Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2016 (11.01.2016)

Nowy wymiar sterowania.

Grupa studentów z Uniwersytetu Chung Hsing na Tajwanie zaprezentowała sprytne wykorzystanie sensorów ruchu, w które wyposażony jest popularny Smart Watch firmy Apple. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu są oni w stanie zdalnie kontrolować (przemieszczać) wybrane urządzenia elektroniczne wykorzystując do tego jedynie gesty dłoni.
Prace nad oprogramowaniem o nazwie Dong rozpoczęły się w 2013 roku. Kontrolować można zarówno ruch urządzeń wyposażonych w żyroskopy (testy objęły m.in. sterowanie dronem Parrot AR 3.0), jak i stan urządzeń elektronicznych, takich jak lampy - za pomocą klaśnięcia możliwe jest ich włączenie/wyłączenie, a nakreślenie odpowiedniego znaku w powietrzu pozwala na zmianę koloru świecenia.
Autorzy oprogramowania wystosowali już odpowiednie wnioski patentowe. Po ich zatwierdzeniu mają nadzieję na komercjalizację i popularyzację ich rozwiązania. Pomysłów, jak i chętnych na jego wykorzystanie na pewno nie zabraknie. Warto nadmienić, że zainteresowanie inteligentnym zegarkiem od Apple jest ogromne - w 9 miesięcy Smart Watch wygenerował obrót na poziomie 7 miliardów USD. Dla porównania, roczny obrót dla rynku zegarków szwajcarskich wynosi 25 miliardów USD.

Rejestratory mobilne Protect - przeglądanie nagrań.

Rejestrator Protect 104 M80104 do zapisu obrazu i dźwięku z podłączonych kamer wykorzystuje karty SD. Takie rozwiązanie umożliwia łatwy i szybki dostęp do zapisanych danych - wystarczy wyjąć kartę z rejestratora i podłączyć do komputera. Nie jest więc potrzebne podpięcie rejestratora do laptopa.
Po podpięciu karty do laptopa nagrania mogą być odtwarzane przy użyciu dołączonego oprogramowania CMS. Oprogramowanie oprócz wyszukiwania i odtwarzania nagrań z kamer ma funkcje pozwalające wykorzystać dodatkowe możliwości rejestratora. Ma możliwość generowania wykresów: prędkości i przyśpieszenia pojazdu, okresu aktywacji wejść alarmowych na osi czasu. Aplikacja przy użyciu map Google może wygenerować trasę przejazdu samochodu wyświetlaną na podstawie koordynatów GPS. Przy odtwarzaniu nagrań, na mapach jest zaznaczona pozycja pojazdu w czasie tworzenia nagrania.
Jeśli istnieje potrzeba odtworzenia nagrań na standardowych odtwarzaczach wideo (np. Windows Media Player), należy dokonać konwersji nagrań. Oprogramowanie CMS pozwala na konwersję plików do formatu avi lub mp4. Aby to zrobić, wystarczy w menu odtwarzania plików wideo kliknąć w ikonę AVI.
Zrzut obrazu z oprogramowania CMS dla rejestratorów Protect - kowersja do formatu avi

Transmisja obrazu z rejestratora (HDMI) na duże odległości.

Jedna z krakowskich firm postanowiła zmodernizować swój system monitoringu poprzez wymianę starych kamer analogowych PAL na nowe kamery typu HD-TVI. Dodatkowo zdecydowano się, aby oprócz archiwizacji nagrań możliwe było prowadzenie podglądu na żywo przez odpowiedni personel. Ponieważ pomieszczenie techniczne z rejestratorem oddalone jest od pomieszczenia personelu od ponad 200 m, konieczne było znalezienie sposobu na transmisję obrazu wideo z rejestratora na tak dużą odległość.
Przeprowadzone testy pokazały, że wpływ dwóch sieci działających na tym samym obszarze zależy od wybranych kanałów i jest tym mniejszy im kanały są od siebie bardziej oddalone. Gdy dwie sieci działają na tym samym kanale bądź odstęp między nimi wynosi mniej niż trzy kanały, możliwe są spadki przepustowości sieci, jak i wzrost czasu transferów pakietów do sieci.
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D1T-IT3 (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 30m) TURBO HDKamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D1T-IT3 (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 30m) TURBO HDKamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D1T-IT3 (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 30m) TURBO HDKamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D1T-IT3 (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 30m) TURBO HDCyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HQHI-SH (1080p, 25kl./s, H.264, HDMI, VGA) TURBO HDKonwerter sygnału HDMI na światłowód + przedłużacz pilotaKabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM-A (4 włókna G.652D)Konwerter sygnału HDMI na światłowód + przedłużacz pilota
Wykorzystanie konwertera Signal H3608 - transmisja sygnału HDMI światłowodem
Zdecydowano się na ułożenie między budynkami uniwersalnego światłowodu jednomodowego L76004 oraz połączenie rejestratora z telewizorem za pomocą zestawu konwerterów HDMI - światłowód Signal H3608. Dzięki temu obraz wideo z rejestratora wyświetlany jest na odległym ekranie. Ponadto, dzięki wbudowanemu w zestaw nadajnikowi IR, osoba pełniąca nadzór może wykorzystywać pilot sterowania rejestratorem do przełączania obrazów z poszczególnych kamer.

