Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2016 (13.06.2016)

Google ma już prototyp ARA.

Gigant w dziedzinie wyszukiwarek, firma Google po raz kolejny poszła o krok dalej i podczas konferencji Google I/O 2016 zaprezentowała prototyp modularnej wersji telefonu, który zdecydowanie różni się od dostępnych do tej pory na rynku. W dotychczasowych rozwiązaniach klient nie miał możliwości wzbogacania jego funkcjonalności poprzez dodawanie nowych modułów. Modularnemu smartfonowi, zgodnemu z projektem ARA, przyświeca zupełnie inna idea. Zaprezentowany prototyp składa się z jednostki bazowej, w której zainstalować można sześć modułów. Poszczególne podzespoły instaluje się bardzo szybko, wystarczy włożyć moduł w odpowiednie miejsce, a smartfon od razu go wykryje, bez potrzeby instalowania dodatkowych sterowników, ani restartowania urządzenia. Aby usunąć jakiś moduł, wystarczy wydać komendę głosową lub wybrać określony komponent za pomocą aplikacji. Wszystkie moduły, jakie powstaną, będą zgodne z projektem ARA i będą wstecznie kompatybilne ze starszymi modelami. Oznacza to, iż bez względu na to, czy będziemy posiadali starszy, czy nowszy model, moduły będą pasowały zarówno do jednego, jak i do drugiego.
Prototyp telefonu modułowego zaprezentowanego na konferencji Google I/O 2016
Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, bez problemu będzie można wzbogacić nasze urządzenie o aparat o wyższej rozdzielczości, mocniejszą baterię, nowe głośniki, czy glukometr, bardzo przydatny cukrzykom. Chorzy będą mieli możliwość zmierzenia poziomu cukru w każdym miejscu, a dedykowana aplikacja pozwoli stworzyć historię choroby i w razie potrzeby umożliwić pokazanie jej lekarzowi. Jest to rozwiązanie, które jak do tej pory nie jest dostępne w żadnym smartfonie. To tylko kilka przykładów modułów, jakie mogą zwiększyć funkcjonalność telefonów w niedalekiej przyszłości. Pierwsze modularne smartfony powinny pojawić się w sprzedaży już w 2017 roku.

Mobilny dostęp do podglądu obrazu z kamer przez P2P.

Firma Hikvision udostępnia dla swoich urządzeń darmową usługę o nazwie Ezviz. Za jej pośrednictwem można uzyskać podgląd obrazu z kamer bez konieczności posiadania zewnętrznego adresu IP. Dodatkową zaletą jest brak konieczności konfiguracji sieci. Do urządzenia łączymy się poprzez sieć P2P - za pośrednictwem chmury.
Okno główne programu iVMS-4500 oraz Ezviz
Do uzyskania podglądu konieczna jest rejestracja konta w usłudze. Następnie należy powiązać z nim urządzenia poprzez zeskanowanie kodów QR umieszczonych na urządzeniach, automatyczne wyszukanie w sieci lokalnej lub wpisanie numeru seryjnego. Dostęp mobilny możliwy jest przez aplikację iVMS-4500 lub Ezviz (linki do wersji na Android, dostępne są również aplikacje na Windows Phone i iOS).

Ustawienie automatycznego restartu w kamerach Signal.

Kamery marki Signal posiadają możliwość ustawienia automatycznego restartu w wybranym cyklu. Aby aktywować funkcję, należy zalogować się do kamery (domyślnie login: admin, hasło: admin), a następnie przejść do zakładki "Przywracanie". Do wyboru mamy kilka opcji:
  • nigdy - automatyczny restart jest wyłączony,
  • codziennie - dla każdego dnia można ustawić tą samą godzinę restartu kamery,
  • tygodniowy - dla każdego dnia tygodnia można ustawić inną godzinę restartu kamery,
  • miesięczny - dla każdego dnia miesiąca można ustawić inną godzinę restartu kamery.
Widok zakładki ustawienia planowanego restartu w kamerze Signal K1885

Złącza kompresyjne w instalacjach CCTV.

Złącza BNC mogą być powodem wielu problemów przy wykonywaniu instalacji CCTV. Już w trakcie uruchamiania instalacji, złej jakości złącza sprawiają wiele kłopotów ze względu na niepewne połączenie. Złącza pracujące na zewnątrz narażone są na korozję, co w konsekwencji doprowadzić może do znacznego pogorszenia jakości sygnału. Duże wahania temperatury mogą spowodować rozluźnienie złącza na przewodzie. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza w szczególnie ważnych systemach, takich jak systemy monitoringu banków, czy miast.
  E8278 E8279
Kod E8275 E8276 E8277 E8278   E8279
Marka   
Przewód

RG-59
E1041

RG-6
E1230
Triset-113
 E1015
 RG-59
E1041
RG-6
E1230
Zaciskacz E80075
 
 E80078E80078
Ściągacz
izolacji
 
E8010E8010

 

Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania złączy MASTER sprawiają, że instalator nie będzie miał problemów z zakładaniem wtyków na przewód. Posiadają one dopracowany sposób montażu, co sprawia, że przy ich stosowaniu nie występują powszechnie znane problemy z zakręcaniem złącza na gniazdo. Złącze, dzięki zastosowaniu podwójnej kompresji dookolnej, jest w pełni szczelne od strony przewodu, co zabezpiecza gniazda urządzeń stosowanych w instalacjach przed wdarciem się do nich wody. Narzędziem koniecznym do zaciskania wtyków na kablach jest zaciskacz E80075 lub zaciskacz uniwersalny E80078.

Podłączenie do sieci Internet za pomocą urządzeń TP-LINK.

