Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2012 (17.09.2012)

Horizon TV - wszystko co lubisz.

Na początku września wszyscy holenderscy abonenci usługi triple play (telewizja, Internet, telefonia), dostarczanej przez UPC, otrzymali możliwość skorzystania z Horizon TV - telewizji nowej generacji.
Nowa telewizja jest praktyczną kontynuacja idei, na której bazował sukces tabletów.
Przygotowując projekty tabletów, stwierdzono, że przeciętny użytkownik laptopa wykorzystuje go do prostych czynności: przeglądania witryn, korzystania z poczty, Facebooka, YouTube i oglądania zdjęć.
Okazało się, że dla dużej grupy klientów skomplikowane oprogramowanie i duża moc obliczeniowa nie była tak ważna, jak: szybkie włączanie, robienie zdjęć, możliwość wykorzystywania urządzenia jako telefonu i czytnika książek.
W ten sposób tablet - zmieniony i odchudzony laptop - stał się rynkowym hitem.

Nowa telewizja oferowana przez UPC powstała na podobnej zasadzie, jest mieszaniną telewizji i uproszczonego Internetu. Wykorzystuje serwery i łącza telewizji kablowej, wiec wszystkie usługi oparte na technologii IP są najwyższej jakości. Oferuje proste i najczęściej używane funkcje Internetu, dając dostęp do nich w trakcie oglądania programów telewizyjnych. Dodatkowo umożliwia oglądanie i korzystania z gier oraz programów z biblioteki nadawcy i zakupionych poprzez sklep internetowy, a także integrację z domowymi komputerami, tabletami i smartfonami (na telewizorze można wyświetlać materiały z tych urządzeń, a również wszystkie programy telewizyjne są dostępne na tych urządzeniach).

Obsługa Horizon TV jest prosta: po włączeniu mamy od razu dostęp do najpopularniejszych funkcjonalności Internetowych (poczta, Facebook, YouTube) - możemy z nich korzystać w czasie oglądania telewizji wykorzystując do nawigacji pilota.
Urządzenie Samsunga, które obsługuje Horizon TV, pozwala na jednoczesne nagrywanie do 4 kanałów telewizyjnych.
W najbliższym czasie Horizon TV ma być wdrożona w Szwajcarii, Niemczech i Irlandii, w 2013 roku powinna być dostępna w Polsce.
Hasłem reklamowym nowej usługi jest: "Wszystko co lubisz jest teraz w TV."
Telewizja Horizon TV - platforma telewizyjno - internetowa firmy UPC
Telewizja Horizon TV to odpowiednik Xfinity TV - X1 oferowanej od maja 2012 roku przez amerykańską telewizję kablową Comcast. Obie usługi stanowią przełom na rynku telewizji komercyjnej, oparte są na cloud computingu i integrują telewizję z Internetem w postaci jednego systemu. Rozbudowa tego systemu oznacza praktyczny koniec telewizji, rozumianej jako odbiór programów według harmonogramu przygotowanego przez nadawcę.
Horizon TV została opracowana pod patronatem Liberty Global, właściciela UPC. W projekcie były zaangażowane siły liderów światowej techniki, między innymi: Samsunga (budowa STB), Intela (dostarczył Atom CE Media Processor), NDS (firma z grupy Cisco - oprogramowanie), Nagravision (system kodowania), Entripic (system MoCA), IOKO (system transmisji programów telewizyjnych na domowe laptopy, tablety i smartfony) oraz Twonky (system DLNA).

XI Konkurs "Ciekawie o antenach".

Do 30 września trwa kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".
Regulamin Konkursu i nadesłane zdjęcia
Zapraszamy do udziału!
 Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
 Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
 Ciekawie o antenach - XI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2012
Zasłuchanie
Krystyna Mataczyńska
Kazba-SAT
Piotr Raszyk
Ranna hmla v Bratislave
Rudolf Baranovic

Media konwertery w monitoringu.

