Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2012 (02.04.2012)

Samochody coraz mądrzejsze.

Grupa trzydziestu dwóch światowych liderów motoryzacji i informatyki (między innymi: Opel, BMW, Dailmler, Honda, Delphi, NEC, Hitachi, Sap) pracuje nad nowoczesnym systemem DRIVE C2X poprawiającym bezpieczeństwo jazdy.

System informatyczny Car-To-X (C2X) jest oparty na technologii M2M, umożliwia samochodom samoczynne kontaktowanie się ze sobą i wymianę informacji o korkach, wypadkach i utrudnieniach ruchu. Kierowca jest alarmowany o samochodach, które są poza jego polem widzenia - na przykład takimi, które mogą wyjechać zza rogu.

C2X wykorzystuje do komunikacji, stworzony specjalnie dla zastosowań motoryzacyjnych, standard IEEE 802.11p, który oprócz komunikacji samochód-samochód (car-to-car), pozwala także na komunikację samochodu z infrastrukturą drogową (car-to-infrastructure).

"Wyobraźcie sobie karetkę jadącą przez miasto na sygnale. Sygnalizacja świetlna wykrywa jej obecność i zostaje ustawione odpowiednie światło. Dzięki temu ambulans zawsze ma zielone światło, co umożliwia najszybsze dotarcie do szpitala" – kreśli przykładowy scenariusz Kurt Sievers z holenderskiej firmy NXP, pracującej nad tym projektem.
Trzeba przyznać, że idea szczytna i warto za nią trzymać kciuki.
System informatyczny Car-To-X (C2X) umożliwia samochodom samoczynne kontaktowanie się ze sobą
i wymianę informacji o korkach, wypadkach i utrudnieniach w ruchu, zanim dostrzeże je człowiek
źr. www.drive-c2x.eu
M2M to zdolność urządzeń podłączonych do sieci do zbierania, przetwarzania i wymiany informacji między sobą bez udziału człowieka. Pozwala to zaoszczędzić czas i zasoby oraz minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia ludzkiego błędu. Już teraz technika ta znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach i ciągle pojawiają się nowe pomysły na jej wykorzystanie. Jeszcze w 2006 roku w tym trybie komunikowało się około 9 milionów urządzeń. Szacuje się, że do 2020 roku w sieci może komunikować się nawet 50 miliardów (!) urządzeń – przyrost jest zatem niebagatelny.

Profesjonalne rejestratory, profesjonalne oprogramowanie.

Rejestratory Hikvision serii 7300 oraz 8100 posiadają w pakiecie doskonałe oprogramowanie iVMS4000. Wśród wielu funkcji urządzenia dostępnych przez sieć, warto zwrócić uwagę na możliwości definiowania zdarzeń alarmowych dla nagrywania ciągłego.
Pierwszą zaletą dla takiego nagrywania jest możliwość definiowania rozdzielczości dla okresu wystąpienia zdarzenia i pozostałego czasu.
Przykładowo – rejestrator nagrywa obraz ciągle z rozdzielczością CIF, a po wykryciu ruchu w zdefiniowanej strefie pola widzenia kamery parametry podnoszone są do rozdzielczości 4CIF, zwiększa się bitrate oraz prędkość nagrywania.
W opcjach rejestratora można skonfigurować parametry strumienia głównego dla nagrywania ciągłego oraz wywołanego zdarzeniem alarmowym oraz dla strumienia dodatkowego.
Kolejną zaletą wykorzystania oprogramowania jest możliwość szybkiego przeglądania zdarzeń alarmowych. Standardowe przeszukiwanie nagrań to mozolne przeglądanie całego zapisu w celu znalezienia interesującego nas fragmentu.
Test
Konwencjonalne odtwarzanie - oś czasu ukazuje wszystkie nagrania na dysku.
Opcja przeszukiwania nagrań po zdarzeniach w programie iVMS4000 wyodrębnia jedynie te momenty, gdzie wystąpił ruch lub inne zdefiniowane zdarzenie alarmowe. Daje to operatorowi możliwość szybkiego odnalezienia interesującego go momentu.
Test
Zaawansowane wyszukiwanie zdarzeń alarmowych
pozwala na szybkie odnalezienie pożądanego materiału wideo.
Oprogramowanie iVMS4000 jest darmowe. Pobrać je można z Download DIPOL. Opcja obsługi przeszukiwania zdarzeń alarmowych dostępna jest dla rejestratorów wyposażonych w najnowszy firmware w wersji 3.2.2. (MC).

