Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 01/2013 (01.01.2013)

Nowy wymiar Internetu i nie tylko - co zostawił po sobie rok 2012?

W jakim kierunku rozwija się rynek? Jakie technologie mają największe szanse na rozwój? Przedstawiamy 5, opisywanych w Informatorach, najważniejszych trendów technologicznych, o których w naszym odczuciu, będziemy słyszeć wiele dobrego w następnych latach.
1. Internet rzeczy, czyli system nerwowy naszej planety
Internet of Things (IoT) to wizja, w której przedmioty codziennego użytku komunikują się z użytkownikiem i między sobą za pomocą Internetu, podczerwieni, czy fal radiowych. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia stają się na swój sposób inteligentne i będą myślały za nas – lodówka zrobi zakupy, klimatyzacja włączy się bazując na lokalnych czujnikach lub danych pogodowych pobranych z serwisów internetowych. Przykłady można mnożyć - pewnym jest, że technika ta, pomimo działania w tle codziennego życia ludzi, przeniknie w większość jego aspektów. Pole działania IoT jest ograniczone tylko wyobraźnią producentów podłączanych do niego urządzeń.
Zgodnie z definicją Cisco, IoT narodził się w roku 2009 - w momencie, gdy liczba urządzeń podłączonych do Internetu przekroczyła liczbę żyjących na Ziemi ludzi. Jednak rok 2012, to rok, w którym producenci, światowi potentaci rynku IT, czy nawet konsumenci zaczęli uświadamiać sobie potencjał tego ciągle rodzącego się trendu.
2. Cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze
Cloud computing to model dostarczania usług i rozwiązań IT poprzez sieć internetową. Komputery klienckie mają możliwość stałego dostępu do zasobów oraz mocy obliczeniowej serwerów na całym świecie. Funkcjonalność ta jest rozumiana jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy instalowania i administracji oprogramowaniem. Zaletami są: oszczędności związane z przeniesieniem mocy obliczeniowej z klientów na serwer, łatwość dostępu do usług ("wszędzie i na wszystkim") oraz poprawa bezpieczeństwa.
3. Sterowanie dotykiem, gestem i słowem
Rynek ekranów dotykowych rośnie w bardzo szybkim tempie - znacznie szybszym niż rynek typowych ekranów. Dużą jego część stanowią smartphone'y oraz tablety, a o wzroście popularności "obsługi dotykiem" świadczy chociażby nowy system operacyjny - Windows 8. System zaprojektowany został z myślą o laptopach wyposażonych właśnie w tego typu ekrany.
Typowym staje się również sterownie urządzeniami za pomocą głosu. Oprogramowanie do obsługi głosu już nie tylko rozpoznaje mowę, ale też potrafi ją zrozumieć. Przykładem jest oprogramowanie Siri z Apple. Programy takie stosuje się nie tylko w smartphone'ach. Na tegorocznych targach CES zaprezentowano funkcje rozpoznawania mowy wykorzystywane w telewizorach, laptopach oraz pilotach zdalnego sterowania.
4. Szybkie bezprzewodowe transmisje strumieniowe
Sieć LTE/4G oferuje rewolucyjną prędkość mobilnego Internetu (prędkość pobierania do 150 Mb/s). Technologia umożliwia użytkownikom ultraszybki dostęp do serwisów z multimediami oraz grami w Internecie. Dzięki LTE oraz popularnym aplikacjom strumieniowym - obejrzenie filmu, czy programu w dobrej jakości poza domem przestało stanowić problem. Pojawiły się już pierwsze smartphon'y z wbudowanym modemem LTE.
5. Rynek telewizyjny zaczyna przenosić się do Internetu
Transmisja strumieniowa wykorzystująca Internet zamiast dedykowanej sieci charakteryzuje się otwartością i uniwersalnością, może być odbierana na wszystkich urządzeniach, które pozwalają na korzystanie z Internetu (komputery, telefony, telewizory wyposażone w kartę sieciową). Rok 2012 był pod tym względem dość rewolucyjny. Niemal każdy wyprodukowany odbiornik telewizyjny posiada możliwość podłączenia do sieci, oferując przy tym dostęp do serwisów wideo na życzenie oraz portali społecznościowych. Wprowadzenie Internetu do telewizora to również zyskujące na popularności techniki takie, jak: HbbTV (telewizja hybrydowa), czy "Second Screen", czyli uzupełnienie treści telewizyjnych o aplikacje multimedialne wyświetlane na drugim ekranie (tablecie, smarpthone'ie, laptopie, itp.)
Czy w roku 2013 obserwować będziemy szybki rozwój przedstawionych wyżej trendów? Czy dołączą do nich nowe - o równie dużym potencjale, mogące wpłynąć na kształt świata techniki, multimediów a nawet zmienić nasze życie codzienne? Z całą pewnością - tak.

