Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2016 (06.06.2016)

Drony w służbie policji.

Polska policja testuje możliwość wykorzystania dronów do walki z nadużyciami drogowymi. Drony mają służyć poprawie bezpieczeństwa na drodze, ich pierwszym testem była kontrola sytuacji na przejściach dla pieszych, gdzie już w tym roku doszło do ponad 200 wypadków. Po wzbiciu się w powietrze, zaprojektowany przez Politechnikę Śląską dron rejestrował wykroczenia drogowe: przechodzenie lub przejeżdżanie na czerwonym świetle, wymuszenia pierwszeństwa na „pasach”, wyprzedzanie i omijanie pojazdów na przejściach dla pieszych. Kamera rejestrowała również inne wykroczenia, takie jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.
Dron testowany przez policję w Katowicach
(źródło: KWP Katowice)
Karaniem przyłapanych na popełnianiu wykroczeń zajmowały się specjalne patrole. Jeden w rejonie przejścia wręczał mandaty pieszym, kolejny kilkaset metrów dalej zatrzymywał niestosujących się do przepisów kierowców. Drony bezprzewodowo komunikowały się z patrolami policji (zasięg nawet do kilkuset metrów).
Policjant podczas obsługi drona
(źródło: KWP Katowice)
Zastosowanie dronów nie ogranicza się jedynie do monitoringu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Największą zaletą tego typu maszyn jest obserwacja terenu z góry. Inna perspektywa zapewnia możliwość zobaczenia zjawisk trudno dostrzegalnych z tradycyjnej - naziemnej perspektywy. Kamera z możliwością wykonania obrotu i zbliżenia optycznego może wychwycić wiele szczegółów obrazu, a ponadto pokryć swoim zasięgiem duży obszar. Te cechy sprawiają, że drony są wykorzystywane z pewnością coraz częściej w celu zabezpieczenia imprez masowych, miejsc wybuchu bomb, czy monitoringu składów pociągu.

Kiedy stosować przewód UTP do transmisji obrazu z kamer HD-TVI.

Zalecanym medium do transmisji obrazu w systemie HD-TVI jest kabel koncentryczny. Wykorzystywany najczęściej w monitoringu przewód typu RG-59 zapewnia zasięg transmisji około 300 m, przy dobrze zachowanej szczegółowości obrazu. Kable o większej średnicy rdzenia zapewniają większy zasięg (np. Triset-113 E1015 - ponad 500 m). Jednak ułożenie kabli koncentrycznych wiąże się z dużym nakładem pracy. Instalacje monitoringu często budowane są w oparciu o skrętkę. Duże znaczenie ma łatwość układania przewodu (giętkość) oraz możliwość przesłania jednym kablem sygnału z kilku kamer wraz z zasilaniem. Do transmisji obrazu konieczne jest zastosowanie urządzenia dopasowującego impedancję systemu analogowego CCTV (75 Ω) do impedancji przewodu symetrycznego (100 Ω). Do kamer działających w systemie HD-TVI konieczne jest stosowanie specjalnie skonstruowanych transformatorów wideo. Elementy elektroniczne takiego transformatora muszą być dostosowane do przenoszenia sygnału wideo o znacznie szerszym paśmie częstotliwości, niż w przypadku systemu CVBS.
Transformator video TR-1Q z gniazdem BNC do skrętki UTP - WYPRZEDAŻ
Transformator video Etrix M16654 pozwala on na przesył sygnału wizyjnego do 170 m (kamery HD-TVI, HDCVI, AHD) lub do 400 m (kamery CVBS) przy użyciu skrętki komputerowej kategorii 5

Zapisywanie i wczytywanie listy tablic rejestracyjnych do kamery DS-2CD4A25FWD-IZS.

Kamera DS-2CD4A25FWD-IZS K17891 może zostać wykorzystana jako autonomiczne urządzenie, np. do sterowania otwieraniem szlabanu na osiedlu bez konieczności stosowania rejestratora. Bezpośrednio do kamery można wgrać listę tablic rejestracyjnych, po wykryciu których otwieranie szlabanu zostanie wysterowane przez kamerę za pomocą wyjścia alarmowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można zautomatyzować i ułatwić proces wjazdu na osiedle. Do kamery można wgrać w sumie 2048 numerów, które mogą zostać przypisane do białej (dozwolonej) lub czarnej (niedozwolonej) listy. Cały proces dodawania i usuwania numerów jest bardzo prosty. W tym celu należy zalogować się do kamery i przejść do zakładki Configuration -> Advanced Configuration -> Road Traffic. W opisanej lokalizacji dostępny będzie przycisk Export, umożliwiający wyeksportowanie aktualnej listy tablic (plik z rozszerzeniem *.xls), którą należy zapisać na dysku twardym. Po przejściu do edycji pliku dostępne będą trzy pola, które należy uzupełnić.
  • N.O. - numer porządkowy,
  • Plate Num - numer tablicy rejestracyjnej,
  • Group (0 black list, 1 white list) - należy wpisać 0 ( czarna lista) lub 1 (biała lista).
Widok okna importu białej/czarnej listy tablic rejestracyjnych w kamerze K17891
Widok okna edycji pliku z rozszerzeniem *.xls, w którym uzupełnia się listę tablic rejestracyjnych
Po uzupełnieniu listy należy zapisać zmiany i przejść ponownie do zakładki Configuration -> Advanced Configuration -> Road Traffic. Nacisnąć przycisk Browse i wskazać lokalizację zapisanego pliku, a następnie kliknąć Import w celu wczytania do kamery uzupełnionej listy. Aby ukończyć konfigurację, należy przejść do zakładki Configuration -> Advanced Configuration -> Detection Configuration, uaktywnić detekcję pojazdów, zaznaczyć obszar detekcji, skonfigurować harmonogram oraz określić reakcję na pojawienie się samochodu na białej lub czarnej liście (np. wyzwolenie wyjścia alarmowego).