Wprowadzanie sygnału z kamer do instalacji magistralnej - cz. 2 - sygnał cyfrowy.

Najlepszą bazą dla dystrybucji sygnałów satelitarnych i naziemnych jest magistralna instalacja multiswitchowa.
Do wprowadzenia sygnałów z kamer monitoringu posłużyć może stacja czołowa MMH-3000, która wyposażona w odpowiednie moduły, umożliwia przekazywanie obrazu z kamer w cyfrowym standardzie DVB-T. Do największych zalet takiego rozwiązania zaliczyć można przede wszystkim:
  • spójność standardu w całej instalacji - brak sygnałów analogowych (cyfrowy sygnał satelitarny DVB-S, cyfrowy sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz sygnał z monitoringu w tym samym standardzie),
  • oszczędność pasma – w przypadku wprowadzania sygnału z 6 kamer monitoringu, wykorzystywany jest jedynie jeden kanał a nie jak w przypadku sygnału analogowego aż 6,
  • taka sama jakość obrazu w całej instalacji – ze względu na specyfikę sygnałów modulowanych cyfrowo, jakość obrazu w obrębie całej instalacji jest identyczna i wolna od jakichkolwiek zakłóceń.
Modulator COFDM TRX-360 do stacji czołowej MMH-3000 TERRAEnkoder MPEG-2 MD-330 do stacji czołowej MMH-3000Podwójny, cyfrowy wzmacniacz kanałowy DVB-T z AGC at420 TerraWielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 TerraKamera szybkoobrotowa PH-33<br />(WDR, 540 TVL, Sony Super Had, 0.7 lx, 3.5-115.5 mm)Kamera sufitowa v-cam 430 (600 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 3.6 mm, IR do 20m)Wzmacniacz SA 501 Terra do multiswitchy 5-wejściowychPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Gniazdo końcowe Signal RTV-SATMultiswitch MSV-508 Terra 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MSV-508 Terra 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MSV-508 Terra 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 Terra
Schemat instalacji magistralnej dystrybuującej sygnał DVB-T, satelitarny oraz obraz z 6 kamer monitoringu CCTV w standardzie cyfrowym.
Obrazy z kamer monitoringu wprowadzone zostały do instalacji przy pomocy stacji czołowej MMH-3000 Terra wyposażonej w 2 moduły enkoderów MD-330 R81713 zamieniających analogowy sygnał z kamer CCTV na postać cyfrowego strumienia transportowego MPEG-TS. Każdy z 6 strumieni podany jest następnie na wejścia remultipleksera TRX-360 R81709 odpowiedzialnego za stworzenie z nich jednego multipleksu DVB-T na wybranej przez administratora częstotliwości. Tak utworzona paczka programowa dostępna jest dla wszystkich mieszkańców posiadających telewizory z cyfrowymi głowicami MPEG2/MPEG4 lub dekodery STB. Sygnał ze stacji czołowej wprowadzany jest następnie na zestaw wzmacniaczy kanałowych at420 R82510 odpowiedzialny za zsumowanie multipleksu CCTV wraz z selektywnie wzmocnionymi kanałami DVB-T. (ŁB)

Jak ograniczyć koszty rozbudowy sieci pasywnej?

Coraz bardziej popularne pasywne sieci optyczne dają możliwość podłączania nawet kilkudziesięciu użytkowników do jednego urządzenia nadawczego. Rozbudowa i podział sieci optycznej odbywa się poprzez pasywne splittery, które wprowadzają istotne tłumienie do toru transmisyjnego (przy podziale toru 1:4 tłumienie wprowadzone przez splitter wynosi około 7dB). Rozbudowa sieci pasywnej pociąga za sobą wymianę urządzeń aktywnych, na urządzenia o większej mocy nadawczej bądź większej czułości odbiorczej.

Sposobem ograniczenia kosztów rozbudowy pasywnej sieci jest zainstalowanie urządzeń aktywnych ze slotami SFP. W taki sposób podczas późniejszej rozbudowy sieci i dodaniu splitterów optycznych, jeżeli budżet mocy na linii transmisyjnej nie będzie wystarczający, wystarczy wymienić sam moduł SFP, który zapewni wystarczającą moc nadawczą.
Media konwerter ULTIMODE M-100G/SFPModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-203G 2xLC- dwa włókna jednomodowe do 20 km.Media konwerter ULTIMODE M-100G/SFPModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-203G 2xLC- dwa włókna jednomodowe do 20 km.
Użycie media konwertera ze slotem SFP oraz modułu SFP
SFP (ang. Small Form-Factor Pluggable) to moduł stosowany w telekomunikacji do konwersji i transmisji danych. Szeroko rozpowszechniony w urządzeniach takich jak: switche, routery i media konwertery. Moduły SFP (znane także pod nazwą Mini-GBIC) są projektowane do współpracy ze standardami sieci SONET, ATM, GigabitEthernet, czy sieci optycznych. Interface SFP został zestandaryzowany przez producentów w ramach porozumienia MSA (ang. Multi-Source Agreement). Interface został zaprojektowany jako następca GBIC, pozwalając na zagęszczenie portów w urządzeniu.

