Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2013 (07.10.2013)

mHealth, czyli służba zdrowia w chmurze.

W sierpniu tego roku firma Verizon otrzymała od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków koncesję na prowadzenie projektu "Converged Health Management", czyli usług monitorowania oraz nadzoru stanu zdrowia pacjentów poprzez mobilne urządzenia i aplikacje. Inne firmy z całego świata mają w planach lub starają się o uzyskanie podobnych pozwoleń od lokalnych rządów. Ciągły rozwój technologii urządzeń mobilnych oraz technik transmisji danych stał się inspiracją i oknem możliwości dla nowych zastosowań telefonów komórkowych.
Usługa ogólnie nazywana mHealth to połączenie bazy danych w chmurze, technologii m2m oraz nowoczesnych systemów biometrycznych, zaaplikowanych w niewielkich, czasem wręcz niezauważalnych dla pacjenta aparatach lub używanych na co dzień przedmiotach. Dane na temat stanu zdrowia pacjenta zbierane są okresowo i przesyłane do ogólnej bazy, do której dostęp posiadają właściwi lekarze. Oczywiście baza ta nie jest monitorowana przez nich na bieżąco. Za to odpowiedzialne są odpowiednie mechanizmy oraz aplikacje, które w razie wystąpienia anomalii lub ściśle określonych zjawisk alarmują odpowiednie osoby.
Pomiar ciśnienia krwi telefonem komórkowym
(Źródło: www.chinapost.com.tw)
W USA, gdzie firma Verizon planuje wdrożenie swoich usług, opieka medyczna jest w przeważającym procencie odpłatna. Rocznie wydaje się tam 1,8 biliona dolarów na służbę zdrowia, z czego tylko 49% finansowane jest przez władze federalne lub stanowe, natomiast 51% to środki z zakładów ubezpieczeń lub bezpośrednio od pacjentów. mHealth stanowić może doskonały sposób na pozyskanie oszczędności w tym sektorze. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w innych krajach na świecie. Systemy ochrony zdrowia mHealth to nadzieja i swoisty przeskok cywilizacyjny dla krajów mniej rozwiniętych, gdzie dostęp do służby zdrowia jest ograniczony. W samej Afryce dostęp do lekarza dla większości mieszkańców jest często wręcz niemożliwy, podczas, gdy telefon komórkowy posiada większość mieszkańców. W samej Nigerii aż 87% populacji posiada dostęp do sieci GSM. Rozwój telefonii komórkowej w Afryce jest nieporównywalny do żadnego innego kontynentu. Szanse i okazję w mHealth widzą również rządy. W Azji część państw dofinansowuje powstające systemy, mając nadzieję na obniżenie kosztów funkcjonowania publicznej służby zdrowia.
Globalne monitorowanie stanu zdrowia miliardów ludzi to nie tylko indywidualne korzyści, to także możliwość odkrycia sposobów rozprzestrzeniania się chorób, kontrola epidemii, nowoczesne, niespotykane wcześniej metody walki z wirusami. To przyszłość. Na początek na pomoc liczyć mogą chorzy na serce i cukrzycę.

Urodziny Informatora TV-SAT, CCTV, WLAN.

Dokładnie 15 lat temu pojawił się pierwszy numer Informatora wydawanego przez firmę DIPOL, redagowanego przez inżynierów Sekcji Technicznej. Obecnie dociera on drogą e-mailową do ponad 10 tysięcy subskrybentów, a wiele osób czyta go bezpośrednio na stronie w naszym serwisie internetowym. Jest także często wywieszany na gazetkach szkolnych w technikach łączności. Można go przeczytać w języku polskim, angielskim, czeskim, niemieckim, a także po portugalsku, rumuńsku, słowacku i węgiersku. Autorzy starają się przekazywać najciekawsze nowinki z branży teletechnicznej pozyskane na światowych targach, w zagranicznej prasie specjalistycznej i na witrynach internetowych.
Na przykład 9 lipca 2001 roku Informator donosił:
Ze statystyk naszej strony wynika, że bardzo szybko przyrasta liczba korzystających z przeszukiwarki www.google.com. Nic dziwnego, wystarczy raz skorzystać, żeby docenić szybkość i skuteczność przeszukiwania.
Nasi inżynierowie zwracają uwagę czytelników Informatora na wymogi przy projektowaniu instalacji, techniczne aspekty montażu i eksploatacji urządzeń. Pokazują najnowocześniejsze rozwiązania i przekazują wiele informacji bazujących na własnym doświadczeniu.