Instalator telewizji przemysłowej miał za zadanie wykonać monitoring parkingu supermarketu, z możliwością zapisu obrazu o rozdzielczości minimum "HD ready" - wybrano więc rozwiązanie oparte na kamerach IP.
Największym problemem okazało się przeprowadzenie transmisji z punktów umiejscowienia kamer do centrum monitoringu. Odległość od słupów z kamerami do sklepu była większa niż 100 m.
Rozwiązaniem problemu okazała się instalacja światłowodowa. Dla każdej z kamer zakupiono dedykowany zestaw media konwerterów Ultimode M-207M L11521. W rurkach kanalizacyjnych, obok przewodów wysokiego napięcia, położono kabel uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM L7644 z czterema włóknami jednomodowymi.. Kamery IP zamontowano na latarniach, dlatego też zasilanie nie było problemem.
Kamera IP kompaktowa HD Ready (1.3MPix) CCD Sunell SN-IPR54/50DN ONVIFMedia konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 kmKabel uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM 1m (4 włókna G.652.D)Media konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 km
Schemat połączenia jednej kamery IP przy pomocy media konwerterów i światłowodu
Media konwertery poprzez switch połączono z dedykowanym rejestratorem NVR. Wykorzystanie światłowodu pozwoliło na połączenie w sieci IP na odległość większą niż 100 m bez konieczności wzmocnienia sygnału na jego drodze. Światłowód jest w 100% odporny na wyładowania atmosferyczne i potencjalne zakłócenia pochodzące z instalacji elektrycznych.

Instalacja telewizyjna w domku - 4 gniazda RTV/SAT plus kamera monitoringu.

Multiswitche radialne Signal pozwalają na wykonanie ekonomicznej, ale zarazem w pełni profesjonalnej instalacji telewizyjnej. Urządzenia te umożliwiają dystrybucję sygnałów RTV/SAT do gniazd oddalonych o 60 - 70 m. Oznacza to, iż sprawdzą się w każdej, liczącej kilka do kilkunastu gniazd instalacji zbiorczej. Poziom sygnału wyjściowego w multiswitchu Signal wynosi odpowiednio 101 dBμV dla toru satelitarnego oraz 85 dBμV dla toru telewizji naziemnej.
Multiswitch MP-0504 Signal 5-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemną
Multiswitch Signal MP-0504 R6944504
dedykowany do małych instalacji RTV/SAT
Dzięki centralizacji pojedynczego punktu dystrybucji sygnału i topologii gwiazdy bardzo łatwe jest rozprowadzanie sygnału z innych źródeł, np. kamer analogowych, tunerów, czy odtwarzaczy DVD. Propozycję przedstawia poniższy schemat.
Antena satelitarna stalowa 90cm CORAB COR-900SKonwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TModulator MT41 TERRA kanały 21-69Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalMultiswitch MP-0504 Signal 5-wejściowy 4-wyjściowy z aktywną naziemnąModulator MT41 TERRA kanały 21-69Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + PVRGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo GAR-BG-DK natynkowe nieprzelotoweKamera kompaktowa n-cam 210 (420 TVL, Sony Super HAD II, 0.01 lx, 6mm, IR 30m)
Schemat instalacji RTV/SAT w domu jednorodzinnym
(dla tunera PVR w salonie przewidziano dwa niezależne sygnały SAT)
Multiswitch MP-0504 R6944504 pozwala na podłączenie sygnału telewizji naziemnej i jednego satelity do 4 gniazd antenowych. W przypadku zastosowania tunera dwugłowicowego, oferowanego obecnie przez każdego z operatorów platform cyfrowych, do gniazda należy doprowadzić dwa sygnały. W proponowanym rozwiązaniu jest podłączony jeden tuner PVR i dwa jednogłowicowe. Poprzez modulator możliwe jest podłączenie kamery CCTV. Takie rozwiązanie umożliwia podgląd na wszystkich odbiornikach obrazu z kamery skierowanej np. na przydomowy ogród.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są multiswitche Signal udostępniające 4, 8, 12, 16 niezależnych sygnałów z jednego lub dwóch satelitów.

Kamera umożliwiająca identyfikację tablic rejestracyjnych w nocy.

