Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2021 (1.11.2021)

Naukowcy opracowali nowy system poruszania się robotów.

Naukowcy z laboratorium AI w MIT (Massachusetts Institute of Technology) zaprojektowali nowy system sterowania, umożliwiający czworonożnym robotom poruszanie się po nierównym terenie pokrytym przeszkodami w postaci szczelin. Zademonstrowali go na potężnym i zwinnym robocie - mini gepardzie, zbudowanym przez ich współpracowników z Biomimetic Robotics LAB. W przeciwieństwie do innych metod sterowania robotami czworonożnymi, nowy system nie wymaga wcześniejszego mapowania terenu, dzięki czemu robot może się przemieścić natychmiast w dowolne miejsce. W przyszłości może to umożliwić robotom ruszanie do lasu na misję ratunkową lub wspinanie się po schodach, aby dostarczyć leki osobom w podeszłym wieku. Nowatorski system sterowania podzielony jest na dwie części. Pierwsza przetwarza dane wejściowe w czasie rzeczywistym z kamery wideo zamontowanej z przodu robota, natomiast druga tłumaczy te informacje na instrukcje dotyczące tego jak robot powinien poruszać swoim ciałem. Nowością w systemie jest dostosowanie chodu robota. Przykładowo jeśli człowiek chciałby przeskoczyć nad dużą szczeliną, mógłby zacząć od rozpędzenia się w celu nabrania prędkości i wykonania potężnego skoku. W ten sam sposób robot może dostosować czas trwania kontaktu stóp z podłożem w celu lepszego pokonania przeszkód terenowych. Sposób w jaki współpracują ze sobą te dwie oddzielne części (kontrolery) czyni ten system szczególnie innowacyjnym.
Na świecie istnieją już roboty, które są w stanie pokonywać różnego rodzaju przeszkody. Nie jest to jednak efekt wyuczonych przez sztuczną inteligencję algorytmów, a wykorzystania wcześniej utworzonych i załadowanych do pamięci robota map terenu. Proces ten jest powolny i skazany na niepowodzenie ,jeśli mapa wysokości terenu nie jest dokładna.
Nowy system łączy w sobie najlepsze elementy systemów "niewidomych" i tych, które korzystają z kamer. Naukowcy przeprowadzili symulację robota biegnącego przez setki różnych terenów pokrytych szczelinami. Z czasem algorytm nauczył się które działania zostały zakończone sukcesem. Np., gdy robot zbliża się do przeszkody, może obliczyć na podstawie wyuczonego zachowania najlepszy sposób poruszania się, korzystając z informacji wizualnych jako przewodnika. Chociaż naukowcy byli w stanie wykazać w laboratorium, że ich system sterowania działa, zauważyli, że przed wdrożeniem go do świata rzeczywistego jeszcze długa droga. W przyszłości planują zwiększyć moc obliczeniową robota oraz poprawić jego zdolności poruszania się w różnych warunkach oświetleniowych.

Obsługa kamer CCTV przez monitor systemu wideodomofonowego IP Hikvision.

Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, a jej pole widzenia może być przysłonięte przez dzwoniącego. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie kamer z istniejącego monitoringu i dodanie ich do monitora wideodomofonowego. Integracja możliwa jest poprzez:
  • dodanie kamer IP Hikvision do monitora wideodomofonu,
  • dodawanie kamery IP innego producenta za pomocą protokołu ONVIF (2. generacja monitorów od wersji firmware v2.1.2),
  • dodanie dowolnej kamery (HIKVISION, ONVIF) za pośrednictwem rejestratora HD-TVI/IP.
Do monitora można dodać maksymalnie 16 kamer IP. Może on zdekodować obraz z kamer o maksymalnej rozdzielczości 720p z ustawioną kompresją H.264. Nie oznacza to jednak, że nie można do niego dodać kamer o wyższej rozdzielczości. Przykładowo jeśli dodawana jest kamera o rozdzielczości 8 Mpix, gdzie w strumieniu głównym ustawiona jest max. rozdzielczość i kompresja H.265, a w strumieniu pomocniczym jest ustawiona rozdzielczość 640 x 480 z kompresją H.264, monitor automatycznie zdekoduje strumień pomocniczy. Gdyby w strumieniu głównym została obniżona rozdzielczość do 720p i włączona kompresja H.264, monitor zdekodowałby strumień główny. Dodawanie kamer możliwe jest bezpośrednio z poziomu monitora, bądź za pomocą aplikacji klienckiej iVMS-4200. W tym celu należy przejść do ustawień zdalnych, a następnie: Ustawienia zdalne->Domofon->Informacje o kamerze internetowej.
Przykład bezpośredniego dodania kamery IP Hikvision
oraz wyboru protokołu ONVIF w monitorze G74001 DS-KH6320-WTE1/EU

Pomiar sygnału DVB-T2.

