Nr 04/2013 (21.01.2013)
CES 2013 rekordowy, ale mało innowacyjny.
Największe na świecie Targi Elektroniki Użytkowej - CES (Consumer Electronics Show) odbyły się w dniach 8-11 stycznia 2013 r. w Las Vegas. Uczestniczyło w nich ponad 3000 wystawców - najwięcej w dotychczasowej, 45 letniej historii wystawy. Trendy, które kształtują się na CES mają duże znaczenie dla przyszłości elektroniki, tu bowiem po raz pierwszy zaprezentowano takie urządzenia jak magnetowid (VCR) w 1970 roku, kamerę (camcorder) - 1981, odtwarzacz CD - 1981, DVD - 1996, HDTV - 1998, Xbox - 2001, odtwarzacz Blu-ray – 2004. Wśród dominujących na tegorocznych targach tematów wyróżnić można urządzenia pracujące w rozdzielczości Ultra HD oraz telewizory z podświetleniem OLED. Te ważne z punktu widzenia multimediów techniki, dadzą podstawę do odświeżenia w najbliższym czasie oferty przez koncerny produkujące telewizory. Z drugiej jednak strony odnieść można wrażenie, że mamy tu do czynienia z odgrzewaniem przysłowiowego kotleta - samo zwiększenie rozdzielczości z HD na 4K nie może być rewolucją porównywaną z przeskokiem SD - HD. Na tegorocznym CES brakło prawdziwych innowacji, mogących zmienić funkcjonowanie pewnych dziedzin naszego życia. Było jednak sporo ciekawych gadżetów...Jedną z ciekawszych pozycji prezentowanych przez firmę Panasonic był 20-calowy tablet 4K o grubości 1 cm, oparty na Windows 8. Urządzenie ma być przeznaczone dla projektantów, konstruktorów, grafików, czy fotografów tworzących swoje prace za pomocą zdalnego dostępu do serwerów obliczeniowych (cloud computing). Jego główną zaletą jest przede wszystkim przekątna wyświetlacza, ponieważ codzienna praca na mniejszych urządzeniach jest o wiele trudniejsza.
20 calowy tablet firmy Panasonic
LG zaprezentowało wygięty telewizor OLED o przekątnych: 55, 65 i 84 cale. Urządzenia dzięki technologii OLED charakteryzują się wyjątkowo rzeczywistym obrazem, a przez zakrzywienie matrycy - również bardziej naturalną głębią przestrzeni. Wygięty ekran ma umożliwić w przyszłości oglądanie filmów 3D bez użycia okularów.
Telewizor OLED firmy LG - 3D bez okularów?
Identyczną technologię zakrzywionych telewizorów przedstawił Samsung. Oprócz niej koreański gigant zaprezentował model F9500, który jako pierwszy na świecie oferując funkcję Multi-View, pozwala na oglądanie dwóm widzom różnych programów w tym samym czasie. Umożliwiają to dedykowane okulary 3D synchronizujące się z wyświetlanym obrazem dla wybranego programu, a dzięki osobistym słuchawkom odbierają odpowiednią ścieżkę dźwiękową.
Na targach CES nie zabrakło również gadżetów przyszłości takich, jak... karabin z systemem operacyjnym Linux, który przejmuje na siebie obliczenia konieczne przy oddawaniu strzałów na duże odległości. Oprogramowanie samo wybierze m.in. optymalny moment dla oddania strzału, informując o tym strzelca. Rozwiązanie jest bardzo podobne do obecnie stosowanego w nowoczesnych myśliwcach. Karabin dzięki wbudowanej bezprzewodowej karcie sieciowej może się połączyć się z iPhonem/ iPadem i na żywo przekazać mu obraz z kamery celownika, np. do przeprowadzenia szkoleń innych osób.
Karabin z systemem operacyjnym Linux - sam dokona obliczeń i wybierze optymalny moment strzału
Nowinki technologiczne zaprezentowały też koncerny związane z branżą motoryzacyjną. Audi pokazało swoją wersję samojezdnego auta. Niemiecki koncern podobnie jak Google i Lexus od pewnego czasu pracuje nad w pełni autonomicznym pojazdem. Na chwilę obecną rozwiązanie Audi pozwala na przywołanie samochodu do właściciela za pomocą smartphone'a np. z odległego miejsca na parkingu.