Kamera kompaktowa n-cam 700 M11290 jest przeznaczona do obserwacji nieoświetlonych parkingów, wjazdów na posesje oraz miejsc gdzie wymagane jest rozpoznanie tablic rejestracyjnych pojazdów, a oświetlenie jest niewystarczające.
Kamera sufitowa CAM-082 (420TVL, Sharp, 0.5 lx, 3.6mm)
Oświetlacze IR w zwykłych kamerach przy obserwacji tablic rejestracyjnych nocą powodują prześwietlanie obrazu, uniemożliwiając jakąkolwiek identyfikację. Białe tło tablic rejestracyjnych odbija silnie spolaryzowane światło z powrotem w kierunku kamery, zaświetlając na obrazie czarne znaki na rejestracji. Usytuowanie tablicy rejestracyjnej na samochodzie pomiędzy reflektorami dodatkowo utrudnia odczytanie numerów, ponieważ bardzo jasne punkty reflektorów na obrazie powodują automatyczne przyciemnienie pozostałych obiektów.
Po lewej obraz ze "zwykłej" kamery, po prawej z kamery ANPR n-cam 700 M11290
Kamera n-cam 700 M11290 została specjalnie skonstruowana do pracy w tych specyficznych warunkach. Posiada specjalnie filtry polaryzacyjne oraz tak dobrany procesor sygnałowy, aby tablice były czytelne zarówno w warunkach dziennego oświetlenia, jak i w świetle podczerwonym. Dodatkowo zewnętrzny czujnik zmierzchowy został umieszczony na tylnej części obudowy, co zabezpiecza przed czasowym przełączaniem się w tryb kolorowy, gdy kamera zostanie oświetlona przez reflektory samochodu.

Monitoring budowy osiedla mieszkaniowego.

Inwestor, aby podnieść poziom bezpieczeństwa na budowie oraz umożliwić zdalne nadzorowanie jej terenu, zdecydował się na montaż dwóch obrotowych kamer IP oraz rejestratora NVR.

Wymogi stawiane monitoringowi były następujące:
  • NVR wspierający kamery Sony,
  • zdalna rejestracja obrazu wideo,
  • możliwość podłączenia monitora do rejestratora przez HDMI,
  • podgląd obrazu na smartfonie z systemem Android,
  • zdalna administracja rejestratora NVR.
Zrzut ekranowy z rejestratora.
Ze względu na fakt, iż na budowie nie ma miejsca na zorganizowanie punktu dozoru, kamery podłączono do sieci za pomocą routera z modemem ADSL i obraz transmitowany jest do odległego centrum monitoringu poprzez Internet. Takie rozwiązanie umożliwia zapis obrazu z wielu inwestycji prowadzonych w różnych miejscach za pomocą jednego rejestratora. Zarówno podgląd, jak i archiwizacja wideo odbywa się na NVR Signal K4416, do którego można podpiąć do 16 kamer w rozdzielczości Full HD.
Kamery mają ustaloną stałą trasę patrolową obserwującą wszystkie najważniejsze punkty placu budowy. Jednak jeśli zachodzi taka potrzeba patrol można w każdej chwili przerwać i sterować urządzeniami ręcznie, np. gdy pojawi się niepożądana osoba. Rejestrator posiada możliwość eksportu wybranego fragmentu nagrania na dysk zewnętrzny lub pendrive w celu przekazania go odpowiednim służbom, np. policji czy straży miejskiej.

Router na wynos.

Wbudowany akumulator, zgodność ze standardem N Lite 150 Mb/s, obsługa modemów 3G oraz kompaktowe gabaryty i niewielka waga to podstawowe zalety routera TL-MR3040 N2960. Najnowszy router stworzono z myślą o osobach często podróżujących, prowadzących aktywny tryb życia i ceniących nieprzerwaną łączność z siecią. TL-MR3040 N2960 to rozwinięcie linii produktów oferujących obsługę modemów 3,5/3,75G. W porównaniu do swoich poprzedników wyróżnia się autonomicznym zasilaniem, zapewniającym swobodę korzystania z Internetu niezależnie od sytuacji. Wbudowana bateria o pojemności 2000 mAh gwarantuje do 4 godzin pracy bez konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł energii. Router jest kompatybilny z ponad 120 najpopularniejszymi modemami oferowanymi przez operatorów sieci 3G zarówno w Polsce, jak i na świecie.
TP-LINK Router 3G TL-MR3040 (Mobilny router 3G) N2960