Szeroki zakres dynamiki (WDR).

Zakres dynamiki matrycy mówi o jej zdolności do jednoczesnej rejestracji obszarów jasnych i cieni. Jest ona określona jako stosunek napięcia odpowiadającego najjaśniejszemu punktowi do najniższego napięcia odpowiadającego obszarom najciemniejszym. Najlepsze „zwykłe” przetworniki CCD pozwalają osiągnąć maksymalnie stosunek wynoszący 1:1000, co odpowiada 60 dB.
Przetworniki o szerokim zakresie dynamiki (WDR) osiągają znacznie większe wartości, nawet do 120 dB, co oznacza 1000x większy zakres dynamiki niż w zwykłych przetwornikach. Pozwala to znacznie poprawić rozróżnialność szczegółów (szczególnie w ciemnych partiach obrazu) przy „trudnym” oświetleniu.
Takie przetworniki są najbardziej pożądane, gdy światło pada z tyłu (np. mocno oszklone pomieszczenie), w miejscach gdzie oświetlenie jest zmienne (np. drzwi wejściowe) czy też w miejscach o zróżnicowanym natężeniu światła na całej scenie.
WDR jest realizowany na dwa sposoby:
Pierwszy wykorzystywany jest w przetwornikach firmy Pixim. Polega na tym, że każdy piksel jest oddzielnym przetwornikiem A/C dostosowującym swoje ustawienia do warunków oświetleniowych obrazowanego fragmentu planu. Jest to metoda wykorzystana w kamerze Sunell SN-BXC0586DCN(II) M11207.
W matrycy DPS™ (po prawej) każdy piksel może być traktowany jako oddzielna kamera
indywidualnie dobierająca parametry ekspozycji
Drugi sposób polega na dwukrotnym skanowaniu przetwornika z różnymi ustawieniami ekspozycji. Wypadkowy obraz jest więc złożeniem dwóch "półobrazów". W ten sposób działają m.in. kamery oparte o DSP Effio-P, jak w kamerze Sunell SN-BXC59/50CDN M11225. (KN)
W procesorze Effio-P obraz wynikowy powstaje po dwukrotnym skanowaniu przetwornika

Jak oglądać obraz z kamer Sunell na iPadzie?

Firma Sunell wypuściła na rynek oprogramowanie Inview umożliwiające m.in. podgląd i zarządzanie kamerami K1620, K1630, K1650, K1660, K1670, K1680, K1690. Obsługa kamer przez bardzo popularny tablet iPAD Apple'a sprawia, iż użytkownicy mogą z dowolnego miejsca na świecie połączyć się bezpośrednio z kamerą i obejrzeć obraz z monitorowanego obiektu.
Zrzut ekranowy z aplikacji Inview.
Funkcjonalność aplikacji obejmuje:
  • Podgląd obrazu i podsłuch audio w czasie rzeczywistym,
  • Wyświetlanie obrazu 1, 4 lub 9 kamer jednocześnie,
  • Pojedynczy kanał wyświetlany w rozdzielczości D1/VGA przy 25 kl/s, 4 kanały w CIF/QVGA przy 15 kl/s, 9 kanałów w QCIF przy 10 kl/s,
  • Ręczne zrzuty ekranowe,
  • Manualne sterowanie kamerami PTZ (zbliżenie, oddalenie, rotacja pionowa i pozioma), ustawianie presetów i tras patrolowych,
  • Ręczne i automatyczne wyszukiwanie kamer (maksymalnie 32 kamery),
  • Kompletna konfiguracja kamery uwzględniająca zmianę parametrów wyświetlania kamery, masek prywatności, zdarzeń alarmowych oraz nagrywania lokalnego,
  • Przywracanie ustawień domyślnych oraz restart urządzenia. (WT)

Rozmowy głosowe przez Internet- bramka VoIP.

