Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2011 (21.02.2011)

Czy femtokomórki uratują operatorów GSM?

Rozwój telefonii komórkowej generowany jest przez przyrost liczby abonentów, a także ilości transmitowanych danych. W pierwszym etapie telefonia mobilna była wykorzystywana jedynie do okazjonalnych rozmów. Obecnie zmiana przyzwyczajeń i rosnąca liczba abonentów, którzy rezygnują z telefonu stacjonarnego na rzecz komórkowego, zwiększa częstotliwość i wydłuża czas rozmów oraz generuje większe obciążenie sieci.
Jednak to nie rosnąca liczba rozmów spędza sen z powiek operatorów, tylko korzystanie z dostępu do Internetu, w tym do multimediów za pomocą smartfonów. Może to w najbliższym czasie wygenerować ruch kilkakrotnie większy, niż obecnie realizowany.
Ponieważ możliwości transmisyjne stacji bazowych są ograniczone fizycznie, powstanie problem z dostępem do sieci. Jest on już obecnie widoczny w trakcie imprez masowych, ale lawinowy wzrost liczby używanych smartfonów przeniesie problem na duże skupiska ludzi.

Femtokomórki, urządzenia, które rozwiązują ten problem, znane są już od 2005 roku, ale dopiero w 2010 roku zaczęły budzić większe zainteresowanie. Ich działanie polega na zmniejszeniu dystansu jaki sygnał z telefonu musi pokonać drogą bezprzewodową. Jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. Wiele takich mikrostacji bazowych zainstalowanych w biurowcach, centrach handlowych itp. znacząco zmniejszy transmisję poprzez tradycyjne stacje bazowe.
Femtokomórki - jeśli mikrostację bazową zainstalujemy w budynku i podłączymy ją przewodowo do sieci szkieletowej operatora, to nie będziemy wykorzystywali zasobów obecnych stacji bazowych - mogą z nich korzystać ludzie przebywający na zewnątrz. Można do tego podłączenia wykorzystać również szerokopasmowy Internet.
Przełom we wprowadzaniu femtokomórek nastąpił w 2010 roku, kiedy to o 300%, w stosunku do 2009 roku, wzrosła liczba operatorów wykorzystujących te urządzenia. Obecnie są one używane, miedzy innymi, przez: Sprint (USA), StarHub (Singapur), Verizon (USA), Vodafone (Wielka Brytania, Hiszpania, Katar, Grecja), AT&T (USA), SFR (Francja), Docomo (Japonia),China Unicom, Optimus (Portugalia), SingTel (Singapur), SoftBank (Japonia), KDDI (Japonia), Movistar (Hiszpania), T-Mobile (Wielka Brytania), Moldtelecom (Mołdawia).
Na niebiesko zaznaczono kraje, gdzie operatorzy wprowadzili femtokomórki
Według przewidywań Informa Telecoms &Media do 2014 roku liczba używanych femtokomórek wyniesie 49 mln, zaś sprzedaż wyłącznie w 2014 roku - 25 mln.
Zainteresowanie rozbudową sieci poprzez dodanie femtokomórek znalazło odzwierciedlanie w ilości członków Femto Forum - stowarzyszenia, które liczy obecnie 77 dostawców oraz 58 operatorów sieci komórkowych na całym świecie.

Radio Watykan - czy elektrosmog szkodzi?

W 1931 roku Radio Watykan rozpoczęło nadawanie swoich audycji z Santa Maria di Galeria - miejscowości w pobliżu Rzymu. Od dłuższego czasu trwają dyskusje o wpływie tej emisji na stan zdrowia mieszkańców okolicznych miejscowości.
W lipcu ubiegłego roku grupa specjalistów, pod kierownictwem profesora Andrea Micheli z mediolańskiego National Tumor Institute, w 300 stronicowym raporcie stwierdziła bezpośredni wpływ radiacji na śmierć 19 dzieci w latach 1980 - 2003. Dzieci zmarły na białaczkę i chłonniaka.
Wnioskom z raportu profesora Micheli przeciwstawiane są badania statystyczne zaprezentowane przez American Journal of Epidemiology. Średnia częstość występowania wymienionych postaci raka wynosi w Europie 1,4 dziecka na dziesięć tysięcy. Ponieważ w strefie ekspozycji, czyli w promieniu około 10 km, mieszka około 50 000 osób, to zapadalność na raka w okresie ponad 20 lat mieści się poniżej średniej europejskiej. Podobnego zdania jest zespół, którym kierował profesor Umberto Veronesi.

