Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2017 (13.03.2017)

Ładowarka w powietrzu.

Disney Research zbudował i wyposażył pomieszczenie, w którym możliwe jest bezprzewodowe ładowanie dowolnych urządzeń domowych, w tym przede wszystkim telefonów komórkowych. Udało się rozprowadzić w pokoju ok. 1900 watów mocy. Wydajność ładowania sprzętów może sięgać od 40 do 95% - zależne jest to od umiejscowienie ładowanego sprzętu.
System zbudowany jest ze specjalnych aluminiowych paneli zainstalowanych w suficie i ścianach oraz długiej miedzianej rury, w której znajduje się zestaw kondensatorów, zlokalizowanej w centrum pokoju. Pole elektromagnetyczne jest wzbudzane w pomieszczeniu przez cewkę podłączoną do generatora ze wzmacniaczem, natomiast kondensatory umieszczone w przerwie w rurze są częścią biernego układu rezonansowego. Wartość częstotliwości rezonansowej to 1,32 MHz. System używa tzw. QSCR (ang. Quasistatic Cavity Resonance) generując pole magnetyczne szczelnie wypełniające pokój.
Bezprzewodowe ładowanie urządzeń w pokoju Disneya
Znajdujące się w pokoju urządzenia zasilane są wtedy, gdy położenie odbiornika jest prostopadłe do linii pola magnetycznego. Warunek ten udało się jednak pokonać projektując specjalny odbiornik wyposażony w trzy równomiernie rozmieszczone cewki. Wyposażone w niego urządzenia ładują się niezależnie od położenia. Przeprowadzone testy i symulacje pokazały, że przy 46 cm odległości od miedzianej rury współczynnik absorbcji energii SAR mieści się w założonych limitach. Przyszłość pokaże, czy prace Disney Research znajdą odzwierciedlenie w życiu codziennym.

Instalacje realizowane w miejscach z trudnymi warunkami odbioru sygnału DVB-T.

W sytuacji, w której pojedynczy odbiornik DVB-T podpięty bezpośrednio do anteny umożliwia odbiór sygnału cyfrowego wiemy, że sygnał taki możemy poddać regeneracji celem dystrybucji w sieci liczącej kilkadziesiąt, czy nawet kilkaset gniazd. Jako wartości progowe, wystarczające dla odbioru sygnału przez jeden odbiornik, można przyjąć: 26 dB dla współczynnika błędu modulacji MER oraz 10E(-3) dla bitowej stopy błędów BER. Jeśli poziom błędów na wyjściu anteny jest wysoki, zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości może okazać się nieskuteczne. Stosuje się wówczas regenerator sygnału DVB-T, poprawiający jego jakość. Proces ten polega na odebraniu sygnału DVB-T, demodulacji do strumienia transportowego, a następnie ponownej modulacji COFDM na wybranym multipleksie (funkcja przemiennika).

Transmodulator TTX-420 R81616 służy do regeneracji, zmiany częstotliwości i innych parametrów cyfrowych sygnałów DVB-T. Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych. Jeden panel TTX-420 R81616 odbiera cały pakiet sygnałów z dwóch multipleksów DVB-T/T2/C oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 31,68 Mbit/s. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z multipleksów. Administrator systemu wybiera interesujące go kanały z danego strumienia satelitarnego, po czym tworzy dwa multipleksy DVB-T. Istnieje możliwość stworzenia jednego multipleksu DVB-T z dwóch różnych multipleksów DVB-T/T2/C.

Urządzenie pracować może w dwóch trybach:
  • tryb transparentny, w którym przychodzący na wejście strumień transportowy nie podlega żadnym modyfikacjom i podawany jest bezpośrednio na modulator COFDM - brak filtrowania PID-ów,
  • tryb multipleksacji, w którym urządzenie poddaje analizie pojawiający się na wejściu strumień transportowy: dokonuje pomiaru przepływności bitowej, aktualizuje tablice SI; możliwa jest filtracja serwisów.
Transmodulator DVB-T/T2/C - 2xDVB-T (COFDM) TTX-420 FTA TERRA

Jaka kolejność żył w przewodzie ethernetowym?

Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w telefonii analogowej oraz w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.
Wyróżnia się dwa podstawowe standardy połączeń żył dla sieci 100Base-T:
  • T568B (częściej stosowany),
  • T568A.
Jeżeli z dwóch stron zostanie zastosowany jeden standard zaciskania złącza, uzyska się tzw. kabel "prosty". W przypadku zastosowania dwóch różnych standardów, uzyska się tzw. kabel "krosowany". Do połączeń komputer - switch (hub, router) używamy kabla „prostego”, natomiast do połączenia komputer - komputer potrzebny będzie kabel „krosowany”.
Przewód zielony - standard T568A
Przewód niebieski - standard T568B
Przewód czerwony - krosowany T568B/A

Sprawdzenie ciągłości kabla światłowodowego za pomocą reflektometru.

Układanie okablowania jest zawsze jednym z najbardziej czasochłonnych, a więc również kosztownych etapów realizacji każdej instalacji. W przypadku kabli światłowodowych, dla których nieprawidłowy transport, czy magazynowanie spowodować może ich uszkodzenie (mikrozgięcia), szczególnie istotne wydaje się ich sprawdzenie przed ułożeniem w korytach kablowych, studzienkach, ścianach itp.
Do sprawdzenia okablowania teoretycznie wykorzystać można źródło światła oraz miernik mocy, przy czym zwykle jest to znacznie utrudnione ze względu na brak dostępu do drugiego końca przewodu, gdy jest on nawinięty na bębnie. W takiej sytuacji należy skorzystać z reflektometru. Cały proces sprowadza się do zakończenia dostępnego końca pigtailem (spawanie), a następnie podłączenia do niego reflektometru. Oczywiście przy tak wykonanym pomiarze zdarzeniowa strefa martwa reflektometru uniemożliwi nam weryfikację pierwszych kilku-kilkunastu metrów kabla. Aby zweryfikować cały odcinek układanego kabla, skorzystać należy z dodatkowej rozbiegówki.
Cały proces sprawdzenia kabla na bębnie trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na uniknięcie fatalnego w skutkach ułożenia uszkodzonego kabla. Na poniższym rysunku przedstawiono przykład pomiaru reflektometrycznego 500-metrowego odcinka światłowodu nawiniętego na bębnie. Kabel ten uległ uszkodzeniu najprawdopodobniej jeszcze na etapie produkcji.
Weryfikacja kabla światłowodowego na bębnie przy pomocy reflektometru Grandway FHO3000-D26 L5828. Widoczne duże uszkodzenie w okolicy 348 metra. Ułożenie tego kabla w instalacji zakończyłoby się najprawdopodobniej koniecznością jego wymiany.

Automatyczny backup nagrań.

Remote backup to program przeznaczony dla urządzeń Hikvision, pozwalający na kopiowanie nagrań z rejestratora lub kamery na dysk twardy w komputerze poprzez sieć LAN. Proces może być włączany ręcznie lub automatycznie według określonego harmonogramu.
Najważniejsze właściwości programu:
  • możliwość backupu maksymalnie 32 kanałów,
  • prędkość przesyłu danych może zostać ograniczona,
  • wbudowany odtwarzacz nagrań.
Zrzut ekranu z programu pozwalającego na automatyczne wykonywanie kopii nagrań - Remote Backup

Kompresja H.264+ w kamerach Hikvision.