Na targach rozstrzygnięto konkurs oraz rozdano nagrody BEST OF CES AWARDS, ich laureaci mogą już liczyć zyski - promocja na targach w Las Vegas jest najlepszym wsparciem marketingu. Staranna selekcja produktów, profesjonalizm jury jest również wskazówką dla konsumentów, którymi produktami warto się zainteresować. Tegoroczna edycja zdecydowanie wskazuje na telewizory wysokiej rozdzielczości UHD (Ultra High Definition) oraz technologię OLED.
Pomiar mocy w sieci światłowodowej.
Sieci światłowodowe wymagają szczególnej staranności wykonania. Podczas tworzenia infrastruktury brać należy pod uwagę nie tylko kwestie poprawnego zarobienia złączy (dospawania pigtaili lub założenia złączy mechanicznych), lecz także promienie gięcia ułożonego przewodu oraz promienie gięcia pojedynczych włókien.Każde odstępstwo od zaleceń skutkować może wprowadzeniem tłumienia, które uniemożliwi nawiązanie połączenia między urządzeniami końcowymi. Dla wygody każdy z instalatorów, chcący pracować z sieciami fotonicznymi, powinien wyposażyć się w minimalny zestaw narzędzi. Podstawowe elementy stanowią tutaj: miernik mocy optycznej oraz wizualny lokalizator uszkodzeń.
Miernik OPTOKON PM-800 L5818 to zaawansowany miernik przeznaczony do pomiaru strat mocy optycznej w torze światłowodowym wielo- i jednomodowym. Miernik skalibrowany jest do pomiaru sześciu długości fali: 850, 1300, 1310, 1490, 1550 i 1625 nm. Posiada możliwość ustawienia wartości referencyjnej 0 dB co pozwala na usprawnienie pomiarów toru optycznego. Można nim wykonać pomiar mocy bezwzględnej w dBm oraz względnej w dB.
Wizualny lokalizator uszkodzeń jest w stanie wykryć uszkodzenia światłowodu, które nie są widoczne gołym okiem. Uszkodzenia mechaniczne często występują na końcach włókien i są wynikiem złego obchodzenia się z przewodem podczas instalowania.
Wizualny lokalizator uszkodzeń L5933 przeznaczony jest do diagnozowania problemów z okablowaniem światłowodowym. Przeznaczony jest do testowania jednomodowych oraz wielomodowych kabli światłowodowych. Moc narzędzia pozwala na testowanie łączy do 3 km. Generowane światło widzialne o długości 650 nm wydostaje się ze zbyt mocno zagiętych lub złamanych światłowodów a także ze źle zarobionych złączy, co pozwala na szybkie znalezienie źródła problemu.
Multiswitchowa instalacja zbiorcza w topologii kaskadowej.
Założeniem projektu było doprowadzenie do każdego z 64 gniazd RTV/SAT R694100 sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz sygnału satelitarnego SAT dla dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird oraz Astra.Na dachu budynku zainstalowano zestaw antenowy, w skład którego weszły antena satelitarna A9662 oraz antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit A2670 do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Następnie 9-cio kablową magistralą zbudowaną w oparciu o przewód koncentryczny TRISET-113 PE E1017 sygnał na odcinku 30 m doprowadzony został do rozgałęźnika SSQ 908 R70529, na którym nastąpił podział sygnału do czterech klatek. Życzeniem inwestora było, aby nie budować oddzielnych instalacji w poszczególnych klatkach. Na poniższym rysunku przedstawiono schemat opisywanej instalacji RTV/SAT wykonany w programie SatNet (całkowity widok dostępny po kliknięciu na miniaturę schematu).
Schemat instalacji SMATV zaprojektowanej w darmowym programie SatNet TERRA.
Link do filmu przedstawiającego proces projektowania instalacji multiswitchowej.
Link do filmu przedstawiającego proces projektowania instalacji multiswitchowej.
