Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2013 (1.04.2013)

Zapomniałeś klucza? Żona wyśle Ci go mailem!

Niemiecka organizacja badawcza Fraunhofer zaprezentowała podczas tegorocznych targów CeBIT 2013 technologię "Key2Share", dzięki której użytkownicy smartfonów wyposażonych w moduł NFC (Near Field Communication) będą w stanie otwierać drzwi oraz przesyłać klucze do zamków innym użytkownikom drogą elektroniczną.
Klucze wydawane są przez serwer Key2Share, a następnie wysyłane do telefonu użytkownika zarejestrowanego w systemie. Prawa dostępu mogą być współdzielone z innymi zarejestrowanymi osobami: przyjaciółmi, kolegami i współpracownikami, poprzez wzajemne udostępnianie drogą elektroniczną właściwego dla danego "zamka" kodu QR. Oprócz zwykłego współdzielenia kluczy między użytkownikami, możliwe jest nakładanie na nie czasowych ograniczeń np. możliwość używania klucza tylko w określonych dniach lub godzinach, co jeszcze bardziej rozszerza obszar zastosowań tej nowej technologii.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Prezentacja technologii Key2Share
Przesłany kod QR oznaczany jest podpisem centralnego serwera, a następnie autoryzowany przez podanie loginu i hasła użytkownika w aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym. Jest to zabezpieczenie na wypadek skopiowania kodu przez osoby nieuprawnione.
Sam proces otwarcia zamka polega na zbliżeniu urządzenia wspierającego komunikację bliskiego zasięgu np. smartfona lub tabletu do czytnika.
Key2Share znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie współdzielony jest dostęp do zamkniętych pomieszczeń lub obszarów jak np. pokoje hotelowe, biura, parkingi strzeżone itp. Rozwiązanie firmy Fraunhofer pozwala na szybką i bardzo łatwą dystrybucję kluczy oraz ich błyskawiczną blokadę w wypadku, gdy użytkownik straci swojego smartfona. Key2Share obecnie wspierany jest przez telefony z systemami Android. Planowana jest również integracja z innymi systemami operacyjnymi urządzeń mobilnych.

Światłowodowe złącza mechaniczne - jak to działa?

Dlaczego do wszystkich rodzajów włókien stosuje się jeden i ten sam spaw mechaniczny, a złącze mechaniczne dedykowane jest do konkretnego rodzaju włókna?
Przekrój korpusu złącza mechanicznego SC/UPC:
1 - światłowód jednomodowy, 2 - włókno 125 um umieszczone w V-rowku, 3 - żel optyczny
kompensujący niedoskonałości pozycjonowania włókien i tłumiący drgania,
4 - prefabrykowane włókno odpowiedniego standardu wklejone w ferrulę
Zasada pracy złącza mechanicznego jest niezwykle prosta. W ferruli jest wklejone włókno odpowiednie dla danego rodzaju złącza. Ponieważ łączyć można ze sobą jedynie włókna o takiej samej średnicy rdzenia, wykorzystywać należy dedykowane spawy mechaniczne dla kabli OM1, OM2 (wielomodowe) oraz SM (jednomodowe). Dodatkowo, dla przewodów SM złącza niejednokrotnie występują w wersji z prostą (UPC) lub ściętą (APC) ferrulą, co dodatkowo zwiększa ilość możliwych kombinacji.
Uniwersalne złącza mechaniczne KeyQuick10
Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/UPC OM4 50/125
Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/UPC MM 62.5/125
Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/UPC SM
Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/APC SM
SC/UPC OM4
L5733
SC/UPC MM
L5736
SC/UPC SM
L5753
SC/APC SM
L5756
Złącza mechaniczne to najtańszy i najprostszy sposób zakańczania światłowodów. Szybkozłącza nadają się do zakańczania linii optycznych wszędzie tam gdzie są stosowane tradycyjne, klejone złącza optyczne np. do zakańczania włókien światłowodowych w przełącznicach budynkowych.
Złącza i mechaniczne spawy KeyQuick są w 100% zgodne z międzynarodowymi standardami i normami IEC 61753-1 oraz Telcordia GR-326.

Modernizacja zbiorczej instalacji telewizyjnej.

