Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2015 (25.05.2015)

Krok do przodu w fotonice.

Firma IBM zaprezentowała monolityczny układ scalony potrafiący przesyłać dane z prędkością 100 Gb/s. Układy elektryczne i optyczne są zintegrowane na jednej płytce krzemowej, dane przesyłane są za pomocą sygnałów optycznych, a nie elektrycznych. Dzięki temu transmisja jest znacznie szybsza, a jej zasięg większy. Urządzenie posiada optyczne złącza wejściowe i wyjściowe. Potrafią one odbierać i przesyłać dane optyczne na 4 falach o różnej długości z prędkością 25 Gb/s, co przekłada się na łączną prędkość 100 Gb/s.
Nanofotoniczne układy scalone firmy IBM zapewnią 100 Gb/s przepustowości
Układ firmy IBM wykonany jest w technologii CMOS o długości kanału tranzystora 90 nm. Wybór tej technologii podyktowany jest chęcią stworzenia niedrogich, łatwo dostępnych również do zastosowania komercyjnego układów fotonicznych. Na razie takie układy wykorzystywane są w dużych serwerach danych czy usługach "w chmurze". Dzięki ich zastosowaniu zmniejsza się ilość wyprowadzeń jakie mają dzisiejsze superszybkie procesory. Umożliwia to znaczne zmniejszenie ich rozmiaru oraz zużycia energii.
Schemat budowy nanofotonicznych układów scalonych firmy IBM
Fotonika to dziedzina nauki łącząca w sobie zagadnienia elektroniki, informatyki oraz optyki w celu opracowywania technik i urządzeń wykorzystujących promieniowanie do przenoszenia i gromadzenia informacji. Fotonika rozumiana może być jako nauka analogiczna do elektroniki, której podstawą rozważań są fotony, nie elektrony. Genezę powstania tej dziedziny nauki wiąże się z budową lasera w 1960 r. Jednym z podstawowych kierunków badań współczesnej fotoniki są metody przesyłania informacji.
Fotonika krzemowa zajmuje się procesem integracji komponentów optycznych w układach scalonych wykonanych w technologii CMOS. Ma ona usprawnić i przyśpieszyć transmisję danych. Wykorzystywana jest w superszybkich komputerach, które wymagają niezwykle dużej przepustowości.

Rodzina złączy kątowych kompresyjnych F, BNC, IEC marki MASTER.

Złącza kompresyjne mają niewielki wpływ na koszt budowy instalacji, a bardzo znaczący na jakość sygnału oraz pracochłonność montażu, bez względu na to, czy są one stosowane w instalacjach multiswitchowych, monitoringu, czy innych.
Wychodząc naprzeciw wymogom stawianym przez nowoczesne instalacje firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży złącza kompresyjne kątowe typu: BNC, F oraz IEC marki MASTER.
Gniazdo kompresyjne kątowe 90 F IEC 113 MASTER na przewód Triset-113
Wtyk kompresyjny kątowy 90 M IEC 113 MASTER na przewód Triset-113
Złącze kompresyjne kątowe 90 QF 113 MASTER na przewód Triset-113
Gniazdo IEC kompresyjne E3007
na przewód Triset-113
Wtyk IEC kompresyjny E3008
na przewód Triset-113
Złącze F kompresyjne E80350
na przewód Triset-113
Złącze kompresyjne F 113 MASTER na przewód Triset-113
Złącze kompresyjne kątowe BNC 59 MASTER na przewód RG-59 (CAMSET)
Złącze kompresyjne kątowe BNC 6 MASTER na przewód RG-6
Złącze F nakręcane kompresyjne
E80348 na przewód Triset-113
Złącze BNC kompresyjne
E8278 na przewód RG-59
Złącze BNC kompresyjne
E8279 na przewód RG-6
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania złączy MASTER sprawia, że instalator nie będzie miał problemów z zaciskaniem złączy na przewodzie. Złącza cechuje niski koszt jednostkowy. Do montażu wymagana jest zaciskarka E80078. Złącza polecane są szczególnie firmom instalatorskim i znajdują zastosowanie w małych, średnich i dużych instalacjach.
Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kątowych oraz prostych BNC, F, IEC, RCA
Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kątowych oraz prostych BNC, F, IEC, RCA
Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kątowych oraz prostych BNC, F, IEC, RCA
Kompresja złączy prostych i kątowych MASTER zaciskarką E80078.
Konieczny jest dobór nastawy śruby regulacyjnej i dedykowanej do złącza końcówki

Zwiększ możliwości domowego routera.