Wzmacniacze budynkowe w dużych instalacjach zbiorczych.

Jednym z kluczowych elementów toru koncentrycznego w sieciach kablowych są wzmacniacze szerokopasmowe. Ich podstawowym zadaniem jest wzmacnianie sygnału wyższej częstotliwości RF w takim stopniu, aby możliwa była dalsza dystrybucja sygnału (kompensacja strat na elementach pasywnych sieci - okablowaniu, rozgałęźnikach, gniazdach). Wzmacniacze szerokopasmowe są urządzeniami umożliwiającymi transmisję sygnałów w kierunku dosyłowym (w kierunku abonenta), jak i zwrotnym (od abonenta). Dzięki temu, za pomocą sieci koncentrycznej możliwe jest dostarczanie abonentom pełnego pakietu usług Triple Play (TV, Internet i Telefonia).
Firma TERRA jest jednym z czołowych europejskich producentów wzmacniaczy szerokopasmowych. Oferuje szeroki wybór produktów z tego zakresu, a dodatkowo jest w stanie dostarczyć rozwiązanie spełniające indywidualne wymagania klienta.
Wzmacniacz budynkowy HS-200 Terra
Wysokiej mocy wzmacniacz budynkowy HS-200 R82309.Charakteryzuje się dużym wzmocnieniem w granicach 43-49 dB dla pasma 47-422 MHz oraz 49-56 dB dla pasma 470-790 MHz. Poziom sygnału wyjściowego wynosi 118 dBµV (pasmo VHF) oraz 121 dBµV (pasmo UHF).
Oferta szerokopasmowych wzmacniaczy budynkowych TERRA:
Nazwa HS-200 HA-210 HA-131L HA-204R65
       
Kod R82309 R82305 R82304 R82308
Pasmo [MHz] 47-422
470-862
47-862 88-790 5-65
87-862
Max. poziom wyjściowy [dBμV] 118/120 107 106 105
Wzmocnienie k. dos. [dB] 43-49/49-56 36 36 37
Kanał zwrotny  NIE NIE NIE TAK
Wzmocnienie k. zwr. [dB] - - - 27/-4
Filtr LTE NIE NIE TAK NIE

Proste sterowanie typu "załącz/wyłącz".

Gniazdo zdalnie sterowane RWG-01 F5224 umożliwia podłączenie dowolnego odbiornika elektrycznego AC 230 V o mocy do 4000 VA i bezprzewodowe sterowanie nim za pomocą dowolnych nadajników systemu exta free. Instalacja urządzenia nie wymaga narzędzi lub przeróbek w istniejącej instalacji elektrycznej - urządzenie jest montowane bezpośrednio do gniazda sieciowego.
Cechy wyróżniające gniazda:
  • współpraca z nadajnikami bezprzewodowego systemu sterowania exta free,
  • sterowanie pracą oświetlenia, ogrzewania itp.,
  • łatwy montaż bezpośrednio w gnieździe wtyczkowym AC 230 V,
  • 5 trybów pracy: załączenie, wyłączenie, tryb monostabilny, bistabilny, czasowy (opóźnione wyłączenie),
  • duży zasięg działania (do 300 m),
  • sygnalizacja optyczna stanu przekaźnika,
  • niski pobór mocy, możliwość pracy ciągłej.
Radiowy nadajnik klawiszowy 2-kanałowy RNK-02 Exta FreeGniazdo zdalnie sterowane RWG-01 Exta FreeRadiowy wyłącznik oświetlenia RWL-01 Exta FreeRadiowy odbiornik dopuszkowy 1-kanałowy ROP-01 Exta FreePilot 8-klawiszowy P-256/8 Exta Free
Gniazdo zdalnie sterowane RWG-01 F5224, pracujące jako odbiornik pilota 8-kanałowego P-256/8 F5118 oraz radiowego nadajnika klawiszowego 2-kanałowego RNK-02 F5101 (sterowanie załącz/wyłącz źródeł światła). Pokazane nadajniki mogą również sterować pracą radiowego odbiornika dopuszkowego 1-kanałowego ROP-01 F5211 lub radiowego wyłącznika oświetleniowego RWL-01 F5220 (sterowanie oświetleniem).

