Nr 27/2012 (27.08.2012)
Kiedy będzie wymiana telewizorów? - H.265 (HEVC).
W dniach 16-20 lipca 2012, na spotkaniu w Sztokholmie, 450 delegatów z 26 krajów zatwierdziło projekt międzynarodowego standardu dotyczący nowego sposobu kompresowania treści wideo - High Efficiency Video Coding (HEVC). Na styczeń 2013 roku przewidywane jest przedstawienie finalnej propozycji i przystąpienie do zatwierdzenia standardu.Rok 2013 może być przełomowym dla technologii multimedialnych. Nowy sposób kompresowania zastąpi popularny obecnie H.264/AVC i ma być od niego dwa razy wydajniejszy! Oznacza to, że tej samej jakości plik wideo zajmie dwa razy mniej miejsca na dysku i tyle samo mniej obciąży łącza telekomunikacyjne.
Prace nad nowym sposobem kompresowania prowadzili specjaliści z ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) oraz ITU-T Video Coding Experts Group. W 2010 roku połączyli swoje wysiłki powołując Joint Collaborative Team on Video Coding (JCT-VC). Na efekty ich prac nie trzeba długo czekać już w lutym 2012 gotowy był projekt wstępny, a zapowiada się, że w przyszłym roku pojawią się urządzenia wykorzystujące nowy format.
Dwukrotne zwiększenie kompresji będzie wymagało kilkukrotnie większej mocy obliczeniowej związanej z przetwarzaniem obrazu. Standard przewiduje również równolegle przetwarzanie obrazu, co będzie szczególnie ważne przy kodowaniu i odkodowaniu obrazów o dużej rozdzielczości.
HEVC czyli H.265 pozwoli na uruchomienie telewizji UltraHD o rozdzielczości 7680 × 4320 – to jest 16 razy większej niż obecna telewizja HD.
Dwukrotne zwiększenie kompresji będzie wymagało kilkukrotnie większej mocy obliczeniowej związanej z przetwarzaniem obrazu. Standard przewiduje również równolegle przetwarzanie obrazu, co będzie szczególnie ważne przy kodowaniu i odkodowaniu obrazów o dużej rozdzielczości.
HEVC czyli H.265 pozwoli na uruchomienie telewizji UltraHD o rozdzielczości 7680 × 4320 – to jest 16 razy większej niż obecna telewizja HD.

Eksperci szacują, że w 2015 roku 90% transmisji w sieci będzie dotyczyło multimediów. Szczególny wzrost oczekiwany jest w zakresie urządzeń mobilnych. Do tej pory nie udało się spopularyzować multimedialnych przekazów mobilnych ze względu na duże wielkości plików, zawierających treści wideo i małą wydajność łączy.
Opracowanie HEVC rozwiąże problem kompresji, popularyzacja LTE rozwiąże kłopoty z transmisją. W efekcie można się spodziewać szybszego rozwoju telewizji strumieniowej zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej.
Trochę dłużej potrwa wdrożenie telewizji w wersji UltraHD - najpierw trzeba przygotować odpowiednie zasoby programów. Jeśli nowy sposób kompresowania wideo przyjmie się w 2013 roku, to w okresie kilku najbliższych lat rozpocznie się wymiana obecnie kupowanych telewizorów.
Przy okazji warto podkreślić, że przyśpieszyły również prace w zakresie opracowania standardu telewizji 3D bez konieczności używania specjalnych okularów - zatwierdzenie tego standardu oczekiwane jest w 2014 roku. (MC)
Opracowanie HEVC rozwiąże problem kompresji, popularyzacja LTE rozwiąże kłopoty z transmisją. W efekcie można się spodziewać szybszego rozwoju telewizji strumieniowej zarówno w wersji stacjonarnej jak i mobilnej.
Trochę dłużej potrwa wdrożenie telewizji w wersji UltraHD - najpierw trzeba przygotować odpowiednie zasoby programów. Jeśli nowy sposób kompresowania wideo przyjmie się w 2013 roku, to w okresie kilku najbliższych lat rozpocznie się wymiana obecnie kupowanych telewizorów.