Stosowany na co dzień do bezprzewodowego dostępu do Internetu router, może znacznie zyskać na swojej funkcjonalności. Zastosowanie dostępnego w sieci oprogramowania alternatywnego pozwoli m.in. na przekształcenie routera w serwer NAS, czy serwer wydruku oraz zwiększy jego możliwości związane z analizą i przekazywaniem ruchu.
Oprogramowanie OpenWRT bazujące na systemie Linux (dostępny jest graficzny interfejs) można wgrać na wybrane modele routerów bezprzewodowych. Zaznaczyć przy tym należy, iż wszelkie operacje związane z modyfikacją oprogramowania wykonywane są na własne ryzyko. Oprogramowanie najlepiej zainstalować na routerze posiadającym port USB, który można wykorzystać do podłączenia dysku, modemu USB czy drukarki. Oczywiście można zastosować HUB USB tak, aby możliwe było jednoczesne podłączenie kilku urządzeń.
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USBKarta 802.11n  TP-Link USB TL-WN721N, 150Mb/s
Schemat domowej sieci zbudowanej w oparciu o urządzenia TP-LINK
Informacje oraz oprogramowanie OpenWRT pobrać można bezpośrednio z oficjalnej strony projektu. Możliwe jest również korzystanie z modyfikowanych wersji, tworzonych przez samych użytkowników. W sytuacjach takich zwrócić należy szczególną uwagę na źródło instalowanego oprogramowania. Więcej o OpenWRT można przeczytać w naszej bibliotece OpenWRT, czyli jak zwiększyć możliwości routera.

Link światłowodowy na media konwerterach - dlaczego nie działa?

Konwertery "miedź - światłowód" są bardzo popularnym sposobem realizacji połączeń Ethernet typu punkt - punkt. Pozwalają na przesłanie sygnału na odległość znacznie większą niż skrętka komputerowa, oraz separację galwaniczną (zabezpieczenie) łączonych podsieci. Pomimo tego, że są to urządzenia niewymagające żadnej konfiguracji, zdarza się, że wykonane przez instalatorów połączenia nie funkcjonują prawidłowo. Do najczęstszych błędów popełnianych przez osoby początkujące w tego typu instalacjach zaliczyć można:
  • nieprawidłowy dobór elementów systemu polegający na niedopasowaniu rodzaju media konwertera do typu światłowodu (jednomodowy / wielomodowy)
  • w przypadku media konwerterów z gniazdem SFP, nieodpowiedni dobór wkładek (zarówno pod względem typu światłowodu, jak również obsługiwanej przepustowości - np. SFP 1 Gbit/s w urządzeniu 100 Mbit/s)
  • w przypadku połączeń WDM - zły dobór wkładek SFP - zastosowanie dwóch takich samych modułów SFP (nadawanie i odbiór w tym samym oknie transmisyjnym)
  • niezwracanie uwagi na budżet mocy, zwłaszcza w przypadku bardzo krótkich połączeń - większość dostępnych na rynku media konwerterów posiada szeroki zakres mocy nadawania oraz czułości odbioru i "dopasowuje się" automatycznie do długości utworzonego linku światłowodowego; w przypadku media konwerterów dużej mocy, wykorzystywanych na bardzo krótkich odcinkach, konieczne jest stosowanie tłumików sygnału
  • nieprawidłowy dobór media konwerterów do urządzeń LAN, które mają one łączyć - stosowanie media konwerterów 1 Gbit/s do połączenia urządzeń z kartami sieciowymi 10 0Mbit/s itp.
Media konwerter TP-LINK MC210CS - 1000 Mb/s, jednomodowy, SC, do 15 km
Media konwerter M-203G - dwa włókna jednomodowe do 20 km
TP-LINK MC210CS L11226
bez autonegocjacji 1000 Mbit/s
Ultimode M-203G L11025
z autonegocjacją 10/100/1000 Mbit/s
Ostatni punkt stanowi najczęstszą przyczynę niedziałania instalacji. Dobierając media konwertery koniecznie sprawdzić należy, w jakie karty lub porty sieciowe wyposażone są urządzenia, które mają zostać połączone. W przypadku, w którym fakt ten nie jest znany lub łączone mają być urządzenia zarówno 100 Mbit/s, jak i 1000 Mbit/s, zalecane jest stosowanie media konwerterów z autonegocjacją na porcie Ethernet. Taki wybór pozwoli uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z przepustowością na poszczególnych odcinkach połączenia.

Tworzenie historii postępu budowy z wykorzystaniem kamery marki Hikvision.