Co do jednej kwestii strony są zgodne, brak wcześniejszych badań rozpowszechnienia raka powoduje, że nie ma materiału porównawczego. Obecne emisja radiowa jest stosowana powszechnie na terenach zurbanizowanych, trudno znaleźć populacje żyjące w strefie uprzemysłowionej nie narażone na wpływ tego promieniowania więc nie można orzec czy średnia europejska jest normą.
Siedziba Radia Watykan
Anteny Radia Watykan w Rzymie

Stacja czołowa TERRA w kompleksie weselno-hotelowym.

Właściciel kompleksu hotelowego oferującego organizację przyjęć weselnych zdecydował się na budowę instalacji telewizyjnej, w której dystrybuowane mają być kanały naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz kanały telewizji satelitarnej.
W skład kompleksu wchodzą: dom weselny z pokojami dla gości (w sumie 25 gniazd RTV) oraz oddalony o około 1,5 km hotel (60 gniazd RTV).
Inwestor już na etapie budowy przemyślał fakt połączenia wszystkich instalacji obu budynków w jedną sieć. Połączone zostały systemy: monitoringu CCTV, sieci komputerowej oraz instalacji telewizyjnej. Wykorzystano do tego jeden wielowłóknowy kabel światłowodowy.
Do dystrybucji programów satelitarnych wybrano system MMH-3000 TERRA.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitAntena satelitarna aluminiowa 100cm FAMAVAL Off-Set 100 LHKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBKonsola PCS-200 zdalnego sterowania i monitoringu stacji MMH-3000Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalTransmiter optyczny MOS-211A TERRAWęzeł optyczny OD-120 TERRA
Schemat instalacji telewizyjnej w opisywanym obiekcie z uwzględnieniem sprzężenia dwóch podinstalacji
Stacja czołowa MMH-3000 R81700 umożliwia odbiór 9 kanałów satelitarnych z możliwością rozbudowy o kolejne 7 kanałów. Sygnał ze stacji czołowej podawany jest na zestaw wzmacniaczy kanałowych ZG Alcad, a następnie sumowany ze wzmocnionym sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
Sygnał telewizyjny, zgodnie z założeniem dzielony jest na dwie podinstalacje (dom weselny oraz hotel). Przesłanie sygnału telewizyjnego na tak dużą odległość wymagało zastosowania zestawu: transmitter + węzeł optyczny.
Inwestor zdecydował się na sprawdzone rozwiązania TERRA - wybrano nadajnik optyczny MOS-211A R81720 wyposażony w najsłabszy z dostępnych laserów (moc 6 dBm) oraz węzeł optyczny OD-120 R81724 z poziomem wyjściowym 113 dBuV, co pozwoliło na swobodne przejście na medium miedziane i dystrybucję sygnału do 60 gniazd.
Osobnego komentarza wymaga monitorowanie najważniejszych punktów instalacji. Dzięki zastosowaniu modułu PCS-200 R81716 praca stacji czołowej może być zdalnie monitorowana przez konserwatora instalacji, a jej parametry zmieniane bez konieczności fizycznego dostępu do urządzeń. Zdalnie monitorowana jest również praca węzła OD-120 R81724, który dzięki wbudowanemu modułowi ethernetowemu może zostać podłączony do lokalnej sieci LAN.

Zdalny monitoring z wykorzystaniem transmisji przez Internet.

