekt Google i Levi’s
Wspólny projekt obu firm będzie miał premierę jesienią 2017. Już wiadomo, że kurtka ma kosztować około 350 $ i będzie to pierwszy produkt handlowy stworzony przez oddział badawczy ATAP (Advanced Technology and Projects), który opracował innowacyjną technologię pod nazwą Project Jacquard.

Rodzina cyfrowych transmodulatorów sygnału satelitarnego DVB-S/S2.

Transmodulatory sygnału satelitarnego DVB-S/S2 do standardu DVB-T COFDM (DVB-C QAM) dedykowane są do instalacji, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą programową. Brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń (odbiorników satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli, szpitali, a także może stanowić podstawę lub uzupełnienie platformy sprzętowej dla operatorów telewizji kablowej DVB-C. Modułowa budowa stacji czołowej w oparciu o transmodulatory firmy TERRA pozwala na transmodulację szerokiej gamy sygnałów satelitarnych. Na wyjściu stacji można uzyskać cyfrowy sygnał DVB-T (COFDM) lub DVB-C (QAM), bądź oba sygnały jednocześnie.
--- TDX-410C  TDX-420   TDX-420C TDQ-420   TDQ-420C
---  R81617  R81618 R81619  R81638  R81639 
Kod   R81617  R81618 R81619  R81638  R81639 
Standard wej. DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
DVB-S/S2
(8PSK, QPSK)
Ilość transponderów 1 2 2 2 2
Standard wyj.   DVB-T
COFDM
DVB-T
COFDM
DVB-T
COFDM 
 DVB-C
QAM 
DVB-C
QAM  
Ilość MUX-ów 1 2 2 2 2
Max. bitrate [Mb/s]  31,66 2x31,66 2x31,66 2x53 2x53
Gniazdo CI 1x brak 2x brak 2x
Dzięki modularnej budowie, w dowolnym czasie możliwe jest rozbudowanie stacji o kolejne kanały satelitarne poprzez zamontowanie dodatkowych transmodulatorów. Prezentowany powyżej system to nowość, którą cechuje wiele zalet w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych:
  • brak dedykowanej jednostki centralnej (która podnosi koszt całej stacji),
  • niezależny montaż paneli na szynie DIN umożliwiający bezinwazyjne dodawanie i usuwanie poszczególnych paneli,
  • intuicyjna konfiguracja przez przeglądarkę - brak konieczności używania dedykowanych adapterów,
  • odczytanie historii zdarzeń (logów) z panelu,
  • łatwy dostęp do kieszeni na moduły CAM.

Mobilny Internet - możliwości.

Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. W zależności od nadajnika, jak i operatora telefonii komórkowej, usługi bezprzewodowego dostępu świadczyć można w oparciu o różne techniki transmisji danych. Poniżej wymienione zostały najbardziej popularne techniki bezprzewodowego dostępu do Internetu z wykorzystaniem infrastruktury operatora sieci komórkowej. Dla każdej z technik podano teoretyczną, maksymalną przepustowość transmisji.
Sieć Maksymalna przepustowość
LTE 300 Mbit/s
HSPA+ 42 Mbit/s
HSDPA 21,6 Mbit/s
CDMA 9,3 Mbit/s
UMTS (3G) 384 kbit/s
EDGE 250 kbit/s
GPRS 115 kbit/s
W przypadku, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego, mogą wystąpić problemy z odpowiednim poziomem sygnału. W celu polepszenia transmisji należy podłączyć odpowiednią antenę. Poniżej przedstawiono popularną antenę służącą do wzmocnienia sygnału sieci LTE.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000MHz
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000MHz
A7054_10
Technika LTE jest elastyczna, zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 700 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi) do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie). Należy wspomnieć o stosowanej w LTE technice MIMO (Multiple Input Multiple Output), która pozwala na transmisję sygnału przy pomocy wielu anten.

Dlaczego światłowodowe złącza FC bywają problematyczne?