Kamery marki Hikvision posiadają możliwość tworzenia zrzutów obrazu wyzwalanych czasem. Tę przydatną opcję można wykorzystać na przykład do tworzenia historii postępu budowy obiektu takiego, jak blok mieszkalny, szkoła, sklep, obiekt sportowy itp. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości miejsca na dysku/serwerze, zapewniając jednocześnie, że cały proces zostanie dobrze udokumentowany. Interwał czasowy może wynieść od 1 s do 7 dni. Dodatkowo, harmonogram można skonfigurować w taki sposób, aby wyzwalanie zrzutów obrazu było realizowane w określonych godzinach i dniach tygodnia (np. w momencie, kiedy pracuje ekipa budowlana). Przykładowe okno konfiguracyjne z ustawionym harmonogramem na 5 dni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 17:00 oraz interwałem co 1 godzinę przedstawia poniższy rysunek.
Widok okna konfiguracji wyzwalania czasowego zrzutu obrazu oraz
harmonogramu w kamerze marki Hikvision
Przykłady kamer Hikvision obsługujących funkcję czasowego zrzutu ekranu:
Kamera IP box Hikvision DS-2CD2820F (2 MPix, C/CS,  Audio, PoE)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2732F-I (3 MPix, 2.8-12 mm, 0.07 lx, IR do 30m)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2620F-I (2 MPix, 2.8-12 mm, 0.1 lx, IR do 30m)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE7184-A (2 MPix, 4.7-94.0 mm, Zoom optyczny: x20, IR do 100m)
Kamera 2 MPix
DS-2CD2820F K1711
Kamera 3MPix
DS-2CD2732F-I K1738
Kamera 2 MPix
DS-2CD2620F-I K1772
Kamera 2 MPix
DS-2DE7184-A K1793

Jak zmierzyć jakość obrazu z kamery?

Większa rozdzielczość kamery nie zawsze przekłada się na lepszą akość obrazu. Jednoznaczne informacje o jakości obrazu dla danego urządzenia uzyskać można dokonując pomiarów wg normy ISO 12233. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia oraz poprawne skonfigurowanie obiektywu i kamery (wyłączone funkcje poprawiające jakość obrazu: wyostrzanie i stabilizacja).
Zgodnie z procedurami opisanymi w normie ISO 12233, pomiaru rozdzielczości można dokonać poprzez analizę obrazu tablicy testowej (odczyt liczby, przy której linie czarne i białe są jeszcze wyraźnie widoczne). W przypadku kamer IP z pomocą może nam przyjść program komputerowy, który automatycznie analizuje obraz z danej kamery. Przykładem jest darmowa aplikacja HYRES.
Przykładowy obraz z kamery firmy Sunell przedstawiający tablicę ISO 12233

Nowości produktowe:

Kamera HD-TVI wandaloodporna Hikvision DS-2CE56D5T-AVPIR3 (1080p, 2.8-12 mm, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD
Kamera HD-TVI wandaloodporna Hikvision DS-2CE56D5T M7537 jest przeznaczona do systemów monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu.

Transformator video HD-TVI Hikvision DS-1H18 z wtykiem BNC (2szt.)
Transformator video HD-TVI Hikvision DS-1H18 M16641 przeznaczony jest do przesyłu sygnału wizyjnego z jednego źródła za pomocą skrętki komputerowej. Umieszczenie transformatora bezpośrednio na wtyku BNC daje możliwość bardzo łatwego montażu, nawet przy gęsto umiejscowionych gniazdach BNC.
Skrzynia zapasu (stelaż + obudowa) ULTIMODE-NX-661 600mm
Skrzynia zapasu (stelaż + obudowa) ULTIMODE-NX-661 600 mm L5508 służy do magazynowania kabla światłowodowego w pobliżu miejsc dystrybucji, na wypadek przerwania ciągłości linii na skutek uszkodzenia mechanicznego. Istnieje możliwość montażu skrzyni zarówno na ścianach budynków, jak również po zastosowaniu odpowiedniego uchwytu - na słupach. Skrzynia zapasu kabla składa się ze stelaża zapasu kabla w postaci stalowego krzyżaka oraz pokrywy. Pokrywa maskująca, oprócz funkcji estetycznej, stanowi również ochronę dla kabla przed przypadkowymi uszkodzeniami.

Nowości Wideo

Spawanie światłowodów - spawarka EasySplicer Film prezentujący zasadę działania spawarki EasySplicer L5810 na przykładzie łączenia włókien światłowodowych w teletechnicznej skrzynce mieszkaniowej.

Warto przeczytać

Transmisja światłowodowa obrazu w jakości HD ze złącza HDMI. W rozległych systemach monitoringu wizyjnego zdarza się często, że centrum zarządzania systemem, będące jednocześnie punktem nadzoru, znajduje się w pewnej odległości od urządzeń odpowiedzialnych za rejestrację obrazu. W poniższym przykładzie w budynku produkcyjnym została wykonana instalacja telewizji przemysłowej złożona z 8 kamer IP oraz rejestratora NVR umieszczonego w bezpiecznym pomieszczeniu teletechnicznym. Zamknięte pomieszczenie zapewnia wymagany dla centrum przechowywania danych poziom bezpieczeństwa.... >>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Konwersja sygnału HDMI na IP - transmisja światłowodem wielomodowym
Spawarka światłowodowa EasySplicer + zestaw narzędzi
Spawarka EasySplicer