Pierwszym krajem europejskim, który rozpoczął oficjalne emisję DVB-T2 była Wielka Brytania. Test z nadajnika telewizyjnego został przeprowadzony przez BBC Research & Development w czerwcu 2008 roku. Obecnie prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 trwają w całej Europie. W Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest w Austrii, Czechach, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Rumunii oraz Francji (planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach DVB-T i DVB-T2 prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału w standardzie DVB-T. W Polsce zmiana z DVB-T na DVB-T2 ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.
W Polsce telewizja TVN i operator Emitel testują nadawanie telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. W związku z tym możliwe było wykonanie pomiaru tego sygnału i przetestowanie możliwości miernika Signal ST-5150 R10842.
Publikujemy trzecią cześć poradnika dotyczącego pomiarów sygnałów w instalacji TV-SAT

Technika Full-color dla lepszego monitorowania zdarzeń nocnych.

Do większości zdarzeń nieporządanych dochodzi nocą. Tradycyjne kamery z oświetlaczami IR rejestrują mało szczegółów obrazu przy pracy w trybie nocnym. Tracą wszelkie informacje związane z kolorami, które mogą mieć kluczowe znaczenie w identyfikacji szczegółów zdarzeń. W nocy monitorowy teren powinien być doświetlany światłem białym albo należy korzystać z kamer z funkcją Full-color.
Rejestrują one kolorowy obraz w wysokiej rozdzielczości zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest to możliwe dzięki połączeniu zaawansowanego obiektywu oraz bardzo czułego przetwornika. Takie połączenie sprawa, że kamera do generowania użytecznego obrazu wymaga światła o małym natężeniu - wystarcza oświetlenie uliczne lub światło Księżyca.
Obiektyw posiada duży otwór przysłony F1,0, co sprawia, że do przetwornika dociera więcej światła. Czuły przetwornik efektywniej operuje padającym światłem, a procesor sygnałowy utrzymuje balans pomiędzy funkcję redukcji szumów i rozmyciem ruchomych obiektów. Jeśli ilość światła jest niewystarczająca załącza się wbudowany oświetlacz światła białego.
Kolorowy obraz przez całą dobę zapewnia lepszą identyfikację szczegółów pojazdów lub ludzi. Szczególnie ważną zaletą przy pracy w nocy jest brak odbić przy opadach atmosferycznych lub od owadów, co jest częstym problemem w pracy z oświetlaczem IR.

Po co w spawarce 6 silników?

Jednym z parametrów technicznych cechujących poszczególne spawarki światłowodowe jest liczba silników. To ona w połączeniu z odpowiednim układem optycznym oraz oprogramowaniem sprawia, że spawarka ma możliwość precyzyjnego pozycjonowania włókien.
Najprostsze spawarki światłowodowe, bazujące na tzw. pozycjonowaniu w "v-rowkach" (v-groove), wyposażone są w 2 silniki - po jednym na każdy uchwyt włókna. Silniki te odpowiedzialne są za pozycjonowanie włókien w poziomie, tj. o zapewnienie odpowiedniego dystansu między czołami włókien przed ich zgrzaniem. Odpowiednie pozycjonowanie włókien w pionie uzależnione jest wyłącznie od czystości v-rowków w spawarce, jak również samych włókien.
Spawarki czterosilnikowe potrafią pozycjonować włókna również w płaszczyźnie pionowej. Dzięki temu spawanie jest znacznie szybsze i mniej problematyczne. Wyposażone w odpowiedni układ optyczny wykorzystują zwykle metodę centrowania włókien do płaszcza. Gwarantuje to niską tłumienność spawu w zdecydowanej większości przypadków.
Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?
Spawarka Signal Fire Ai-8C L5870 wyposażona jest w 6 silników:
dwa pozycjonują włókna w poziomie, dwa w pionie, 5 i 6 to silniki autofokusa
Czy wobec powyższego spawarki posiadające 6 silników pozycjonują włókna w 3 płaszczyznach? Otóż nie. W osi Z włókna pozostają zawsze w tej samej pozycji ze względu na fabryczne ułożenie v-rowków - nie ma konieczności przesuwania włókien w tej płaszczyźnie. Silniki 5. oraz 6. to silniki autofokusa, który odpowiedzialny jest za wyszukiwanie rdzenia włókien światłowodowych. Aby było to możliwe, oprócz dodatkowych silników konieczny jest najwyższej klasy układ optyczny (rdzeń w światłowodach jednomodowych ma średnicę ok. 9 μm). Możliwość odnalezienia rdzeni we włóknach pozwala na ich lepsze wzajemne pozycjonowanie, co przekłada się na mniejsze tłumienie sygnału przez spaw.

