Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 5/2014 (03.02.2014)

Termowizja w iPhonie.

Na tegorocznych Targach Elektroniki Użytkowej - CES (Consumer Electronics Show), które odbyły się w dniach 7-10 stycznia w Las Vegas, firma FLIR zaprezentowała sprzętową nakładkę FLIR ONE na telefony iPhone 5 oraz iPhone 5s. Dzięki niej na ekranie telefonu użytkownicy mogą zobaczyć ciepło emitowane przez ludzi, zwierzęta, urządzenia czy źródła środowiskowe z odległości dochodzącej nawet do 100 metrów! Nakładka dodatkowo wyposażona jest w akumulator zwiększający pojemność baterii smartfona o 50%.
Opis funkcjonalny nakładki FLIR ONE
(źródło: flir.com)
Na rynku istnieją darmowe aplikacje do wyświetlania obrazu pseudo-termowizyjnego ze zwykłych kamer w telefonach komórkowych, jednak ich działanie polega na zastosowaniu odpowiednich filtrów programowych, dających jedynie wrażenie widzenia ciepłoty otoczenia. Dedykowane do tego celu urządzenia z czujnikiem podczerwieni są bardzo drogie i kosztują kilka tysiące dolarów, ceny niektórych kamer FLIR przekraczają nawet wartość małego samochodu. Nowy produkt FLIR One ma szansę zostać szlagierem rynku, bowiem najprawdopodobniej będzie sprzedawany w cenie na poziomie 350 $.
FLIR ONE ™ to urządzenie bezdotykowe, które przy pomocy specjalnej kamery wykrywa promieniowanie podczerwone (ciepło) i zamienia go na strumień danych, który jest następnie przetwarzany na obraz na ekranie telefonu. Wykryte ciepło może być bardzo precyzyjnie mierzone, bowiem sensor opracowany został do zastosowań wojskowych. FLIR ONE znajdzie wiele praktycznych, ale także i zabawnych zastosowań, pokazując świat termiczny niewidoczny gołym okiem.

Dane techniczne FLIR ONE:
  • Zakres rozpoznawania temperatury: 0°C do 100°C,
  • Masa: około 90 gramów,
  • Wymiary: dł. 139 mm x szer. 60 mm x wys. 21 mm,
  • Pojemność baterii: 1400 mAh - maksymalna żywotność baterii wynosi ok. dwie godziny ciągłej pracy,
  • Rdzeń: FLIR® Lepton thermal camera core,
  • Rozdzielczość: 640x480 pikseli,
  • Kompatybilność: iPhone 5 oraz iPhone 5s.
Zasada działania FLIR ONE
(źródło: flir.com)
Możliwości związane z osobistą kamerą termowizyjną są wprost nieograniczone. Przykładowo może ona posłużyć właścicielom domów/mieszkań do odnalezienia nieszczelności w oknach, zatynkowanych puszek elektrycznych czy wycieków wody z rury w ścianie. Entuzjaści przyrody mogą obserwować dzikie zwierzęta nawet w całkowitych ciemnościach oraz sprawdzą czy biwakowe ognisko zostało dokładnie ugaszone. FLIR ONE może również posłużyć jako detektor intruzów znajdujących się na prywatnej posesji, odnalezienia zaginionego zwierzaka lub odszukania nieprzytomnej osoby w całkowicie zadymionym pomieszczeniu.
Oczywiście w dobie Twittera i Facebooka zdjęcia i filmy będą mogły być natychmiastowo publikowane na portalach społecznościowych, przedstawiając jego użytkownikom zupełnie nowy punkt postrzegania naszego otoczenia. Premiera FLIR ONE przewidziana jest na wiosnę tego roku.

Jak w prosty sposób zabezpieczyć spawy światłowodowe?