Wideo konwerter – nie tylko wideo.

Wraz z systemem CCTV często montowanych jest wiele dodatkowych urządzeń. W takiej sytuacji należy zadbać o możliwość przesyłu światłowodem również innych informacji. Wideo konwertery Ultimode służą nie tylko do transmisji obrazu z kamer analogowych.
Idealnym do tego typu instalacji jest wideo konwerter Ultimode V-204DAO L2423. Urządzenie może przesłać 4 kanały wideo z kamer analogowych, a dodatkowo umożliwia jednokierunkową transmisję sygnału RS485, audio oraz sygnału logicznego (0/1). Schemat zastosowania urządzenia V-204DAO pokazuje poniższy rysunek.
Wideo konwerter ULTIMODE V-204DAO jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdane, 1xaudio, 1xalarmWideo konwerter ULTIMODE V-204DAO jednomodowy - WDM, 4xwideo, 1xdane, 1xaudio, 1xalarm
Schemat instalacji wykorzystującej transmisję audio, wideo, RS i alarmową w światłowodzie jednomodowym
Obraz z 4 kanałów wideo transmitowany jest wraz z danymi audio oraz alarmowymi od nadajnika (Tx) do odbiornika (Rx), natomiast sygnał sterujący RS przesyłany jest, dzięki wykorzystaniu technologii WDM, w kierunku przeciwnym. Połączenie może być wykonane przy pomocy jednego włókna światłowodu jednomodowego na maksymalną odległość 20 km. Dodatkowo sygnał RS może być przesłany od nadajnika (Tx) do na odległość 1200 m do kilku urządzeń.

Okablowanie w instalacjach RTV/SAT - klasy ekranowania.

W instalacjach telewizyjnych okablowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji. Wykorzystanie kabli do przysyłania wszelkiego rodzaju sygnałów, wymaga odizolowania ich od wpływów zewnętrznych oraz zapobiegnięciu zjawiska przesłuchów sygnału między kablami. Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Parametr ten badany jest zazwyczaj w zakresie 47-862 MHz i typowo wynosi od 45 do ponad 120 dB. Do instalacji RTV/SAT o wysokiej skuteczności ekranowania polecane są przewody serii Triset.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET PROFI 120dB klasa A++ 1,13/4,80/6,90 [100m]
Przewód Triset PROFI E1010 - skuteczność ekranowania 120 dB w paśmie kanału
zwrotnego; idealny do połączeń w instalacjach cyfrowej telewizji kablowej


Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]
Przewód Triset-113 E1015 - współczynnik ekranowania 100 dB; do zastosowań
w indywidualnych oraz zbiorczych instalacjach RTV/SAT
Według normy EN50117 przewody koncentryczne, w zależności od skuteczności ekranowania, dzielimy na klasy: C, B, A, A+, A++. Pomiary ekranowania wykonywane są zgodnie z zaleceniami normy EN 50289-1-6.
  30-1000 MHz 1000- 2000 MHz 2000 - 3000 MHz
Klasa A++ 105 dB 95 dB 85 dB
Klasa A+ 95 dB 85 dB 75 dB
Klasa A 85 dB 75 dB 65 dB
Klasa B 75 dB 65 dB 55 dB
Klasa C 75 dB 65 dB 55 dB
Podział przewodów koncentrycznych na klasy ze względu minimalne wartości ekranowania
według normy EN50117-2

Kamery do monitorowania parkingu podziemnego.