Przy okazji warto podkreślić, że przyśpieszyły również prace w zakresie opracowania standardu telewizji 3D bez konieczności używania specjalnych okularów - zatwierdzenie tego standardu oczekiwane jest w 2014 roku. (MC)
XI Konkurs "Ciekawie o antenach".
Do 30 września trwa kolejna edycja konkursu "Ciekawie o antenach".Regulamin Konkursu i nadesłane zdjęcia
Zapraszamy do udziału!
Jak zasilić 16 kamer IP?
Kamery IP, oprócz zalet związanych z przesyłem obrazu o wysokiej rozdzielczości, umożliwiają wykorzystanie skrętki również jako medium zasilania PoE (Power over Ethernet). Dla średnich i dużych instalacji często wygodnym jest prowadzenie zasilania z jednego centralnego punktu, np serwera.
Przykład zastosowania panelu PoE M1611 w instalacji składającej się z 16 kamer.
Panel PoE POEP1611B M1611 to pasywne urządzenie mające za zadanie dodać zasilanie PoE w przewodach skrętki biegnących do urządzeń końcowych. Panel POEP1611B M1611 obsługuje maksymalnie 16 urządzeń PoE. W zestawie dołączony jest dedykowany zasilacz 48V/120W. Maksymalna odległość transmisji zasilania to 100 m. Panel POEP1611B M1611 przystosowany jest do montażu w szafie RACK. (MC)
Pierwszy, wybudowany na osiedlu, budynek liczy 6 klatek, każda z nich od 20 do 60 mieszkań. Sumaryczna liczba gniazd, do których doprowadzić należało sygnał telewizyjny wyniosła dokładnie 189. Ze względu na rozmiar sieci oraz strukturę budynku, inwestor zdecydował się na zastosowanie sprawdzonych wielokrotnie, multiswitchowych rozwiązań Terra.
Architektura budynku narzuciła rozwiązanie magistralne, w którym 5-cio kablowa instalacja (sygnał z satelity i telewizji naziemnej) sprowadzona została z dachu do piwnicy, a następnie połączyła wszystkie klatki. Kable abonenckie w obrębie każdej z klatek sprowadzone zostały do skrzynek w piwnicy, tworząc topologię gwiazdy.
W skład systemu wszedł m.in. wzmacniacz magistrali Terra SA-501 R70501, który oprócz wzmocnienia sygnału pełni rolę zasilacza dla wszystkich aktywnych elementów w instalacji. Do wyodbrębnienia sygnału na poszczególne klatki posłużyły odgałęźniki SS-520 R70518, SS-515 R70517, SS-510 R70516, za którymi zamontowane zostały multiswitche serii MSV o odpowiedniej liczbie wyjść abonenckich.
Sygnały telewizji naziemnej są wzmacniane i wyrównywane na zestawie wzmacniaczy kanałowych Alcad i następnie wprowadzane do magistrali multiswitchowej.
Sygnał do wszystkich gniazd doprowadzony został przy wykorzystaniu tylko jednego zestawu antenowego, co pozwoliło zachować wysoki poziom estetyczny osiedla. W skład zestawu weszły: anteny telewizji naziemnej A2670 oraz A0710, antena radiowa A0221, czasza satelitarna A9658 oraz konwerter A98266. (ŁB)
Więcej o tej i innych topologiach instalacji magistralnych przeczytać można w artykule okablowanie w instalacjach magistralnych.
Wysokiej jakości kamera BOX z procesorem sygnałowym Effio-E.
Do oferty firmy DIPOL dołączyła kamera M11194 wyposażona w przetwornik 1/3'' CCD Sony Exview HAD II, 650 TVL (kolor) oraz ulepszony procesor sygnałowy Sony Effio-E (CXD4140GG). Poprawa działania procesora sygnałowego objawia się przede wszystkim w warunkach oświetlenia planu reflektorem podczerwieni.