Dziękujemy, że od 15 lat są Państwo z nami :)
Informator jest jednokierunkowym strumieniem informacji. Dlatego zapraszamy Państwa do kontaktu z nami na Facebooku, gdzie organizujemy konkursy, publikujemy newsy, informujemy o ciekawych produktach i rozwiązaniach. Spotykamy się tam z żywiołowymi komentarzami i sugestiami. Z okazji jubileuszu Informatora został ogłoszony specjalny, facebookowy konkurs z licznymi nagrodami.

Jak poprawić sygnał mobilnego Internetu?

Inwestor w Rumunii zmagał się z problemem słabego zasięgu sygnału ze skrzynki licznika energii (licznik w skrzynce wysyła do elektrowni za pomocą sieci GSM (GPRS) statystyki bieżącego zużycia prądu). Górzysty teren wokół miejsca montażu licznika skutecznie uniemożliwiał zrealizowanie pewnej transmisji na standardowej, dołączonej do modemu antenie.
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz + 10 m  przewodu + wtyk SMA
Antena GSM 20-elementowa
ATK 20/850-960 MHz z przewodem
A7027
Rozwiązaniem problemu było podłączenie do modemu GSM kierunkowej anteny ATK 20/850-960 MHz A7027 oraz ustawienie jej w stronę nadajnika operatora GSM. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w instalacjach realizowanych w terenie górzystym ustawienie anteny w kierunku nadajnika nie zawsze da najbardziej pożądany efekt. Lepsze rezultaty otrzymać można znajdując mocny sygnał pochodzący z odbicia na jednej z przeszkód terenowych.
Antena ATK A7027 podłączona do modemu GSM obsługującego licznik energii na słupie elektrycznym

Idealny kabel do połączeń wewnątrzbudynkowych.

Ze względu na swoje własności fizyczne, światłowody posiadają określony promień gięcia włókna, poniżej którego drastycznie wzrasta tłumienie toru optycznego, co skutkuje zmniejszeniem zasięgu transmisji.
Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-4SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (4 włókna G.657A1)
Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
ULTIMODE ILB-4SM-A
L7104
ULTIMODE ILB-2SM-A
L7102
Wykorzystując istniejące budynkowe szachty kablowe wraz z orurowaniem (w przeciwieństwie do dedykowanych koryt światłowodowych), należy stosować światłowody, w których włókno jest dodatkowo chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi, powstającymi na etapie układania, i jednocześnie wystarczająco giętkie.
Firma DIPOL wprowadziła do swojej oferty kable światłowodowe w powłoce wyznaczającej płaszczyznę zginania. Uniemożliwia to skręcenie i zapętlenie kabla, co zwykle skutkuje jego mikropęknięciami. W wersji jednomodowej zastosowane zostały włókna standardu G.657A, których minimalny promień gięcia został zmniejszony w stosunku do tradycyjnych włókien G.652D i wynosi 40 mm.
Budowa płaskiego przewodu FTTH:
1. Włókna jednomodowe G.657A
2. Wzmacniające pręty FRP
3. Powłoka zewnętrzna LSZH odporna na UV


Kable o ograniczonym promieniu gięcia są lekkie, mają niewielkie rozmiary oraz dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki z zatopionymi prętami aramidowymi bardziej wytrzymałe, zarówno na naprężenia wzdłużne, jak i zgniecenia.

Cyfrowa stacja czołowa w zakopiańskim hotelu.