Switche przemysłowe.

Dedykowane są do obiektów przemysłowych, w których możliwe jest występowanie niekorzystnych warunków, takich jak: zwiększone zapylenie, wysoka lub niska temperatura, czy duża wilgotność. Montaż switchy przemysłowych zalecany jest również w przypadku instalacji realizowanych na słupach lub w studzienkach telekomunikacyjnych - w hermetycznych obudowach. Switche posiadają porty Ethernet (w zależności od modelu Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet) do podłączania takich urządzeń, jak kamery IP lub komputery. Switche przemysłowe ULTIPOWER posiadają obudowę spełniającą standard IP40 (ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych, ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy powyżej 1 mm). Wszystkie porty posiadają możliwość zasilania PoE (switch musi być zasilany napięciem DC 48 V). Przełączniki wyposażone są w port SFP w celu zamiany medium transmisyjnego na światłowód.
Urządzenia posiadają również następujące funkcje dodatkowe:
  • funkcja Extended umożliwiająca zasilanie urządzeń podłączonych skrętką o długości do 250 m,
  • funkcja PoE Auto Check automatycznie wykonuje restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia.
  • Obsługa HiPoE 90 W dla portów 1 oraz 2 (tylko switch N299704),
  • Funkcja PD umożliwia zasilanie switcha poprzez port Ethernet (tylko switch N299707).
W powyższym przykładzie switche zostały zainstalowane w hermetycznych obudowach znajdujących się na słupach. Do switcha zostały podłączone kamery IP, zasilane ze switcha poprzez PoE (48V 802.3af). Pomiędzy słupami poprowadzono światłowód (jednomodowy zakończony złączami LC oraz zastosowano wkładki SFP) tak, aby stworzyć sieć składającą się z pięciu kamer oraz rejestratora kamer IP (NVR). Zastosowanie switchy przemysłowych zwiększa niezawodność takiej instalacji, ponieważ są one odporniejsze na przepięcia oraz trudne warunki atmosferyczne. Dodatkowo światłowód poprowadzony pomiędzy dwoma słupami skutecznie izoluje elektrycznie dwie lokalizacje punktów kamerowych.

Nowości produktowe:

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2123G2-I (2 MPix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 30 m, WDR, H.265, IK10, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2123G2-I K00804 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście itp.).
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2023G2-I (2 MPix, 2,8 mm, 0,005 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2023G2-I K03105 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście itp.).
Filtr LTE 700 wewnętrzny Signal
Filtr LTE700 R49601 stosowany jest w instalacjach telewizyjnych RTV/SAT. Służy do filtrowania niepożądanych sygnałów w paśmie 700MHz (częstotliwości 694 - 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE).

Warto przeczytać:

Jak połączyć światłowody w studni kablowej? Instalacja światłowodów na zewnątrz jest zadaniem prostym o ile instalator wyposaży się w odpowiedni sprzęt i akcesoria. Kluczowym dla trwałości połączeń oraz bezawaryjności tworzonych linków jest zastosowanie odpowiednich muf zabezpieczających miejsce łączenia i odgałęzienia włókien...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Widok mufy L56036
Dobór anteny LTE
Jak dobrać antenę LTE?