Spółdzielnia mieszkaniowa zdecydowała o modernizacji instalacji telewizyjnej w budynkach mieszkalnych na jednym z większych osiedli. Prace objąć miały demontaż starych urządzeń do obsługi sygnału telewizji naziemnej i budowę nowoczesnej instalacji do odbioru cyfrowego sygnału DVB-T oraz sygnału satelitarnego dla dwóch pozycji satelitarnych Hotbird oraz Astra.
Prace rozpoczęto od modernizacji trzy kondygnacyjnego budynku z czterema klatkami z 72 gniazdami (36 mieszkań doposażanych w dwa gniazda). Pierwszym problemem przed jakim stanął wykonawca był dobór odpowiedniego okablowania. Ze względu na niską tłumienność oraz bardzo wysoką skuteczność ekranowania zastosowano przewód TRISET PROFI E1010 wewnątrz budynku, natomiast do połączeń zewnętrznych pomiędzy antenami a urządzeniami wewnętrznymi TRISET-113 PE E1017.
Do dystrybucji sygnału satelitarnego DVB-S/S2 oraz naziemnego DVB-T, zdecydowano się na zastosowanie systemu multiswitchowego marki TERRA opartego na multiswitchu MSV-912 R70862.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat instalacji SMATV zaprojektowanej w darmowym programie SatNet TERRA.
Film przedstawiający proces projektowania instalacji multiswitchowej.
W opisywanym przypadku, w poszczególnych klatkach na każdej kondygnacji umieszczono zestaw multiswitch MSV-912 R70862 + rozgałęźnik SS904 R70523. Ze względu na niewielkie odległości między multiswitchami, nie było konieczności stosowania odgałęźników o stopniowanym tłumieniu, a drobne różnice poziomu sygnału wynikające z różnej długości tras kablowych skompensowano na samych multiswitchach. Dzięki aplikacji SatNet możliwa była weryfikacja wszystkich ustawień już na etapie projektowym. Projektant założył, iż każdy z multiswitchy zostanie zasilony po liniach sygnałowych H ze wzmacniacza szerokopasmowego SA0-901 R70901.
Na uwagę zasługuje też fakt zastosowania na wejściu instalacji dwóch podwójnych wzmacniaczy kanałowych at420 Terra R82510 z zasilaczem DR-60-12 R82532 umieszczonych na szynie R82538. Zestaw taki pozwala na wzmocnienie maksymalnie 4 multipleksów DVB-T, zapewniając wysoki i stabilny (układ automatycznej kontroli wzmocnienia AGC) poziom sygnału na wyjściu.

Ostry obraz w systemach CCTV - głębia ostrości.

W technice fotograficznej i filmowej często używanym zabiegiem zwrócenia uwagi obserwatora jest wyostrzanie bliższego planu i rozmazanie dalszego. W monitoringu CCTV najważniejsze jest uzyskanie maksymalnej ostrości na całym obrazie.
Głębia ostrości (DOF - Depth of Field) określa zakres odległości w jakich obserwowane obiekty sprawiają wrażenie ostrych (mają wyraźne, nierozmazane kontury). Zakładając, że posługujemy się obiektywem o odpowiednich parametrach (tzn. rozdzielczość dostosowana do rozdzielczości kamery - również na krańcach), wartość głębi ostrości można obliczyć na podstawie wzoru:
gdzie:
DOF - głębia ostrości [mm]
N – wartość przesłony
f – ogniskowa obiektywu [mm]
s – odległością na jaką nastawiona jest ostrość obiektywu [mm]
c – średnica krążka rozmycia (wartość zależna od przetwornika, dla 1/3” można przyjąć 0,005) [mm]
Ze wzoru przedstawionego powyżej wynika, że głębia ostrości zależy od:
  • przesłony – im wyższa jest jej wartość tym mniejszy otwór, przez który wpada światło i większa głębia ostrości,
  • odległość na jaką ustawiona jest ostrość obiektywu (odległość między przedmiotem a aparatem) - im odległość ta jest mniejsza, tym głębia ostrości też jest mniejsza,
  • ogniskowej - im dłuższa tym głębia ostrości mniejsza.
Podsumowując: Aby osiągnąć ostry obraz na wszystkich planach należy stosować: dużą wartość przysłony i obiektywy o jak najkrótszych ogniskowych. Jeżeli uzyskany w ten sposób plan będzie za szeroki trzeba kamerę przenieść bliżej obserwowanego obiektu. Jeżeli zastosowanie większej przysłony spowoduje za słabe naświetlanie przetwornika to należy użyć kamery o większej czułości lub wykorzystać tryb B/W.

Funkcja "Smart search" w rejestratorach Hikvision.