Zadaniem instalatora było zapewnienie podglądu poprzez Internet obrazu z obrotowej kamery analogowej. Nagrywanie ciągłe nie było wymagane. Istotna była jednak możliwość szybkiego tworzenia zdjęć i krótkich nagrań podczas podglądu.
Instalator zaproponował wykorzystanie serwera wideo Ultinet 701 K2140 w połączeniu z kamerą PH-10H M1192. Kamera została wyposażona w przetwornik Interline Transfer CCD firmy SONY o rozdzielczości poziomej 500 linii w trybie kolorowym i 570 w trybie czarno-białym.
Serwer wideo ULTINET korzysta z kompresji H.264. Obraz może być wysyłany w rozdzielczości 4CIF z szybkością 25 kl./s dla PAL.
Serwer wideo ULTINET-701 H.264Kamera szybkoobrotowa PH-10H (500 TVL, Sony Interline Transfer CCD, 0.7 lx, 3.8-38mm)
Zdalny monitoring z wykorzystaniem transmisji przez Internet
Wideo serwer został podłączony do sieci z zewnętrznym adresem IP.
W biurze firmy zainstalowano program iVMS4000, który pozwala na podgląd i przechwytywanie obrazu pochodzącego z wideoserwera Ultinet. Oprogramowanie to posiada zaimplementowany moduł ekranowego panelu sterowania kamerą szybkoobrotową.
Inwestor może oglądać obraz z kamery również w domu przez przeglądarkę Internet Explorer. Dostęp zarówno z programu, jak i przeglądarki chroniony jest hasłem. W przyszłości, w celu nagrywania materiału, istnieje możliwość zainstalowania darmowej aplikacji na PC, obsługującej ciągły zapis strumienia danych z Ultinet 701.
Funkcjonalność, niezawodność i niska cena, w porównaniu do monitoringu IP, sprawiły, iż instalacja jest sztandarowym przykładem dla wszystkich chcących założyć monitoring złożony z jednego punktu obserwacji. Właściciel jest zadowolony z inwestycji.

Test reflektorów IR - Redbeam we współpracy z kamerami 0,3 i 0,03 lx.

Do testu użyto następujących urządzeń:
  • Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, 650 TVL, Sony Effio-E, 0,03 lx, WDR) M11209,
  • Kamera BOX Sunell SN-BXC0483 (dzień/noc, 450 TVL, Sony CCD, 0,3 lx) M11212,
  • Reflektor Redbeam IR40 M1640 - zasięg 30 m,
  • Reflektor IR Redbeam IR100 M1647 - zasięg 90 m.
Klikając można powiększyć zdjęcia
Po lewej - kamera SN-BXC0483 jest 10 razy mniej czuła i nie radzi sobie z brakiem oświetlenia.
Kamera 0,3 lx Sunell SN-BXC0483
brak oświetlenia
Kamera 0,03 lx SN-BXC5930CDN
brak oświetlenia
Reflektor IR40 oświetla scenę na większą niż deklarowane 30 m.
Kamera Sunell SN-BXC0483
reflektor IR Redbeam IR40
deklarowany zasięg 30 m
Kamera Sunell SN-BXC5930CDN
reflektor IR Redbeam IR40
deklarowany zasięg 30 m
Reflektor IR100 skutecznie oświetlił scenę, sylwetka stała się rozpoznawalna z odległości około 60 m.
Kamera Sunell SN-BXC0483
reflektor IR Redbeam IR100
deklarowany zasięg 90 m
Kamera Sunell SN-BXC5930CDN
reflektor IR Redbeam IR100
deklarowany zasięg 90 m
Jak dowodzą powyższe testy zasięg reflektora w znacznym stopniu zależy od czułości użytej kamery. Odczucia subiektywne zostały potwierdzone przez automatykę rejestratora ULTIMAX-104 M71040, który detekcją ruchu wykrywał ruchomy obiekt na obrazie z czulszej kamery na odległość 60 metrów, podczas gdy dla słabszej było to możliwe jedynie z 20 m. Proszę zwrócić uwagę, że oświetlenie sceny z mocniejszym reflektorem przy mniej czułej kamerze jest podobne do oświetlenia przez słabszy reflektor przy czulszej kamerze.

Monitoring aptek - kamery ACTi.