Poprawa parametrów ekspozycji w kamerze u-cam 650 M11194 przy oświetleniu światłem IR
Dużą zaletą kamery jest możliwość kontroli funkcji dzień/noc przy użyciu jednego z 2 czujników zmierzchowych. Jeden z nich jest wbudowany w kamerę, drugi (dodatkowy) znajduje się na przewodzie, co umożliwia kontrolę oświetlenia z innego kierunku gdy kamera umieszczona jest w obudowie. Jest to istotne kiedy kamera jest oświetlana w nocy np. przez reflektory samochodowe. Użycie czujnika zmierzchowego jako źródła informacji o oświetleniu eliminuje problem z ciągłym przełączaniem się trybów pracy kamery.
Wysoką jakość obrazu zarówno w dzień jak i w nocy kamera zawdzięcza mechanicznie odsuwanemu filtrowi podczerwieni (ICR). Dzięki temu, że w ciągu dnia kamera używa filtra podczerwieni, kolory są żywe i naturalne. W nocy całkowite odsuniecie filtra podczerwieni powoduje zwiększenie czułości na światło podczerwone. /KN/

Kamera BOX u-cam 650 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx) M11194
Nowa oferta rejestratorów TREND.
W ofercie firmy DIPOL dostępna jest nowa linia rejestratorów TREND 260 zastępująca dotychczasową TREND 250. Pozwala ona na budowanie monitoringu CCTV niewielkim kosztem zachowując warunek wysokiej jakości i funkcjonalności.W sprzedaży są następujące modele: 4 kanałowe - M72604, 8 kanałowe - M72608 i 16 kanałowe – M72616.
Cechą wyróżniającą serię TREND 260 jest doskonała jakość, a także:
- nowe, bardziej funkcjonalne menu,
- wyjście HDMI w modelu 16 kanałowym,
- wyjście USB na przednim panelu w modelach 8 i 16 kanałowych,
- rejestracja 12kl./s w modelu 4 kanałowym,
- nowa obudowa zewnętrzna,
- doskonała jakość obrazu przy kompresji wideo H.264,
- system operacyjny czasu rzeczywistego: zapis, odtwarzanie, podgląd i archiwizacja jednocześnie,
- możliwość niezależnej konfiguracji ustawień dla każdego kanału,
- rejestracja audio dla każdego kanału - kompresja G.726,
- proste przeszukiwanie nagrań i przedstawienie zapisu na osi czasu,
- odtwarzanie nagrań z 4 kanałów jednocześnie,
- możliwość podłączenia zewnętrznego nośnika pamięci lub nagrywarki DVD,
- obsługa dysków SATA do 2 TB,
- wbudowany serwer www - podgląd zdalny przez przeglądarkę Internet Explorer,
- darmowe aplikacje PC do obsługi zdalnej wielu rejestratorów,
- darmowe aplikacje na telefon komórkowy (Windows Mobile, Symbian, iPhone).
Rejestratory TREND 260 mogą być stosowane w sklepach, magazynach, biurach, urzędach, halach produkcyjnych, a także w monitoringu obiektów prywatnych - domów jednorodzinnych i osiedli mieszkaniowych. (WT)
Monitoring CCTV budynku - instalacja światłowodowa.
Coraz popularniejsze staje się wykonywanie rozległych instalacji CCTV z wykorzystaniem transmisji światłowodowej. Długi zasięg transmisji, odporność na zakłócenia i przepięcia oraz niższy koszt okablowania, w stosunku do kabli koncentrycznych - to podstawowe zalety techniki światłowodowej.Obraz z kamer megapiklselowych transmitowany jest światłowodowym kablem łatwego dostępu ULTIMODE BS L7724.
Konstrukcja kabla umożliwia łatwe wykonanie okna w powłoce kabla i odgałęzienie włókien światłowodowych, aż do miejsca zamocowania kamer.
Wykonanie instalacji nie wymaga spawania!
Do zakończenia przewodów można zastosować tanie, łatwe w montażu i niezawodne szybkozłącza Keyfiber.
Przy każdej z kamer zainstalowano media konwerter L11521 ULTIMODE M-207M o transmisji 100 Mb/s, służący do zamiany sygnału przesyłanego po skrętce UTP na sygnał wpuszczany w sieć światłowodową.