Rejestratory renomowanego producenta Hikvision serii DS-7204HVI-SV M72104, M72108 oraz M72116 pozwalają na szybkie przeglądanie nagrań w celu znalezienia momentu, w którym zaszło dane zdarzenie. Funkcja "Smart search" pozwala na wyszukanie ruchu w zdefiniowanym obszarze kadru kamery i szybkie odnalezienie momentu, w którym dokonano kradzieży a następnie wyeksportowanie tego fragmentu na pamięć zewnętrzną w celu przekazania odpowiednim służbom.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Nowe rejestratory HIKVISION serii DS-72xxHVI-SV WD1 (976 x 582 pix)
Oprócz opisanej wyżej funkcjonalności do istotnych zalet urządzeń M72104, M72108 oraz M72116 zaliczyć można m.in. obsługę przeglądarek IE, Google Chrome, Opera, Safari a przede wszystkim rejestrację w rozdzielczości WD1 (960 x 576 pix), pozwalającą na zapis pełnego obrazu z kamer 650 TVL (700 TVL w trybie czarno/białym) mających rozdzielczość 976 x 582 pix. Rejestratory 4CIF ze względu na niższą rozdzielczość (704 x 576) traciły znaczną część informacji z kamer 650TVL.

Router ADSL o większych możliwościach.

Router z modemem TD-W8968N N2909 jest urządzeniem zapewniającym użytkownikom dostęp do połączenia internetowego poprzez linię ADSL lub port Ethernet WAN (EWAN). Urządzenie pozwala na współdzielenie łącza bezprzewodowo z prędkością 300 Mb/s.
Bezprzewodowy Modem ADSL2+ TP-LINK TD-W8968N 802.11n
Bezprzewodowy Modem ADSL2+ TP-LINK TD-W8968N 802.11n N2909
Port USB 2.0 routera umożliwia użytkownikom udostępnianie danych poprzez sieciowy dysk USB lub serwer FTP. Użytkownicy mogą również udostępniać muzykę, pliki wideo i zdjęcia dzięki wbudowanemu serwerowi mediów. Ponadto wbudowany serwer druku ułatwia korzystanie z drukarki sieciowej w domu lub w biurze.
Bezprzewodowy Modem ADSL2+ TP-LINK TD-W8968N 802.11nKarta 802.11n TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s - WYPRZEDAŻKarta 802.11n TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/s
Przykładowy schemat instalacji obrazujący możliwości routera N2909
Nowości w firmie DIPOL:
Antena satelitarna kompozytowa Laminas OFC-1200P + zawieszenie Az-El
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-SV WD1 H.264 HDMI
Media konwerter M-407M-2 - jedno włókno jednomodowe do 40 km + 2-portowy switch
Antena kompozytowa
Laminas OFC-1200P
A9670
Rejestrator HIKVISION
DS-7204HVI-SV WD1
M72104
Media konwerter ze switchem
Ultimode M-407M-2
L11542
Warto przeczytać:
Światłowodowa rewolucja - cyfrowa telewizja w szpitalu. Projektant instalacji teletechnicznych, w jednym z polskich szpitali, zdecydował się na nowoczesną transmisję światłowodową, ograniczając do niezbędnego minimum okablowanie miedziane. W projekcie instalacji telewizyjnej zaproponowano urządzenia znajdujące się w ofercie firmy DIPOL...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat ideowy instalacji telewizyjnej w szpitalu,
opartej na światłowodowym kablu łatwego dostępu Ultimode BS-12 L7712
Podział cyfrowej "kablówki" na kilka telewizorów. Podział sygnału „kablówki cyfrowej", w której dostarczany jest wyłącznie sygnał telewizyjny realizowany może być za pomocą typowych, pasywnych rozgałęźników, np. R60102 dla dwóch TV lub R60103 dla 3 TV, przy czym pamiętać należy, że jeśli sygnał ten jest kodowany, to przy każdym z dodatkowych gniazd końcowych konieczne będzie umieszczenie odpowiedniego dekodera wraz kartą. Z reguły taki podział ma sens jeżeli w parze z sygnałem cyfrowym nadawany jest sygnał analogowy, dostępny na wszystkich odbiornikach...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Podział cyfrowej telewizji kablowej z Internetem
Jak przesyłać obraz z kilku kamer analogowych przez 1 kabel koncentryczny? Instalator dysponując tylko 1 kablem koncentrycznym i nie mając możliwości położenia dodatkowego okablowania musiał przesłać sygnał z 4 kamer do rejestratora...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat układu pozwalającego na przesłanie obrazu z 4 kamer analogowych przez kabel koncentryczny;
instalacja umożliwia podglądanie obrazu z kamer bezpośrednio na telewizorze i rejestrację na DVR
Antena satelitarna 35cm Camping set OFFSET