Inwestor zdecydował się na instalację monitoringu opartego o kamery IP firmy ACTi w sieci aptek.
System składa się z 16 megapixelowych kamer dzień/noc ACM-5611 K1512. Powodem wyboru tego modelu była wysoka rozdzielczość 1280 x 1024 oraz zasilanie PoE - do każdej kamery doprowadzona jest tylko jedna skrętka, co znacznie obniżyło koszty okablowania.
Największą zaletą utworzonego systemu IP jest centralizacja punktu dozoru. Za pośrednictwem Internetu i lokalnych serwerów ACTi NVR możliwe jest oglądanie obrazu z kamer oraz nagrań archiwalnych ze wszystkich lokalizacji. Ma to największe znaczenie w godzinach zamknięcia placówek, kiedy to nad ich bezpieczeństwem czuwa tylko jeden pracownik centrali. Natomiast szefowie placówek z dowolnego miejsca na świecie za pomocą przeglądarki Internet Explorer mogą obserwować co się dzieje w ich placówkach. Dzięki zainstalowanemu monitoringowi znacząco spadła ilość kradzieży, podniósł się standard bezpieczeństwa, wzrosła wydajność pracowników.
Schemat instalacji

Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami.

W skład zestawu POE N9205 wchodzą dwa pasywne urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu. Posiadają zintegrowane złącza RJ-45 oraz zasilania 2,1/5,5 mm, które pasują do większości popularnych urządzeń WLAN (TP-Link, Linksys, Planet, Mikrotik), a także innych urządzeń IP, np. kamer PIXORD. Dzięki zastosowaniu takiego adaptera do urządzenia można doprowadzić tylko jeden przewód (skrętkę), zamiast dwóch (skrętka + kabel zasilający).
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami
Zestaw PoE do sieci LAN
N9205
Został przeprowadzony test adaptera PoE z urządzeniem TP-Link Tl-WR543G N2955, wykorzystując oryginalny zasilacz dostarczony przez producenta o napięciu zasilania 9V / 800 mA na 15 metrowym przewodzie UTP, zakończonym odpowiednio złączami RJ-45. Użyty przewód o podanej długości nie miał żadnego wpływu na stabilną pracę urządzenia, które bez żadnych problemów transmitowało pakiety sieciowe.
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączami
Schemat przykładowego zastosowanie adapterów PoE
Nowości w ofercie firmy DIPOL:
Zasilacz impulsowy ZI-1000 12/1A (+) do kamer
Wskaźnik sygnału Schwaiger SF9000 z identyfikacją satelitów + walizka i akcesoria
Miernik sygnału satelitarnego DVB-S/S2 Satlook Micro HD
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201KIT do 200 Mb/s 2 sztuki
Zasilacz ZI-1000
12V/1A
M1812
Wskaźnik sygnału
Schwaiger SF9000
R10807
Miernik DVB-S/S2
Satlook Micro HD
R10740
Transmiter sieciowy
TL-PA201KIT 200 Mb/s
N3356
Pisaliśmy w Informatorze:

Szybko i bezpiecznie - link światłowodowy. Dwa budynki kompleksu szpitalnego, odległe od siebie o 10 kilometrów, w celu usprawnienia przepływu danych postanowiono połączyć niezawodnym i bezpiecznym linkiem. Podstawowymi wymaganiami połączenia było bezpieczeństwo oraz stała prędkość połączenia - 1 Gb/s...
Media konwerter M-207G 1Gb/s - jedno wlókno jednomodowe do 20 km
Uchwyt TV LCD/Plazma 23-37 cali ścienny, pochylny, obrotowy DP108S
Rejestratory AverMedia dla telefonów z systemem Android. 14 grudnia miała miejsce oficjalna premiera aplikacji AndroidViewer służącej do zdalnego podglądu obrazu z sieci monitoringów opartych o rejestratory NVR i hybrydowe AverMedia.
Rejestratory hybrydowe AverMedia 5216H+ M75216 oraz 5108H+ M72508 to urządzenia najwyższej klasy. Produkt ten wyznacza nowe trendy, łącząc w sobie zalety rejestratora obrazu z kamer IP i analogowych.

Spis tematów zawartych w Informatorach
Kamera BOX Sunell SN-BXC5930CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, ICR, 0.03 lx)