Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2013 (02.12.2013)

DOCSIS 3.1 - kiedy operatorzy dadzą szansę światłowodom?

21-24 października 2013 w Atlancie (USA) odbyło się spotkanie członkowskie organizacji SCTE (ang. Society of Cable Telecommunications Engineers). Założone w 1969 roku stowarzyszenie organizuje coroczne konferencje, na których dyskutowane są kwestie z branży telekomunikacyjnej. W tym roku skupiono się nad przyszłością technologii dostępowych w sieciach kablowych, ze szczególnym naciskiem na standard DOCSIS w najnowszej wersji 3.1.
DOCSIS (ang. Data Over Cable Service Interface Specification) to międzynarodowy standard telekomunikacyjny, stosowany przez wielu operatorów telewizji kablowej w sieciach HFC (ang. Hybrid fibre-coaxial) w celu zapewnienia dostępu do Internetu oraz dystrybucji innych usług. Występuje w dwóch odmianach: dla kanału o szerokości 6 MHz i 8 MHz (EuroDOCSIS).
Od samego początku DOCSIS rozwijał się dynamicznie. W 1997 roku ukazały się pierwsze wersje 1.0 i 1.1, a następnie w grudniu 2001 roku wersja 2.0 umożliwiająca transmisję usług szerokopasmowych. Kolejna wersja oznaczona numerem 3.0 ukazała się w sierpniu 2006 roku. Wykorzystując rewolucyjną technikę łączenia kanałów (ang. channel bonding) oferuje przepływności transmisji w kierunku abonenta sięgające nawet 400 Mbit/s.
John Chapman (Cisco CTO) opowiada o zaletach DOCSIS 3.1 podczas SCTE
Zgodnie z oczekiwaniami nowa platforma DOCSIS 3.1 zapewni szereg korzyści operatorom sieci kablowych oraz ich użytkownikom. Najważniejszą informacją jest fakt, że wersja 3.1, dzięki bardziej zaawansowanym technikom modulacji umożliwia powiększenie pojemności i szybkości sieci w kierunku dosyłowym i zwrotnym nawet o 50% dla kanałów o tej samej szerokości, w stosunku do wersji poprzedniej. Operatorzy kablowi będą mogli oferować przepustowości w kierunku „downstream” do abonenta sięgające nawet 10 Gbit/s (przy łączeniu kanałów, których również może być więcej niż w wersji poprzedniej) oraz „upstream” od abonenta nawet do 1-2 Gbit/s. Jak podkreśla CableLabs, nowo opracowany system będzie kompatybilny z wcześniejszą wersją, co znacznie ułatwi operatorom migrację do nowej specyfikacji.
Nie od razu każdy abonent sieci kablowej DOCSIS 3.1 będzie miał sposobność wykorzystania jej możliwości w 100%. Pomijając zasadność korzystania z tak wysokich przepustowości, na dzień dzisiejszy nie ma planów masowej produkcji modemów kablowych, które mogłyby takie prędkości obsługiwać. Pierwsze modemy do nowego standardu będą hybrydami umożliwiającymi pracę zarówno w standardzie DOCSIS 3.0, jak i DOCSIS 3.1. Urządzenia będą obsługiwały łączenie (bonding) maksymalnie 24 kanałów „downstream” oraz 8 kanałów „upstream”, co umożliwi pracę z przepływnościami odpowiednio: 4-5 Gbit/s oraz 1,5 Gbit/s.
Wdrożenie DOCSIS 3.1 może skutecznie odsunąć w czasie rozkwit popularności i komercyjnego zastosowania technik FTTH (ang. Fiber To The Home). Te ostatnie, dedykowane raczej typowym operatorom telekomunikacyjnym oraz ISP, są droższe w implementacji. Z opublikowanego pod koniec 2011 roku przez ekspertów BNP Paribas raportu „Superfast Broadband: Catch up if you can ” wynika, że ówczesny koszt podłączenia jednego gospodarstwa domowego do sieci DOCSIS wynosił 150 Euro. Doprowadzenie łącza oraz zapewnienie sprzętu w technice FTTH to koszt ponad 500 Euro. Czy operatorzy telekomunikacyjni będą w stanie powalczyć z popularnymi „kablówkami”? Będzie to trudne, a cała nadzieja w magicznym słowie „światłowód” i spadających cenach materiałów i urządzeń FTTH.

Adapter w sieciach FTTx.