W opisywanym przypadku, w poszczególnych klatkach na każdej z trzech kondygnacji umieszczono przelotowy multiswitch MS-951 R70951, a na czwartej (najniższej) kondygnacji końcowy multiswitch MS-952 R70952. W instalacji wykorzystano również zestaw wzmacniaczy kanałowych at420 Terra R82510 do wyrównania poziomu sygnału poszczególnych multipleksów DVB-T.
Zasilanie wszystkich urządzeń może odbywać się w dwojaki sposób: z podłączonych do multiswitchy końcowych zasilaczy 18 V R71465 lub z wbudowanego we wzmacniacze SA-901 R70901 zasilacza. W obu przypadkach zasilanie realizowane jest po liniach sygnałowych polaryzacji horyzontolnej (H). Oznacza to brak konieczności prowadzenia instalacji zasilania na każde z pięter.
Dyskretny monitoring 24h.
Przedstawione poniżej rozwiązanie pozwala na monitoring miejsc, gdzie wymagana jest obserwacja całodobowa, która będzie niezauważalna dla postronnych osób. Przykładem zastosowania może być monitoring dróg lub lasu, zabezpieczający przed kradzieżą drewna, czy wysypywaniem odpadów.Schemat instalacji pozwalający na bezprzewodowy przesył wideo
z obiektu podlegającego dyskretnemu monitoringowi
z obiektu podlegającego dyskretnemu monitoringowi
Podstawowym elementem systemu monitoringu jest reflektor podczerwieni IRN40 M1649, który pozwala wygenerować wiązkę światła niewidoczną dla ludzkiego oka, ale widoczną dla kamery u-cam 650 M11194. Do transmisji obrazu wykorzystano zestaw TCO5807h M1559, pozwalający na transmisję obrazu na odległość do 2 km. Do prawidłowego działania zestawu wymagana jest pełna „widzialność optyczna" anten. W przypadku jej braku można zastosować inny zestaw bezprzewodowy M1559 jako retransmiter sygnału. Retransmiter montuje się na wysokim obiekcie, skąd widać punkt nadawczy oraz punkt odbiorczy. Jako urządzenie służące do zapisu obrazu wybrano rejestrator 4-kanałowy HIKVISION DS-7204HVI-ST/M M72041, który umożliwia zdalny podgląd oraz dostęp do nagrań przez Internet, zarówno przy użyciu komputera, jak i telefonu komórkowego. Daje to bieżącą kontrolę nad monitorowanym obiektem oraz możliwość szybkiej interwencji.
Kamery analogowe w sieciach IP.
W przypadku, gdy klienci chcą przejść z systemu monitoringu analogowego na IP, nie ma konieczności wymiany wszystkich kamer. Dzięki serwerom wideo K1601 można je wykorzystać w modernizowanym systemie monitoringu. Serwer firmy Sunell umożliwia transmisję zarówno obrazu, jak i sterowania PTZ przez sieć Ethernet.Kamery IP oraz analogowe, podpięte do serwera K1601 mają możliwość obsługi z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej lub darmowego oprogramowania NVR o nazwie NVMS. Aplikacja pozwala na zarządzanie 36 urządzeniami, nagrywanie obrazu oraz odtwarzanie archiwalnych nagrań.
W przypadku konieczności transmisji wideo w sieci lokalnej na odległość większą niż 100 m, użyć można media konwerterów światłowodowych lub punktów dostępowych np. ULTIAIR, a po zapewnieniu dostępu do Internetu oraz przekierowaniu portów obraz z kamer dostępny będzie z dowolnego miejsca na świecie.
Jak dobrać odpowiedni wzmacniacz GSM?
Często się zdarza, iż w budynkach rozmowy przez telefon komórkowy są utrudnione lub wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to tłumieniem sygnału przez ściany, okna, czy stropy (podziemia). Najczęściej takie problemy występują w marketach, tunelach, parkingach, stacjach benzynowych, lotniskach, hotelach. Z podobną sytuacją można się spotkać w budynkach położonych na granicy zasięgu stacji bazowych (obszary rekreacyjne). Poniżej zostanie przedstawiony algorytm dobierania wzmacniacza GSM.- Pierwszą ważną informacją jaką należy wiedzieć przed zakupem wzmacniacza jest rodzaj pasma, które ma być wzmocnione:
- GSM, EGSM - pasmo to występuje w mieście i na terenach o niskim stopniu urbanizacji. Dzięki wzmocnieniu tego pasma można rozmawiać i transmitować dane (Internet) poprzez sieć komórkową.