W związku z pojawianiem się kamer o coraz wyższych rozdzielczościach, generowany jest coraz większy strumień danych, a nagrania na dysku twardym zajmują coraz więcej miejsca. Przykładowo dla kamery 2 MPix przy zalecanym bitrate 4096 kbps (CBR), odświeżaniu 25 kl./s oraz nagrywaniu ciągłym, nagrania będą przechowywane na dysku twardym o pojemności 1 TB przez ok. 22 dni. Przy kamerze o rozdzielczości 5 MPix, zalecanym bitrate 9216 kbps (CBR), odświeżaniu 25 kl./s oraz nagrywaniu ciągłym, nagrania będą już przechowywane przez ok. 9 dni.
Kodek H.264 nie został zaprojektowany pod kątem monitoringu, dlatego zapotrzebowanie na pasmo i pojemność dysków silnie rośnie dla wyższych rozdzielczości. Firma Hikvision wyszła naprzeciw temu problemowi. Opracowała nowy sposób kodowania H.264+, bazujący na kompresji H.264, ale zoptymalizowany pod kątem monitoringu. Dzięki temu udało się skompresować strumień wideo o 50 do 70% przy zachowaniu takiej samej jakości obrazu w porównaniu z kodekiem H.264.

Oferta kamer z kompresją H.264+
Porównanie kompresji H.264 z H.264+
(źródło: youtube.com)

Nowości produktowe:

Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 2xDVB-C (QAM) TDQ-420 FTA TERRA
Transmodulator DVB-S/S2 - 2xDVB-C (QAM) TDQ-420 FTA TERRA R81638 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej w instalacji telewizyjnej. Moduł TDQ-420 R81638 służy do zamiany sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-C (QAM). Urządzenie umożliwia odbiór kanałów niekodowanych. Jeden panel TDQ-420 R81638 odbiera cały pakiet sygnałów z dwóch transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-C o maksymalnej przepustowości wynoszącej zgodnie ze standardem 53 Mbit/s (brak filtrowania PID-ów). Przekłada się to w praktyce na 8 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 4-5 kanały wysokiej rozdzielczości HD dla każdego z multipleksów.
Panel kontrolny PROTECT LED KL-1
Panel kontrolny PROTECT LED KL-1 M80103 służy do monitorowania stanu pracy rejestratora PROTECT oraz pełni funkcję przedłużacza IR.


Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 do kamer Hikvision
Uchwyt ścienny DS-1272ZJ-110 do kamer Hikvision M5135 przeznaczony jest do kamer HIKVISION. Wykonany ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery kopułowej na ścianie i ukrycie połączeń kablowych. Pasuje do kamer IP z serii DS-2CD21xx.

Aktualności:

3 marca 2017 - Szkolenie na sprzęcie Hikvision dla studentów Wojskowej Akademii Technicznej. 3.03.2017 inżynierowie Działu Technicznego firmy DIPOL przeprowadzili całodniowe szkolenie z systemów monitoringu wizyjnego w warszawskiej WAT. Słuchacze specjalności "Inżynieria Systemów Bezpieczeństwa" na kierunku "Elektronika i Telekomunikacja" wykazali duże zainteresowanie tematem monitoringu opartym na rozwiązaniach Hikvision w systemach IP oraz HD-TVI. Bardzo dobrze wypadła część praktyczna. Praca odbywała się w pięciu grupach na różnych zestawach urządzeń. Widoczne było duże zaangażowanie, szczególnie, że dla większości z kursantów był to pierwszy kontakt z najnowszym sprzętem używanym w monitoringu CCTV. Możliwość połączenia i skonfigurowania małej instalacji na urządzeniach znanych dotychczas z podręczników i kart katalogowych dała dużo satysfakcji. Dziękujemy za miłe przyjęcie studentom i władzom uczelni.

Warto przeczytać:

Zabezpieczenie domowej sieci LAN. Domowa sieć LAN liczyć dziś może kilka, nawet kilkanaście urządzeń. Ze względu na ich wartość, temat jej zabezpieczenia staje się bardzo istotny. Przepięcia pochodzić mogą zarówno z sieci elektrycznej, jak i sygnałowej. Ochronę przed tymi pierwszymi stanowić mogą listwy elektryczne wyposażone w odpowiednie warystory i bezpieczniki. W razie wystąpienia granicznej wartości napięcia (z reguły 250 V), bezpieczniki powodują odcięcie zasilania dla podłączonych urządzeń...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zestaw media konwerterów światłowodowych ULTIMODE, jako element
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN
Czy zewnętrza antena zwiększa prędkość LTE?
Z anteną możesz szybciej!