W jednym z poprzednich Informatorów opisaliśmy różnice pomiędzy złączem światłowodowym typu APC i UPC. Wiemy, że cechą szczególną złączy APC jest ścięta pod kątem 8° końcówka ferruli, przez co obniżone zostaje negatywne działanie zjawiska tzw. reflektancji.
Nieodzownym elementem każdej instalacji FTTH są adaptery, pozwalające na łączenie ze sobą dwóch światłowodów zakończonych złączami. Adapter ma za zadanie odpowiednio pozycjonować czoła ferrul obu złączy oraz zapewniać bezpieczne, trwałe połączenie o możliwie najmniejszej stracie sygnału.
Adapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplex
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S, SC-SC, simplex
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-522S, SC/APC-SC/APC, simplex
Adapter wielomodowy ULTIMODE A-011S, SC-SC, simplex
L4011
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-511S, SC-SC, simplex
L4211
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-522S, SC/APC-SC/APC, simplex
L4222
Tak, jak w przypadku złączy, również wśród adapterów występują różne rodzaje. Ich budowa jest jednak bardzo podobna. Na przykład: dla złączy SC/PC (MM), SC/UPC (SM) oraz SC/APC (SM) wymiary elementu są takie same. Najważniejszą częścią adapterów jest ceramiczna tuleja pozycjonująca, zawierająca w swoim składzie cyrkon. W odróżnieniu od tańszych, np. polimerowych, zapewniają możliwie najmniejszą odchyłkę od wymiaru nominalnego. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku łączenia kabli jednomodowych.
Kolorystyka to kwestia użytkowa. Ze względu na to, iż adaptery często zamocowane w przełącznicy nie pozwalają dojrzeć rodzaju wpiętego z drugiej strony złącza, pomocnym jest stosowanie odpowiednich kolorów. Kolor szary zarezerwowany jest dla włókien wielomodowych, niebieski odpowiada złączom PC/UPC, natomiast zielony złączom APC.

Kaskadowe łączenie modulatorów DVB-T Signal.

Modulatory Signal-450 R86740 umożliwiają dystrybucję w kablu koncentrycznym cyfrowego sygnału HD, którego źródło stanowić mogą między innym takie urządzenia jak: odtwarzacze multimedialne, rejestratory DVR, odtwarzacze Blu-ray, komputery PC, laptopy, czy dekodery STB. W sytuacji, gdy w instalacji dostępne mają być 2 programy z różną treścią, konieczne jest wykorzystanie dwóch urządzeń.
Łącząc dwa modulatory R86740 skorzystać można z typowego rozgałęźnika/sumatora telewizyjnego, np. R60102 lub z wbudowanej w urządzenia pętli sygnałowej. Ze względu na to, iż cyfrowy sygnał DVB-T opisany jest przez szereg parametrów identyfikujących daną usługę w sieci, oprócz fizycznego połączenia wyjść modulatorów, konieczna jest ich odpowiednia konfiguracja.
Wprowadzenie do jednej instalacji telewizyjnej sygnału z dwóch lub więcej modulatorów cyfrowych Signal-450 R86740 wiąże się z koniecznością zmiany wartości parametru Program number. Konfigurację urządzenia można przeprowadzić wchodząc do menu i dokonując zmiany w: Menu->Encoder->Program Info->Program number. Domyślnie, wartość tego parametru wynosi "101". Pozostawienie ustawień domyślnych powoduje nadpisywanie lub niewyszukiwanie części programów, nawet jeśli te znajdują się na różnych częstotliwościach. Konieczne jest, aby każde urządzenie posiadało inną wartość parametru. Możliwe jest oczywiście łączenie większej liczby modulatorów.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitModulator Signal-450 HDMI - COFDM (DVB-T) + USBModulator Signal-450 HDMI - COFDM (DVB-T) + USBRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalOdgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV Signal O-1-11 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-11 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-11 dB (5-1000 MHz)
Dystrybucja sygnału HD z odtwarzacza Blu-ray, komputera PC oraz naziemnej telewizji DVB-T z wykorzystaniem cyfrowych modulatorów Signal-450 R86740

Kamera w domowej instalacji domofonowej.

Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, sterowania zbliżeniem i często może być zasłonięta przez dzwoniącego. Propozycję alternatywną, bazującą na kamerze CCTV Sunell IRC59/21AP M11286 i eliminującą ww. problemy, oferując przy tym znacznie lepszą jakość obrazu, przedstawiono na schemacie poniżej.
Kamera kompaktowa Sunell IRC59/21AP (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.01 lx, 2.8-12 mm, OSD, IR do 30m)Transformator video Etrix 1VP-B z wtykiem BNC, kątowy (2 szt.)Transformator video Etrix 1VP-B z wtykiem BNC, kątowy (2 szt.)Przewód NETSET UTPw 5e żelowany, czarny<br />skrętka zewnętrzna [1m]Aktywny rozgałęźnik sygnału video  RV-1/2PAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitModulator telewizyjny Signal Digital Classic kanały 21-69 fonia 6,5 MHz
Schemat domowej instalacji wideodomofonowej
z podglądem z kamery CCTV na domofonie i telewizorze
Sygnał z kamery przesyłany jest zewnętrzną skrętką UTP E1410 przy pomocy transformatorów wideo Etrix M16654. Następnie sygnał dzielony jest na dwa niezależne tory wideo przy użyciu rozgałęźnika M1707. Jeden z nich jest wykorzystywany przez domofon, a drugi jest modulowany za pomocą modulatora R95176 i wyświetla się na telewizorze, jako kolejny program. Takie rozwiązanie pozwala na podgląd obrazu z kamery na domofonie oraz na ekranie telewizora.