Awaryjna procedura uruchomienia centrali Integra.

W sytuacji, w której centrala nie uruchomi się poprawnie, manipulatory nie są obsługiwane, a wszystkie połączenia zostały wykonane poprawnie, możliwe jest wykonanie awaryjnego uruchomienia centrali wykorzystując do tego tzw. „kołki serwisowe”. Instrukcja postępowania w takiej sytuacji wygląda następująco:
  • wyłączyć zasilanie centrali (najpierw odłączyć zasilanie AC, następnie akumulator),
  • założyć zworkę na kołki RESET umieszczone na płycie centrali,
  • włączyć zasilanie centrali (najpierw podłączyć akumulator, a potem zasilanie AC) - zacznie migać dioda LED DIALER.,
  • odczekać kilka sekund, aż dioda LED DIALER zgaśnie i zdjąć zworkę z kołków - w centrali zostanie uruchomiony tryb serwisowy,
  • przywrócić ustawienia fabryczne centrali przy pomocy funkcji RESTART WSZYSTKIEGO (-> RESTARTY -> RESTART WSZYST.),
  • uruchomić funkcję ADRESY MANIPULATORÓW (->STRUKTURA ->SPRZĘT ->IDENTYFIKACJA ->ADRESY MANIPUL.) i ustawić indywidualne adresy w manipulatorach,
  • zidentyfikować urządzenia podłączone do magistrali manipulatorów
  • (->STRUKTURA ->SPRZĘT ->IDENTYFIKACJA ->IDENT. MANIPUL.),
  • zidentyfikować urządzenia podłączone do magistrali ekspanderów
    (->STRUKTURA ->SPRZĘT ->IDENTYFIKACJA ->IDENT. EKSPAND.),
  • zakończyć tryb serwisowy funkcją KONIEC TS.,
  • gdy na wyświetlaczu manipulatora pojawi się pytanie, czy zapisać dane w pamięci FLASH, nacisnąć klawisz oznaczony cyfrą 1. Dzięki zapisaniu kopii ustawień w pamięci FLASH, w przypadku wykrycia błędu w danych zapisanych w pamięci RAM, centrala będzie mogła je odtworzyć z kopii zapasowej.,
  • po zapisaniu danych do pamięci FLASH, nastąpi restart centrali (wyświetlacz manipulatora przez chwilę będzie pusty). Po restarcie centrala powinna pracować poprawnie i można przystąpić do programowania systemu.
Jeśli do portu RS-232 centrali podłączony jest komputer z uruchomionym programem DLOADX, tryb serwisowy nie zostanie uruchomiony - możliwe będzie lokalne programowanie centrali z komputera.
Widok kołków RESET centrali INTEGRA 32 G2004

Modułowe transmodulatory sygnału telewizyjnego.

Firma DIPOL wprowadziła do swojej oferty urządzenia umożliwiające dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji cyfrowej we własnej instalacji telewizyjnej: TTX410C R81615 oraz TDX410C R81617. Źródło udostępnianych w sieci programów stanowić może naziemna telewizja DVB-T, satelitarna telewizja DVB-S/S2 (w tym kanały kodowane), jak również cyfrowa telewizja DVB-C. Panele TTX-410C oraz TDX-410C R81617 posiadają złącze CI (ang. Common Interface), do którego w przypadku odbioru programów kodowanych należy zamontować odpowiedni (do systemu kodowania wybranego transpondera) moduł warunkowego dostępu. Umieszczona w nim karta rozkodowuje sygnał z wybranych kanałów danego transpondera satelitarnego.
Transmodulator DVB-T/T2/C - DVB-T (COFDM) TTX410C TERRA
Transmodulator DVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - DVB-T (COFDM) TDX410C TERRA
Transmodulator DVB-T/T2/C-IP sti 410C Standard: DVB-T, DVB-T2, DVB-C R81615
Transmodulator DVB-S/S2-IP sdi 410C Standard: DVB-S, DVB-S2 R81617
TTX-410C R81615 pełni funkcję regeneratora sygnału DVB-T/T2/C poprawiając jego jakość. Proces ten polega na odebraniu sygnału DVB, demodulacji do strumienia transportowego, a następnie ponownej modulacji COFDM na wybranym multipleksie (funkcja przemiennika). Współczynnik błędu modulacji MER na wyjściu urządzenia przekracza 35 dB i umożliwia dystrybucję sygnałów cyfrowych w najbardziej rozległych instalacjach.
TDX-410C R81617 umożliwia odbiór kanałów niekodowanych oraz kodowanych. Jeden panel odbiera sygnał z całego transpondera (kilkanaście programów) oraz przekazuje go do multipleksu DVB-T umożliwiając dystrybucję do 5 serwisów (max. 31 PID-ów) przy maksymalnej przepustowości wynoszącej 31,66 Mbit/s. W przypadku przekroczenia wartości granicznej, możliwe jest podanie sygnału na kolejne moduły TDX-410C R81617.