Spawy włókien światłowodowych są miejscami najbardziej narażonymi na uszkodzenia. Bez względu na to, czy do czynienia mamy ze spawami termicznymi, czy mechanicznymi, ich odpowiednie zabezpieczenie jest niezwykle istotne. Najczęściej spaw zabezpiecza się w puszce lub przełącznicy. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na jej montaż.
W sytuacji, gdy należy osłonić spaw wykonany w suchym miejscu wewnątrz budynku, można zastosować prostsze formy ochrony.
Termokurczliwa osłona spawu termicznego dla jednego włókna - 40mm
Osłona dla spawów ULTIMODE TBS-4 (max 4 spawy w osłonie termokurczliwej 45mm lub 60mm),
Termokurczliwa osłona spawu
L5554
Osłona dla spawów ULTIMODE TBS-4
L5560
Dla spawu termicznego podstawową osłoną jest stosowana powszechnie termokurczliwa osłona spawu termicznego L5554 dla jednego włókna. Posiada w sobie metalowy element wzmacniający, uniemożliwiający zgięcie włókna na odcinku 40 mm. Spawy można też umieścić w osłonie Ultimode TBS-4 L5560.
Uchwyt spawów mechanicznych USM-6
Osłona zabezpieczająca na mechaniczny spaw ULTIMODE FAST-MS1
Uchwyt spawów mechanicznych USM-6
L5556
Osłona ULTIMODE FAST-MS1
L5559
Spaw mechaniczny jest nieco mniej wrażliwy na zginanie niż termiczny. W uchwycie USM-6 L5556 można umieścić nawet 6 spawów mechanicznych. Dla pojedynczego spawu na patchcordzie 0,9 mm lub 3 mm doskonałą ochronę stanowić może osłona zabezpieczająca Ultimode FAST-MS1 L5559.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi na platformie hybrydowej.

Telewizja hybrydowa HbbTV (ang. Hybrid Broadcast Broadband TV) to połączenie telewizji cyfrowej z dodatkowymi materiałami dostępnymi przez sieć internetową. Pozwala ona, w trakcie oglądania programu, na dostęp do dodatkowych informacji związanych z daną audycją. I tak np. w trakcie meczu piłki nożnej widz może na bieżąco sprawdzać aktualne statystyki lub pozyskać informacje na temat poszczególnych zawodników.
W Polsce Telewizja hybrydowa po raz pierwszy została uruchomiona przez Telewizję Polską w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Kolejny szczyt popularności nastąpił podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. TVP zapowiada uruchomienie specjalnego serwisu także podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. W pierwszych dwóch tygodniach stycznia 2014 roku TVP odnotowała 170.000 użytkowników usługi HbbTV.
Przewód NETSET UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]Przewód NETSET UTP 5e skrętka wewnętrzna [1m]Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitGniazdo końcowe Signal RTV-SAT / RJ-45 / RJ-11Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Bezprzewodowy Router TP-LINK TL-WDR4300 802.11n (2,4 i 5 GHz)
Domowa sieć LAN zapewniająca bezprzewodowy dostęp do Internetu dla urządzeń mobilnych i przewodowy do treści multimedialnych dla odbiornika TV. Można na nim odtwarzać np. filmy z domowych zasobów (HDD USB) lub z serwisów zewnętrznych (VOD, HbbTV).
Do odbioru HbbTV wymagany jest cyfrowy odbiornik telewizyjny odbierający interaktywne usługi multimedialne w standardzie HbbTV. Możliwy też jest odbiór HbbTV za pośrednictwem STB, który, podobnie jak telewizor, przystosowany jest do odbioru HbbTV. Do pełnego odbioru serwisów HbbTV wymagane jest podłączenie telewizora lub STB do Internetu.
Telewizja Polska ma w planach uruchomienie czterech nowych aplikacji HbbTV. Już w lutym 2014 roku widzowie mają uzyskać dostęp do Aplikacji VOD i Aplikacji EPG. Z kolei na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii powstaną okazyjnie dwie dedykowane aplikacje. Platforma Hybrydowa HbbTV od Telewizji Polskiej dostępna jest obecnie na 8 kanałach emitowanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz u wybranych operatorów cyfrowej telewizji kablowej DVB-C.
Rozwój HbbTV w krajach europejskich na dzień dzisiejszy jest ogromny, a największą popularnością HbbTV cieszy się na rynku niemieckim, o czym świadczyć może ilości dostępnych kanałów TV z HbbTV na satelicie Astra. W 2010 roku liczba urządzeń z zaimplementowanym standardem HbbTV sięgnęła 2 mln (głównie telewizory marki Philips). Jako przykłady działających już aplikacji w HbbTV na rynku europejskim wymienić możemy serwisy: VOD, informacyjne, edukacyjne, reklamowe, T Commerce, Second Screen.