Właściciel jednego z hoteli w Zakopanem zdecydował się na budowę instalacji telewizyjnej liczącej w sumie 53 odbiorniki telewizyjne. Całość oparto na stacji czołowej, dzięki czemu w każdym z pokoi gościnnych udostępniono szeroką paletę kanałów, bez konieczności montażu w pokojach jakichkolwiek dodatkowych urządzeń. W skład oferty programowej weszło 20 kanałów telewizji naziemnej DVB-T, 5 kanałów telewizji satelitarnej oraz 4 kanały prezentujące wybrane przez hotel treści. Całość udostępniona została w cyfrowym standardzie DVB-T. Montażu i konfiguracji sprzętu podjęła się firma Apollo z Zakopanego.
W obiekcie zainstalowano stację czołową TERRA MMH-3000, zestaw dwukanałowych modulatorów DVB-T mdx420 R82518 oraz 2 panele kanałowych wzmacniaczy Alcad ZG-401, odpowiedzialnych za wzmocnienie sygnału z modulatorów. Całość zamontowana została w szafie RACK marki Signal.
Stacja czołowa MMH-3000 TERRA oraz cyfrowe modulatory DVB-T mdx420 R82518 w hotelu
Jednostka centralna UC-380 R81700 wyposażona została w panel enkodera TRX-360 R81709, do którego podłączono 3 panele RDC-311 R817102. Taka konfiguracja pozwala na odbiór i dystrybucję w postaci cyfrowej maksymalnie 8 programów z 3 transponderów. W tym przypadku jest to 5 kanałów. Do wprowadzenia do instalacji własnych programów reklamowych wykorzystano dwa dwukanałowe modulatory mdx420 R82518. Źródłem sygnału mogą być dowolne urządzenia A/V: odtwarzacz multimedialny, komputer PC, laptop, odtwarzacz DVD, itp.

Jak wybrać kamerę typu dzień/noc?

Kamery typu dzień/noc zapewniają możliwie najlepszy obraz, zarówno w pełnym oświetleniu sceny, jak i przy całkowitym braku światła widzialnego. W drugim przypadku stosuje się reflektory światła w zakresie podczerwieni. Aby kamera kolorowa widziała obraz w podczerwieni przełącza się ją w tryb czarno/biały. Zwiększa się wówczas także jej czułość. Kamera, w przeciwieństwie do ludzkiego oka, widzi promieniowanie podczerwone i może skutecznie je wykorzystać do tworzenia wyraźnych, lepszej jakości obrazów. Przy wystarczającym oświetleniu reflektor IR jest wyłączany, ale naturalne światło dzienne ma też w sobie promieniowanie z zakresu podczerwieni. Powoduje ono problemy z balansem bieli - kamera nie oddaje rzeczywistych kolorów, i tak np. kolor czarny często “widziany” jest jako kolor granatowy itp. Takie zachowanie kamery często traktowane jest przez instalatorów jako uszkodzenie. Dlatego w trybie kolorowym światło podczerwone musi być odfiltrowane.

Ze względu na sposób blokowania podczerwieni rozróżniamy 2 typy kamer dzień/noc:
  • Kamery dzień/noc ICR nazywane są „prawdziwymi kamerami dzień/noc” - posiadają mechaniczny filtr podczerwieni. Filtr ten w trybie dziennym blokuje światło podczerwone, a w trybie nocnym odsuwa się, przepuszczając światło w zakresie podczerwieni.
Kamera BOX u-cam 110 (420 TVL, Sony Super HAD CCD, 0.8 lx)
Kamera Sunell IRC59/21AKDN - wysokiej klasy kamera z mechanicznym filtrem podczerwieni ICR
Kamera kompaktowa n-cam 210 (420 TVL, Sony Super HAD II, 0.01 lx, 6mm, IR 30m)
Kamera kompaktowa n-cam 250 M11249 bez filtra mechanicznego podczerwieni
Wyróżnić można również grupę kamer posiadających wbudowany na stałe filtr podczerwieni. Wyklucza to potrzebę stosowania elektronicznej obróbki obrazu, ale również uniemożliwia współpracę z oświetlaczami IR. Kamery tego typu posiadają zwykle zwiększoną czułość, jednak w praktyce wymagają, aby monitorowany obszar był chociaż minimalnie oświetlony światłem widzialnym.

Integracja analogowego CCTV z monitoringiem IP.