Technika światłowodowa przewiduje zastosowanie różnych rodzajów złączy. Do najpopularniejszych zaliczyć można: SC, LC, FC, E2000 oraz ST wykorzystywane najczęściej przy różnego rodzaju aparaturze i sprzęcie przemysłowym. Obiegowa opinia dotycząca złączy typu FC mówi, że dzięki gwintowaniu jest ono najpewniejszym rodzajem połączenia. Tymczasem początkującym instalatorom może ono przysporzyć sporo problemów.
Złącze typu FC/PC.
Na powiększeniu widać prowadnicę, która wsuwa się w wycięcie gniazda.
Podczas montażu konieczne jest prawidłowe pozycjonowanie wtyku względem gniazda. Jest tylko jedno ułożenie gniazda i wtyku, przy którym prowadnica na złączu wchodzi we wcięcie w gnieździe. Przy każdej innej relacji gniazdo i wtyk nie łączą się właściwie, pomimo nakręcenia nakrętki złącza na gniazdo. Przy błędnym montażu, między wtykiem a gniazdem pozostaje szczelina, która uniemożliwia transmisję sygnału.
Prawidłowy montaż wtyku FC/PC na gnieździe.
Prowadnica złącza wchodzi we wcięcie w gnieździe.
Warto również podkreślić, że złącza FC jako jedyne pozostawiają instalatorowi możliwość regulowania odległości między wtykiem a gniazdem (gwint). Okazuje się, że w specyficznych sytuacjach, przy wybranych urządzeniach aktywnych ich naturalny, jak by się wydawało, montaż skutkuje brakiem sygnału w instalacji - należy wówczas minimalnie odkręcić wtyk zmniejszając nacisk ferruli na stronę odbiorczą. Takie przypadki rejestrowane były kilkukrotnie w światłowodowych instalacjach TV/SAT, w których urządzenia wyposażone są najczęściej w tego typu interfejsy.

System HD-TVI 3.0 - przesył obrazu przez skrętkę.

 Użycie skrętki przy przesyle analogowego sygnału wideo jest wygodniejsze niż stosowanie kabla koncentrycznego. Duże znaczenie ma łatwość układania przewodu (giętkość) oraz możliwość przesłania z kilku kamer jednym kablem sygnału i/lub zasilania. Do transmisji obrazu konieczne jest zastosowanie urządzenia dopasowującego impedancję systemu analogowego CCTV (75 Ω) do impedancji przewodu symetrycznego (100 Ω). Do kamer działających w systemie HD-TVI konieczne jest stosowanie specjalnie skonstruowanych transformatorów wideo, dostosowanych do kamer wysokiej rozdzielczości.
Aktywny odbiornik sygnału video VRX-1/1200 po skrętce UTP
Transformator video HD-TVI Hikvision DS-1H18 M16641

Zasięg transmisji w przypadku 3 generacji kamer HD-TVI i rejestratorów uległ znacznemu zwiększeniu i wynosi ok. 350 - 400 m dla skrętki komputerowej kategorii 5. Wcześniejsza generacja oferowała przesył do 150 m. Poprawiony został również algorytm korekcji błędów przy przesyle, co wpływa na mniejszą podatność na zakłócenia.

Tworzenie historii postępu budowy z wykorzystaniem kamer marki Hikvision.

Kamery marki Hikvision posiadają możliwość tworzenia zrzutów obrazu wyzwalanych czasem lub zdarzeniem. Wyzwalanie czasowe można wykorzystać na przykład do tworzenia historii postępu budowy obiektu. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości miejsca na dysku / karcie pamięci / serwerze, zapewniając jednocześnie, że cały proces zostanie dobrze udokumentowany. Do monitorowania postępu można więc wykorzystać jedną kamerę wyposażoną w slot na kartę pamięci microSD (oznaczenie F w nazwie kamery). Interwał czasowy może wynieść od 1 s do 7 dni. Dodatkowo, harmonogram można skonfigurować w taki sposób, aby wyzwalanie zrzutów obrazu było realizowane w określonych godzinach i dniach tygodnia (np. w momencie, kiedy pracuje ekipa budowlana). Przykładowe okno konfiguracyjne z ustawionym harmonogramem na 5 dni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 17:00 oraz interwałem co 1 godzinę przedstawia poniższy rysunek.
Widok okna konfiguracji harmonogramu dla wyzwalania czasowego zrzutu obrazu
Widok okna konfiguracji wyzwalania czasowego
Przykłady kamer Hikvision obsługujących funkcję czasowego zrzutu ekranu:
Kamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2142FWD-IS (4 MPix, 2.8mm, 0.01 lx, IK10, IR do 30 m, We/Wy Audio, We/Wy alarmowe)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2642FWD-I (4 MPix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m, WDR)
Kamera IP kopułowa Hikvision DS-2CD2110F-I (1.3 MPix, 2.8 mm, 0.01 lx, IK10, IR do 30m)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2120F-I (2 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IK10, IR do 30m)
Kamera 4 MPix
DS-2CD2142FWD-IS
K17362
Kamera 4 MPix
DS-2CD2642FWD-I
K1776
Kamera 1.3 MPix
DS-2CD2110F-I
K1730
Kamera 2 MPix
DS-2CD2120F-I
K1732