Najnowszy router TP-LINK zapewnia pracę w kilku użytecznych trybach - router 3G (umożliwiający podział łącza internetowego od operatorów sieci 3G/3,75G), router bezprzewodowy (do rozdzielenia klasycznego łącza internetowego) oraz punkt dostępowy (do stworzenia sieci bezprzewodowej) i router WISP. Dodatkowo, dzięki obsłudze protokołów szyfrowania WEP (64/128 bitów) i WPA-PSK/WPA2-PSK oraz posiadania funkcji filtrowania po adresie MAC, TL-MR3040 gwarantuje najwyższy, dostępny poziom bezpieczeństwa dla połączeń bezprzewodowych.
TP-LINK Router 3G TL-MR3040 (Mobilny router 3G) N2960
Przydatną i wyjątkową funkcją routera TL-MR3040 jest opcja doładowania baterii np. telefonu komórkowego (w tym iPhona) przez gniazdo USB.
Nowości w firmie DIPOL:
Dachówka do montowania masztu
Dachówka do montowania masztu
Dachówka do montowania masztu
Uchwyt projektora sufitowy
Signal PRB-3
E93613
Uchwyt ścienny 23-42'
Signal PLB-40E
E93132
Uchwyt monitora Signal 17-37'
LDA05-221
E93331
Kamera z rejestratorem PROTECT 501 HD, MPEG-4, LCD, czytnik SDHC/MMC
Kamera sufitowa CAM-082 (420TVL, Sharp, 0.5 lx, 3.6mm)
Kamera sufitowa CAM-082 (420TVL, Sharp, 0.5 lx, 3.6mm)
8-kanałowy DVR
SIGNAL DL-6208 H.264
M76208
Pasywny 16-portowy panel
POE POEP1611B 48V/120W
M1611
Reflektor IR 850 nm 100 st.
Redbeam IR20
M1635
Warto przeczytać:
Jak podzielić cyfrową kablówkę? Abonenci kablowych telewizji cyfrowych stają często przed problemem doprowadzenia sygnału telewizji do drugiego gniazda/pomieszczenia. W najlepszym wypadku (gdy sygnał nie jest kodowany), aby oglądać telewizję na drugim odbiorniku TV, wystarczy zastosować dodatkowy dekoder DVB-C. W zdecydowanej większości przypadków samo kupno dekodera niewiele pomoże - konieczne będzie wykupienie dodatkowego abonamentu.
Poniżej zaprezentowano 3 sposoby przesłania sygnału z dekodera DVB-C do innych pomieszczeń. Koncepcja zakłada, iż na każdym z odbiorników dostępny jest ten sam sygnał (aktualnie wybrany na dekoderze)...więcej
Trzy metody podziału cyfrowej kablówki DVB-C.
Na obu telewizorach widoczny jest kanał wybrany na STB.
Światłowody - spawać czy łączyć mechanicznie? Łączenie włókien światłowodowych może zostać wykonane poprzez spawanie w spawarce optycznej lub z wykorzystaniem mechanicznych spawów ULTIMODE.
Zdecydowaną zaletą spawów mechanicznych ULTIMODE L5550 nad tradycyjnym spawaniem są niskie koszty początkowe. W celu wykonania poprawnego spawu mechanicznego ULTIMODE FAST-MS1 L5550 instalator powinien zaopatrzyć się w stripper CLAUSS L5903, precyzyjną obcinarkę L5801 oraz akcesoria czyszczące.
W przypadku łączenia włókien spawami termicznymi niezbędną...więcej
Dobór sprzętu do wartości EIRP. Czy stosując antenę o dowolnym zysku energetycznym nie łamiemy prawa?
Przepisy nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku, której przekroczenie jest niedozwolone, dlatego jedna osoba może mieć antenę o zysku 15 dBi, podczas gdy inna, instalując antenę o zysku 10 dBi, łamie prawo.
Wynika to z przepisów dotyczących maksymalnej dopuszczalnej wartości promieniowanej mocy EIRP.
Bez pozwolenia radiowego, można używać instalacje radiowe nieprzekraczające wartości EIRP = 100 mW, czyli 20 dBm dla pasma 2,4 GHz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 - 5,725 GHz.
Tę samą moc EIRP można uzyskać na wiele sposobów...więcej
Antena ATK-16/2,4 GHz 14,5 dB + gniazdo N
A7124
DIPOL na Sat DIGI-TV
DIPOL na Sat DIGI-TV - zobacz co pokażemy
Tajemnice jesiennej oferty DIPOL-a