Monitoring wizyjny hotelu.

W historycznym Sandomierzu został otwarty nowoczesny, 51-pokojowy hotel Mały Rzym. Inwestor, chcąc zapewnić bezpieczeństwo gościom i ich mieniu, zlecił firmie Dipol Sandomierz instalację monitoringu wizyjnego.
Kamery n-cam 670 M11284 w zimowej scenerii
Po przeprowadzeniu analizy obiektu i potencjalnych zagrożeń zainstalowano łącznie 33 kamery marki n-cam i v-cam. Kamery kompaktowe n-cam 670 M11284 zostały zamontowane na zewnątrz hotelu. Posiadają obudowę w klasie szczelności IP66, co zabezpiecza je przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki wysokiej rozdzielczości 650 TVL generują szczegółowy obraz. W nocy pracę kamery wspomaga wbudowany reflektor podczerwieni. Kamery wandaloodporne v-cam 490 M10749 posiadają zintegrowany, uniwersalny obiektyw o ogniskowej 2,8 - 12 mm. Pozwala on na dopasowanie kąta widzenia do wymaganego pola obserwacji.
Kamery v-cam 450 M10749 nadzorują wnętrze budynku
Obraz z kamer rejestrowany jest za pomocą trzech rejestratorów marki Ultimax serii 1400. Dzięki zapisowi w rozdzielczości WD1 (960x576 px), pozwalają na nagranie obrazu z kamer w najwyższej, dostępnej dla rejestratorów analogowych rozdzielczości.
Rejestratory Ultimax serii 1400 zamontowane w szafie RACK Signal
Wykorzystując sieć LAN, wszystkie rejestratory zintegrowano w spójny system zarządzany przez jedną aplikację. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest szybki dostęp do zasobów archiwalnych oraz podgląd na żywo w całym obiekcie wszystkich trzech rejestratorów. Wybrane osoby z personelu otrzymały możliwość podglądu obrazu przez Internet za pomocą telefonów, tabletów i innych urządzeń z dostępem do sieci Internet.
W pomieszczeniu serwerowym umieszczono szafę typu Rack 19” Signal, w szafie zamontowano rejestratory ULTIMAX oraz niezbędne akcesoria, takie jak zasilacze, listwy zasilające, switche itp.
Szafa rack Signal z zamontowanym sprzętem

Detekcja ruchu w monitoringu IP.

W niektórych typach instalacji CCTV nie ma sensu stosować ciągłego zapisu obrazu ze względu na niewielką ilość pojazdów lub osób, które poruszają się po obserwowanym przez kamery obszarze. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nagrywania z detekcji ruchu. Umożliwia ono pominięcie zbędnych okresów, w których nie dzieje się nic istotnego, wydłużając czas archiwizacji.
Menu konfiguracji alarmów w rejestratorze NVR Signal K2708
Kamera Signal K1810 oraz rejestratory Signal K2708 i K2716 są ze sobą w pełni kompatybilne i obsługują wszystkie dostępne funkcje - w tym m.in. detekcję ruchu. Obszar detekcji oraz jej czułość ustawia się bezpośrednio w kamerach, a informacja o pojawianiu się niepożądanego obiektu wysyłana jest w postaci metadanych do rejestratora, który rozpoczyna nagrywanie. Zdecydowanie odciąża to procesor NVR-a ze względu na brak konieczności analizy kolejnych klatek obrazu. Aby efektywność działania w/w funkcji była jak najwyższa, dostępnych jest 6 poziomów czułości, które umożliwiają wykluczenie niewielkiego ruchu, jak np. falowanie drzew na wietrze.