TP-LINK jest jednym z największych światowych producentów urządzeń sieciowych do użytku domowego i biurowego. Urządzenia tej marki charakteryzują się niezawodnością, prostą konfiguracją oraz nowoczesnym wyglądem. Liczne nagrody przyznane od niezależnych magazynów świadczą o wysokiej jakości wykonania urządzeń oraz o dbałości o zadowolenie klienta.
Bezpośrednie podłączenie do linii telefonicznej jest jednym z najczęściej wykorzystywanych obecnie rozwiązań dostępu do Internetu. Tzw. ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - z języka ang.: asymetryczna cyfrowa linia abonencka) stosowany jest zarówno w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, jak i przy zabudowie jednorodzinnej.
Przykładowy schemat sieci z dostępem do Internetu dostarczanym w technologii ADSL
Router z wbudowanym modemem ADSL odpowiada za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów za pomocą sieci przewodowej bądź drogą bezprzewodową.
Spis urządzeń nadających się do wykorzystania przy takiej instalacji:
  • Urządzenie nr 1 - mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
    • N2909 Router TP-LINK ADSL TD-W8968 z punktem dostępowym 300 Mb/s 802.11n,
  • Urządzenie nr 2, 3 - odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
    • N2922 Karta 802.11n TP-Link USB TL-WN722N, 150 Mb/s.

Kabel płaski w instalacjach budynkowych.

Realizacja instalacji FTTH na bazie światłowodowych kabli abonenckich układanych w topologii gwiazdy, to obecnie najpopularniejszy sposób okablowania budynków wielorodzinnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć można: względnie niski koszt oraz prostotę realizacji. Niski koszt to konsekwencja:
  • zastosowania tanich kabli abonenckich - najpopularniejsze kable Ultimode L7102 są blisko dwukrotnie tańsze od dobrej jakości skrętki komputerowej kategorii 5,
  • braku konieczności wykonywania dodatkowych czynności instalacyjnych takich, jak:
  • dodatkowe spawanie w przełącznicach piętrowych (kable breakout), wycinanie okien, zaciąganie włókien, montaż osłon (kabel łatwego dostępu).
Do minusów tego rozwiązania zaliczyć można z pewnością potencjalne problemy przy realizacji przełącznic w pomieszczeniu teletechnicznym - zwłaszcza w przypadku dużej liczby kabli. Mowa tu o ich odpowiednim upięciu i wprowadzeniu do przełącznicy tak, aby wszystkie włókna były odpowiednio zabezpieczone. W skrajnych przypadkach należy zastosować większą liczbę przełącznic, niż wynikałoby to wprost z liczby koniecznych do zakończenia włókien.
Szuflada z tacką 19” ULTIMODE MT-524 (1U, wymienny panel przedni, 1 tacka x 24 spawy)Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
Kabel ULTIMODE ILB-2SM-A L7102 jest najczęściej wybieranym kablem dla tego typu sieci. Jego płaska konstrukcja oraz dodatkowe wzmocnienia z prętów aramidowych powodują, że jest on kablem niezwykle wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jednomodowe włókna w standardzie G.657.A posiadają zmniejszony promień gięcia, dzięki czemu prowadzenie kabli jest znacznie prostsze, a parametry transmisyjne zostaną zachowane nawet w przypadku łuków o małym promieniu (minimalny promień gięcia włókien wynosi 7,5 mm).

Nowości produktowe

Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 z wbudowanym gniazdem USB TERRA
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi480 R81610 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej. Jeden panel umożliwia konwersję sygnału z ośmiu transponderów satelitarnych (kanały niekodowane) do strumienia IP, umożliwiając dystrybucję 100 kanałów telewizyjnych o łącznej efektywnej przepustowości wynoszącej 400 Mbps. Dostępny na wyjściu strumień IP wprowadzany jest do sieci LAN i dostarczany do odbiorników końcowych - najczęściej z wykorzystaniem switchy. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.
Uchwyt odciągowy I-69.PAT 3,6kN dla kabla średnica 4-8 mm
Uchwyt odciągowy I-69.PAT 3,6kN E8576 przeznaczony do podwieszania kabli. Korpus wykonany z plastiku odpornego na UV. Przeznaczony do kabli okrągłych o średnicy zewnętrznej 4 - 8 mm. Minimalna siła zrywająca 3,6 kN.


Zasilacz PoE 48V ULTIPOWER 802.3af 15,4 W
Zasilacz PoE 48V ULTIPOWER 802.3af 15,4 W M1891 służy do zasilania urządzeń wykorzystujących technikę PoE. Wykorzystuje skrętkę komputerową, którą transmitowane są zarówno dane, jak i napięcie zasilające. Zgodność ze standardem IEEE802.3af pozwala na podłączenie zasilacza do każdego urządzenia spełniającego ten standard PoE.

Warto przeczytać:

Złącza PC i APC - czy można łączyć? Każdy popularny typ złącza światłowodowego występuje w dwóch rodzajach: PC (UPC) oraz APC. UPC jest skrótem z ang. Ultra Physical Contact, podczas gdy APC oznacza Angled Physical Contact. Różnica polega na spolerowaniu czoła ferruli złącza. W UPC jest ono płaskie, w APC czoło złącza polerowane jest pod kątem 8 stopni. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu zachodzące przy przejściu światła przez granicę ośrodków zjawisko reflektancji (odbite od granicy ośrodka światło wraca do nadajnika tłumiąc użyteczny sygnał) ma mniejszy wpływ na całkowite tłumienie złącza...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykład poprawnego i niepoprawnego połączenia pigtaila SC/APC
z adapterami SC-SC w wersji UPC oraz APC
Ciekawie o antenach - XV konkurs wakacyjny DIPOLa 2016
XV Wakacyjny Konkurs Fotograficzny DIPOLa