- DCS - pasmo to przede wszystkim występuje w mieście ze względu na dużą pojemność stacji bazowej (duża ilość obsługiwanych terminali).
- WCDMA (3G) - pasmo to występuje w mieście i umożliwia szybką transmisję danych (mobilny internet HSDPA, wideorozmowę i inne usługi 3G).
- Kolejną istotną informacją jest wielkość powierzchni, która ma być pokryta wzmocnionym sygnałem:
- W przypadku sygnału GSM:
- powierzchnia < 300 m2 - odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-305 A6765,
- powierzchnia < 1200 m2 - odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-1205 A6785,
- W przypadku sygnału 3G (Signal 3G-505 A67105) dostępne są urządzenia pokrywające powierzchnię 500 m2 przy zastosowaniu jednej anteny wewnętrznej.
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Wideo konwerter – nie tylko wideo. Wraz z systemem CCTV często montowanych jest wiele dodatkowych urządzeń. W takiej sytuacji należy zadbać o możliwość przesyłu światłowodem również innych informacji. Wideo konwertery Ultimode służą nie tylko do transmisji obrazu z kamer analogowych.
Idealnym do tego typu instalacji jest wideo konwerter Ultimode V-204DAO L2423. Urządzenie może przesłać 4 kanały wideo z kamer analogowych, a dodatkowo umożliwia jednokierunkową transmisję sygnału RS485, audio oraz sygnału logicznego (0/1). Schemat zastosowania urządzenia V-204DAO pokazuje poniższy rysunek...więcej
Idealnym do tego typu instalacji jest wideo konwerter Ultimode V-204DAO L2423. Urządzenie może przesłać 4 kanały wideo z kamer analogowych, a dodatkowo umożliwia jednokierunkową transmisję sygnału RS485, audio oraz sygnału logicznego (0/1). Schemat zastosowania urządzenia V-204DAO pokazuje poniższy rysunek...więcej
Schemat instalacji wykorzystującej transmisję audio, wideo, RS i alarmową w światłowodzie jednomodowym
Instalacje realizowane w miejscach z trudnymi warunkami odbioru sygnału DVB-T. Może zdarzyć się sytuacja, w której zbyt słaby poziom sygnału na wyjściu anteny uniemożliwia jego dystrybucję w instalacji zbiorczej.
Trans modulator TTX-311 R81714 znajduje zastosowanie w sytuacji kiedy poziom błędów (wysoka bitowa stopa błędów BER oraz niski współczynnik błędu modulacji MER) w sygnale bezpośrednio za anteną jest wysoki i zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości okazuje się nieskuteczne i nie pozwala na dystrybucję sygnału w instalacji zbiorczej...więcej
Trans modulator TTX-311 R81714 znajduje zastosowanie w sytuacji kiedy poziom błędów (wysoka bitowa stopa błędów BER oraz niski współczynnik błędu modulacji MER) w sygnale bezpośrednio za anteną jest wysoki i zastosowanie wzmacniaczy kanałowych, czy przemienników częstotliwości okazuje się nieskuteczne i nie pozwala na dystrybucję sygnału w instalacji zbiorczej...więcej
Idea zastosowania trans modulatora TTX-311 R81714
Jak przesłać sygnały z rejestratora oddalonego od monitora? Zdarza się, że rejestrator nie znajduje się na stanowisku operatora monitoringu, lecz w pewnej odległości. Pojawia się wówczas pytanie: czy można nim zarządzać jedynie przez sieć LAN? Dzięki przedstawionemu niżej rozwiązaniu możliwy jest przesył sygnału wideo, audio oraz sterowania rejestratorem za pomocą zarówno myszki, jak i pilota na większe odległości...więcej