Parkingi podziemne to częste miejsca aktów wandalizmu i kradzieży. Monitoring zapobiega takim czynom i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Niskie sufity i trudne warunki oświetleniowe (strefy bardzo jasne i ciemne) stanowią poważny problem dla kamer. Z uwagi na małą wysokość zawieszenia, kamery muszą być odporne na próby zniszczenia – najlepsze są kamery wandaloodporne sufitowe jak M10775 lub M10780. Charakteryzują się one wysoką rozdzielczością i jakością obrazu, co umożliwia rozpoznanie większej ilości szczegółów na obrazie. Regulowany obiektyw pozwala dostosować kamerę do obserwacji zarówno bardzo szerokiego, jak i wąskiego monitorowanego obszaru.
Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/30UIR (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/30UIR (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/30UIR (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/30UIR (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/50UDR (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-P, ICR, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/50UDR (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-P, ICR, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)
System monitoringu parkingu podziemnego zbudowany w oparciu
o kamery M10775 oraz kamerę M10780
Obraz z kamery na wjeździe na parking coraz częściej wykorzystywany jest do identyfikacji numerów rejestracyjnych. Konieczna jest wówczas kompensacja światła wstecznego (BLC) oraz szeroki zakres dynamiki (WDR). Przykładem urządzenia o takiej funkcjonalności jest kamera Sunell SN-FXP59/50UDR M10780.

Jak zbudować ekonomiczny monitoring IP?

Wykonanie instalacji taniego monitoringu IP jest możliwe w oparciu o kamery megapikselowe IP Sunell. Posiadają one bowiem możliwość zapisu na zdalnych serwerach FTP, oferowanych przez firmy hostingowe. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność montowania rejestratorów pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Cała konfiguracja połączenia czyli podanie loginu, hasła, adresu IP oraz portu obsługi FTP odbywa się w samej kamerze, przez co do funkcjonowania całego systemu wymagany jest jedynie router z dostępem do Internetu.
Kamera IP kopułowa zewnętrzna IR Full HD (2MPix) Aptina Sunell SN-IPV54/12UDR ONVIFRouter TP-Link ADSL TD-W8960N z Access Pointem 300Mb/s 802.11n
Schemat przykładowej instalacji z zapisem obrazu monitoringu na zdalnym serwerze
Aby jakość obrazu była optymalna konieczne jest łącze z uploadem na poziomie 1 Mbit/s dla każdej z kamer. Zapisane na serwerze FTP pliki można uruchomić w programie dołączonym do kamer lub w dowolnym odtwarzaczu plików audio-wideo. Podgląd na żywo jest możliwy przez zalogowanie się bezpośrednio do kamery z dowolnej przeglądarki internetowej lub smartphone'a z zainstalowaną aplikacją InView. Lokalna transmisja bezprzewodowa np. z domowym laptopem jest w pełni bezpieczna dzięki punktowi dostępowemu N2904 z szyfrowaniem WPA-/WPA2-PSK,WPA-/WPA2-AES lub WEP.

Zapis danych na zdalnym serwerze to nie tylko kwestia oszczędności oraz wygody, ale również bezpieczeństwa. W przypadku włamania do danego obiektu nie jest możliwa kradzież jakichkolwiek zarejestrowanych danych, ponieważ dane te są zapisane na odległym fizycznie serwerze.

Jak dobrać router z WiFi?