Bramka/router VoIP IPG-801 N4001 daje możliwość korzystania z usług trzech operatorów VoIP jednocześnie poprzez połączenie DSL (kablowe). Bramka posiada 1 gniazdo telefoniczne (1xFXS) umożliwiające wykorzystanie analogowego telefonu do prowadzenia rozmów poprzez Internet. Dzięki użyciu takiej formy połączenia można znacząco obniżyć koszty korzystania z usług telefonicznych i faxowych.

Zastosowanie bramki VoIP N4001.
Cechy wyróżniające:
  • obsługa 3-ch kont SIP,
  • dwa porty Ethernet,
  • jeden port FXS (można podłączyć jeden telefon),
  • wbudowana funkcja routera umożliwiająca współdzielenie łącza internetowego,
  • obsługa kodeków: G.711a/u, G.723, G.726, G.729A, G.729B
  • funkcjonalność telefonu: ustawienie głośności, klawisze szybkiego wybierania, książka telefoniczna, przełączanie rozmów.
Dodatkową możliwością jest współdzielenie połączenia internetowego bez potrzeby stosowania dodatkowego routera, tak jak jest to pokazane poniżej.
Praca bramki VoIP jako router.
Nowości w firmie DIPOL
Uniwersalne złącze mechaniczne KeyQuick10 SC/APC SM
Spaw mechaniczny KeyQuick C-MS100-NT
Uniwersalny zestaw narzędzi Key-Tool-Kit do montażu spawów i złączy mechanicznych
Uniwersalne złącze mechaniczne
KeyQuick10 SC/APC SM
L5756
Spaw mechaniczny
KeyQuick C-MS100-NT
L5558
Uniwersalny zestaw narzędzi Key-Tool-Kit
do montażu spawów i złączy mechanicznych
L5952
Warto przeczytać:
Problem zdalnego sterowania urządzeniami schowanymi w szafce RTV. Stosowanie nowoczesnych szafek mimo zalet estetycznych, niesie jednak za sobą problem utrudnionego zdalnego sterowania urządzeniami. W takich sytuacjach nieodzowne staje się wykorzystanie specjalnych przedłużaczy pilotów podczerwieni. Czujnik przedłużacza pilota Signal IRB-600U R94130 odbiera sygnał z dowolnego pilota i rozdziela go na trzy nadajniki. Każdy z nich można umieścić naprzeciw innego urządzenia np. przyklejając do szyby/drzwiczek szafki (od strony wewnętrznej). Daje to możliwość sterowania kilkoma urządzeniami umieszczonymi w zamkniętym meblu, eliminując problemy z ich zdalną obsługą...
Test
Schemat zastosowania przedłużacza IRB-600U Signal.
Protect 701 - zastosowanie nie tylko mobilne. Zadaniem instalatora było stworzenie monitoringu spotkań zarządu jednej ze spółek. Wymaganiem była wysoka jakość wideo, nagrywanie dźwięku oraz mobilność instalacji - spotkania odbywały się w różnych miejscach.
Do realizacji obranych założeń nie zdecydowano się na monitoring oparty o technologię PC, ani o technologię CCTV IP, lecz wykorzystano rejestrator Protect 701 M70701. Nagrywany obraz może mieć rozdzielczość nawet 1280 x 720 (HD Ready 720p) przy prędkości 25 kl./s, co daje wrażenie zupełnej płynności poruszania się obiektów i osób. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi, istnieje możliwość nagrywania rozmów w wysokiej jakości. Zastosowany obiektyw o szerokim kącie widzenia (120 stopni) jest w stanie objąć w pełni pomieszczenie, przez co niekonieczne jest stosowanie dodatkowych...
Test
Monitoring konferencji to jedno z możliwych zastosowań rejestratora Protect 701
Gigabitowe łącze światłowodowe dla firmy. Do budowy łącza światłowodowego niezbędne będą media konwertery bądź switche ze slotem SFP, w którym można zamontować moduł światłowodowy.
Przykładowym rozwiązaniem dla stabilnego połączenia światłowodowego z gigabitową transmisją jest zastosowanie od strony dostawcy usług media konwertera serii ULTIMODE M-203G L11025, natomiast od strony odbiorcy usług switcha inteligentnego TP-Link N29949 z zainstalowanym modułem optycznym ULTIMODE SFP-203G L1415. Takie połączenie pozwala na przesłanie sygnału w światłowodowym, jednomodowym medium transmisyjnym na odległość do 20 km. Dalej sygnał ze switcha inteligentnego rozprowadzany jest po firmie z wykorzystaniem...
Test
Odbiornik i rejestrator naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Signal HD-527