Oto co znaczy dobry monitoring - Sunell łapie na gorącym uczynku.

Na tegorocznych targach CPSE China Public Security Expo producent kamer IP oraz analogowych, firma Sunell prezentowała swoje nowe urządzenia oraz rozwiązania programowe. Podczas imprezy pojawił się nieoczekiwany problem - skradziono telefon komórkowy, który wykorzystywany był na stoisku do prezentacji rozwiązań działających w tzw. "chmurze". Dzięki rozmieszczonym na stoisku kamerom udało się zarejestrować moment kradzieży smartfonu oraz twarz osoby, która dopuściła się tego czynu.
Nagranie z jednej z kamer Sunell, obrazujące moment kradzieży smartfonu
Nagranie, chociaż pochodzi z kamery pracującej w rozdzielczości 720p, bardzo dobrze odwzorowuje całe zajście i bez trudu pozwala zidentyfikować sprawcę. W ofercie firmy DIPOL dostępne są kamery o wyższej rozdzielczości 1080p: K1630, K1634, K1660, K1680, K1691, K1695 oraz K1698. Obraz z kamer może być rejestrowany na komputerach PC za pomocą darmowego oprogramowania NVMS, płatnego oprogramowaniu NUUO, bądź za pomocą rejestratorów NUUO, Hikvision oraz Signal.
Krótka relacja z targów CPSE dostępna jest tutaj.

Jak wzmocnić sygnał mobilnego Internetu?

Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. Rosnąca popularność wynika ze spadku cen oraz większych przepustowości transmisji dla oferowanych usług. Absolutnym hitem jest tutaj technika LTE umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do tych oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych.
Technika LTE jest elastyczna, zarówno w zakresie częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego. W zależności od potrzeb, sieci LTE mogą być budowane na częstotliwościach od 700 MHz (rejony wiejskie - większe zasięgi) do 2,6 GHz (rejony wielkomiejskie). Należy wspomnieć o stosowanej w LTE technice MIMO (Multiple Input Multiple Output), która pozwala na transmisję sygnału przy pomocy wielu anten.
Poniżej przedstawiono antenę szerokopasmową dedykowaną do poprawy sygnału LTE, GPRS, HSPA+. Antena jest szerokopasmowa, w związku z czym może być traktowana jako uniwersalna antena telekomunikacyjna. Dzięki technice MIMO współpracować może z najnowocześniejszymi modemami dostarczanymi przez operatorów.
Antena ATK-LOG LTE 10m przewodu gniazdo FME MIMO 800-2170MHz
Antena ATK-LOG LTE MIMO 800-2170MHz 10m przewodu, gniazdo FME
A7057
Nowości w firmie DIPOL:
Konwerter sygnału HDMI na światłowód + przedłużacz pilota
Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy Ultimax 1408 WD1 H.264 HDMI
Zasilacz impulsowy PSD 48V/1.25A (+) wtyk DC 2.1/5.5 mm
Konwerter sygnału HDMI + IR
na światłowód Signal
H3608
Rejestrator 8-kanałowy Ultimax 1408 WD1 H.264 HDM
M72408
Zasilacz impulsowy PSD 48V/1.25A
wtyk DC 2.1/5.5 mm
M1894
Aktualności w firmie DIPOL:

22 listopada 2013 - Informator Promocji Cenowych. Dzisiaj został wysłany do klientów e-Sklepu pierwszy numer Informatora Promocji Cenowych. Informuje on o zaczynającej się promocji. Pokazane są w nim towary, wraz z najważniejszymi cechami i indywidualne ceny, które przydzielone są konkretnemu odbiorcy. Promocja ważne jest przez dwa tygodnie. Jeśli chcesz go otrzymywać, zarejestruj się w e-Sklepie i wyraź zgodę na otrzymywanie mailowych informatorów cenowych, poprzez odpowiednie ustawienie w dziale Moje konto.



Nowości Biblioteki:

Multiswitche TERRA - nowa jakość w SMATV. Produkty firmy TERRA dedykowane do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT, to przede wszystkich sprzęt najwyższej klasy objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają poprawny odbiór sygnału przez długi czas. Do cech wyróżniających multiswitchowy system TERRA zaliczyć można przede wszystkim...więcej

Warto przeczytać:
Modulator DVB-T w jednej z sieci sklepów RTV. Istnieją dwie główne metody dystrybucji sygnału HD do dużej liczby odbiorników. Pierwsza z nich, ciągle jeszcze popularna, uwzględnia wykorzystanie w instalacji splitterów oraz kabli HDMI, a w przypadku konieczności wykonania połączeń na dystansach przekraczających kilkanaście metrów, również extenderów HDMI. Druga, zyskująca coraz większą popularność, bazuje na modulatorach DVB-T...więcej
Zastosowanie cyfrowego modulatora Signal-751 R86751 umożliwiło dystrybucję materiałów reklamowych w jakości HD do kilkudziesięciu odbiorników rozlokowanych w różnych częściach sklepu.
Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)