Ważnym parametrem routera jest tryb jego pracy. W przypadku gdy operator dostarcza Internet drogą radiową urządzenie odbiorcze musi posiadać możliwość pracy w trybie WISP. Dodatkowo warto upewnić się, w jakim standardzie działa punkt dostępowy oraz z jaką maksymalną prędkością transmitować może dane - w przypadku dużego ruchu w sieci (np. przesyłanie obrazów wideo) najlepiej wybrać urządzenie pracujące w standardzie N, zapewniające prędkość Wifi do 300 Mb/s.
Poniższa tabela ułatwić może wybór routera.
 
Nazwa TL-WR1043ND TL-WR743ND TL-WR740N
Kod N3253 N2956 N3252
Zasięg transmisji
Standard Wi-Fi 802.11 n/g/b 802.11 n/g/b 802.11 n/g/b
Prędkośc max. transmisji Wi-Fi 300 Mb/s 150 Mb/s 150 Mb/s
Antena 3x 4 dBi 1x 4 dBi 1x 4 dBi
Możliwość odłączenia anten(y) Tak Tak Nie
Technika MIMO 3T3R - -
Moc transmisji <100 mW <100 mW <100 mW
Ilość portów LAN 4 4 4
QSS Tak Tak Tak
WISP Nie Tak Nie
WISP+AP Nie Tak Nie
USB Tak Nie Nie
Zabezpieczenia WiFi WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK

 

Nowości w firmie DIPOL:
Kamera kompaktowa n-cam 570 (650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12 mm, IR do 40m, OSD)
Odbiornik TDX-311C 8PSK/COFDM z modułem CI do stacji czołowej MMH-3000
Watchdog 2-portowy Signal
Kamera kompaktowa
n-cam 570
M11265
Trans modulator DVB-S2-DVB-T
R81711C
Watchdog 2-portowy Signal
N3412
Warto przeczytać:
Układanie włókien światłowodowych w panelu RACK. Panele światłowodowe przeznaczone są do stosowania w sieciach FTTX jako punkty rozdzielcze oraz połączeniowe.
Ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru paneli światłowodowych jest możliwość wygodnego i łatwego nawijania włókien światłowodowych w kasetach oraz przyszłej wygodnej obsługi i konserwacji...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Panel światłowodowy ULTIMODE MT-548 L5148 z płytą czołową ULTIMODE P-48SC
L5542 i z zamontowanymi adapterami optycznymi L4213. Na tacy znajdują się
mechaniczne spawy ULTIMODE L5550 łączące pigtaile jednomodowe L3551.

Instalacja telewizyjna w domku - 4 gniazda RTV/SAT plus kamera monitoringu. Multiswitche radialne Signal pozwalają na wykonanie ekonomicznej, ale zarazem w pełni profesjonalnej instalacji telewizyjnej. Urządzenia te umożliwiają dystrybucję sygnałów RTV/SAT do gniazd oddalonych o 60 - 70 m. Oznacza to, iż sprawdzą się w każdej, liczącej kilka do kilkunastu gniazd instalacji zbiorczej. Poziom sygnału wyjściowego w multiswitchu Signal wynosi odpowiednio 101 dBμV dla toru satelitarnego oraz 85 dBμV dla toru telewizji naziemnej...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat instalacji RTV/SAT w domu jednorodzinnym
(dla tunera PVR w salonie przewidziano dwa niezależne sygnały SAT)
Awaryjne zasilanie rejestratora i kamer. Zasilanie awaryjne dla rejestratora można zapewnić używając UPSa lub zasilacza buforowego. UPS ze względu na konieczność zmiany napięcia pochodzącego z wbudowanego akumulatora (12 VDC) na 230 VAC i następnie w zasilaczu urządzenia znów na 12 VDC, ma mniejszą wydajność niż zasilacz buforowy...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat instalacji zasilania buforowego kamer i rejestratora
z wykorzystaniem zasilacza Pulsar PSUPS10A12 M1874
Antena satelitarna 35cm Camping set OFFSET