Łączenie pigtaili oraz włókien światłowodowych o różnych standardach.

Praktyka instalatorska pokazuje, że łączenie jednomodowych włókien światłowodowych o różnych standardach nie może być realizowane w sposób dowolny. Zaleca się stosowanie jednego standardu włókna (np. G.652.D, G.657.A1 itd.) w całym torze transmisyjnym. Często jednak instalator przybywający na miejsce instalacji w celu wykonania zakończeń światłowodowych w przełącznicy nie wie, jakie zastanie tam kable.
Możliwe jest spawanie kabli światłowodowych z włóknami w standardzie G.657.A1 z pigtailami z włóknami A2. Połączenia odwrotne (włókno w kablu A2, pigtail A1) cechują już znacznie gorsze parametry. Najpopularniejszych ciągle włókien G.652.D nie należy spawać z pigtailami G.657.A2; można to robić natomiast z włóknami typu A1.
Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
Pigtail jednomodowy PG-52S2, 1xSC/APC, G.657.A2 1m
Najpopularniejsze w instalacjach FTTH: kabel ULTIMODE ILB-2SM-A L7102 wyposażony we włókna G.657.A1 oraz pigtail ULTIMODE PG-52S2 L35522 mogą być ze sobą łączone bez żadnych przeszkód
Warto tutaj zaznaczyć, że przedstawione informacje nie są wytycznymi żadnych norm lub standardów, a wynikają jedynie z doświadczenia instalatorów spawających światłowody. Możliwe, że wybrane modele spawarek światłowodowych lepiej poradzą sobie przy teoretycznie niedozwolonych połączeniach. Uniwersalnym i zawsze słusznym podejściem pozostanie zachowywanie jednego standardu włókien w całej instalacji.

Nowości produktowe:

Drukarka 3D Signal Atmat XL 570x620x635 mm
Drukarka 3D Signal Atmat XL 570x620x635 mm P211261 to nowatorska drukarka 3D. Jej największą zaletą jest bardzo duże pole robocze, umożliwiające tworzenie niesamowitych przedmiotów. Maszyna składa się głównie z części metalowych, a elementy drukowane pełnią tylko rolę drugorzędną (np. obudowa ekranu). Dzięki wykorzystaniu w konstrukcji szafy RACK, możliwe jest łatwe modyfikowanie drukarki wedle własnych pomysłów, a nawet zawieszenie jej na ścianie!

Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7732NI-I4 (32 kanały, 256 Mb/s, 4xSATA, VGA, HDMI)
Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7732NI-I4 K22353 jest nowoczesnym, 32-kanałowym rejestratorem IP, służącym do zapisu, podglądu oraz odtwarzania obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Wyposażony jest w złącza HDMI (rozdzielczość do 4K) oraz VGA (rozdzielczość do 1080p), za pomocą których urządzenie można bezpośrednio podłączyć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, iż jest w pełni samodzielnym rejestratorem. Z uwagi na dużą moc obliczeniową oraz zwiększone pasmo wejściowe i wyjściowe, zalecane jest korzystanie z rejestratorów z serii I w przypadku podłączania kamer o rozdzielczościach 4 MPix i wyższych.
Kabel światłowodowy uniwersalny, samonośny ULTIMODE FC.E-8SM (8 włókien G.657A2)
Kabel światłowodowy uniwersalny, samonośny ULTIMODE FC.E-8SM L72008 jest kablem uniwersalnym w powłoce LS0H. Może więc być stosowany na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. Dzięki wzmocnieniu z włókien aramidowych, kabel ten wytrzymuje nacisk 800 N przy rozpiętości 150 m. Doskonale sprawdza się więc w przypadku instalacji podwieszanych - na przykład przy podłączaniu umieszczonych na słupach punktów dostępowych lub kamer monitoringu. Kabel zawiera włókna jednomodowe w standardzie G.657A2 (promień gięcia 7,5 mm) o średnicy 250 μm.


Warto przeczytać:

FTTH - kabel uniwersalny a kabel wewnętrzny. W przypadku doprowadzania okablowania światłowodowego do budynku najczęściej wykorzystywany jest kabel uniwersalny odporny na promieniowanie UV i wypełniony żelem. Pomimo tego, iż kabel taki pokrywa powłoka LS0H, dzięki czemu może być on instalowany również wewnątrz budynków, zamiana kabla na tradycyjny kabel wewnętrzny zaraz po wejściu do budynku może okazać się dobrym pomysłem ze względu na brak żelu i łatwiejszą eksploatację sieci...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zmiana typu okablowania z uniwersalnego na wewnętrzny wiąże się zawsze z koniecznością instalacji puszki zabezpieczającej spawy
(tutaj Ultimode L5408)
Ciekawie o antenach - XV konkurs wakacyjny DIPOLa 2016
XV Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa już wystartował