W serwerowni umieszczono szafę RACK z rejestratorem sieciowym NUUO NVR Titan NT-4040(R), switchem gigabitowym N29958.
Media konwertery zgrupowano w adapterze L5215 19” z redundantnym zasilaniem.
Rejestrator NVR Titan K4204 może archiwizować obraz nawet z 64 kamer pracujących w rozdzielczości 5 megapikseli przy kompresji H.264.

Monitoring CCTV budynku - instalacja światłowodowa
Karta bezprzewodowa mała jak nigdy!
Firma Dipol wprowadziła do oferty kartę TP-LINK TL-WN725N N3222. Karta obsługuje standard IEEE802.11n . Dużą zaletą są małe wymiary karty wynoszące tylko 18,6x15x7,1 mm. Urządzenie pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 150 Mb/s. Podłączane jest przez interfejs USB, dzięki czemu znakomicie nadaje się do komputerów przenośnych. Posiada bardzo szeroką gamę opcji szyfrowania, przez co sieć może być lepiej zabezpieczona przed ingerencją intruzów. /ŁK/
Karta bezprzewodowa Nano TP-LINK TL-WN725N 150Mb/s N3222
Zamontowana karta bezprzewodowa Nano TP-LINK TL-WN725N w komputerze (laptopie) nie zwiększa wymiarów urządzenia sieciowego przez co nie utrudnia pracy.
Uwaga: dwa nowe kursy na Platformie Edukacyjnej Dipola
Instalacje światłowodowe. Urządzenia aktywne.
Multiswitchowe Instalacje Zbiorcze.
Uwaga: dwa nowe kursy na Platformie Edukacyjnej Dipola
Instalacje światłowodowe. Urządzenia aktywne.
Multiswitchowe Instalacje Zbiorcze.
Nowości w firmie DIPOL
Warto przeczytać:
Transmisje z igrzysk olimpijskich Londyn 2012 – HD na wielu odbiornikach. Tradycyjne metody prezentacji treści na wielu odbiornikach oparte na splitterach, okablowaniu HDMI, czy też extenderach HDMI sprawdzają się w sytuacjach, w których lokal podzielony ma być na kilka stref prezentujących równolegle różne treści. Większa elastyczność okupiona jest jednak mniejszą odpornością na awarie i usterki.
Poniżej prezentujemy rozwiązanie oparte na modulatorze Signal-751 R86751. Dystrybucja sygnału HD, którego źródłem może być dowolne urządzenie wyposażone w wyjście HDMI realizowana jest...
Poniżej prezentujemy rozwiązanie oparte na modulatorze Signal-751 R86751. Dystrybucja sygnału HD, którego źródłem może być dowolne urządzenie wyposażone w wyjście HDMI realizowana jest...

Dystrybucja sygnału HD z odbiornika SAT z wykorzystaniem modulatora DVB-T Signal-751 R86751
Zasilanie urządzeń w instalacjach CCTV. W instalacjach telewizji przemysłowej jest kilka sposobów podłączenia zasilania. Przykładowo może to być zasilanie punktowe, centralne czy oparte o zasilacze buforowe. Poniżej zaprezentowane są przykładowe schematy urządzeń przeznaczonych do zasilania instalacji CCTV...
Jak bezpiecznie przyłączyć się do Internetu od sąsiada? Budynki dzieli odległość 15 metrów. 5 lat temu na przeciągniętym drucie stalowym podwieszono skrętkę UTP. Połączenie działało poprawnie. Utrapieniem dla użytkowników była jednak konieczność odłączania skrętki od komputerów podczas burz. Gdy tego nie robiono minimum raz w roku switch lub karta sieciowa ulegała uszkodzeniu.
Z tego powodu zdecydowano się na zmianę medium transmisyjnego: wybrano Ultimode Home System. Oba budynki połączono...
Z tego powodu zdecydowano się na zmianę medium transmisyjnego: wybrano Ultimode Home System. Oba budynki połączono...

Schemat połączenia opartego na polimerowym torze transmisyjnym POF