Ze względu na spadające ceny rejestratorów analogowych inwestowanie w dedykowane serwery wideo staje się nieekonomiczne. Rejestratory ULTIMAX 4, 8 i 16 kanałowe pełnić mogą rolę zarówno cyfrowych rejestratorów wideo i audio (DVR), jak również cyfrowych serwerów video (DVS). Współpracować mogą z płatnym oprogramowaniem lub rejestratorami sieciowymi NUUO za pośrednictwem protokołu RTSP. W wersji ekonomicznej możliwe jest stworzenie sieci hybrydowej i wykorzystanie darmowego oprogramowania VMS, w którym rejestrator Ultimax widziany jest jako kolejny element sieci IP.
Kamera IP box (5MPix) Aptina Sunell SN-IPC54/40EDN ONVIFKamera IP box Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPC54/14EDN ONVIFSwitch PoE TP-LINK TL-SG1008P 8portów (4xPoE)Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX 1304 25kl./s H.264 HDMIKamera BOX u-cam 650 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)Kamera sufitowa CAM 650 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 2.8-12mm, OSD, 0.01 lx)Rejestrator sieciowy NUUO NVR Titan NT-8040(R) (max 64 kanały)
Schemat podłączenia rejestratora analogowego ULTIMAX M72304,
jako źródła obrazu w sieci IP, do NVR NUUO Titan K4804
Rejestratory ULTIMAX mogą być stosowane jako samodzielne jednostki centralne niewielkich instalacji monitoringu lub stanowić jedno z wielu ogniw bardziej rozbudowanego systemu. Dzięki ogromnej uniwersalności i elastyczności, przy jednoczesnym uwzględnieniu bardzo specjalistycznych opcji, urządzenia te stosowane są na całym świecie do zabezpieczania banków, systemów bankowych (bankomaty), infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury komunikacyjnej, firm transportowych, zakładów przemysłowych, magazynów, obiektów handlowych, instytucji i firm.
Nowości w firmie DIPOL:
 Obiektyw ClearHD 3,3-10,5 mm (DC, F1.4, 5.0 Mpix, z korekcją IR )
Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
Pilot zdalnego sterowania RCU-650
Obiektyw ClearHD 3,3-10,5mm
DC, F1.4, 5.0 Mpix, z korekcją IR
M2284
Kabel ULTIMODE ILB-2SM-A
2 włókna G.657A1
L7102
Pilot zdalnego sterowania
RCU-650
A99650
Warto przeczytać:
Jak dobrać uchwyt do telewizora? Niejednokrotnie od ulokowania odbiornika zależy to, czy korzystanie z niego będzie stanowić przyjemność, czy też będzie niewygodne i zarazem szkodliwe dla zdrowia. Dobór uchwytu sprowadza się do trzech wielkości charakterystycznych dla każdego uchwytu: nośność, rozmiar oraz standard mocowania...więcej
Skutki złego doboru uchwytu do telewizora:
zmniejszony zakres regulacji lub telewizor nie przysłania sobą zbyt dużego uchwytu
Zasilanie kamer przy użyciu skrętki (cz. 2). W systemach CCTV wykorzystuje się skrętkę komputerową nie tylko do transmisji sygnału wideo, ale też do przesyłu zasilania. Mała średnica przewodów w skrętce (0,5 mm), powodująca duże spadki napięcia wraz ze wzrostem długości kabla, mocno ogranicza możliwości tego prostego i taniego rozwiązania...więcej
Schemat zastosowania zasilacza DC 40V M1830 ze stabilizatorem napięcia DC 12 V M1831 do przesyłu zasilania do kamer poprzez skrętkę komputerową na duże odległości
Optyczna instalacja TV/SAT. Zaletą instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na zdecydowanie większe odległości niż przy pomocy kabli koncentrycznych. Instalacje światłowodowe są w 100% odporne na przepięcia i wyładowania atmosferyczne. W przeciwieństwie do medium miedzianego w sensie elektrycznym światłowody są izolatorami i są obojętne na skutki emisji fal radiowych o dużych energiach...więcej
Hybrydowa instalacja multiswitchowa optyczno-miedziana