Nowości produktowe:

Kamera sufitowa IP Sunell SN-IPR/04FVD/B(II)  (2 MPix, 3.6 mm, 0.05 lx, IR do 15 m)
Kamera sufitowa IP Sunell SN-IPR/04FVD/B(II) K1631 przeznaczona jest do stosowania w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik Aptina 1/2.7" CMOS generujący obraz w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 15 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 3,6 mm. Kamera charakteryzuje się małymi wymiarami. Przeznaczona jest do pracy na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP66 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny DC 12 V lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af).
SP-4001 R Zewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny SATEL
SP-4001 R Zewnętrzny sygnalizator optyczno-akustyczny SATEL G4035 to optyczno-akustyczny sygnalizator przeznaczony do montażu na zewnątrz budynków, wyposażony w superjasne diody LED oraz przetwornik piezoelektryczny. Do wyboru dostępny jest jeden z trzech rodzajów modulowanej sygnalizacji dźwiękowej o natężeniu 120 dB. Obudowa sygnalizatora wykonana jest z poliwęglanu, co zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną oraz estetyczny wygląd urządzenia przez wiele lat.
Antena telewizyjna logarytmiczno - periodyczna LOG 5-12 / 21-60 DVB-T VHF/UHF polaryzacja H/H
Antena telewizyjna logarytmiczno - periodyczna LOG 5-12 / 21-60 A4015 dedykowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w pasmach VHF (174...230 MHz) i UHF (470...790 MHz) w polaryzacji poziomej. Do cech charakterystycznych anteny zaliczyć można łatwość montażu (antena złożona w całości), płaskość charakterystyki zysku w całym paśmie VHF i UHF oraz dopasowanie impedancyjne 75 Ω, dzięki któremu antena nie wymaga stosowania symetryzatora. Przewód antenowy podłącza się za pomocą złącza typu F (w komplecie).

Nowości Video:

Miernik DVB-T/T2, DVB-C Digiair PRO - filmowa instrukcja obsługi. Profesjonaliści polegają nie tylko na intuicji, ale przede wszystkim na wskazaniach przyrządów. Aby mieć pewność, że instalacja TV/SAT będzie działała w każdych warunkach pogodowych, trzeba ją tak skonfigurować, aby miała odpowiedni zapas mocy sygnału, a jego poziom mieścił się w wyznaczonych wartościach. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu pokazującego podstawową konfigurację miernika R10511.
Pomiar sygnału DVB-T miernikiem digiair PRO T2
Pomiar sygnału DVB-T miernikiem digiair PRO T2 R10511

Warto przeczytać:

Światłowodowa instalacja RTV/SAT w bloku wielorodzinnym. Atutem instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na zdecydowanie większe odległości, niż w przypadku kabli koncentrycznych. Inną zaletą jest prostota topologii i łatwość wykonania instalacji. W miejsce typowej 5-kablowej magistrali multiswitchowej położony zostaje jeden kabel światłowodowy. Oznacza to, że instalacje tego typu łatwiej zaadaptować w istniejących już obiektach wyposażonych w wąskie szachty kablowe lub pozbawionych szachtów...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykład zbiorczej instalacji multiswitchowej, zaprojektowanej
w oparciu o urządzenia optyczne marki TERRA
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Rejestratory mobilne PROTECT