Dobór kanału radiowego w domu.

Pasmo 2,4 GHz składa się z 13 kanałów, z czego tylko 3 kanały są niezależne od siebie. Oznacza to, że w danym miejscu mogą pracować co najwyżej trzy sieci WLAN. Instalator, zanim rozpocznie budowę systemu WLAN, powinien się zorientować, czy są jeszcze wolne kanały radiowe. W przypadku wolnych zasobów należy wybrać kanał radiowy o najmniejszym poziomie szumów.
Rozmieszczenie kanałów w paśmie 2,4 GHz. Z 13 kanałów tylko trzy się nie nakładają, np.: 1,7,13; 1,6,11; 1,6,12; 1,6,13.

Nowości produktowe:

Puszka montażowo-łączeniowa do kamery Signal HDV-60, V-CAM 361
Puszka montażowo-łączeniowa Signal M5723 przeznaczona jest do kamery Signal HDV-60 K1807, V-CAM 361 M7404. Pozwala na ukrycie przewodów, połączeń kablowych, transformatorów wideo itp.


Kamera IP kopułowa Signal HDV-190 (3 Mpix, 2.8 - 12 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Kamera IP kopułowa Signal HDV-190 K1827 została wyposażona w przetwornik 1/2.8" SONY CMOS o rozdzielczości 2048 x 1536 (3 MPix). Maksymalna prędkość odświeżania obrazu wynosi 25 kl./s i jest dostępna dla każdej rozdzielczości. Kamera posiada dwa niezależne strumienie (główny i dodatkowy) oraz wykorzystuje metodę kompresji H.264, dzięki której strumień danych minimalnie obciąża ruch sieciowy. Kamera wyposażona jest w obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm, zapewniający obserwację w zakresie 90° - 26° oraz oświetlacz podczerwieni IR o zasięgu do 30 m. Kamera przeznaczona jest do pracy wewnątrz budynku. Urządzenie można zasilić w sposób konwencjonalny napięciem DC 12 V.
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE5220I-AE (2 MPix, 4.7-94.0 mm, zoom optyczny: x20, IR do 150m, PoE+)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE5220I-AE K1798 została wyposażona w dobrej klasy przetwornik pozwalający uzyskać obraz w rozdzielczości 2 MPix (1920x1080) i prędkość odświeżania 25 kl./s. Dzięki zastosowaniu kompresji H.264 strumień danych minimalnie obciąża ruch sieciowy. Do dyspozycji są dwa niezależne strumienie (główny i dodatkowy) i dwie metody kompresji: H.264 lub MJPEG. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień) oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc).

Warto przeczytać:

Monitoring bloku w oparciu o kamery IP Sunell i rejestrator IP Hikvision. Poniższy rysunek przedstawia schemat monitoringu IP bloku mieszkalnego zrobionego w oparciu o kamery Sunell i rejestrator Hikvision. Obiekt został zabezpieczony dziesięcioma kamerami IP K1678 (2 MPix, czułość 0,05 Lux@(F1,2, AGC ON), dWDR, IP66, regulowana ogniskowa 2,8-12 mm, reflektor IR do 50 m) zamontowanymi na zewnątrz budynku oraz sześcioma kamerami K1627 (2 MPix, klasa odporności mechanicznej IK08, szeroki kąt widzenia, reflektor IR o zasięgu 7 m) monitorującymi od wewnątrz wejścia do klatek. Takie rozmieszczenie kamer umożliwia dokładną identyfikację osób podejrzanych lub próbujących dokonać jakichkolwiek zniszczeń na zewnątrz obiektu (np. na elewacji budynku). Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Monitoring bloku w oparciu o kamery IP Sunell i rejestrator IP Hikvision
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Switche przemysłowe - gotowe do pracy w każdych warunkach