Internet w gniazdku elektrycznym.

Transmitery sieciowe TP-LINK TL-PA2010KIT N3363 służą do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Urządzenia są idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku możliwości ułożenia skrętki komputerowej oraz, gdy niemożliwe lub nieoptymalne jest wykonanie sieci bezprzewodowej.
Transmiter jest rozwiązaniem pozwalającym wykorzystać istniejącą w obiekcie instalację elektryczną i uniknąć robót budowlanych, mających na celu poprowadzenie nowych przewodów. W szczególności urządzenie stosowane być może przy urządzeniach R/TV, takich jak: telewizory, amplitunery, czy odtwarzacze sieciowe, przy których często brakuje gniazda internetowego.
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA2010Kit Nano 200 Mb/s
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA2010 Nano 200 Mb/s N3363.
Zapałka pokazuje jak nieduże jest to urządzenie.
Instalacja transmitera sieciowego TP-LINK TL-PA2010KIT N3363 jest bardzo prosta. Należy podłączyć jeden adapter do routera, a następnie włożyć go do gniazdka elektrycznego. Podobną czynność należy wykonać przy drugim gniazdku. Do interfejsu LAN podłączyć można dowolne urządzenie sieciowe. Maksymalna odległość, jaką może pokonać sygnał po przewodach elektrycznych to 300 m. Aby transmisja była możliwa, gniazdka muszą być zasilane z tej samej fazy.

Nowości produktowe:

Obudowa metalowa podtynkowa OMP-5 400x500x120 mm
Obudowa metalowa podtynkowa OMP-5 400x500x120 mm R90587 przeznaczona jest do zabudowy podtynkowej dla małych i średnich instalacji antenowych, celem zabezpieczenia rozgałęźników, odgałęźników, wzmacniaczy, zasilaczy, multiswitchy itp.


Rejestrator IP NVR Ultimax 2108
Rejestrator IP NVR Ultimax 2108 K2108 jest nowoczesnym rejestratorem IP służącym do zapisu, podglądu oraz odtwarzania obrazu z 8 megapikselowych kamer IP z prędkością do 25 kl./s dla każdego urządzenia. Dzięki złączom VGA oraz HDMI, urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, iż jest w pełni samodzielnym rejestratorem. Urządzenie zbudowane jest w oparciu o system operacyjny Linux, wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows.
Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-357D 2xLC-2xST, duplex OM3 1,5m
Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-357D 2xLC-2xST, duplex OM3 1,5m L3357 to odcinek kabla światłowodowego wielomodowego o długości 1,5 metra, zakończony złączami LC duplex i ST duplex.

Nowości Video:

Kabel łatwego dostępu - instalacja w budynkach wielorodzinnych
Na filmie przedstawiono zgodną z najnowszymi standardami i rozporządzeniami metodę rozprowadzania światłowodów w budynkach wielorodzinnych.
Poradnik szczegółowo demonstruje procedury obchodzenia się z włóknami światłowodowymi oraz sposoby na doprowadzenie przewodów do mieszkań abonentów.

Warto przeczytać:

Sterowanie ukrytym sprzętem RTV. Umieszczanie urządzeń RTV w nowoczesnych szafkach lub szufladach, oprócz walorów estetycznych niesie za sobą również spore problemy użytkowe. Sterowanie tak zakamuflowanymi urządzeniami jest często kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem takiego problemu jest przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130 z potrójnym rozgałęźnikiem - przykład użycia
Kamery online - sprawdź nasz sprzęt!
Kamery online - sprawdź nasz sprzęt!